Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Agricultura .. cu declaratia pe proprie raspundere

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#325
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017
In afara localitatii/zonei metropolitane da

Edited by Powerup, 15 May 2020 - 07:11.


#326
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Explică puțin, te rog, cum este cu zona metropolitană, dar nu în cazul Bucureștiului. Garcea nu știu dacă a auzit de așa ceva.

#327
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Nu sunt definite nicaieri, garcea stie de ele doar din informarile primite de la sefi.

#328
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Deci local prin oras nu mai trebuie declaratie la purtator ?

#329
dma9

dma9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.04.2014
Nu

#330
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

View PostIdI1, on 15 mai 2020 - 09:15, said:

Nu sunt definite nicaieri, garcea stie de ele doar din informarile primite de la sefi.

E clar, daca doar sefii lor stiu, vor curge amenzile, de cele mai multe ori cei din teren au mult mai multi neuroni sub casca decat aia de-i conduc.

#331
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nu specifica nicaieri,din ce stiu,ca trebuie sa ai acte doveditoare,in afara acelei declaratii.

#332
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Deocamdată-i liniște cu verificatul declarațiilor, dacă în urmă cu două săptămâni eram oprit la aproape fiecare intrare-ieșire din orașe, astăzi nu m-a oprit nimeni și am trecut prin patru județe.
Traficul însă-i sufocant, probabil m-am obișnuit cu șoselele nefiresc de goale.

Vedem ce-o fi de luni dimineață, gurile rele zic că se anunță norișori dacă nu-s documentele în bună regulă.
Sper să fie după documente și nu după chelia ori circumvoluțiunea lăsată de chipiu...

#333
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Marti am facut un drum Bacau-Cluj si retur zero controale, 3 pers in masina. Azi am iesit la 9 din localitate si m.am intor la 17. La fel nici urma de troncolori. Insa tot timpul am declaratie completata , azi am folosit.o pe cea pusa de tine scaiba. Multam'

#334
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,088
  • Înscris: 17.03.2005
Întrebare: unde a scris pana acum ca nu era voie sa ieși din oraș dacă ai declarație?
Stau la tara, la cumpărături am mers evident in oras, ce rahat poți cumpăra pt o familie moderna de la bodega din sat?
In baza cărui act normativ cineva putea sa ma amendeze?

Legea /ordona ta a specificat ca te poți deplasa pt cumpărături, nu a spus insa unde poți merge pt acele cumpărături.

Atunci când legea nu interzice, e permis.
Ca garcea presupune el ca nu e voie, aia e treaba lui.
Povestea cu agrictura, la fel. Obligația mea e sa declar, nu sa dovedesc asa cum balmajeau toți prostii din capu statului.
Ca să demonstrez, trebuia sa. Scrie în ordonanță sau în norme.
Si cu ce, și cui.
Cu titlul de proprietate? Cu contractul de concesiune, arenda, închiriere? Pozat, copie, copie legalizata sau original?
Ma duc la sapa cu actele în original după mine?
Dar pare polițistul e calificat și îndreptățit sa îmi ceara mie și sa evalueze niște asemenea documente? Ce e, notar, judecător?
Si unde scria, sau scrie, sa am voie sa fac agricultura doar pe terenul proprietate personala?
Am un unchi, o matusa, un părinte, am teren în formalitate de succesiune samd... Am o nevasta cu care nu sunt căsătorit legal, etcetc... Unde zice legea ca nu pot sa cultiv dude pe terenul lor?
De ce trebuie sa. Fiu musai producător, eu nu vad, pur și Simplu mananc multe dude.



Domnilor, legile astea oricum din capul locului au fost niște abureli în foarte mare măsură, niste masuri menite sa descurajeze și sa sperie, abuzul prostului cu basca reflectorizanta fiind unul din instrumentele necesare pt a putea sa producă efectele așteptate.

Legal și normal, cu excepția greselilor gen am uitat hârtia acasă ori am scris alta data.. Orice contestație ducea la anularea amenzii.



Edited by parintele, 17 May 2020 - 09:45.


#335
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
eu ma intreb ce se intampla daca "mergem la cel mai apropiat magazin" cu totii? nu se aglomereaza acele magazine? si nu creste astfel sansa de a lua covidul?  in cazul asta poate ar fi corect sa se duca oamenii si la alte magazine in afara orasului/satului?

Edited by karax, 17 May 2020 - 11:00.


#336
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 28.12.2010
Un vecin zicea ieri ca nu mai trebuie declaratie de-asta cand mergem de la Constanta la Lumina ca ar fi in zona metropolitana. Din garaj de la mine pana in fata portii la gradina sunt fix 10 km. Deocamdata imi e frica sa ma bazez pe chestia cu metropolitana asa ca imi completez frumusel declaratia cea noua pentru a evita eventuale neantelegeri cu organul.

Edited by gabiroa, 17 May 2020 - 12:20.


#337
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,088
  • Înscris: 17.03.2005
Chestia cu metropolitana e o idioțenie pentru ca dpdv legal nu exista unitatea asta administrativa.
Cine a definit-o într-o lege și în ce lege?

Cât despre magazinul cel mai proxim... E o imbecilitate. În 2 luni nu ai cum sa te aprovizioneze de la magazinul vieții, nici măcar pt 3 zile nu ai cum. Poate tu ai, eu nu am. Poate tu ești sănătos și poți manca orice pâine dar poate soacra-mea are o problema de sănătate și trebuie sa manance pâine cu semințe de lucerna, pâinea aia nu o găsesc la magazinul din sat, nici pampers ul copilului, nici detergentul antialergic și o mie și una de chestii.

Este aberant în situația în care am fost noi sa existe asemenea restricții.


Trebaa e simpla, am stat acasă, și eu chiar am fost "taliban" in problema asta a virusului vieții, dar de ce?

Pai din 2 motive
1. Ca sa vedem ce și cum, pt ca nimeni nu știa exact ce e cu boala lu calache.
2. Ca sa ne dam timp sa reacționa.
Reactie a autorităților și sistemului(sa ia măști, sa facă proceduri, sa capete o minima rutina în materie de confruntat boala.. Sa învețe medicul sa poarte izmene de protecție și sa învețe cum sa trateze pacientul...)
Concomitent, sa facem noi același lucru, sa aibă timp magazinul sa fie pragatit, vânzătoarea sa învețe sa lucreze cu protecție, farmacia sa aducă măști și spirt...



Populația siga făcut treaba și a și fost taxata mizerabil de statul imbecil.. 130 milioane amenzi la babe in cimitir la cuca-macai șamd. Oamenii au învățat sa se spele, sa poarte măști, au fost neașteptat de ok.
Magazinele au adus relativ rapid clor, spirt, măști.. Au pus paravane și au implementat reguli.

Cine 3 repetentul?
Pai statul. Nimic, zero, politica, mizerii și incompetenta.

E posibil ca la 7 săptămâni după începerea circului încă sa pice spitale sau secții întregi?

Înțeleg ca la început nimeni nu știa ce și cum și au picat unul, doua, trei...
Dar cine trebuie sa. Învețe și sa creeze proceduri, sa. Doteze celelalte unități. Pt a nu se mai întâmplă?
Statul.. Au făcut asta?
Deloc. Infim.

Dovada ca încă pica spitale, cămine și posturi de. Politie...


Pai in acest3 Conditii, cand 80% din cazuri sunt asemenea unitati( adica a venit un bolnav, ei au inchis 200 oameni în secție și aia s-au îmbolnăvit toți pt ca au stat închiși avolo 2g3 săptămâni) sa ma scutească jegurile astea cu "stati acasă".

Sa stea ma-sa, eu le-am dat timp, nu avem cum doar noi sa le facem treaba.

Ca să nu fie accidente stati acasă, nu mai circulați.
Ghici ce, asta tine 2-4-6 saptamani... Timp in care tu trebuie sa faci drumuri și reguli de circulație adaptate la noua realitate, numai sa te strâmbi ca prostul la populație și sa zici "vom face" nu tine...


#338
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Ne ducem pana în Mogoșoaia mai târziu, o sa mergem fără declarație din București, sunt curios ce or sa zică.

#339
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,858
  • Înscris: 10.12.2006
De curiozitate sa vedeti cum au definit zona metropolitana a municipiului Baia Mare, pe o raza de 50km https://actualmm.ro/...e-1274x1536.jpg

#340
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Asa e la toate municipiile .

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   92.6K   15 downloads


#341
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBlack66, on 07 mai 2020 - 12:15, said:

Daca ai drum prin Moldova, da un semn si.ti fac cunostinta cu vreo doi politisti inteligenti, integri, oameni de calitate.
Militianul incult se combate prin inteligenta, prin cunoasterea legislatiei, iar in cazul topicului prin completarea declaratie corect. Daca cumva e sa te intrebe ce fel de lucrari agricole ai de executat poti sa.l intrebi daca are vreo specializare im domeniu ca sa stii daca i.ti racesti gura de pomana sau nu. Crede.ma ca in 99% dim cazuri se potoleste instantaneu. La fel si in alte cazuri.
Multi oameni nu cunosc legislatia si se lasa intimidati de orice garcea care  a facut un curs de 6 luni
Black, eu zic sa fii mai atent. Sotia mea a primit urmatorul ordin, la o incercare timida de discutie: "Doamna, in masina si mainile pe volan!". Sotia mea e foarte impunatoare, are 1.50 si 49 de kg.

View Postsilesax, on 09 mai 2020 - 16:38, said:

Agricultura pe declaratie ✌️
Cat esti platit pe ora? Pe ora sau pe kilogram, cum esti platit? :P

#342
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Tocami de aia, ca e foarte impunatoare.
Le e mila sa zica la fel si alora nevinovati cu gingii vinete si ceafa cit buca mea.
Aceeasi lege pentru toti, doar!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate