Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Agricultura .. cu declaratia pe proprie raspundere

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#307
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Sunt vremuri de urgenta, ce te miră?, au fo vremuri cand te confiscau si pe tine 🤭

#308
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

View Postmirel81gl, on 10 mai 2020 - 15:21, said:

Cum , Dumnezeu, sa-ti confiste masina? Asta ar fi fost inimaginabil

Simplu ca si in alte cazuri de infractiune. Confiscarea bunurilor care au ajutat la savarsirea faptei.Pt ca te baga la zadarnicirea combaterii ... care este infractiune inca cu dosar penal si nu o abatere administrativa gen amenda pt viteza.


#309
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
Doamne feri! Sa speram ca nu vom avea parte de asa ceva.

#310
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017

View PostIdI1, on 10 mai 2020 - 14:47, said:

Masurile astea le lua oricine era la putere, stia ca  n-au cu ce in spitale si nu pot face fata.
Ma nemultumeste treaba cu anularea amenzilor, adica toti care s-au dat in stanba ii dau acum un bobarnac peste chipiu poulitaiului. Existau instante dupa sa judece daca omul a gresit s-au asa au vrut sa se incordeze muschii de militian.
La iarna ce o sa se intample cand corona va rosti dupa 15 mai celebra replica "i will be back"? O sa ii doara undeva pe toti bronzatii ca se anuleaza amenzile. Au stat babele constiincioase cu gradina nelucrata si rasadurile inflorite pentru ca altii sa le rada in fata.
Si militienii aia tot oameni sunt, unii mai destepti, altii tamaie, ce moral sa aiba ei si cum sa se impuna la iarna cand acum sunt sfidati pe fata, iar cetatenii "aia" de acum ii vor scuipa?
Asa ceva n-am pomenit, tie ti se pare normal ca amenzile sa fie de 15 ori salariul minim net pe economie? In acelasi post tii partea si esti contra militianului. Daca iti place dictatura poti sa mergi in korea.

Eu am fost pe perioada pandemiei chiar si de 2 ori pe saptamana la gradina, nu era sa stau inchis in casa 2 luni de frica abuzurilor

Edited by Powerup, 10 May 2020 - 17:45.


#311
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Si ai luat cumva vreo amenda ? Ai suferit vreun abuz din partea politistilor?

#312
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017
In cazul discutat aici nu, cu alte ocazii da, dar au fost cativa care au scris aici ca au fost intorsi din drum. De ce intrebi?

#313
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Pt ca am avut si avem in continuare posibilitatea sa facem ceea ce avem nevoie.
Oamenii responsabili ca tine sau ca mine s.au dus la lucrari agricole, la munca, la cumparaturi nu laila la gratare, plimbari sau chefuri.
Iar cu ceea ce a spus colegul idl1 sunt intru totul deacord.
,,Prosti,, ca mine si ca tine au stat in casa sau au iesit pt situatii in care intradevar era necesar, iar cei care au primit amenzi de 15ori minimul pe economie nu le.a pasat.
Eu nu as fi pus amenda mare ci le.as fi confiscat masinile alora de se distrau la gratare fara sa le pese.
Pt ca amenda sunt sigur ca nu o vor plati decat daca.si vor masina inapoi.
Iar ce au facut o mana de magistrati a subminat efortul statului si al nostru oamenii responsabili.




#314
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostBlack66, on 10 mai 2020 - 15:43, said:



Simplu ca si in alte cazuri de infractiune. Confiscarea bunurilor care au ajutat la savarsirea faptei.Pt ca te baga la zadarnicirea combaterii ... care este infractiune inca cu dosar penal si nu o abatere administrativa gen amenda pt viteza.

In putine cazuri respectivii se incadrau la zadarnicirea combaterii... Fac si dosare aiurea pt.speriere. Cate clasari se vor face ulterior pe cine va mai intetesa...

Edited by DDuras, 10 May 2020 - 21:34.


#315
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 28.12.2010
Povestea bunica-mea D-zeu s-o ierte ca ai ei nu au vrut neam sa intre in colectiv. Au venit javrele alea de rusofili si au fortat familia ei sa intre. S-au opus cat s-au opus pe urma au venit si le-au luat plapuma si pernele si i-au amenintat ca ii baga in puscarie. Si asta a fost. Ala care nu avea nimic a devenit sefulcelui care fusese oarecum pricopsit in epoca dinainte. Asta e comunismul asta e dictatura. Nu poti sa faci asa ceva. Asta s-a facut ultima data in timpul celui de-al doilea razboi mondial. Dupa revolutie ne-am invatat cu toti cu o societate democratica si orice abatere de la aceasta democratie ne face sa ne simtim jigniti si agresati de anumite abuzuri ale organelor  statului. Chiar daca si eu am oarece resentimente fata de multe jeguri ale societatii ( Tiriac Becali ) nu am cum sa nu recunosc ca drepturile cetatenilor sunt primordiale si garcea incearca sa profite de aceste ordonante de kkt pentru a-si atrage tot felul de profituri din partea cetatenilor neglijenti. Chestia cu nationalizarea si confiscarea e o utopie nu cred ca ne vom mai intoarce vreodata la acele vremuri.

Edited by gabiroa, 10 May 2020 - 21:53.


#316
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu pretind din partea statului, guvernului, politicienilor cel puțin aceeasi rigoare si sacrificiu pe care mi-l pretind ei mie.
Dar cind vad ca ei dau constant dovada de lipsa de gindire, rigoare, procedura, iar pe deasupra pun si botul la ciolan... pai, in cazul asta , să îi ... cenzurez.


#317
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postgabiroa, on 10 mai 2020 - 21:43, said:

.... din partea cetatenilor neglijenti.
Asta e baiul , multi is neglijenti si de asta se intampla ce se intampla . Cetatenii trebuie sa fie responsabili si atenti nu fuseristi pt ca asta lasa loc de manevra capetelor de creta . Ai toate documentele in ordine , n-ai griji decat un stres ca te opreste si-ti rapeste din timp si eventual niste transpiratii reci cand dai peste un idiot .
Din fericire , asa cum am mai scris , am avut noroc de politisti si militari civilizati si respectosi si cu toate ca sunt in regula cu toate tot stau ca pe ace pana ies de pe drumul european .

#318
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Dimineata la iesire din oras 0 controale.
La 16 dupa amiaza pol militara, rutiera si locala dar nu opreau pe nimeni.
Satana de vant tot sufla, asa ca cioatele au ramas fara chimicale.
In schimb am avut spor la cosit, o fi fost jinu' rece din beci bun energizant sau buruienile prea mici de vina.

#319
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
@taxon, avem și noi păduchi pe corcodușe, nu știm cum sa scăpăm de ei.

#320
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
stropind cu insecticid des

#321
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Dar nu fac eu cine stie ce minuni, fac doar ce face toata lumea.
O bomba chmica daca e caz grav si nu e pe la vremea culesului, sau bombe "bio" daca misuna putini sau culesul e mai pe aproape.
Am zis pe undeva, zilele trecute am linistit grosul cu Karate Zeon, urmeaza una de "intretinere" cu Kabon. Poate si un Oleorgan dupa aia, daca or mai ramine citiva.
Ochii pe butelie si masuri dupa caz.

#322
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017
noul model, se pare ca inca n-am scapat

Attached Files



#323
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Versiunea editabilă pentru starea de alertă:

Attached File  Edit_Declaratie proprie raspundere(1).pdf   248.59K   30 downloads

#324
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
adică tot cu dastea trebuie sa circulam si de azi înainte?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate