Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Bormasina pe acumulator

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#55
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nenea, după ce trece criza, meri și te caută la vreun sanatoriu.

Caut setările pentru ignore, că mi-ai făcut capul calendar. Ar trebui sa fii "membru spam", că dai informații pe care nu ți le cere nimeni.
Gata, am reușit.

Attached Files


Edited by Lucian_M, 06 April 2020 - 11:45.


#56
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Voi va alintanti vad, cand nu am treaba iau Dewaltul cu incarcatorii originali. Cand am treaba iau Boschul cu pachetele facute de mine. Nu tin minte sa fi ramas fara baterie la lucru, dar imi place sa fiu pregatit.

- 2 buc 12V - 16 Ah facute din celule 18650 cu placa BMS 3S
- 4 buc 12 V 5 Ah LI-Po pe care le cuplez cate 2 in pachete de 10 Ah
- 1 bucata 14,4 V 20 Ah cu placa BMS 4S


Attached File  IMG_20200412_210805.jpg   406.16K   55 downloads

#57
vardikkk

vardikkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.04.2009
Salut!
Intre Makita DTD152Z + DHP482Z si Makita DTD171Z ce recomandati?
Ca si acumulatori, sa merg pe 5ah, sau sunt ok si mai mici?
Anul asta ma apuc de casa, si le voi folosi in lemn (gaurit, insurubat), caramida, autoforante, eventual gauri in tabla.

#58
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Makita DTD171Z este nava spatiala pe langa 152, are multiple setari iar impreuna cu un acc de 5Ah devine o scula excelenta . practic se poate seta de la strangere surubele pana la ditamai holsuruburile de prins in grinda fara a rupe capul .
Acumulatorii de 3Ah merg dar sunt cu un singur rand de celule si la munca sustinuta cedeaza rapid , aici se aplica regula cu brio - mai mare =mai bun.

Edited by ldpe, 16 April 2020 - 08:38.


#59
vardikkk

vardikkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.04.2009
Sa inteleg ca DTD171Z este net superioara combo`ului DTD152Z + DHP482Z ?

#60
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 29.03.2006
DTD 171 are mai multe setari pt. limita maxima de turatie, de care depinde direct energia cinetica de impact tangential convertit in cuplu, deci astfel are setari de cuplu, plus moduri inteligente care variaza turatia in f de sarcina, de ex pt autoforante de tabla mare la inceput pt strapungere, apoi redusa ca sa nu dea peste cap, si incs un mod, vezi in manual.
Energia cinetica creste in relatie cu patratul vitezei.
Sunt foarte utile setarile, pt. ca astea de impact tangential fara amortizare in ulei, dezvolta cuplu foarte mare, si in rafala de socuri cinetice tangentiale, si pot da peste cap foarte usor, pot rupe suruburi f usor, consuma/ rup bitii - chiar speciali dedicati de impact, ca pe seminte, etc.
Parca e si fosforescenta sa o vezi in bezna.
Dar e mai scumpa.
Au avantajul pe langa ca sunt mai usoare,  si ca nu pun cuplu pe mana, nu dau recul, dar au marele dezavantaj ca fac o galagie infernala, motiv pt. care eu nu le folosesc decat extrem de rar cand chiar am nevoie de 160 Nm, sau si mai multe sute Nm cu impact wrench, pt. suruburi de diametru sau si lungime foarte mare.
Si am si pe cablu si pe acumulatori si modrle fara impact care dezvolta peste 100 Nm, si 150, si cuplu soft nu hard, desigur cu un maner lateral foarte lung.
Si la Duss pe cablu, si la Mafell pe acumulatori clona de Metabo cu un accesoriu reductor care creste cuplul, si care se fixeaza pe scula.
La Hilti am si modele care se opresc singure cand detecteaza acceleratie de rotatie a sculei, nu sunt toate asa.
Cu impact exista si modele cu amortizare in ulei, care nu scoala si mortii, doar vecinii, pe la 40 Nm care e o performanta respectabila.
Si Makita are asa ceva.
Sunt cam scumpicele...
Nu recomand insa hitachi/hikoki chiar daca au modele mai puternice pt ca se uzeaza mai repede.

Edited by loock, 16 April 2020 - 12:23.


#61
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 29.03.2006
Acumulatorii Makita de 5Ah erau la oferta, astfel cu pret mai bun stst fata de cei de 4 cat si 6Ah, dar peste 3Ah.
La Makita cei de 3Ah stiu ca sunt tot cu doua randuri de 18650 de 1,5Ah, insa sunt probabil csm vechi ca Sony nu mai fabrica de 6 ssu 7 ani asa ceva, si daca se de descarca prin depozit se distrug...
La Makita sunt de 2Ah cu un rand.
Poti sa tragi 20 A pe rand, deci nu recomand pt 482 care trage cel putin 24-25, deci nu ajunge nici la puterea ei maxima cu ei, si ii si abuzeaza si distruge.

Bosch are de 3Ah cu un rand de 18650.
Nu e mare afacere, tot maxim 20A.
Au insa pro core 2 de 4Ah cu un rand de 21700 din care poti sa tragi 40A, chiar 44 daca e sa-i crezi...
Pana acum Makita nu a pus 21700 si nici 20700 pe 18V.
Au pus recent si 21700 la seria noua pe 40V max, 36 nominal, cu 20 in serie de 4Ah, insa au si la 40V de 2,5Ah cu 18650 care e ca la cel de 18@ 5 dar cu toate in serie.

Legat de alegere, e subiectiv, dar galagia infernala e obiectiva pt cine nu e complet surd, si chiar si orste surzi pot sa vina vecinii scsndslizsti si politia...

482 dezvolta real 30 Nm cuplu soft in T1, care e destul de respectabil.
54 e cuplul hard cand se opreste in soc la capat in T2, e energia cinetica din inertia de rotatie.
Cu 30 Nm poti deja sa strangi holsuruburi de 7 x 200 sau si mai mari, mai sles ca se ds pregaurire ca sa nu crape lemnul ( apropo, eu nu as pune zencuri pe lemn decat cu saiba, sau direct semirotund cu scaun plat spre material ca da nu crape.
Si poti da gauri cu burghie monstru cel putin de 36mm si lungi nu doar freza de balamale ci chiar nesimtit de lungi.
A fost si 280 lei la oferts Zul de 282, DDF, dhp e mai mult putin.
Nu e model heavy duty, e mediu dar OK.
La DHP se uzeaza mai repede partea din fata a angrenajului unde are percutie.



#62
vardikkk

vardikkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.04.2009
Multumesc pentru raspunsuri, se pare ca o sa urmaresc ceva timp evolutia pretului dupa care o sa achzitionez un dtd171

Edited by vardikkk, 16 April 2020 - 20:13.


#63
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 29.03.2006
Nu avea sperante prea mari legate de pret mult mai mic pt dtd 171.
Ne e imposibil sa vezi reduceri, dar e mai putin probabil la modele de varf.
Poate daca apare una noua si vine decizia de sus sa scape de stoc chiar si in pierdere.
Vezi daca gasesti modelul anterior similar  si la ce pret.

Un kit pt inceput f bun ar fi Bosch GSR 12V-15 cu 2 x 2Ah si incarcator de 3A, care e f usoara si puternica, si pt chestii mai grele un DDF 482 sau DHP 482 daca preferi cu percutie, si asta cu 2 x 5Ah sau 4Ah si incarcatorul RC.
Eu am si SDul de 2,6A pt cei de 2Ah, dar nu prea folosesc pt ca 483 are constructie mai slaba si nu-mi place, e si brushless si nu-mi plac astea ca sunt galagioase si au piese mult prea scumpe, asa ca nu-i prea folosesc.
Daca scoate si makita de 18V cu celule 21700 cu un rand, o sa iau pt DDF 482 si 458, si pt 480 care e brushless galagios dar o am si ar fi utilizata si ea.

Edited by loock, 16 April 2020 - 20:35.


#64
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Loock, de curiozitate si outin off topic, cate scule electrice ai?

#65
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e o colectie publica, si nici nu ma laud cu asta, sunt luate pt. placerea mea personala.
Daca amintesc diverse modele e pt. ca am experienta cu ele si pot furniza informatii si aprecieri legate de interactiunea directa cu ele, legat de ergonomie, greutate cu divese pakuri de acumulatori, performanta si exemple practice, constructie, materiale, fiabilitate, service, pret, oferte, etc.
Am facut si fac inclusiv personal service la multe scule utilizate de firme si colaboratori, deci am contact cu informatii aprofundate legate de fiabilitate, uzura, abuz, constructie, complexitate service, disponibilitate piese, preturi piese, etc.
Ale mele personale nu prea apuca sa se strice, pt. ca eu fiind designer si nu montajist, chiar daca sunt utilizate, fiind in general scule bune sau chiar heavy duty majoritatea, nu apuca sa acumuleze mult din abuzul caruia sunt capabile sa-i faca fata, plus ca am si grija mai mare de ele, si chiar daca le mai abuzez uneori si eu, nu o fac foarte des sau zilnic ca montajistii.
Am multe, si nu m-am oprit din colectionat, deci numarul se tot schimba.
Unii au colectie de masini, vile, ceasuri, amante, avioane, etc., fiecare cu pasaricile lui...

Edited by loock, 16 April 2020 - 22:42.


#66
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 29.03.2006
Dar o parte din modelele mele, sunt folosite - exemplate diferite, si de cunostinte si colaboratori care le abuzeaza zilnic profesional si ajung la mine sa le fac service dupa 2 ani, 4 ani, un an, etc.
Am vazut si scule Makita facute praf in prima saptamana, si am vazut si scule Makita care nu au vazut service in 16 ani cu toate ca dau mii de gauri in beton...
La GSR 10,8 2 Li redenumita 12V-15 am schimbat doar electronica dupa 4 ani de abuz zilnic, la doua exemplate diferite, si inca nu au venit sa le schimb si motorul capsulat care probabil urmeaza dupa ce se termina carbunii, mai aveau putin, apoi mai vedem dacz si cand schimbam angrenaj, mandrina, etc.
La Wurth BS 18 A light care e Bosch GSR 18 2 Li rebranduit, am schimat dupa 2 ani si motor si angrenaj, dupa care s-a dus imediat electronica de peste 200 lei au  ramas pt piese ca nu mai era rentabila reparatia.
BdF 343 am tot reparat schimband motoare, angrenaje si tragaci cu electronica de variator de multe ori, si acumulatori, cel putin odata la doi ani ssu de douz ori in doi ani tot vine si am schimbst deja de 3 ori toate piesele la una, inca tine carcasa originala care se poate schimba si ea. Are piese acesibile.
Am reparat multe bormasini si pe cablu si pe acumulatori, multe Bosch, multe Makita, si alte branduri, carbuni, mandrine, tragaci cu variator de turatie, electronica, motoare, angrenaje, cabluri, etc., si freze verticale, electronica cu variator, rulmenti, alte piese, fierastraie pendulare, etc., etc.

Edited by loock, 16 April 2020 - 23:08.


#67
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Eu mi-am luat recent un GSB 12V-30. Am ezitat între asta și GSR 12V-15.

Am zis că poate voi avea nevoie vreodată și de percuție. Alte deosebiri nu prea știu între ele.

Am luat-o pt hobby, ceva lucrări mici , ocazionale, pe lângă casa

#68
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 29.03.2006
12V-30 e brushless, cu driver electronic si motor mult mai scumpe, si cu motor si ventilator mai zgomotoase, viteza tangentiala mai mare din combinatia diametru mai mare si turatie motor mai mare.
Este si ea specificata heavy duty,  dar cand e de reparat preferi sa iei alta...
Are cuplu specificat ceva mai mare, 18 Nm in loc de 15, dar e mica diferenta, si profitand de ambreiajul cu autoblocare poti sa strangi si cu 12V-15 chiar mult mai mult manual, asa cum ajungi sa faci si cu 12V-30 si altele cand vrei sa strangi mai bine holsuruburi de 6x100, sau si metric 6 scurt si altele la care vrei sa eviti reculul si sa protejezi si scula, la nevoie terminand de strans folosind scula ca pe o cheie manuala.
Cuplu similar la nonbrushless am la Wurth BS 18 A Light care e Bosch GSR 18 2 Li fara plus si gri in loc de albastru.
Si cu ea trebuie da strang manual fie la holsuruburi mai lungi unde nu are suficient cuplu, fie la metrice unde vreau sa evit reculul si uzura.
Si asta de 18 care nu e brushless are motor mai scump si mai ales electronica exagerat de scumpa de nu mai vrei sa o repari, insa ks cele brushless piesele sunt si mai scumpe.
Sper sa te tina, mai ales ca e specificata heavy duty si o folosesti casnic.

Edited by loock, 17 April 2020 - 01:20.


#69
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am putine cu percutie si rar folosesc percutia.
Am avut in anii 90 una nemteasca pe cablu cu percutie, de 700W cu doua trepte mecanice si variator electronic, o am si acum, parca interkren e, e bagata pe undeva, i-am facut cu tzsape ani in urma si upgrade la o mandrina rapida, una pricopsita cu manson metalic si mecanism de autoblocare.
Nu o mai folosesc demul pt. ca e galagioasa, mare sau lunga si grea cu angrenaj cu 2 trepte, si pt. ca prefer alte scule.
Am dat cu ea in anii 90 si gauri in beton, ca atunci nu aveam rotopercutante, un Hilti costa 15 milioane si aveam alte prioritati.
Bateam cu boltul si ciocanul in betonul 400, mai invarteam putin cu percutia de jucarie, iar cu boltul, iar cu ea, si dupa o zi intreaga faceam 4 gauri sa prind doua corpuri...
In caramida intra repede si cu percutie si fara percutie.
Mi-am luat portia de timp pierdut si ore de uruiala asa, nu mai vreau.
Cu rotopercutanta gauresc intr-o secunda, hai maxim 3 secunde, o gaura de 10x60 in beton 400.
Si percutia asta de jucarie uzeaza si scula cu acumulatori, scula e si mai lunga si mai grea, iar in BCA si caramida, cu burghie bune de zidarie te descurci lejer si fara percutie.
Cu DHP 458 si 481 poti da si in beton fara sa-ti creasca barba, dar tot dureaza semnificativ mai mult decat cu Makita HR 2450 si DHR 241.
Si se uzeaza si scula mai repede.
Au fost mai multe modele de care se vaitau oamenii ca tacanesc si cu percutia dezactivata...
Am cu percutie si cateva pe cablu, si cateva cu acumulatori, dar nu folosesc percutia decat extrem de rar sau aproape niciodata, prefer fie una mai compacta fara percutie, care cu burghie bune de zidarie rezolva lejer in BCA si caramida, fie cu rotopercutanta daca e beton, e mai mare su mai grea, dar nu se comoara la performanta, si la viteza si la fiabilitate.

Edited by loock, 17 April 2020 - 02:05.


#70
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Loock, ms pt raspuns in primul rand, iar in al doilea rand felicitari pentru memoria exemplara, eu nu mai tin minte ce-am facut saptamana trecuta si tu stii ora cand ai dat o gaura in '95 :D
Si nu-s ironic cand te felicit :D

#71
vardikkk

vardikkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.04.2009
Daca iau DTD171, este suficient un DDF482? Sau am nevoie de DHP482? Am nevoie de modelul cu percutie, sau e suficient impactul?
Pentru gauri in caramida, de ex. In beton, am un 2-26 dfr.
Ma gandesc ca cele 2 scule, sa imi acopere o plaja cat mai mare de lucru. Si, doar la nevoie sa iau bormasina cu fir.

#72
vardikkk

vardikkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.04.2009
Dtd171, dhp482, 2 acc 5ah, incarcator dc18rc, Makita set P-30835,DeWALT DWST1-75774 valiza.
Se pare ca am intrat pe lungul drum de achizitii de scule. Multumesc pentru informatii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate