Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Bormasina pe acumulator

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Oarecum on topic ce e mandrina rapida ? Necesita ceva biti speciali (cred ca asa se cheama) sau merg oricare ?  Trebuie sa insubez vreo 40 de holsuruburi si m-am gandit sa cumpar asta

...ulator-heinner-

Multumesc si scuze ca dau buzna pe topic.

#20
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
E mandrina care se strânge doar cu mana, nu se mai folosește cheia de mandrină.
E cea mai folosită pe lucrări ce nu necesită spirale groase.
Nu trebuie biți speciali.

#21
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu-ți recomand ce am eu, dar am trecut pe Einhell, gama PXC, nu regret. Ai acum super ofertă la acumulatori, 138 lei stație + acumulator de 3 Ah.

Attached Files


Edited by Lucian_M, 02 April 2020 - 20:29.


#22
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 Lucian_M, on 02 aprilie 2020 - 20:28, said:

Nu-ți recomand ce am eu, dar am trecut pe Einhell, gama PXC, nu regret. Ai acum super ofertă la acumulatori, 138 lei stație + acumulator de 3 Ah.

cei aia cea mai din stanga ?


Multumesc la toti pt. sugestii, unele ma depasesc :) sunt novice - nu caut ceva profesionist - doar pt lucrari si cateva (multe :D) proiecte pe care le am pe langa casa. Din lipsa de timp si fiindca nu-mi place sa stau sa tot caut pe net modele am zis sa intreb aici.
Ar fi deci, tinand cont de parerile voastre astea 2:
https://www.sculepri.../hp457dwe  18 V 1.5 Ah
https://www.atelieru...ic-p-28463.html Bosch - GSB 12V-15 12 V, 2 Ah

#23
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
linkul la makita e asta https://www.sculepri...produs/hp457dwe


as merge pe bosch , chiar daca are 12V comparativ cu 18V makita pt ca e mai mica si mai compacta..

ce ziceti?


As mai intreba ceva: care e diferenta intre Bosch GSB 12V-15 si GSR 12V-15 ? doar ca prima e cu percutie ?

Edited by ppp123, 02 April 2020 - 22:58.


#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In poza are in stanga un fierastrau pendular cu maner D.

Primul link pus nu merge, dar chiar in el scrie hp457 care e un model pe care NU l-am recomandat, chiar de doua ori am atras atentia ca e teapa, pt. ca e un sistem separat, necompatibil cu acumulatorii normali, merge doar cu seria G cu patina diferita, si sunt doar de capacitate mica, autonomie mica si putere mica, si scula e light duty.
E o teapa in care cad cei care su buget limitat pt. tot kitul si nici nu se pricep nici la modele si nici la oferte.
Si Bosch are multe tepe, modele nefiabile, nu au cuplu destul, se strica angrenajul care de nou nu intra bine in viteza si daca o pui in sarcina neintrata bine se face praf imediat sngrenajul, cu piese exagerat de scumpe de nu are rost reparatia, acumulatori in kit de cdoacitate f. mica, de ex 1, 5Ah, etc.
Si Makita are tepe, si la alte serii, cuplu mic si angrenaj foarte nefiabil, acumulatori mici si in kit dar si separat de ex prima serie de 10,8 in maner, etc.

In al doilea link ai pus GSB 12V-15, cu percutie de jucarie ca la cea pe cablu.
E putin mai lunga decat GSR 12V-15, cred ca e mai lunga si fata de varianta FC, si eu consider ca nu e justificata compactizarea redusa pt o functie slaba cu care nu as abuza oricum o scula mica.
Pt. beton se recomanda rotopercutante dedicate, cu lovitura de 1,8 - 2,4J.
Hilti e cu 1,8.
Bosch de cateva generatii a urcat la 3 - 3,1 J dar si cu 2,4 de la Makita  ies deja gaurile mai largi si trebuie dibluri speciale sau dat cu percutie la diametru mai mic si marit fara percutie la cel final.
Uzual Makita are 2,4- 2,7J si acum la HR 2630, dar la HR 2640/41 are deja 2,8 si e pacst ca era singura pe cablu din modelele curente care mai are schimbator de sens electronic cu buton crosbolt pozitionat ergonomic la indemana in manerul D.
Am schimbator asa la HR 2450 pe cablu si la DHR 241 cu acumulator, insa majoritstea celor pe cablu, si ls Bosch si ls Mskita, de peste 11 ani au trecut la schimbator mecanic care roteste placa de perii, si manipularea e neergonomica se apuca cu alta mana msi dd sus si mai in spate...
Si la Bosch verde au asa acum, nu doar la albastre, insa la cele verzi, chiar si bormasini notmale nu doar rotopercutante, au crosbolt dsr care sntreneaza in interior placa de perii si actuatorul e o teaps din plastic care se ridica din crosbolt, din ABS prost, si se rupe f usor, stupid rau de tot, iar placa de perii e din plastic nerezistent la caldura care se deformeaza si nu mai fac contact bine, nu are nici detente, nici resorturi si nici platini, doar niste sarme de cupru care se ating, un proiect imbecil, cu scule ssamblste in Ungsris din piese chinezesti si cehesti - crosboltul cu teapa e cehesc si se rupe imediat si dupa ce il schimbi...asa ca e bine ca nu ai luat verde. Cele verzi erau bune in anii 80 si 90, si la inceputul anilor 2000 sau dupa 98 mai erau unele bune doar pt piata din Germania, in rest erau deja teapa si atunci.
La seria albastra sunt tzaspe categorii si modele si unele sunt teapa.

Daca vrei Makita fara perii si mai ieftine, sm mdntionst DDF 453 si DHP 453, care insz e lunga si fara lumina, la care poti pune acumulatori de 18V @ 2Ah luati separat si incsrcatorum SD de 2,6 Ah. Scula e 160-180 lei, incarcatorul SD 164, acumulatorii 199 bucata x 2, si valiza daca vrei 80-130 +/-
In kit oricum sare de 500, si are ori de 1,5 Ah depasiti, ori de 3Ah prea grei si depasiti.
Eu si la NiCd acum 15 ani tot de minim 2Ah luam...
Cu cei mari cu dous randuri de celule, 3, 4, 5 , 6 Ah greutatea creste cu ~ 300 de grame si deja e mult exagerat pt uz general, neergonomic.
Am mai amintit cu perii si DDF si DHP 482 si 458, dar ele necesita deja doar acumulator mare pt ca trag peste 20 A, si kiturile cu acumulatori compacti sunt teapa la ele, sm vazut 482 rar in kit cu 2Ah dar nu recomand.
Daca o sa scoata vreodata Makita acumulatori de 18V cu celule 21700, atunci merge si compact de 4Ah, dar inca nu sunt la Makita. De abea au scos pt seria noua de 40V max (36 nominal) unul de 4Ah cu 21700 pe doua randuri, si au si cu 18650 de 2,5 Ah cu 10 celule in serie...

La Bosch sunt si compacti de 4Ah cu 21700, seria pro core 2, dar sculele sunt fie brushless galagioase si cu piese f scumpe, de genul GSR 18V- 50/55/60, 55 se gaseste de un an in Germania dar in Ro ajung mai greu..., si 12V-35FC se gaseste de un an dar in Ro de abea gasesti fara FC, etc., fie au piese prea scumpe si la cele cu perii si motosre capsulate la care se schimba tot motorul nu poti doar carbuni, si costa dublu, triplu, cvatriplu fata de Makita, dar cel mai rau electronica costa peste 200 lei chiar daca NU e brushless, la brushless e si mai scumpa si motoarele iar.
La Makita e f scump driverul de la brushless, dar cele non brushkess sunt ceva mai accesibile piesele, mai ales la modele nu foarte puternice.

La GSR 12V-15 e o exceptie, piesele sunt accesibile si scula e si heavy duty pt gama ei de putere moderata. De ex electronica e 91+tva fara manopera, si tine la abuz zilnic dublu fata de GSR 18 2 Li care are 2 Nm in plus si electronica de 2X mai scumpa, si motor mai scump, etc.

Edited by loock, 02 April 2020 - 23:38.


#25
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
De la stânga la dreapta: pendular, filetanta de 44 Nm, impact hex de 140 Nm, flex cu disc de 115 (e destul). Totul pe perii, că sunt sărac. Sculele au fost cumpărate separat, începând de vara trecută. Acum am doi acumulatori de 1,5 Ah și trei de 3 Ah. În plus, trei stații de încărcare (două în garaj, una în atelier).
Dacă aveam bani mai mulți, luam ceva brushless.

BTW, aruncă un ochi la gama Erbauer din Brico, nu cred că vei fi dezamăgit.
Cât privește găuri în beton, caută o sculă dedicată, cu mandrină sds (max sau plus, după buget), nu se compară cu pârâitorile care se laudă că fac de toate. Măcar un Panzer de 900w să iei.

Și încă ceva: 12v vs 18v e o glumă. Și încă una bună.

Edited by Lucian_M, 03 April 2020 - 00:12.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
@Lucian_M, la Einhell - TE-CD 18/2 Li producatorul a specificat doar cuplul hard care e dezvoltat doar de energia cinetica cand izbeste la oprirea brusca in soc la viteza maxima in T2, un iso universal din 2010 incoace.
Cuplul real se numeste cuplu soft, si Einhell se rusineaza sa-l specifice la acel model, o teapa din start. Posibil sa fie de aproape 3X mai mic in T1 si de 5 - 9X mai mic in T2...
Daca are 15 Nm real in T1 si 8 in T2 e OK, dar atat are si Bosch GSR 12V-15 de 10,8V nominal.
Poate avea si 17 Nm ca un GSR 18 2 Li.
GSR 18 2 Li Plus are 24Nm, dar cuplul hard e specificat 50-60Nm.

Sa nu-ti para rau dupa brushless, cu rare exceptii sunt teapa.
Fac mult mai mult zgomot, au motor si ventilator cu diametru mare, turatie extrema, viteza tangentiala la ventilator f mare, fac ca turboreactorul, si tiuie puternic si driverul electronic dar e acoperit sau amestecat cu zgomotul de la motor si ventilator.
Apoi piesele sunt foarte scumpe, driverul electronic costa cat toata scula, si la motor rotorul si statorul sunt f. scumpe.
Si nu sunt mult mai fiabile, se duce electronica din ele.
Si nici mult mai economice, si ele au randament limitat, pierzi cel putin 20% in driverul electronic.
Au trecut toti pe brushless, si Bosch, Makita le-a introdus primul in anii 90 la seria industriala aerospatiala dar nu se compara seria aia industriala din Japonia cu chinezariile de acum, apoi Protool si Festool au fost primii mai cunoscuti cu brushless, sunt bune dar se duc se uzeaza si ele si sunt f scumpe, au limitator de cuplu electronic si limiteazz chisr si pe pozitia de gsurire, uneori frustrant, f. scumpe, am cateva in colectie, si Mafell are clonate de Metabo cateva de 18V care sunt bune, si Fein are bune, si Hilti a trecut recent la brushless cu gen 2 la denumirile anterioare, si din cele mai silentioase au ajuns galagioase...
Preferam sa scoata acumulatori compacti cu 21700 de 14,4V, si sa mareasca putin cuplul la cele de 10,8V lz csre au xcox recent si acumulator cu 21700, si nu doream sa puna brushless...

Am multe brushless in colectie, dar le prefer pe cele cu perii, mai silentioase si cu piese mai accesibile. La Bosch sunt scumpe piesele si la cele non-brushless, cu exceptia GSR 12V-15.

Omul a scris ca vrea bosch profesional albastru, sau mai buna, deci nu are rost sa amintesti de branduri de mana a 3-a, nici Ryobi si cu atat mai putin einhell si erbauer.

Pt. beton a recomandat toata lumea rotopercutanta.
Eu ii recomand Makita DHR 241 de 2J, cu scumulatori de 18V de 4 sau 5 Ah, sunt si de 6Ah. O recomand pt. ca are schimbator de sens electronic cu buton crosbolt plasat ergonomic, si pt ca 2J e destul, peste 1,8 de la Hilti, si moderat cat sa nu scoata gauri mai largi decat burghiul cum se intampla deja de la  2,4J.

In ce priveste tensiunea, lucrurile nu sunt asa de diferite decat la branduri de mana a 3-a.

Am mai multe modele de 12V NiCd ( aproape 14 V full) si 10,8 V Liion ( 12,56V full), care sunt mai puternice decat Einhrllul tau de 18V, si au si autonomie mai mare fara sa fie brushless si fara sa fie cu impact tangential. Am si cu impact dar e alta discutie.
Puterea e data de volti x amperi, iar cuplul depinde si de angrenajul demultiplicator.
O scula care trage 20A  la 12V, poate sa fie peste una care trage 10 A la 18V .
Si am care trag si 40 A, si cu angrenaj cu 3 trepte dezvolta in T1 70 Nm cuplu soft in timp ce a ta are soft 15-16-17 si cel hard de 44 e irelevant, nu insurubezi cu el, ba chiar cel hard se atinge in T2 unde cuplul soft e si mai mic, si doar strica cand da peste cap suruburile sau rupe flori, etc.






#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
nii
Am si Makite mai vechi asa, am si Fein mai nou cu Liion cu 4 trepte, etc.
Am si de 14,4, si multe de 18V, am si de 22V nominal cu 6 celule li-ion pe rand la Hilti, dar la utiluzare se justifica acum doar pt. aplicatii de putere deosebit de mare, care sunt mai putin uzuale.

Din 2010 de cand a aparut GSR 10,8 2 Li, redenumita acum 12V-15, a devenit cea mai des utilizata scula in toata lumea, pt ca are 960 de grame cu tot cu acumulator, si e destul de puternica cu 30 Nm hard, 15 Nm soft in T1, si are si in T2 cuplu suficient de mare.
Un festool cxs/ txs de 10,8 cu 8 Nm soft si 16 hard, are deja probleme sa ingroape zenc de  4x30 si in T1, din 3 unul nu-l ingroapa bine , iar in timp ce se descarca si scade tensiunea deja devine frustrant, in timp ce 12V-15 le ingroapa lejer si in T2.
Si sunt scule de 10,8 si mai puternice, Mafell si Metabo au si mai puternice dar cu turatie ceva mai mica si ergonomie naspa cu acumulstorul pus invers, sunt si la milfuky cum ii zic unele mai puternice daca le pui acumulatorul  cu soclu care are inca 3 celule in paralel si permite curent mai mare, si Fein are mai putin compacta cu 4 trepte cu care poti sa faci si filetari cu tarod, etc

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Exista si de 18V cu greutate acceptabila, 1,3-1,5- 1,6 Kg, dar acestea nu sunt semnificativ mai puternice nici cu perii si nici brushless, si nici autonomie mult mai mare nu au in general.
Cu acumulator compact trag maxim 20 A daca au celule de top, si autonomia e limitata si ea, au si ele pierderi in electronica, motor si angrenaj, cu zcumulator cu doua randuri sunt deja mult mai grele cu inca 300 grame la 18650.
O smecherie sunt cei compacti cu 21700 de 4Ah dar la Bosch core 2, care insa au deja 500 de grame. La Festool sunt mai grei cei cu 21700bde 4Ah cu inca 100 g, asa ca nu-mi plac, cu inca 100g sunt deja cu doua randuri 18650.
Cei bosch se pot pune pe gsr 18 2 li dar nu castigi nimic, pe gsr 18 2 li Plus ai 24 Nm soft si 54-60 hard si nu e mare diferenta 24 fata de 15, mai ales ca ambreiajul cu autoblocare iti permite sa strangi manual mai mult la nevoie, iar scula nu e heavy duty si are piese scumpe.
Cele curente care ar avea un raport putere greutate mai bun cu pro core 2 sunt gsr 18V-60 care e brushless si nu as lua. Poate si 18-V 55 care e tot brushless si inca nedisponibila in Ro.
18-V 50 se gaseste dar e mediocra si brushless.
Makita nu are inca 21700 la 18V deci cele puternice ajung grele si majoritatea sunt brushless.
Ddf 483 e usoara dar si cuplul e moderat, constructie mai slaba, nu e heavy duty, e si brushless... Are autonomie destul de mare, dar nu ma intereseaza sa numar 1000 de suruburi cand am 2 acumulatori care se incarca in 40 min sau mai putin.
485 tot cuplu moderat si brushles.
480 are 54 hard si 36 soft, e deja altceva, are si constructie mai buna, dar e brushless galagios si trage multi amperi cerand acumulator mare pt ca makita nu a facut pana acum cu 21700 de 18V, deci devine goarte grea. Cu cei de 2Ah ar avea 1540g, dar cu cei de 5 Ah mai pui 300g si e prea mult chiar si pt 36 Nm soft si 54 hard. Pe cei de 2Ah ii sbuzeaza, ii descarca fortat si nivi nu poate trage suficienti amperi.
Doar motorul are 360W adica 20A la 18V, dar driverul electronic pierde si el 20%, deci minim inca 4A fara marja, si cu marja sa fie lejer clar trebuie fie cu doua randuri de celule, 40A, fie cu 21700 40-44A, fie mscar cu 20700 30-35A si nu sunt decat cu 18650 deocamdata.
La 482 la fel, nu e ok cu cei compacti, si devind grea, e cam singura relativ noua cu perii, are 5-6 ani, 30 Nm soft si 54 hard.
484 e brushless cu turatie mai mare si trage si mai multi amperi.
481 e varful de 18, brushless, si mai grea, si mai multi amperi.
458 e varful non- brushless, grea si multi amperi trasi.
453 mai are perii, motor capsulat(,nu se schimba carbunii), dezvolta 28 Nm soft si 44-47 hard, merge si cu acumulatori compacti de 2Ah daca ii iei separat, insa scula e cam lunga si nu are lumina....deci tot un GSR 12V-15 e prima alegere, eventual FC cu capete interschimbabile.

Edited by loock, 03 April 2020 - 03:27.


#29
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Promit că nu mai intru pe aici!

#30
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009

 cspot, on 02 aprilie 2020 - 10:45, said:

    Eu nu m-as risca la scule DeWalt. Sunt si scumpe si de proasta calitate.
Posted Image Posted Image Posted Image

#31
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 misu78, on 03 aprilie 2020 - 11:55, said:

Posted Image Posted Image Posted Image

ce-i de inteles din raspunsul tau ?

 Lucian_M, on 03 aprilie 2020 - 10:06, said:

Promit că nu mai intru pe aici!

ce-i baiu?

#32
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Baiul?! Explicațiile overkill, pentru niște chestii simple. Na, că m-ai făcut să scriu, văzusem notificarea și n-am vrut să las întrebarea în aer.

#33
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 Lucian_M, on 03 aprilie 2020 - 15:04, said:

Baiul?! Explicațiile overkill, pentru niște chestii simple. Na, că m-ai făcut să scriu, văzusem notificarea și n-am vrut să las întrebarea în aer.
Vezi ca se cere un sfat pt o scula de 500 lei si vine " unu " si zice ca iti trebuie 3000 de lei sa iei o scula profi ca altfel nu merita si baga 10 postari sa-ri arate cunostiintele care nu au legatura cu ce se cere in topic . N-ai ce sa ceri de unde nu e  !

#34
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
da, sunt oarecum de acord cu voi - am si scris mai sus ca multe din informatii ma depasesc si nici nu am de cand sa le procesez :) @loock: mai bine ati face un tutorial cu tot ce stiti astfel incat sa ajunga la cine trebuie .. nu la un amator ca mine care nu are nevoie de atatea detalii. totusi apreciez timpul petrecut in a da raspunsuri atat de complexe.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am recomandat GSR 12V-15 care  se gaseste de ani de zile la oferta 495 - 500 lei cu tot cu 2 acumulatori de 2Ah, incarcator de 3A si valiza Bosh profesionala.
Si inainte era la oferta cu 495 lei GSR 10,8 2 Li de si mai multi ani, care e aceeasi scula.

Eu am prins la oferta cu 495 chiar si cu valiza Lboxx si 2x2Ah si incarcator de 3A.

Deci cei care comenteaza de 3000 lei si altceva nu citesc, raspund aiurea, jignesc nejustificat, mint si se fac de rahat.



#36
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009

 ppp123, on 03 aprilie 2020 - 14:12, said:

ce-i de inteles din raspunsul tau ?
Sa zici ca DeWalt sunt si scumpe si de proasta calitate denota cel putin necunoastere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate