Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Bormasina pe acumulator

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 misu78, on 04 aprilie 2020 - 06:47, said:


Sa zici ca DeWalt sunt si scumpe si de proasta calitate denota cel putin necunoastere.

Calitatea si fiabilitatea a acazut la toti producatorii.
Multi au si unele modele teapa, inclusiv Bosch albastru si Makita.
Cine e fan DeWalt poate are rabdare sa scormoneasca prin reviewuri mai serioase legat de constructia si fiabilitatea modelelor de acum, si poate reuseste sa gaseasca ceva OK.
Oricum recomand documentare la orice producator, ca sa nu iei teapa, inclusiv pt. Hilti, Mafell si Fein...
Mai multe modele DeWalt facute in ultimii ani sunt teapa, cu fiabilitate foarte proasta.
Cred ca inca mai au si cateva OK, insa nu sunt fan asa ca nu pot recomanda.
Am in colectie modele DeWalt mai vechi foarte bune, insa nu se compara productia de pana in 2008 (chiar made in China nu doar Germania) cu toate chinezariile de acum.
Din 2009 scade lunar calitatea si la chinezi si la nemti si cam peste tot...

Edited by loock, 04 April 2020 - 11:06.


#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In OP omul a fixat un buget de 500 lei.

Un DeWalt nou si fiabil - verificat pe bune fiabil, nu cred ca gaseste, deci e offtopic.
Poate SH...
Sunt modele DeWalt si mai scumpe care sunt teapa...

#39
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
@initiator:
Vezi ca a aparut oferta buna la bormasina Einhell cu BL si la set acumulator + statie (3 Ah).
Le iei, le testezi, daca nu-ti plac, le faci retur.
Ai 60 Nm la bormasina, a mea cu 44 rasuceste mana, daca nu-s atent. N-are cum sa fie mai slaba decat a mea.
Te incadrezi in cei 500 lei, cu timpul o sa prinzi gustul si vei mai comanda de la firma asta. Daca n-o sa-ti placa, poti sa ma injuri, apoi faci retur la scule.

Nu stiu de ce, dar nu pot pune link direct, e limitarea sufletului.

Este si varianta mai ieftina, la 260 lei, dar 20 Nm in plus nu strica, zic eu.

Setul meu e in ultima poza, luat cu 440 lei anul trecut, prin vara, acum vad ca s-au nesimtit la pret.

Attached Files


Edited by Lucian_M, 04 April 2020 - 22:29.


#40
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Profit de topic: voi cum va descurcati cu acumulatorii? Si aici ma adresez bricolatorilor de ocazie care dau o gaura din an in pasti. Apropos, vine Pastele, cred ca tre' sa mai dau o gaura.

Eu am renuntat la bormasina cu acumulator si evit orice scula cu acumulator intrucat:
-sunt sanse sa nu fiu pregatit cu acumulatorii inarcati fix in momentul cand am chef de o lucrare
-presupunand ca sunt pregatit, se poate sa mi se termine ambii acumulatori inainte de a termina lucrarea
-odata cu trecerea timpului, acumulatorii isi pierd din capacitate. In 3 ani devin aproape inutilizabili
-costul unui acumulator poate ajunge la jumatate din pretul unei scule cu fir.

Eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, sunt curios cum procedati cu acumulatorii dupa cativa ani: schimbati scula, cumparati altii?  Dar repet, ma adresez bricolatorilor de ocazie. Profesionistii au scule, au acumulatori de rezerva, sunt o discutie aparte.

#41
DanielArdelian

DanielArdelian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.04.2007
Sunt bricolator de ocazie dar am câteva scule cu acumulator Bosch albastru 18V Li-Ion Technology. Am acumulatori din 2013 și încă sunt în stare bună de funcționare. Nu se autodescarca și scăderea de capacitate nu este încă deranjantă. Are autonomie mai mare decât fac eu față.
Iar un acumulator de 4 Ah costă astăzi 275 RON.

#42
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cum voi proceda: schimb celulele. Sau iau acumulatori noi, vezi prețurile în pozele de mai sus. Ți se pare mult? Că mie nu.
Un acumulator de 3 Ah se încarcă într-o oră, cel de 1,5 în 30 minute. Am 4 scule, doi acumulatori de 1,5 și trei de 3 Ah. Mă descurc onorabil. Plus alte două flexuri de 850 și 900 w și un portbagaj de alte scule. Cel mai des lucrez cu astea pe acumulatori, pentru flexibilitatea și puterea livrată.
Scule cu acumulator nu înseamnă doar bormașină, să știi.
BTW cât te costă să schimbi acumulatorul de la laptop? 😉

#43
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"voi cum va descurcati cu acumulatorii?"
In mare parte te sustin mai ales pentru cine nu foloseste des astfel de scule.
Personal nu urc stacheta mai mult de 10,8v (adica 12 volti pe eticheta) , sunt acc formati din 3 elementi 18650 ce se schimba foarte usor , cumpar de pe aliexpres elementi gata pregatiti cu banda de sudura , aici costa 10 lei o lipitura acolo costa 10 lei un acumulator gata lipit...
Folosesc la mici treburi repetitive de insurubat/desurubat , pentru auto doar apropiu anumite suruburi , acolo dinamometrica e sfanta, la mana nu mecanic . Prin casa 90% din ce faci cu una de 18v faci si cu una de 12v . Pentru insurubari grele am luat de la Makita un DF0300 de 56Nm forta si una cu impact tangentia TD 0101F de 100Nm ambele la 230v - nu le-as da pe mama masinilor de gaurit cu acumulatori la ce ergonomie au, usoare , ambele au cablu schimbat de 5 metri siliconic , e o placere sa lucrezi cu ele dar da, trebuie o priza langa tine . Avand in vedere ca au in jur de 300W toate merg superb pe un invertor 12-230v la masina , la camioane nici nu simte

Edited by ldpe, 05 April 2020 - 11:06.


#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 godaro, on 05 aprilie 2020 - 10:50, said:

Profit de topic: voi cum va descurcati cu acumulatorii? Si aici ma adresez bricolatorilor de ocazie care dau o gaura din an in pasti.

Eu am alta experienta.

Sa o luam in ordine cu exemple.

Am o Makita DF 6270 din primavara lui 2007, cu acumulatorii originali din kit, 2 buc. NiCd de 12V @ 2Ah, din care trage in full load zeci de amperi.
Au fost incarcati de peste 100 ori, dar totusi rar.
Nu se descarcau singuri ani de zile si ii gaseam oricand incarcati.
Acum dupa 13 ani inca sunt utilizabili.
Noi in 2007 tinea unul singur 350 de insurubari medii, si apoi se incarca in maxim 40 de minute de la zero la full, cu incarcatorul de 2,6A.
Intre 2007 si toamna lui 2013 a fost principala mea bormasina cu acumulatori, si rar am folosit altele cu acumulatori. Desigur pt. beton am folosit rotopercutanta, mai des o Makita HR 2450 pe cablu care a fost chiar in kit cu DF 6270. Pt. carotari, gauriri de calibru mare, insurubari f grele, am folosit rar alte bormasini si pe cablu si cu acumulatori.
In vara lui 2012 tin minte ca printre altele am montat 8 fete de plexiglas pe o vitrina octogonala proiectata de mine, cu cate 6 prinderi la fiecare fata, deci 48 de prinderi, si m-am dus pregatit cu ambii acumulatori incarcati. Am dat 48 de gauri cu 3,5 x ~ 40, si apoi am insurubat 48 de holtzsuruburi de 4,5 x 40. M-a tinut sa fac cele 96 de operatii un singur acumulator...
Am folosit scula in continuare de mai multe ori, pt. diverse treburi, si acasa si la rude, vecini, prieteni si chiar clienti, pt. diverse lucrari mai mici si mai mari
In 2013, printre altele am modificat masiv o biblioteca mare acasa, cu demontat si montat de pereti, polite, sertare, prinderi in pereti, montat/fabricat alte sertare mai lungi, montat glisiere pe corp si cuiburi, pus alti pereti inter si alte polite, schimbat PFL/HDF, montat 30
de balamale in usile schimbate toate, am montat si fetele de sertare, pistoane reverso bar, am gaurit pt manere si montat 17 manere cu doua prinderi la fiecare, le-am ancorat si in perete, si au tinut cei 2 acumulatori cu singura incarcare facuta inainte cu ocazia sltor treburi anterioare.
Am mai facut in continuare diverse alte treburi mai mici si mai mari cu ea, chiar daca in toamna lui 2013 am luat si o Bosch GSR 10,8 2 Li cu 2 buc. acumulstori de 2Ah Li-ion.
Le-am folosit si impreuna si inca o mai folosesc si acum in 2020, de ex cu burghiu dau zencuitor la uns si biti la alta,  etc.
In 2015 am modificat alta biblioteca in alta camera doar cu aceeasi DF 6270, cu demontat si remontat de mai multe polite si un perete, mutate din capatul stang in capatul din dreapta cu intoarcere cu 180 de grade in doua planuri, desurubat, facut zencuri, insurubat eurosuruburi si holtzsuruburi, iar au tinut acumulstorii fara sa-i incarc suplimentar peste ce aveau dinainte. Puteam sa folosesc alta scula pt zencuiri, dar am un zencuitor pe INBUS care se schimba intr-o secunda cu bitii, iar pregauririle erau deja uzinate asa ca nu am folosit alta scula.
Acum aveam incarcati de 4 saptamani aceesi acumulatorii NiCd 12V, incarcati full pe la 13,84V ambii. Am avut atunci nevoie sa bag 6 holtzsuruburi de 4,5 x 50, si am bagat 3 cu fiecare ca sa nu ramana dupa chiar full.
Acum dupa o luna i-am masurat si unul avea 13,04 V si unul 12, 98 V, si scula functioneaza bine merci cu ei.
Sigur ca nu mai au capacitatea din 2007, dar pot sa-mi fac treaba cu ei, mai ales ca sunt doi si se incarca in 40 min.

Din 2008 incoace am luat si alte modele de bormasini cu acumulatori,  atat pt nevoi cat si pt colectie, diverse mai multe Makita, Bosch, Wurth, DeWalt, Protool, Festool, Fein, Hilti, Atlas Copco, Mafell, si NiCd, si NiMH industrial, si multe Li-ion, si cu perii si brushless, cat  si alte scule cu acumulatori, rotopercutante, multicuttere, freze, pendulare, circulare, etc.

La toate, atat acumulatorii NiCd, NiMH, cat mai ales Li-ion sunt toti in stare de functionare, iar cei Li-ion sunt chiar excelenti.

Am printre sltele din 2013 un GSR 10,8 2 Li cu 2 x 10,8 @ 2 Ah, incarcator de 3A si valiza LBoxx care se incarca in 30-40 min la 3A, care full ajung la 12, 57 V si tin si ei 350 de insuruburi de 4x30 la o incarcare fiecare in parte.
O mentionez special pt ca a devenit noua mea scula principala, avand doar 960 de grame cu tot cu acumulator, fata de DF 6270 care cu acumulatorul NiCd de 2Ah are 1650 grame si daca plec undeva ii iau si pe celalalt plus alte scule si multe accesorii si consumabile.
Si e si mult mai compacta.
Si la putere e comparabila, nu se vede diferenta dintre 30Nm hard si 20 Nm soft vs 30 hard si 15 soft.
Strange sute de suruburi la o incarcare, strange si 6 x 60 di 6x 80 in dibluri, iar ambreiajul autoblocant imi permite sa strsng usor cu mana si 6x100.
DF 6270 Nu are ambreiaj cu autoblocare, care a aparut de la DF6271, inca un motiv sau chiar 2 motive pt care prefer acum GSR 10,8 2 Li/ 12V-15, odata ca se strange mandrina cu o singura mana, si odata ca pot da strag la nevoie peste puterea ei.
Am folosit cu ea si tubulara de 13 cu desurubate rapida.
Da gauri oficial pana la 25mm diametru in lemn, dar am dat si de 35mm cu freza de balamale pt gauri trece cablu  in PAL, insa in general pt 35 prefer sa folosesc alta scula ca sa nu o abuzez.
Cand nu folosesc acumulatorii, nu ii las incarcati full, fie ii descarc de la 12,57 la tensiunea nominala de 10,8V sau chiar putin sub, ca sa nu dezvolte dendrite care impusca prin electrolit, fie daca sunt in preajma si nu uit ii scot din incarcator inainte sa ajunga full.
Sunt si acum dupa 7 ani in stare excelenta, tin incredibil de mult la utilizare, si nici nu se descarca singuri, ii gasesc mereu incarcati.
In 2014 am luat inca una la fel, pt ca am prins iar o oferta f buna cu 495 cu tot cu Lboxx.
A fost redenumita apoi 12V-15, adaugand la o revizie ulterioara doar tinerea luminii aprinse cateva secunde dupa ce se ia degetul de pe tragaci.
Anul trecut am luat si 12V-15 FC cu capete interschimbabile.

In 2014 am luat si o Makita DDF 480 brushless de 18V cu Liion, initial cu acumulatori de 2Ah ca sa ramana in 1540 grame, urmarind insistent limitarea greutatii ma gandeam atunci ca e destul 20 amperi pt 360W, insa mi-am dat seama ca am pierdut din vedere randamentul driverului electronic si am luat apoi si acumulatori de 4 si 5 Ah cu doua randuri de celule, care insa sunt cu ~ 300 de grame mai grei.
Am vrut sa fie scula de baza pt backup, insa nu-mi place zgomotul mare de la brushless si greutatea cu acumulatorii mari. Altfel scula e buna, acumulatorii la fel.
Am zeci de alte modele si exemplare excelente cu acumulatori, printre care Festool T15, Festool T18 compact csre rsmzbe cu pack de 3,1 Ah la 1,5 Kg, ambele brushless dar ceva mai putin zgomotoase ca altele, Makita DDF 482 de 18V dar ajunge grea cu pack de 5 Ah, DDF 484 brushless, DDF 458 cu perii, si mai grea dar foarte puternica, am si 481 varful brushless, am si Fein ASCM de 12V cu 4 viteze si capete interschimbabile, foarte faina, am si Hilti SFC 14A care e simpatica dar neperformanta si tot astept sz scoatz si pt ea acumulator de 14,4V cu celule 22700, am si Hilti SF 6 A22 modelul cu perii, intre timp a aparut recent gen 2 brushless mai zgomotoasa...am si rotopercutanta Makita DHR 241  si altele mai vechi si mai noi, dar am mentionat in primul rand modelele pe care le folosesc mai des - des insemnand oricum destul de rar...
Pana acum nu mi s-au stricat scule, si nici acumulatorii originali nu au ajuns inutilizabili, dar sm avut grija sa nu-i las incarcati full, si am evitat sa pun pe scule de putere mare packuri care nu suporta curentul cerut, utilizand la fiecare packuri cate suporta curentul tras.

Edited by loock, 05 April 2020 - 21:44.


#45
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ai, să-mi bag...

#46
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Lucian_M, on 05 aprilie 2020 - 21:39, said:

Ai, să-mi bag...

Vad ca ai acolo o colectie serioasa de scule rosii cu acumulatori.

Ai putea deci sa apreciezi ca am si eu in colectie si scule rosii cu acumulatori, inclusiv unele cu perii, chiar daca nu am minunatele tale Einhell,  dar pot sa ies in ploaie cu Hilti cu perii, si sa nu-mi rupa mana Hilti SF 6 A22 care are sistem de oprire automata cand detecteaza acceleratie de rotatie a sculei, si are cuplu soft mai mare decat are a ta hard, si  chiar daca la Mafell am brushless si angrenaj cu 4 viteze, si o pot pune inclusiv  in suport vertical cu gulerul de 43mm.
In viata nu poti sa le ai pe toate, eu am ales sa renunt la Maktec si Milfucky, si din pacate si la minunatia de Einhell...

#47
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Gata, o ai mai mare. Mulțumit?!
Ce minunate Einhell?! Zic doar că sunt oferte bune ACUM. Nu le laud, sunt scule ok pentru banii lor.
Vii cu explicații gen fizică cuantică în atelier. Știi ce mult ajută?! Eeee, nici n-ai idee. Skip și gata.
Pari inteligent, ai și scule, ai experiență, dar dacă tot ai mult timp liber, poți face și altceva decât să rupi tastatura. Doar zic.

Omul vrea ceva hobby, nu explicații de inginer electronist.

#48
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Lucian_M, on 05 aprilie 2020 - 22:33, said:

Gata, o ai mai mare. Mulțumit?!
Ce minunate Einhell?! Zic doar că sunt oferte bune ACUM. Nu le laud, sunt scule ok pentru banii lor.
Vii cu explicații gen fizică cuantică în atelier. Știi ce mult ajută?! Eeee, nici n-ai idee. Skip și gata.
Pari inteligent, ai și scule, ai experiență, dar dacă tot ai mult timp liber, poți face și altceva decât să rupi tastatura. Doar zic.

Omul vrea ceva hobby, nu explicații de inginer electronist.

Pe softpedia conteaza doar sa ai limita minima de cm, parca 20 era, nu conteaza care e mai mare, speram sa nu se inteleaga altceva.
Tastaturi n-am rupt personal niciodata, stiu ca te referi la figurat, dar e un apropo interesant legat de lucruri care nu se strica.
Cand am luat alta, a fost pt ca nu mai aveam AT la PC, sau mi-a violentat-o grav altcineva.
Imi functioneaza excent si mouseul A4tech Wop 35 varf de gama din 2004, cu 5 butoane si doua rotite, optic de 800 dpi, folosit intensiv de atunci, desigur curatat cand e nevoie si reparat odata acum 8 ani cablul.
Totusi acum am scris de pe telefon, de unde si ceva litere varzuite care trebuie iertate.
Timp e de la carantina si de la duminica...


#49
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ce spuneam, te alinți la greu. Faza nasoală e că nu pricepi asta.

Probabil ești un fel de guru pe aria asta. Am lipsit așa mult de te-ai schimbat?

#50
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Totul e sa nu-i dai nas ca nu ne mai scapa nici dracu si se pierde cererea din topic . Iti dai seama ca initiatorul a tulit-o cand a vazut cu ce burtologi are de a face ...

Edited by bdx100, 05 April 2020 - 23:08.


#51
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
La asta mă gândesc și eu, și-a băgat bietul om picioarele.
Când am trecut pe sistemul actual, doream un anumit model. Un prieten care avea deja sistemul PXC mi-a arătat avantajele și uite așa mi-am dat seama că am făcut alegerea corectă. Își cumpără câte ceva, imi spune cum merge, dacă merită să-mi iau și eu. Idem procedez la randul meu, îi spun opinia sinceră despre achizițiile făcute. Până să vină pandemia, îi invitam pe unii prieteni să vină și să testeze jucăriile, să cumpere în cunoștință de cauză. Acum ciuciu, mi-e frică. Dar între 14 și 30 zile poți returna sculele, deci nu văd unde e problema.
Acum vreau ori sculă multifuncțională (aia cu vibrații), ori ferăstrău sabie, cu sistem PXC. Merge fain la tăiat crengi în copac, drujba pe benzină e prea grea și periculoasă.

#52
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Multicutterul cu oscilatii e o unealta faina pt. anumite lucruri, dar nu e cea mai potrivita pt. taiat crengi, chiar daca poti sa faci si asa ceva, asa cum scriu eu de pe telefon...

Fierastraul sabie e mai rapid, si pendularul de asemenea - eventual cu o panza mai lunga - daca nu tai prin boscheti sau mai departe decat ajungi, poti sa rezolvi repede cu el.
Si pendular ai, iar sabie poate ai mai putina nevoie.
Chiar si pt. taiat tabla sunt alte scule mai bune, insa probabil e si subiectivism aici, cum e de altfel si taiatul crengilor fara drujba...
Apropo, exista unele drujbe electrice cu protectie speciala pt. oraseni ca noi, care au un fel de cleste in varf care inconjoara creanga si nu expune lantul in exterior.

Multicuttere cu oscilatii am mai multe.
Primul luat a fost un Fein supercut industrial pe cablu, nu multimasterul care e hobby.
Supercut e mai puternic, are constructie mai buna si protectie cu epoxi pe bobinaj.
Apoi in vara lui 2012 am avut nevoie urgent de unul compact cu acumulator, si am luat un Parkside din Lidl pe 10,8 V Li-ion, e singurul meu acumulator de 1,5 Ah, ca din 2005 nu iau mai mici de 2Ah nici NiCd si cu atat mai putin Li-ion, insa dupa 8 ani inca e foarte bun acumulatorul, tine chiar ridicol de mult, in ianuarie am taiat la cineva cu el 30 cm de PAL de 18mm pe orizontala, intr-un corp de colt de bucatarie pt. montat electrovalva de gaze, pt. ca pendularul nu intra bine acolo in spate, dar am folosit si un pendular Festool cu prindere de corp, pt. verticale si inca putin pe orizontala. E cam lung pendularul, de asta nu intra bine, nici cu gaura la jumatate nu mergea, apropo am dat 3 gauri de 12mm cu GSR 10,8 2 Li cu burghiu Bosch de 12mm cu reductie pt. mandrina de 10mm.
Dupa cei 30 cm si un colt mic luat oblic sa nu agate, multicutterul inca arata 2 din 3 LEDuri aprinse la fuel gauge.
Insa am folosit o panza Bosch lemn si metal de 60mm, ca alea parkside HCS si chiar HSS se tocesc imediat, sunt proaste rau.
Conteaza mult panza.
Multicutterul Parkside isi face treaba, dar e foarte galagios si pe 5 din 6, ba chiar si pe 4 si 3,5...Si modelul din 2012 nu are schimbare rapida.
Prin 2014 a aparut si cu schimbare rapida, si mai silentios, si cu acumulator de 10,8 @ 2Ah, dar am zis ca nu mai iau inca un Parkside ca si asa nu e genul meu...
Am si un Bosch albastru compact gop28 de 10,8/12 max cu acumulatorii de la GSRul mic, dar nici asta nu are schimbare rapida si are motor brushless si nu sunt fan brushless ca sunt f scumpe piesele.
Am si Fein de 18V cu 2 buc de 4Ah si schimbare rapida, am si Makita de 18V cu schimbare rapida, dar sunt mai butucanoase astea, insa puternice si rapide.
Fein si Festool au acum niste modele si mai rapide cu acumulatori de 18V, dar sunt cam exagerat de scumpe si am si asa multe, plus ca nu sunt compacte. Inca ma mai uit dupa unul de 10,8 cu schimbare rapida, compact, mai putin galagios, preferabil cu perii, dar inca nu am gasit unul sa-mi placa, sper sa gasesc ceva mai pricopsit decat Parkside...
Sunt utile pt. taiat cu imersare plinte de lemn sau plastic care sunt deja montate pe perete, pt. a monta acolo inchideri de dressing, apoi pt. decupaje in HDF/PFL/placaj, pazii de plastic, inclusiv decupaje aerisire, mici decupaje in PAL si lemn, in parchet, etc.
In 2012 am luat ca sa tai 3 trapeze in parchet de 12 gata montat, in jurul holsuruburilor care tin pragul la o camera, pt. a trece pe acolo un cablu TV. Supercuterul era imprumutat unui prieten din alt oras si nu aveam rabdare pana il aducea inapoi. Insa oricum e fain asa compact, si l-am folosit de multe ori in continuare pe asta mic pans am luat gopul, ba chiar si dupa. Intra in Lboxxul mic langa GSR si cu inca o gramada incredibila de accesorii..., singura problema cand inghesui multe e ca devine ridicol de grea valiza...

Edited by loock, 06 April 2020 - 01:49.


#53
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cu dreq crezi că citește ce ai scris?! De unde înțelegi că tai crengi cu multifuncționalul?!
Acum pe bune, ce fumezi?! Care e dealerul tău?

#54
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ti-ai citit singur ultimul paragraf din postarea 51?

Poate nu ai vrut sa spui asta, dar atunci nu ai reusit sa te exprimi suficient de bine.
Era suficient sa precizezi in acea postare ca nu vrei multicutterul pt taiat crengi, si ca le vrei pe amandoua oricum.

Cu o panza buna poti sa tai si cateva crengi daca nu te deranjeaza niste secunde sau minute in plus, si pt. uz casnic e mai putin grav timpul pierdut.
Panza e f. importanta, pt. ca majoritatea se uzeaza repede.
E chiar preferabila o panza mai putin agresiva, mai lenta, cu dinti mai mici dar din otel mai bun, care taie si lemn si metal sau lemn care are cuie prin el, astfel fara cuie, folosita doar pt lemn, fiind mult mai fiabila si rezistand mult mai mult, deci chiar daca viteza e moderata, nu scade abrupt cu dintii tociti imediat, si de asemenea amortizarea financiara a panzei e mai usor suportabila, vorba vine amortizare, ca nu te platesti singur pt crengile din curte...
Cu unul de 400W si panza buna tai chiar repede, dar tai repede si din ce ramane in buget...

Nu fumez nimic, poate din cauza asta nu a trebuit sa ma multumesc cu Einhell...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate