Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Valabilitate numere rosii in stare de carantina

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 04.11.2016
Ordonanta militara 3:

"Art. 12. – (1) Documentele care expiră pe perioada stării de urgență, eliberate de autoritățile publice, pot fi preschimbate într-un termen de 90 de zile de la data încetării stării de urgență."

#20
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

View Postgabrieln2016, on 25 martie 2020 - 07:40, said:

"Art. 12. – (1) Documentele care expiră pe perioada stării de urgență, eliberate de autoritățile publice, pot fi preschimbate într-un termen de 90 de zile de la data încetării stării de urgență."
chestia asta se aplica si la ITP?  pe 30 aprilie expira itp-ul. daca, si cel mai probabil se va prelungi starea de urgenta. trece si acela, mai am voie sa umblu cu masina 90 de zile pana sa fac ITP?

#21
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Post3matrix, on 24 martie 2020 - 17:51, said:

Nu asculta la gura lumii .
Pe perioada starii de urgenta TOATE actele ramin valabile .
Baga si un link , nu te sfii .

#22
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 09.01.2015
.

Attached Files



#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 31.01.2010


#24
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postbdx100, on 25 martie 2020 - 12:22, said:

Baga si un link , nu te sfii .
Nu te da rotund , cauta legea daca iti trebuie , daca nu , vezi ca sint destule link-uri aici .

#25
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 04.11.2016

View Postthe_northpole, on 25 martie 2020 - 12:19, said:

chestia asta se aplica si la ITP?  pe 30 aprilie expira itp-ul. daca, si cel mai probabil se va prelungi starea de urgenta. trece si acela, mai am voie sa umblu cu masina 90 de zile pana sa fac ITP?
Doar RAR-ul poate oferi un raspuns oficial la aceasta intrebare. Verifica pe rarom. ro sau suna la ei pentru clarificari.  
Pot doar sa spun aici ceea ce as face eu intr-o asemenea situatie:
- as verifica daca statiile ITP sunt deschise.
- daca da, as face programare (daca este cazul).
- "inarmat" cu declaratia pe proprie raspundere bifata si completata la ultima rubrica m-as duce sa fac ITP-ul pentru a avea garantia ca masina mea corespunde normelor de siguranta rutiera.

Edited by gabrieln2016, 25 March 2020 - 16:34.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Se extinde doar

Quote

Extinderea valabilității certificatelor de atestare ale inspectorilor ITP și ale conducătorilor de ateliere auto
http://www.rarom.ro/?p=9597
In niciun caz valabilitatea ITP a autovehiculelor.
Se fac in continuare programari la RAR.

Nu asculatati toate stiristele habarniste de la teveuri

#27
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
https://www.facebook.../RegistrulAuto/


Registrul Auto Român Oficial
23 Martie la 11:14 · Public
UPDATE: Deoarece am primit mai multe întrebări în acest sens, facem precizarea că, până în acest moment, autoritățile competente nu au luat nicio decizie care să schimbe în vreun fel legislația în vigoare cu privire la valabilitatea inspecției tehnice periodice (ITP).
Orice decizie care privește activitatea RAR în acest sens va fi comunicată cu celeritate pe toate canalele oficiale!
…..
Toate reprezentanțele Registrului Auto Român din țară au fost dezinfectate, weekend-ul acesta, cu substanțe profesionale și autorizate pentru limitarea răspândirii COVID-19.
Dezinfecția s-a efectuat în toate spațiile în care au acces clienții, dar și în zonele administrative și de birouri.
În această perioadă, reprezentanțele Registrului Auto Român din întreaga țară funcționează în condiții normale și conform programului obișnuit.
RAR a stabilit reguli speciale de comportament în toate reprezentanțele, iar mesajele informative sunt afișate în locuri vizibile pentru clienți. Vă rugăm să le respectați cu strictețe!!!
Limităm interacțiunea dintre clienți și reprezentanții RAR, autovehiculele sunt preluate de colegii noștri, iar la casierie aveți posibilitatea de a achita prestația cu cardul bancar.



Quote

Nu asculatati toate stiristele habarniste de la teveuri
Nu sunt chiar stiri habarniste , e o situatie ambigua si lipsa de colaborare intre institutii. Unii o interpreteaza intr-un fel , altii in alt fel.

Teoretic si ITP-ul trebuie sa fie sub incidenta acelei legi deoarece multi oameni nu pot iesi din casa (ITP-ul nu e o urgenta) .Cand starea de urgenta se va termina in unele zone ,statiile ITP vor fi aglomerate iar  platformele auto (in cazul in care exista ) nu vor face fata cererii.Asa ca unii soferi vor fi `constransi ` sa circule cu inspectia expirata ( e un caz fortuit)

Edited by polizei, 25 March 2020 - 18:33.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
In declarație pui bifa la ultimul punct:"deplasarea pentru rezolvarea următoarei situații urgente..."
In acest moment stațiile ITP sunt funcționale. Inginerii de acolo merg la muncă.

Am trimis un mail celor de la Digi. Acum au modificat știrea. Nu au mai zis de RCA, CASCO și ITP.
Acum 2 ore ziceau stiristele de la Digi24 doar minciuni.

#29
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Mda....insa poti daca peste un garcea care va zice ca nu e urgenta si te alegi cu alta amenda. Trebuiau niste clarificari mai de sus....

Eu am dat peste unul care pe langa adeverinta si ordin de deplasare mi-a cerut si declaratie pe propria raspundere.  Dar pana la urma a zis fie....ma lasa in pace dar sa mi-o fac si pe aia data viitoare ca daca nu ma sanctioneaza.Posted Image

In Bucuresti adeverinta + ordinul au fost perfect valabile la doua echipaje.

Edited by polizei, 25 March 2020 - 18:39.


#30
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 13.04.2006
Scuze daca ma bag si eu ;  cu nebunia asta am gasit masina lovita in parcarea unui supermarket .
Am incercat sa obtin filmare dar nu am reusit . Au trecut 24 ore de la incident .
Ce se poate face ? Este doar usa spate si pragul stanga infundat .
   Multumesc anticipat !

#31
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Post3matrix, on 25 martie 2020 - 15:43, said:

Nu te da rotund , cauta legea daca iti trebuie , daca nu , vezi ca sint destule link-uri aici .
Pai tu te dai rotund ca afirmi o chestie fara sa pui dovada ; astepti ca altii mai destepti cu 5" ca tine sa posteze si linku ... deci aportul tau e zero ( doar sa mai aduni niste posturi ) !

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
@Bingo
Trebuia în 24 ore sa declari accidentul.
Nu te chinui cu filmarea că nu ți-o dă niciun market.
Doar poliției o da daca o cere.

Daca mergi după 24 ore, predai și permisul pt 39 zile.
Las-o acolo o săptămână și mergi apoi la poliție și zici că de abia acum ai vazut-o lovită. Însă.... daca te-au prins cu minciuna primești și un dosar penal.
De ce ai așteptat 24 ore? Sigur ai pus pe fb povestea sa te contacteze, că ai tu filmarea? ;) Nasol acum

#33
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postbdx100, on 25 martie 2020 - 18:50, said:

Pai tu te dai rotund ca afirmi o chestie fara sa pui dovada ; astepti ca altii mai destepti cu 5" ca tine sa posteze si linku ... deci aportul tau e zero ( doar sa mai aduni niste posturi ) !
Pe tine te mainca grav din cite vad si nu vrei sa cauti singur sau sa intelegi . Normal iti dadeam raport , dar lasa sa rida si altii .de tine
este vorba de art 14 din decretul starii de urgenta .
Pare ambiguu , dar este pt cei ce nu inteleg situatia . este anormal ca in vremea asta sa mergi teleleu sa faci niste acte . Statul isi recunoaste actele si le recunoaste pe toate , inclusiv o peroiada dupa trecerea starii de urgenta .
Indeea legiuitorului este clara , sa nu bintui pe la institutii care au alta treaba , si sa nu te filfii pe strazi .
Orice masura luata  contra dispozitiilor poate fi atacata in justitie cu cistig 100% .

#34
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Asa mai baiete , bravo , in sfarsit scrii si tu o postare cap coada sa se inteleaga ceva .

#35
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postbdx100, on 25 martie 2020 - 19:13, said:

Asa mai baiete , bravo , in sfarsit scrii si tu o postare cap coada sa se inteleaga ceva .
Da , pt aia care " nu stie sa caute !? " ceva ce este de maxim interes acum in situatie exceptionala .

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Voi chiar nu înțelegeți un text?

"Se menține valabilitatea documentelor eliberate de autoritățile publice"
AUTORITATI PUBLICE.
ITP îl faci la orice statie ITP. Majoritatea service-urilor au așa ceva. Și nu-s autorități publice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate