Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Antena fixa pentru Info Trafic - montata pe cladire

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
Salutare!

Se da urmatoarea problema : folosesc la birou o statie CB TTi TCB-900, adaptata la 220V, si o antena CB Midland LC65 lungime 114cm, cu talpa magnetica montata pe o unitate de AC la etajul 5. Cu tot cu blocuri / cladiri , ajung la o comunicare de maxim 5-6 km.

Intrebari:

1. Credeti ca cu o antena de tipul Albrecht Mini Boomerang as putea mari aceasta distanta? Ma intereseaza in principal receptia, si mai putin emisia. As putea monta antena lipita de cladire (la 30cm sa zicem de perete), la etajul 5, cu camp vizual neobturat de cca 4-5km. Am vazut la PNI (mo.ro) pe site una de 2m, alta de 4m.

Ar fi ideala o receptie de 10-20 km (sa ajung la soseaua de Centura).

2. In varianta unei antene de tipul ML145 cu fluture, fara baza magnetica as obtine rezultate bune? Sau cade din discutie?

3. Alte sugestii sunt bine-venite (dar nu am acces pe bloc din pacate, sa montez antena la et.8).

ps: daca va intrebati ce fac cu CB acasa - am un grup de Facebook cu info trafic (il administrez) , si cele mai rapide stiri / informatii vin de la colegii din canalul 22. Apoi le distribui pe FB pentru cei care nu au statii...

Multumesc!

Edited by cosminlive, 28 February 2020 - 18:50.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://s12emagst.akamaized.net/products/27101/27100750/media/res_65b7f67d57df7cad5f34207e3bf4e560_full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Antena CB President Himalaya fixa, are valoarea minima a SWR in centrul benzii de 1,1/1, castigul G cu adevarat impresionant de 10 dBi si o putere maxima aplicata de 2500 W PEP. Doua tipuri de antena 5/8 si 1/4 Lambda, latime de banda impresionanta, de 22-30 MHz cu 450 canale precum si materialele folosite in procesul de fabricatie, fibra si grafit. https://www.emag.ro/...a/pd/D1SL0GBBM/

Edited by xmanyacs77, 28 February 2020 - 19:27.


#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Buna ideea cu canalul de FB. Succes!

Edited by underb, 28 February 2020 - 19:32.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,947
  • Înscris: 30.08.2006
Daca intri pe forumurile specializate de radioamatori ,iti vor spune toti ca nu merge asa. Minim o antena lambda/4 (2.75m) instalata pe bloc pentru a bate peste cladiri (semnal direct).

Edited by Leo2006, 28 February 2020 - 20:56.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,715
  • Înscris: 07.02.2003

 xmanyacs77, on 28 februarie 2020 - 19:26, said:

castigul G cu adevarat impresionant de 10 dBi
Daca ar fi real dar nu e Posted Image
E o antena buna, 5/8 fara contragreutati cu castig normal pentru clasa ei de marime si e intr-adevar din fibra, prin mijloc e radiantul care e destul de subtirel, ca la cele de 144/430 Diamond coliniare.
Latimea de banda mare vine la pachet si cu castig limitat, singurul avantaj major e ca scapi de reflectata in mare masura, real o sa fie cam 1:1.2...
Deasemenea la o antena fixa este important sa se calculeze corect si lungimea cablului in functie de factorul de velocitate si sa se taie/mufeze la lungima care iese din calcul la cel mai apropiat multiplu de lungimea necesara.

 cosminlive, on 28 februarie 2020 - 18:46, said:

ps: daca va intrebati ce fac cu CB acasa - am un grup de Facebook cu info trafic (il administrez) , si cele mai rapide stiri / informatii vin de la colegii din canalul 22. Apoi le distribui pe FB pentru cei care nu au statii...
Multumesc!
Ce sa faci pe FB... sa preiei in juraturile din 22 ? Posted Image

Edited by andreic, 28 February 2020 - 21:24.


#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Ia o antena Sirio MW400 si e ok.
Da nu ne-ai spus unde stai ca sa stim daca ai vreo sansa la aia 20-30km.Oricum nu cred ca vei ajunge la distanta aia,dar....cine stie!Poate pe emisie cu un amplificator,dar daca corespondentul emite cu 4w nu prea ai ce auzi.

#7
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
Multumesc pentru raspunsuri.
Zona Vitan/Vacaresti dar am linie vizuala directa catre delta vacaresti si implicit catre Centura. Eu aud colegii de pe Centura probabil pe cei care emit cu putere marita.

Deci in prima faza un Sirio 4000. Un amplificator m-ar ajuta si la receptie sau doar la emisie? Asa cum v-am zis pe mine ma intereseaza mai mult receptia.

#8
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Receptia , la bloc, este cu siguranta viciata de o multime alte echipamente care imprastie semnal de RF chiar si in 27Mhz.
Amplificarea pe receptie este inutila, se vor amplifica si semnalele nedorite(cisss, ciss) si automat vei reduce din Sq, adica ce ei pe mere , dai pe pere.
Ideal, o antena sus pe bloc, am inteles, imposibil accesul..
Multumeste-te cu ce ai asa,
Succes!Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate