Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Activitatile Raiului

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postbarbu78, on 11 martie 2020 - 19:24, said:

Încă nu. Dar, nu e timpul trecut.
Dati-mi un motiv pentru care Lui Dumnezeu nu i-am convenit că Adam și Eva puteau face diferența între bine și rau. Ce trebuia să facă Adam și Eva?
Nu inteleg ce spui cu ce ii convenea sau nu lui Dumnezeu.
Dar, ce sa faca si ei pe acolo ? Sa respecte si sa pazeasca poruncile Domnului, atat, alea care erau.
Asta era binele, iar raul era sa nu le respecte si pazeasca.


#20
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Un zeu drept și corect ar trebui să pună realitatea la dispoziția tuturor și pe înțelesul tuturor. Cunoscind realitatea, extrem de mulți oameni nu ar mai cădea în rătăcire.
Evreii au pus în Biblie ce le-a adus avantaj și povești care sa nu te facă să pui întrebări. Cite ceva le-a mai scăpat.

Categoric în lumea duhurilor este o lupta continua cu energii și tehnologii pe care cu greu ni le putem închipui. De accea este bine sa ne aflam și să fim primiti, în cunoștință de cauză, într-o tabără capabilă să ne asigure protecție.
Un prost poate avea credință oarbă mai repede decit un deștept și pentru zeu - duh interesul lui este deasupra interesului particular și general al oamenilor.
Duhurile au la dispoziție toate informațiile de cînd este Terra, au tot timpul la dispoziție, au la dispoziție cele mai perfecționate, viclene și perfide mecanisme de determinare, influențare, șantaj pentru a-și atinge scopurile. Duhurile zei vor dovezi de loialitate și supunere. Organizarea și adaptarea sint aproape de ideal.
Cu cît un muritor (preot) are mai mulți supusi, dependenți cu atît este primit mai sus. Nu știu dacă duhurile au sentimente pentru că, în lumea lor, se practică plata.

#21
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,074
  • Înscris: 09.09.2010

View Postpenticostalul, on 11 martie 2020 - 19:39, said:

Sa lucreze şi sa păzească Gradina Edenului.
Ce trebuiau sa lucreze in gradina edenului?.
Ca vad ca nu raspunzi la intrebarea , de cine trebuiau sa o pazeasca.

#22
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostXlander, on 11 martie 2020 - 22:30, said:


Nu inteleg ce spui cu ce ii convenea sau nu lui Dumnezeu.
Dar, ce sa faca si ei pe acolo ? Sa respecte si sa pazeasca poruncile Domnului, atat, alea care erau.
Asta era binele, iar raul era sa nu le respecte si pazeasca.
Unele mesaje sint postate de pe telefon și de multe ori, daca nu citesc textul și-l corectez prin editare, mă trezesc cu aiureli. Voi corectă textul.

View Postbarbu78, on 11 martie 2020 - 19:24, said:

Dati-mi un motiv pentru care Lui Dumnezeu nu i-a convenit că Adam și Eva puteau face diferența între bine și rau. Ce trebuia să facă Adam și Eva?
Am corectat citatul.

#23
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postnico99900, on 11 martie 2020 - 15:17, said:

De ce mai putin credibil? Are cumva biblia versete (spune lucruri)neadevarate, mincinoase, inselatoare?

Apocrifele nu le poti data, dar deloc. Biblia macar macar ceva ceva poti zice ca e de la 1000ad. Dar apocrifele? Pot fi scrise in 2019, si vine unu zice "ia uite am descoperit intr-un borcan de muraturi de pe vremea lu Traian, aceste texte".
Nici dracu nu poate data un papirus "deteriorat de intemperii" -domle, a mucegait abia se mai vede textu, ca a fost ascuns papirusu de o secta sectanta de apocrifi, intr-o pivnita intr-un castel intr-un borcan de muraturi.

Na poftim. Si in apocrifia aia scrie ca Gogoshariel i-a invatat pe oameni cum sa programeze pe calculator si l-a inspirat pe George Lucas sa faca filmu cu Lucifer Skywalker.

Edited by criztu, 11 March 2020 - 23:28.


#24
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Posthusand, on 11 martie 2020 - 12:02, said:

Apopcrif este ma putin credibil.
Toate textele care aduc informații care ne pun pe ginduri sint declarate apocrife.
Multe apocrife se completează reciproc, nu se contrazic.

Sint curios ce zicea Moise cînd făcea minuni cu toiagul.

Edited by barbu78, 11 March 2020 - 23:20.


#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postbarbu78, on 11 martie 2020 - 23:17, said:

Toate textele care aduc informații care ne pun pe ginduri sint declarate apocrife.
Multe apocrife se completează reciproc, nu se contrazic.
Tocmai de aceea au fost declarate apocrife, că sunt contradictorii.

#26
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Sint contradictorii cu Biblia...
Cele mai multe apocrife n-au nimic unele cu altele, au doar cu Biblia.
Cartea lui Enoh are doua surse diferite.

Edited by barbu78, 12 March 2020 - 00:33.


#27
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postbarbu78, on 11 martie 2020 - 23:09, said:

Unele mesaje sint postate de pe telefon și de multe ori, daca nu citesc textul și-l corectez prin editare, mă trezesc cu aiureli. Voi corectă textul.
Am corectat citatul.
Ai corectat, dar invalmaseala de idei se mentine. Care o fi legatura intre titlul topicului, primul tau post si restul de idei, doar tu stii. Apocrifele le poti citi, sunt disponibile, unele traduse si in romaneste chiar, restul in engleza. Ai si informatii destul de amanuntite de cand dateaza, daca exista un autor pentru ele sau nu. Sunt pe diferite categorii si ele, trebuie tratate individual si nu la gramada. Este un subiect prea vast si complicat. Intai studiaza putin problema de unul singur, de exemplu cand s-a incheiat canonul VT, daca problema asta este in discutie si astazi sau nu. Ce carti canonice aveau saducheii, fariseii si cei din diaspora. Care e istoria bisericii primare, ce carti erau considerate inspirate de unii si altii dintre parinti si cum s-a ajuns la aceasta configuratie. Daca descoperi tu adevarul, asteptam sa ni-l spui. Deci, in primul rand, este o problema de istorie.

Apoi, trebuie sa citesti apocrifele. Daca spui ca n-ai citit Testamentul lui Solomon, banuiesc ca n-ai citit nici Apocalipsa dupa Pavel sau Petru sau altele. Parerea mea sincera este ca oamenii care n-au o minte zdravana in cap ar trebui sa se fereasca de ele.

Edited by Xlander, 12 March 2020 - 09:10.


#28
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Asta este... la ce mă pricep și eu: manipulare. Am glumit. Nu vreau sa fac praf religia și nici să manipulez. Doar am punctat una dintre problemele pe care ni le vintura preotii: păcatul strămoșesc.
Nu am amestecat ideile. Pentru a înțelege evenimentul prezentat trebuie puse și informațiile suplimentare.
Oamenii ar accepta extrem de greu o alta realitate despre religie, chiar daca ar veni Isus sa le zică.
Problema majora este la evrei, ei ar trebui să vorbească primii daca cunosc un simbure de realitate și dacă au făcut ceva înțelegeri.

In Biblie, este interesant artificiul prin care se acoperă anumite probleme critice.

Nu intenționez să-mi pierd timpul studiind și analizând cărți cu subiect religios. Asta poate se va întâmpla mai târziu, în mod firesc, neplanificat. Pe moment am alte priorități.

Țineți aproape de Dumnezeu!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate