Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Bormasina pe acumulator

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Acum am aceasta https://www.emag.ro/...0/pd/DHZHQBBBM/ insa imi trebuie ceva pe acumulator pt. insurubari + gauri lemn (+ poate uneori zidarie).
Va rog recomandati-mi ceva - parca as merge pe Bosch varianta professional. Buget in jur de 500 ron maxim.

#2
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Pai cam atât e un Bosch albastru, gsr 10-15 parcă îi zice, cu 2 acumulatori de cate 2 Ah. Lucrezi cu el o zi întreagă.
Zidărie nu, acolo iei ceva pe sds, percuția pe mandrina normală e o glumă proastă, nu e eficientă si se strică repede.

#3
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

View PostCovertTwo, on 01 aprilie 2020 - 21:42, said:

Pai cam atât e un Bosch albastru, gsr 10-15 parcă îi zice, cu 2 acumulatori de cate 2 Ah. Lucrezi cu el o zi întreagă.
Zidărie nu, acolo iei ceva pe sds, percuția pe mandrina normală e o glumă proastă, nu e eficientă si se strică repede.

adica cam asa ceva https://www.emag.ro/...0/pd/DY0H9GBBM/ ?  doar ca reviewurile-s cam proaste

Edited by ppp123, 01 April 2020 - 21:48.


#4
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
bugetul e mic.gaurirea termina bateria rapid. insurubarea nu prea. cu bosch albastru de 10-12 v nu ai ce face. minim 14v si 2 ah pt lemn...ideal 18v 2ah cu 2 baterii.

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu as risca un De Walt cehoslovac sau cel putin asa se spune ca sunt fabricate acolo sub licenta.Costa 250 lei pe olx.

#6
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Mai pui putin si iei Makita

#7
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postppp123, on 01 aprilie 2020 - 21:47, said:



adica cam asa ceva https://www.emag.ro/...0/pd/DY0H9GBBM/ ?  doar ca reviewurile-s cam proaste

Nu, eu am zis 10 15, nu 120 LI, varianta precedentă.
Sunt pe tel, caut acum un link.

View PostKean, on 01 aprilie 2020 - 23:47, said:

Eu as risca un De Walt cehoslovac sau cel putin asa se spune ca sunt fabricate acolo sub licenta.Costa 250 lei pe olx.

Si cu acumulatorii duși care costă mai mult de jumătate din prețul bormașinei....

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cea recomandata Se numeste GSR 12V-15, cu 2 acumulatori de minim 2 Ah.
Exista si de 1,5 Ah ( au fost si de 1 si 1,3), exista si de 2, 2,5, 3Ah, si exista si de 4 si 6 Ah care au inca 3 celule.

Este identica cu GSR 10,8 2 Li, cu exceptia iluminarii care ramane aprinsa niste secunde dupa ce ai luat degetul de pe tragaci, singura imbunatatire care a aparut la o revizie ulterioara.
In rest, cu exceptia actibildelor de pe scula si acumulatori sunt identice, scrie si pe siteul Bosch asta.

Acumulatorii au 10,8 V nominal, sunt 3 celule de 3,6V nominal, in serie.
Cund sunt full, indiferent cs scrie 10,8 sau 12 max, ajung pe la 12,56 V.
Electronica din scula are cut off ( se opreste pt a proteja acumulatorii ) peste 9 V, chiar 9,5.
La Bosch electronica de protectie la descarcare e in scula, nu in acumulatori, si la 10,8 si la 14,4 si la 18 si 36V.

La Makita e hibrida, si in acumulatori si in scule de la DDF/ DHP incoace, la BDF nu prea era in scule si era mai ch ptobleme si la acumulatori.
La modelele brushless protectia din scula e si mai mare, insa nu recomand brushless, chit ca acum sunt disperati dupa ele si consumatorii si producatorii.
Aproape toate cele noi sunt acum brusless si la Makita si la Bosch si la msjoritatea producatorilor, inclusiv Hilti.
Fac mult mai mult zgomot, inacceptabil, motorul are diametru mai mare, inclusiv ventilatorul lui, si au turatie extrem de mare si fac ca un turboreactor..., plus ca piesele costa mai mult decat scula, in special driverul electronic pt brushless costa f milt, dsr si motorul si altele.
Fiabilitatea nu e grozava, se uzeaza si electronica de putere, dar sm vazut inclusiv delaminari la tole de motoare noi...
Si nici nu sunt mult mai eficiente, pt ca driverul electronic are si el un randament si pierderi.

12V-15 nu e brusless, e silentioasa si are preturi accesibile la piese.
La cele de 14,4 si 18V presurile sunt prea mari la electronica si la cele cu perii, chiar si modele naspa precum 1440, si modele light duty care au doar 1 sau 2 Nm in plus, cu perii, de ex Bosch GSR 18 2 Li fara plus / Wurth BS 18 A Light, care au cuplu soft sau real 17 Nm fata de 15Nm la 12V-15, au electronica cu pret mai mult decat dublu suficient ca sa nu le mai repari, plus motor iar semnificativ mai scump, angrenaj mai scump, etc.
La cele brushless preturile pieselor deja se duc in balarii.

12V- 15 dezvolta 15 Nm cuplu soft in T1.
Cuplul hard este cand izbeste inertia de rotatie la oprirea brusca in T2 la viteza maxima.
E un iso de masurare tampit si ilogic folosit din 2010 de toti producatorii.
Normal era sa dea cuplu soft in fiecare treapta si cuplu hard iar in fiecare treapta.
In T2 cuplul soft e mai mic evident, dar nu proportional cu turatia, nu e de 3x mai mic pt ca angrenajul e coaxial si poate transmite cuplu din T1 in T2. Insa e totusi mai mic in T2, dar nu e 5Nm, e mai mare, poti sa ingropi lejer zencul holtzsuruburilor de 4x30 in PAL in T2, or asta inseamna cel putin 8 Nm.

Are ambreiaj cu autoblocare, deci daca limitatorul de cuplu e pus pe pozitia de gaurire, scula se poate utiliza si ca o cheie manuala pt. a strage lejer csnd e nevoie de mai mult de  15 Nm, de ex la pt dibluri cu holsurub de 6x80, 6x100 daca vrei sa strangi mai mult.
Gauri cu burghiu  in lemn oficial pana la 25mm.
Da si cu freza de 35, dar e un abuz care uzeaza electronica, acumularul, motorul, angrenajul, asa ca nu recomand decat in caz de necesitate...

Pt. insurubari grele, gaurire grele, carotari, daca nu te descurci cu cea pe cablu oe care o ai, sunt alte modele recomandate, dar mai grele.





#9
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Da, @loock, ms, uitasem să pun link, dar mai bine așa, tu ești mult mai documentat in domeniu, explici mai bine.
Am avut Bosch easy drill, de ăla verde, era chiar ok cumva, dar nu se compară totuși cu cel albastru, 12-15, pe care l am cumpărat  după ce am citit niste topicuri pe aici, ms pt documentație, @loock :)
De ce e mai bun ăla albastru, eu nu știu, că pe exterior sunt la fel, dar când le pui la treabă se simte, bag de seamă că ăla albastru are alt motor, angrenaj, dracu sa l ia.
Dar îmi mențin părerea, nu e pt zidărie, orice ai vrea să faci in ea.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"acumulator pt. insurubari + gauri lemn (+ poate uneori zidarie)."
Ai varianta 12-15 de la Bosch cu percutie .
Daca dai foarte rar in zidarie, nu petreci zidul , nu dai multe gauri merge pe 12 volti dar daca vrei ceva pentru petreceri deja trebuie mers pe 18 v si recomand sds , problema e ca trebuie urcat substantial bugetul . As lua asa : 12-15 simplu pentru for all plus un rotopercutor mic de la dedeman gen "hobyst" pentru gaurit zidaria , nu este pe acc dar pe langa casa un prelungitor de 15 metri cam ajunge .

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
La gaurit lemn...se impotmolesc si alea pe curent. Ma refer sa dai o gaura de 10 intr-o grinda. Pentru gaurele in scanduri ( gen alea de gard ) merge orice prastie cu acumulator.
In zidarie nu poate fi vorba la 500 de lei si acumulator. Strici scula degeaba.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Lemnul strange , daca nu ai forta degeaba turatie , aici cele adevarate pe acc merg super. O masina de gaurit normala la 230v are de la vreo 8 la 10 Nm forta, un bosch 12-15 urca la 30Nm sunt cele la 18 v care depasesc 100Nm .
Datorita pretului mare la sds pe acumulator am spus ca acolo trebuie una pe 230v , cea de la dedeman e super pentru casa, nu are dalta dar merge foarte bine in beton , la zidarie canta iar pentru 2-4 dibluri sa pui un tv pe perete sincer nu as da 12 mil pe un bosch 2-28 sau 6 mil pe makita 2630 . Personal am makita 2630 , la inceput o foloseam numai la beton dar incet am trecut la multifunctionala cu o mandrina adaptata cu falci , forta mare turatie mica , super de lucrat cu ea .

Edited by ldpe, 02 April 2020 - 07:45.


#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru găurit iei mașina de găurit. Pentru înșurubat, nu iei mașina cu mandrină pentru că aia e pentru găurit. Iei asta.

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
120 li e slaba , face parte din alta gama , e putin mai buna ca cea de la lidl, doar culoarea e de pro.
Cele cu impact la insurubare da, sunt excelente dar trebuie sa sti lucra cu ea , nu esti atent rupe capul la surub, trebuie piese de contact de impact, foarte scumpe fata de cele clasice, suna de-ti sparge timpanele daca isurubezi mai mult - depinde la ce folosesti .

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postppp123, on 01 aprilie 2020 - 21:36, said:

Acum am aceasta https://www.emag.ro/...0/pd/DHZHQBBBM/ insa imi trebuie ceva pe acumulator pt. insurubari + gauri lemn (+ poate uneori zidarie).
Va rog recomandati-mi ceva - parca as merge pe Bosch varianta professional. Buget in jur de 500 ron maxim.

     Pai ai pus in titlu bormasima cu baterie si in link o bormasina pe cablu.

View PostKean, on 01 aprilie 2020 - 23:47, said:

Eu as risca un De Walt cehoslovac sau cel putin asa se spune ca sunt fabricate acolo sub licenta.Costa 250 lei pe olx.

    Eu nu m-as risca la scule DeWalt. Sunt si scumpe si de proasta calitate.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca zidarie inseamna BCA, caramida nevitrifiata si gipscarton, pt. cateva gauri poti sa te descurci chiar lejer cu GSR 12V-15 fara percutie.
De preferat cu niste burghie de 6 sau 5 de zidarie, cu varf din carburi metalice.
La Bosch sunt unele burghie albastre pt. zidarie, dar se gasesc si alte marci, inclusiv prin Lidl. Poti sa dai si cu HSS dar se tocesc mai repede.
Apoi daca ai nevoie se mareste la 8 sau 10 tot cu ea. Chiar si 12, n-am incercat 12 decat in gipscarton, dar daca da 25 si chiar 35 in lemn, probabil ca merge 12, eventual dai cu 5-6, apoi cu 8-10 si 12 la final.

Exista un GSB 12V-15 cu percutie, B in loc de S, dar e ceva mai lunga scula, iar percutia e slaba, Nu e rotopercutanta si avantajul e minor.

Daca ar fi sa iau alta scula, sau inca una, ar fi mai degraba 12V-15 FC, care si ea e putin mai lunga cu mandrina pusa, dar se poate declipsa, are INBUS si fara ea, plus alte capete, INBUS cu blocare, cap unghiular cu INBUS (si care permite clipsare mai departe si pt mandrina), si cap excentric cu inbus ( se gasesc si burghie cu INBUS).
Eu am si 10,8 2 Li, si 12V-15 si 12V-15FC.

Pt rotopercutanta pe cablu folosesc Makita HR 2450, insa am multe modele in colectie, si Duss, Hilti, Atlas Copco, alte Makite, cateva Bosch, etc.
Pe acumulatori de 18V de 4 - 5 - 6 Ah  folosesc de obicei Makita DHR 241 pe care am dat putin peste 500 lei fara acumulatori si fara incarcator, de obicei Z vine si fara valiza dar am prins la oferta cu valiza profesionala dedicata Makita.
E f buna, puternica, dezvolta 2J.
Am in colectie si Hilti pe acumulatori, si altele, dar prefer Makita.
Incarcatoare aveam mai multe, si acumulatori...
Am luat incarcatoare si separat, dar si in kit.
Pe un incarcator SD de 2,6 Ah am dat 164 lei in 2014, si am primit bonus si un pix Makita...
SDul il folosesc pt acumulatori de 2Ah, pe care nu ii recomand la scule de putere, pt ca sunt OK pana la 20A curent debitat.
Pt curent pana la 40A cu celule 18650 recomand acumulatori cu doua randuri de celule, pakuri de 4, 5, 6 Ah. Exista si de 3 mari, insa au celule de 1,5.
Cu celule 21700 poti sa tragi 40A si cu un rand de celule, dar Makita inca nu a facut pt 18V. Au scos recent pt seria noua de 40V max, de 4Ah cu 21700, si de 2,5Ah cu 18650.
La bosch au seria core 2 cu 21700 de 4 Ah, 8Ah si 12Ah.
La core old sunt 20700 care debiteaza 30-35 A pe celula si in general sunt cu doua randuri la 6,3 Ah. Au si seria normala cu 18650, compacti  de 1,5 si 2 Ah, si dubli de 3, 4, 5, 6 Ah.
La Bosch un core 2 compact de 4 Ah are ~ 500 g.
La Festool au aparut anul asta cu 21700 dar sunt mai grei pe la 600g cei compacti, asa ca nu-mi plac...

Edited by loock, 02 April 2020 - 11:02.


#17
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Ce de " experti " care turuie cu ce fac ei , ati gresit topicul ! Ramaneti la subiect daca tot vreti sa ajutati .
P.S. " actibild " nu exista , exista aBtibild in schimb Posted Image

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca vrei separat si una mai puternica pt insurubari si gauriri cu acumulator, eu as merge pe modele cu perii care acum sunt pe cale de disparitie.
La bosch au acumulatori faini, dar electronica e scumpa si la cele non brushless...
Ultra-accesibila e Makita DDF 453, nu are lumina dar sm vazut si la 165- 180 lei doar scula. Sigur costa mai mult in kit, poate fi peste 700, si nu-mi plac kiturile uzuale pt ca au ori acc compacti de 1,5Ah si prefer de 2Ah, ori mari de 3Ah cu doua randuri de celule de 1,5Ah, care sunt mult mai grei si preferam oricum de 4 sau 5 Ah.
Poti lua separat de 2Ah compacti, cu precizarea ca varianta B cu fuel gauge se gaseste greu in Ro.
Exista si DHP 453 cu percutie simpla.

Nu confunda cu alte modele.
Nu recomand 457, e o serie separata, sistem G inchis cu acumulatori diferiti si de capacitate mica, nu e compatibila cu cei normali.
Si sunt si alte modele G, si de 14,4 si de 18V.

Tot cu perii mai e DDF 482 si DHP 482, insa astea deja nu recomand decat cu acumulatori mari de 4 sau 5 Ah, cu doua randuri de celule, pt ca trag mai mult de 20 A si abuzeaza acumulatorii de 2Ah.
Nu sunt heavy duty ca GSR 12V-15, dar sunt bunicele, insa cu acumulator mare sunt grele.

De putere foarte mare cu perii, varful e DDF 458 si DHP 458, care sunt heavy duty dar grele.

In rest scum sunt o gramada de brushless galagioase, am si DDF 480 si altele, sunt bune sa trezesti mortii...

View Postbdx100, on 02 aprilie 2020 - 11:27, said:

Ce de " experti " care turuie cu ce fac ei , ati gresit topicul ! Ramaneti la subiect daca tot vreti sa ajutati .
P.S. " actibild " nu exista , exista aBtibild in schimb Posted Image

Am scris de pe telefon, si probabil sunt o gramada de litere varzuite.

Modelul recomandat de tine e teapa, e sistemul G inchis, incompatibil cu acumulatori normali, sunt doar de capacitate mica, iar scula e light duty.

Edited by loock, 02 April 2020 - 11:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate