Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Valabilitate numere rosii in stare de carantina

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#37
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 04.11.2016
"deplasare pentru rezolvarea urmatoarei situatii urgente:.... urmand urmatorul traseu ........."

Exact asa scrie in declaratia pe propria raspundere.
Ce este urgent pentru mine poate sa nu fie urgent pentru altul.
Daca mie mi-ar expira in aceasta perioada ITP-ul rezolvarea acestei probleme ar fi o urgenta. De ce? Pentru ca eu merg zilnic cu masina la munca. In acest mod reduc cat de mult pot riscul infectarii pentru mine, pentru familie si pentru colegii de munca pentru ca nu folosesc un mijoc de transport in comun. In plus vreau ca masina mea sa corespunda tehnic pentru circulatia pe drumurile publice.
Daca aveti la voi declaratia completata corect, scriind acolo "deplasarea la statia ITP x pe traseul Y, este greu de crezut ca cineva poate fi atat de absurd incat sa va amendeze, mai ales daca stiti cum sa va "pledati cazul".

Eu am adeverinta permanenta de la angajator. Astazi, la intoarcerea acasa, a trebuit sa fac un mic ocol pentru o plata. Am avut grija sa am la mine si o declaratie unde am scris clar motivul si traseul. Este plata datoriilor o urgenta? Pentru unii da, pentru altii nu. Pentru mine este.

Edited by gabrieln2016, 25 March 2020 - 20:22.


#38
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Eu am programare RAR pe data de 3 Aprilie, inca nu am inteles daca pot continua sau nu cu numerel rosii...

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Daca sunt valabile: poți circula. Daca au expirat: nu. Și acum sunt ceva controale. Mult mai multe.
Daca au expirat: pe platforma doar.

#40
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Pai sunt valabile, pana prin 8 sau 9 Aprilie, nu mai stiu exact...

#41
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
S a dispus prelungirea tuturor actelor ce tin de drpciv cu 90zile daca expira in perioada starii de urgenta. Nus ce nu merge.linkul. e pe facebook la.drpciv

Edited by mon3y, 25 March 2020 - 21:43.


#42
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

 mon3y, on 25 martie 2020 - 21:32, said:

Nu merge linkul. S a dispus prelungirea tuturor actelor ce tin de drpciv cu 90zile daca expira in perioada starii de urgenta.
Eu am inteles ca sunt valabile pe toata perioada starii de urgenta si apoi ai la dispozitie 90 de zile sa le faci...

#43
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008

 DarthVader20, on 25 martie 2020 - 21:39, said:


Eu am inteles ca sunt valabile pe toata perioada starii de urgenta si apoi ai la dispozitie 90 de zile sa le faci...

Pai de ce ti ar da 90 zile la dispozitie daca n ar ramane valabile? Se prelungeste valabilitatea lor cu 90 de zile de la iesirea din starea de urgenta.

#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001

 mon3y, on 25 martie 2020 - 21:32, said:

S a dispus prelungirea tuturor actelor ce tin de drpciv cu 90zile daca expira in perioada starii de urgenta. Nus ce nu merge.linkul. e pe facebook la.drpciv
Pune un screenshot. Că eu nu cred așa ceva.
Poate e o pagina fake.

#45
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

 Ion_Bumbu, on 25 martie 2020 - 13:22, said:



#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Mâine sun și va zic.

Daca mai ai 3 zile de numere roșii crezi că mai primești bonus încă 90 și astea după perioada de urgență?

#47
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, cred ca nu`i unul sa nu renunte la acest "bonus" in favoarea lipsei acestei pandemii.

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Revin mâine cu răspunsul lor. Dar io nu cred

#49
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Noutati ceva?

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Da am sunat
Am sunat si am intrebat "pentru un prieten" de numerele rosii.
Au zis ca nu au nicio informatie ca s-ar prelungi.

Si alte noutati oficiale chiar

Quote

Inspecţia Tehnică Periodică (ITP) nu se prelungește conform derogării prevăzute la Art. 14 din DECRET nr. 195 din 16 martie 2020!!!
Pentru ITP nu se aplică derogarea prevăzută la Art. 14 din DECRET nr. 195 din 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României și anume nu se menţine valabilitatea documentelor eliberate de autorităţile publice care expiră pe perioada stării de urgenţă.
În acest sens, Registrul Auto Român lucrează în regim normal și vehiculele se pot programa pentru ITP ca până acum online.
Singura derogare făcută de RAR se referă la „extinderea valabilitații certificatelor de atestare ale inspectorilor ITP și ale conducătorilor de ateliere auto cu 3 luni.
În consecință, toate certificatele de atestare ale inspectorilor ITP și ale conducătorilor de ateliere auto emise până la data de 16.03.2020 își extind valabilitatea cu 3 luni de la data expirării înscrisă în certificatul existent.
Nu vor fi emise noi certificate și nu vor fi modificate cele existente, extinderea efectuându-se informatic.
Nu este necesară contactarea RAR în vederea extinderii valabilității; în cazul apariției unor probleme legate de acest aspect se va contacta personalul RAR – Compartimentul Evaluare și Instruire Personal prin mijloacele de contact prevăzute pe site-ul RAR www.rarom.ro, la rubrica Informatii utile / Atestarea inspectorilor ITP; Reatestarea inspectorilor ITP, respectiv Informații utile / Atestări conducători ateliere.

Eu stau "blindat" in casa ca-s din SV. Si din ce citesc e "jale" pe afara.

#51
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Eu am vazut aseara pe digi24 ca se prelungesc toate actele care expira acum, ma refer la acte eliberate de autoritati si autorizatiile provizorii de circulatie raman valabile pe perioada starii de urgenta iar apoi ai 90 de zile sa le faci...asta ziceau la digi, acum nu stiu...

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
La Digi24? Ha, Ha
Au zis că răman valabile și RCA și rovinieta. Le-am trimis mail și și-au revenit.

Edited by dorin_2k, 26 March 2020 - 13:09.


#53
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

 dorin_2k, on 26 martie 2020 - 13:06, said:

La Digi24? Ha, Ha
Au zis că rămân valabile și RCA și rovinieta. Le-am trimis mail și și-au revenit.

AUTORIZATIILE provizorii rămân valabile. Nu altceva.
Aseara nu ziceau de rca si rovinieta...pe mine ma intereseaza daca trebuie sa fac sau nu RAR ca am programare pe 3 aprilie ca imi expira numerele rosii...dar din moment ce drpciv anunta ca documentele care expira pe perioada asta se prelungesc, banuiesc ca sunt ok...

#54
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 31.01.2010
https://forum.softpe.../#entry26115353
Dupa asta a aparut Ordonanta 3 care specifica perioada de 90 de zile de valabilitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate