Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...
 Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Valabilitate numere rosii in stare de carantina

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#73
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.01.2015

View Postph13xlv, on 05 aprilie 2020 - 16:10, said:

Pana la urma DRPCIV lucreaza sa nu?
Am maine programare, facuta miercui saptamana asta. Nici pe siteul lor nu scrie ca ar fi oprita inmatricularea, scrie decat ca documentele eliberate de ei, care expira pe perioada starii de urgenta sunt valabile.
Este asa greu sa scri negru pe alb ca nu se mai lucreaza? La momentul actual se pot face programari pentru inscriere, in continuare, prima zi libera fiind marti(Prahova). Din 2 clicuri puteau inchide programarile , nu?
Am sunat la ei, ghiseul este deschis, dar au spus ca risc sa iau amenda...

#74
UncertainId

UncertainId

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.07.2019
Avand in vedere ca certificatul de autenticitate eliberat de RAR este valabil doar 60 de zile, cei care il obtin in aprilie vor avea termen luna iunie pentru inmatriculare, nu?

Cum sa mergi la primarie, anaf, cec, drpciv( sau pe unde trebuie sa mai ajungi pentru dosarul de inmatriculare) in tot timpul asta mai ales ca unele sunt inchise si mai ales ca chiar azi s-a anuntat prelungirea starii de urgenta?

Nu e un risc sa nu o poti inmatricula la timp?

#75
Andreuss10

Andreuss10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.03.2007
https://www.hotnews....are-urgenta.htm

Cu alte cuvinte, dacă îți expiră orice fel de document eliberat de instituțiile publice, nu trebuie să mergi la ghișeu. O poți face în termen de 90 de zile de la momentul în care se ridică starea de urgență, conform prevederilor Ordonanța Militară nr.3 din 24 martie 2020.

#76
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Mi.au expirat numerele roșii acum 2 zile.

Pană la urmă se prelungesc pe perioada de urgență ?

Trebuie refăcut RCA.ul sau NU ??

#77
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,338
  • Înscris: 02.02.2006

View PostUTU2005, on 13 aprilie 2020 - 12:13, said:

Trebuie refăcut RCA.ul sau NU ??
RCAul trebuie să fie întotdeauna valabil. Dacă ți-a expirat, faci altul, online, fără să te ridici din pat. N-are nicio legătură cu înmatricularea sau culoarea numerelor.

#78
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 04.11.2016
Numere rosii = autorizatie de circulatie provizorie = document emis de o autoritate publica.
OM 3 :  "Art. 12. – (1) Documentele care expiră pe perioada stării de urgență, eliberate de autoritățile publice, pot fi preschimbate într-un termen de 90 de zile de la data încetării stării de urgență."
Cele 90 de zile au fost prevazute tocmai pentru ca toti carora le expira un document in timpul starii de urgenta sa nu fie obligati sa se inghesuie la ghisee imediat dupa incheierea acestei stari.

Cat despre RCA puteti, fara grija, sa incheiati contractul pe un an. Nu se va trece numarul de inmatriculare iar dupa ce va inmatriculati definitiv masina solicitati un alt contract. Acesta va avea numarul, va fi valabil exact pana la aceeasi data ca si cel "provizoriu" si se va elibera in mod gratuit.

#79
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,338
  • Înscris: 02.02.2006
Nici nu cred că e complet obligatoriu să fie emisă o nouă poliță. Cel puțin în 2015, după înmatricularea definitivă, am dus o copie după certificat la Groupama, și nu mi-au emis o poliță nouă. Am rămas cu cea inițială, doar cu VIN trecut (nu avea nici numărul roșu trecut pe ea). Abia din anul 2 am avut poliță cu număr trecut pe ea.

Mie mi se pare o complicație inutilă RCAul pe o lună. Și probabil e destul de ridicat procentul celor care o cumpără doar ca să n-o mai prelungească după înmatriculare, circulând fără. Altfel e mult mai scump s-o faci așa, cu țârâita. Cel mai ieftin RCA e cel pe 12 luni plătit într-o singură tranșă (nu în rate). Orice fracționare duce la un cost total final mai mare.

#80
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 09.05.2009

View Postalexcrist, on 13 aprilie 2020 - 15:42, said:

Cel mai ieftin RCA e cel pe 12 luni plătit într-o singură tranșă (nu în rate). Orice fracționare duce la un cost total final mai mare.
Pentru unele polite incheiate on-line se poate imparti costul in rate, fara costuri suplimentare cu ajutorul unui card de credit.

#81
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,338
  • Înscris: 02.02.2006

View PostDannyMC, on 13 aprilie 2020 - 15:53, said:

Pentru unele polite incheiate on-line se poate imparti costul in rate, fara costuri suplimentare cu ajutorul unui card de credit.
Păi alea-s rate la card, polița în sine tot într-o tranșă e. Așa cu card de credit poți să iei și pâine în rate fără dobândă. :D

#82
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 09.05.2009
Eu vorbeam dpdvd al utilizatorul final. Pentru el e fix acelasi lucru! Tu a scris ca orice fractionare, duce la cresterea costului.

Edited by DannyMC, 13 April 2020 - 17:02.


#83
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,338
  • Înscris: 02.02.2006
Eu vorbeam de cel mai ieftin RCA, deci polița. Că tu îți fracționezi banii de pe cardul de credit, mama, tata, vecinul, amanta, treaba ta. Dar prețul poliței e același, și e cel mai mic dacă îl plătești pe tot o dată către asigurător.

#84
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006

View Postgabrieln2016, on 13 aprilie 2020 - 15:29, said:

Numere rosii = autorizatie de circulatie provizorie = document emis de o autoritate publica.
OM 3 :  "Art. 12. – (1) Documentele care expiră pe perioada stării de urgență, eliberate de autoritățile publice, pot fi preschimbate într-un termen de 90 de zile de la data încetării stării de urgență."
Cele 90 de zile au fost prevazute tocmai pentru ca toti carora le expira un document in timpul starii de urgenta sa nu fie obligati sa se inghesuie la ghisee imediat dupa incheierea acestei stari.

Cat despre RCA puteti, fara grija, sa incheiati contractul pe un an. Nu se va trece numarul de inmatriculare iar dupa ce va inmatriculati definitiv masina solicitati un alt contract. Acesta va avea numarul, va fi valabil exact pana la aceeasi data ca si cel "provizoriu" si se va elibera in mod gratuit.

Multumesc pt raspuns ! asa stiam si eu. Deci numerele rosii se prelungesc dar RCA-ul trebuie sa-l fac si on.line pe numele meu cu VIN-ul si toate datele masinii ?

#85
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 04.11.2016
Da, daca se circula cu masina RCA-ul trebuie facut. Unde anume, ramane la alegerea fiecaruia. Eu nu l-am facut niciodata online si pe cale de consecinta nu ma pot pronunta in aceasta privinta. Singura informatie care o sa lipseasca din contract este evident numarul de inmatriculare.

Edited by gabrieln2016, 13 April 2020 - 19:56.


#86
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Da, credeam ca nu e necesara refacerea rca-ului din moment ce numerele au expirat dar defapt si logic, pana la urma se poate face asigurare pe orice bun un baza unei inregistrari, aici nefiind inmatriculata masina, este necesara doar seria VIN.
Iar nr provizorii se prelungesc pe toata perioada de ordonanta si 90 zile peste.
Am sunat la DRPCIV si intr-adevar asa e.
Caz elucidat. Multumesc :)

#87
sergiu-c

sergiu-c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.02.2011
Cum ati reusit sa faceti RCA online,ca imi cere documente luate in evidenta primariei,ceea ce nu pot obtine acum( nu se lucreaza sau nu mi se da voie sa ma  pot deplasa) ?

#88
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,338
  • Înscris: 02.02.2006
Cu primăria ar trebui să poți rezolva prin poștă, dar o să dureze 2-3 săptămâni.

#89
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 06.04.2020

View Postsergiu-c, on 20 aprilie 2020 - 14:16, said:

Cum ati reusit sa faceti RCA online,ca imi cere documente luate in evidenta primariei,ceea ce nu pot obtine acum( nu se lucreaza sau nu mi se da voie sa ma  pot deplasa) ?
Toate firmele de asigurari fac RCA online. E un formular tipizat cu datele masinii si ale proprietarului, il completezi, platesti online sau cu cardul pe site si-ti trimit polita pe e-mail. O scoti la imprimanta sau o descarci pe telefon si gata.

#90
UncertainId

UncertainId

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.07.2019
Si totusi au dat in ziar un caz in care unui sofer cu numar provizoriu expirat politistii i-au deschis dosar penal, nu mai inteleg nimic...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate