Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bormasina pe acumulator

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
0,9 kg si 0,9J are https://www.makita.r.../hr140dsmj.html
Da , cu perii, cea cu motor BL e sofisticata daca se duce electronica in ea , te umfla rasul cad vezi ca te costa cat masina cu totul plus se schimba foarte usor periile la ea , uzura e minima , in 2 ani nu mi s-a cerut . Modelul 166 e BL .
Liitokala https://www.aliexpre....417b6617Fh4kBJ
Nu mai gasesc acei acumulatori...18650 , posibil sa nu mai produca .
Te-ai minuna daca ai vedea graficele din forumurile de vaperi cu ce acumulator de cine e produs Posted Image, 120% sunt produsi in china si trasa folie cu ce vrei tu pe ei - da, calitatea este dupa cum platesti ! au produse super dar si pretul e pe masura .

Edited by ldpe, 30 September 2020 - 11:03.


#92
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 ldpe, on 29 septembrie 2020 - 09:00, said:

Percutia mecanica in secolul 21 este una granda tampenie Posted Image
"una granda tampenie" este sa gauresti caramida cu rotopercutorul cand faci fixari cu dibluri.

#93
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Ciudat ...numai cu rotopercutor lucrez si nu am avut probleme .
cred ca te referi la diametrul care iese , aici da, daca mergi cu diblu de 8 dai gaura de 7mm ,la oricare diametru cu 1 mm in minus si iese , nu am patit sa am probleme si am montat inclusiv mobila suspendata de bucatarie ce vine umpluta cu 100kg sau mai mult de minunati.
Cel mai important este sa folosesti forta de percutie adecvata ! ca omul cumpara un rotopercutor de 5-8J de pe emag "las' ca-i tare si duce tot" si da cu 8J gaura de 8 in caramida si se mira ca i-a iesit o palnie de la vibratie . Am 4 rotopercutoare , de la 1,2 J in sus , de exemplu in beton merg cu 1,8-2,4J niciodata peste desi am de 5,5J . Nu mai exista de la Atlas Copco rotopercutoare cu selector de forta ...fusa si se dusa .
Ce e important : energia de impact + burghiul .
Ia cumpara un Makita Nemesis sau un bosch 7X si verifica ce ai argumentat ...daca vorbim de tirbusoane denumite generic "burghiu vidia beton" atunci ma opresc aici .
In alta ordine de idei : colegul a cerut si pentru gauri in beton .

Edited by ldpe, 30 September 2020 - 11:31.


#94
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004

 ldpe, on 30 septembrie 2020 - 11:22, said:

In alta ordine de idei : colegul a cerut si pentru gauri in beton .
Am 2 galerii ale caror gauri sunt in grinda de rezistenta a blocului.
Am incercat fara percutor cu un burghiu Bosch diametru 6mm care zice ca merge fara percutie si nu am reusit... nici nu am insistat.
Deci pana la urma Makita HR140DSME1 cum este cu perii sau brushless?

Edited by Eugen1968, 30 September 2020 - 12:25.


#95
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Gaura cu rotopercutorul in caramida iese conica tip "crater vulcanic". Verificat intr-o gramada de combinatii de rotopercutoare si burghie si caramizi.
Degeaba dai cu burghiu de 7 mm pentru diblu de 8 mm diametru. Gaura o sa aiba 7 - 8 mm unde intra burghiul si 15 mm unde iese.
Largirea de la 7 la 15 mm are loc pe grosimea peretelui caramizii, sub 10 mm la caramizile cu goluri uzuale din care se fac casele la noi.

Inclusv cu burghie Makita Nemesis si rotopercutor de 0.9 J. Daca nu ma crezi, iti pun mai tarziu o poza, dar tocmai ce-am terminat de mancat si mi-e lene sa urc acum pana in atelier.

Si stiu si ca meseriasii care lucreaza in serie in case de caramida nu vor recunoaste niciodata asa ceva, pentru ca le-ar lua mai mult timp la o lucrare si ar trebui sa aiba la ei mai multe scule.

Edited by kolfleading, 30 September 2020 - 12:39.


#96
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Nu te contrazic dar mie nu mi s-a intaplat .
Dar si butonul de on/off e cu dimmer si nu este obligatoruiu sa mergi cu turatie maxima in caramida ...mie imi place sa ma joc cu el Posted Image

#97
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004

 kolfleading, on 30 septembrie 2020 - 12:34, said:

Gaura cu rotopercutorul in caramida iese conica tip "crater vulcanic". Verificat intr-o gramada de combinatii de rotopercutoare si burghie si caramizi.

Da sunt de acord in faianta pe caramida am burghie care merg fara percutie tocmai ca gaura sa iasa cat mai perfecta.
Dar in grinda de beton nu merge asa... imi trebuie cat de cat percutie

Edited by Eugen1968, 30 September 2020 - 12:55.


#98
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 ldpe, on 30 septembrie 2020 - 11:22, said:

"burghiu vidia beton"
erata :
vidia - corect widia (ca diamant)

#99
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 ldpe, on 30 septembrie 2020 - 12:53, said:

Nu te contrazic dar mie nu mi s-a intaplat .
Nu ai vazut pentru ca spargerea ("floarea") se face in interiorul caramizii, acolo unde iese burghiul.
Eu am facut teste pe cateva caramizi ramase de la constructia casei.
Gaurirea cu percutie mecanica nu face floarea asta.

Attached Files


Edited by kolfleading, 30 September 2020 - 14:22.


#100
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Nu am vrut sa intru in amanunte tehnice dar intradevar se tine cont si ce pui pe acel diblu, ce grosime are zidul, ce productie e casa , caramida plina/cu goluri etc .
Daca prind un ghiveci de flori, un raft pentru cani de cafea, o lampa de neon nu tin cont de amanunte , merg cu diblu de fi 8 sau 10 mm cat se poate de lung dar sa nu trec pe partea cealalta , daca montez mobilier sau corpuri ce vor sustine greutate mare si in timp posibil sa fie umplute cu greutati cumpar dibluri speciale zidarie de la fischer sau urc stacheta pana la ancore chimice , In general bag aracet in gaura cu o seringa tip pompa de gresat dar mult mai mica , de 100 ml , unde prinde aracetul numai pikamerul mai desface Posted Image
Si cu rotopercutorul merg fara percutie daca se poate , daca dau de ceva obstacol cuplez percutia si totul la turatie mica , in caramida asta mizerabila cu goluri intradevar risti sa faci ce spui .
Masinile cu percutie mecanica nu-mi plac, am avut dar m-am despartit de ele , rotopercutorul e un multifunctional perfect . Ajung sa car un portbagaj de scule pentru te miri ce raft si cum prin casa mai apar defectiuni iaca, ai nevoie de percutor dar nu-l ai ...Dedeam gauri in beton cu percutie mecanica pe vremuri cu un electroarges - dadeam 0,5 cm , scoteam burghiu, bateam cu dorn , iar dadeam ...imi lua minute bune o gaura , lucram cu dibluri de lemn furate din fabrica Libertatea Posted Image . Vreau sa-ti spun ca exista si azi obiecte spanzurate de mine de pe vremea aceea si nu au miscat 1 mm . Eram cel mai tare de pe scara cu masina aia cu percutie mecanica .

Edited by ldpe, 30 September 2020 - 14:34.


#101
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Întreb și aici, pentru placat cu rigips, pereti + tavan în 2 camere, doar atât, o singură lucrare, este bun modelul de la Einhell TC-CD 12 Li, 12 V, sau ar trebui ceva pe 18V?
Am primit o recomandare pentru Einhell Power X-Change TE-CD 18/40 Li - Kit, 18 V, 40 Nm, însă dacă modelul pe 12V face față la înșurubat negrese și puricei cred că aș rămâne la acela. Pare un avantaj că mandrina este detașabilă și biți pot fi puși direct. thx

#102
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pentru o singura lucrare probabil merita cea de 12v ...
Dar nu vad de ce ai lua o scula cu gandul la "doar o singura lucrare".
Inteleg ideea de a-ti face treaba "pe moment", cat mai ieftin; totusi, o scula d-asta e utila si pe mai departe, in restul vietii ...
Cele pe 18v sunt mai grele ... eu am luat un Bosch 12v-15 tocmai pentru ca e mai usoara; si asta a inlocuit o Makita de 18v, care merge in continuare fara probleme, doar ca e mai incomoda.
Da, Bosch-ul asta nu e 250 lei, e 583 lei (cel mai ieftin gasit acum), insa e si mai usoara, are si baterie mai buna, si putere mai mare. Asta e de tinut ...
https://www.tools.st...ion-060186810c/

Edited by shymano, 16 June 2023 - 00:30.


#103
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Orice ai lua, cauta sa aiba 2 acumulatori ...
Daca are doar unul, si ala mic (1.3 Ah), vei astepta destul de mult dupa ea.
Asa, cu 2, pana se descarca unul, se incarca celalalt ...

#104
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005

 shymano, on 16 iunie 2023 - 00:50, said:

Orice ai lua, cauta sa aiba 2 acumulatori ...
O să montez rigips doar în weekend, deci o să mă întind pe vreo două, trei luni.
Am ales Einhell de 40Nm / 2,5 Ah la prețul de 250 lei, acum e la 299. Ideea e că după ce termin o vând cu 150 de lei, restul ar fi costul de exploatare.
Altfel ar sta degeaba și s-ar duce și garanția inutil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate