Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Gard de fier simplu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Aș dori să construiesc un gard de 22 metri și să utilizez porți și panouri de 1.8 metri înălțime ca în imaginile atașate cu stâlpi metalici.

Întebari:
1 - site-ul producătorului menționează fier forjat, iar la detalii specifică profil pătrat brut 12x12mm și 30x8mm, stâlpi 100x100mm. E chiar fier forjat? Cineva mi-a recomand țeavă rectangulară în loc de pătrat plin. Merită diferența între ele? Chiar am găsit pe cineva care l-ar face mai ieftin, același model din țeavă...

2 - aș vrea să fie un gard simplu, minimalist, fără soclu sau stâlpi din beton pentru că aș vrea să pun diverse plante în curte și lângă el. Am mai văzut și prin oraș și pe internet astfel de garduri. E vreo problemă dacă lipsește soclul sau stâlpii de beton? Chiar nu pot avea o fundație mai solidă și să renunț soclu?

3 - mi s-a recomandat fundație armată continuă adâncă de 1m, lată de 50 cm între stâlpii porților, adâncă de 50-60cm între ceilalți stâlpi, tot continuă. În plus, un soclu măcar de 20 cm pentru nivel, stabilitate... Cum vi se pare soluția?

4 - sablarea și vopseaua cu pulbere în câmp electrostatic fac diferența sau mă văd în 3-4 ani cu pensula sau cu pistolul de vopsit prin curte?

Mulțumesc! Orice sfat e binevenit!

Attached Files



#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  00000000000fundatie gard fier forjat.jpg   204.08K   98 downloads

Are dreptate producatorul in privinta fundatiei pentru gardul din fier forjat fara soclu vizibil.Posted Image

Fundatia trebuie facuta la 1 metru adancime, turnat balastru, indreptat la nivel, compactat, montat stalpii+armatura de sustinere, cofrat, turnat beton, lasat 21 zile pentru intarire, scos cofrajele, montat panourile din fier forjat.
Spor la lucru!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 19 February 2020 - 06:04.


#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSpatareanul, on 19 februarie 2020 - 01:40, said:


3 - mi s-a recomandat fundație armată continuă adâncă de 1m, lată de 50 cm între stâlpii porților, adâncă de 50-60cm între ceilalți stâlpi, tot continuă. În plus, un soclu măcar de 20 cm pentru nivel, stabilitate... Cum vi se pare soluția?

fundația trebuie să coboare sub limita de îngheț pentru zona respectivă. Dacă nu ciclurile repetate de îngheț-dezgheț o vor împinge în sus.

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Teorie multa.. Nimeni nu toarna atata beton la un gard amarat. Ajunge un 50cm sapat. Mai multa atentie la stalpii de la porti ca-s mai grele.
21 de zile sa astepti sa decofrezi un gard?

#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Da, e fier forjat, normal, se toarnă o bucata mare care trece prin niste role care o presează până ajunge la dimensiunile dorite,e mult mai eficient decat să torni direct bare scurte.
Cat dracului cântărește un panou de ăla din fier plin totuși ???
Nu văd nici o problemă lipsa soclului, are  rol estetic, idem stâlpii, dacă ii vrei de fier ii pui de fier, nu apasă nimic pe ei ca sa reziste la comprimare.
Ce ti s a recomandat la fundație e supradimensionat, parerea mea. Pai numai pt porțiunea portilor ai avea nevoie de 3 metri cubi de beton.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,463
  • Înscris: 01.12.2001

View Postxmanyacs77, on 19 februarie 2020 - 05:55, said:

lasat 21 zile pentru intarire, scos cofrajele,
21 zile cu cofrajul lăsat? ;)
Pt o fundație de gard?

#7
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostCovertTwo, on 19 februarie 2020 - 07:04, said:

Da, e fier forjat, normal, se toarnă o bucata mare care trece prin niste role care o presează până ajunge la dimensiunile dorite,e mult mai eficient decat să torni direct bare scurte.
Cat dracului cântărește un panou de ăla din fier plin totuși ???
Nu văd nici o problemă lipsa soclului, are  rol estetic, idem stâlpii, dacă ii vrei de fier ii pui de fier, nu apasă nimic pe ei ca sa reziste la comprimare.
Ce ti s a recomandat la fundație e supradimensionat, parerea mea. Pai numai pt porțiunea portilor ai avea nevoie de 3 metri cubi de beton.
Nu se toarna nimic,fierul forjat se prelucreaza termic,din bare finite:
https://www.arta-fie...din-fier-forjat
In ultimul timp,pentru economie se foloseste teava patrata care trece printr-un sistem de role ce amprenteaza materialul.
Pe vremuri un gard cu porti de garaj il mutai cu macaraua.
Acum o usa o cara si o femeie.

Edited by nino852, 19 February 2020 - 07:52.


#8
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Sigur că se toarnă lingouri care se prelucrează  până se ajunge la dimensiunile alea unde să poată fi modelate cu ciocanul sau ce scule mai folosesc ei. Eu vorbeam de procesul pre modelare prin forjare din bare finite. Proces care implică tot forjare, la scară industrială însă.

Mai recitește. Omul a spus fier forjat plin.

Edited by CovertTwo, 19 February 2020 - 07:59.


#9
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Adâncimea de îngheț e 90 cm pentru zona mea. Mă gândeam că oricum ce pun la soclu pot pune în pământ. Soclul oricum necesită și alte materiale apoi și întreținere. Nu știu ce cofraj trebuie dacă torn doar în pământ... Trebuie turnat pe toată lungimea gardului sau doar lungimea porților și în rest doar la stâlpi?

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 02.02.2007
1. sunt lucruri diferite!
   bineinteles ca fierul forjat e mult mai scump! il poti face din teava rectangulara, in regim propriu(sau cu un meserias). in cazul asta, ai grija sa cumperi teava de 2 mm grosime!
2. dupa gust! din multe motive, ar fi indicat un soclu!
3. 60cm adincime la fundatie e ok! o poti face evazata la baza!   important: la porti, pune grinda in fundatie, sudata de stalpi!
4. exista vopsea ptr garduri, 3in1. am folosit si are cativa ani, se mentine foarte bine! se aplica ceva mai greu, dar e foarte buna!(e si ceva mai scumpa)

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,463
  • Înscris: 01.12.2001

View Postnino852, on 19 februarie 2020 - 07:48, said:

fierul forjat se prelucreaza termic,din bare finite:
Forjarea se poate face si la rece. Nu e obligatoriu "la cald"

#12
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 01.05.2006

View Postxmanyacs77, on 19 februarie 2020 - 05:55, said:

Fundatia trebuie facuta la 1 metru adancime, turnat balastru, indreptat la nivel, compactat, montat stalpii+armatura de sustinere, cofrat, turnat beton, lasat 21 zile pentru intarire, scos cofrajele, montat panourile din fier forjat.

Asta e pentru un gard ca la Casa Poporului.
Pentru un gard obisnuit, metoda taraneasca, adica simpla si eficienta, e sa faci o groapa la 50-60, bagi stalpul, eventual la care ai sudat niste mustati, pui niste pietre pe langa si apoi torni niste beton, adica ciment cu nisip.
La unii, cum ar fi la mine, tine de zeci de ani fara probleme.

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postrichi_e, on 19 februarie 2020 - 08:21, said:


3. 60cm adincime la fundatie e ok! o poti face evazata la baza!   important: la porti, pune grinda in fundatie, sudata de stalpi!

nu mai aberați dacă nu știți despre ce vorbiți.
Adâncimea fundației trebuie să fie sub limita de îngheț, am spus mai sus de ce.
La fel orice stâlp sau soclu trebuie înfundat sub limita de îngheț.

View Postdanaciu, on 19 februarie 2020 - 08:44, said:

Asta e pentru un gard ca la Casa Poporului.
Pentru un gard obisnuit, metoda taraneasca, adica simpla si eficienta, e sa faci o groapa la 50-60, bagi stalpul, eventual la care ai sudat niste mustati, pui niste pietre pe langa si apoi torni niste beton, adica ciment cu nisip.
La unii, cum ar fi la mine, tine de zeci de ani fara probleme.
și alții se miră de ce se apleacă gardul după doi-trei ani.

#14
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Ok, cu adâncimea am înțeles. Pe toată lungimea gardului sau doar la porți și stâlpi și fără soclu? Soclul acela e problema pe care nu o vreau.

#15
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Normal, continuu, dar dacă te duci la 1 metru adâncime poți face si doar gropi pt fiecare stâlp, gardul in sine, panourile, vor rigidiza structura.
Nu știu cu ce vei da acele găuri pt stâlpi, la adâncimea aia.

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014
Eu iti sugerez sa faci asa:
Unde vin stalpii, faci gropi de 1 m adancime, cat de mari te lasa sufletul si buzunarul si cat de grosi vor fi stalpii, recomand 0.5x0.5 m , sudezi "mustati" pe stalpi si-i bagi in beton. Evident intre salpi pui panourile de gard, fara nici un soclu.

Eu cred ca o sa tina.

Fierul plin este mult mai scump decat teava , care, eventual amprentata si daca este bine lucrata, poate sa arate frumos.

#17
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ii trebuie burghiu, nu te poți duce la adâncimea aia la cazma, e spatiul prea mic efectiv sau face o groapă de neam prost de largă, de mai bine face fundație continuă cu un excavator cu cupă îngustă.

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 31.01.2010
1. Mai repede fier lucrat prin presare la rece, isi face datoria.
Daca este protejata bine teava face acelasi lucru.
2&3. Daca nu`i fundatia buna normal ca se va inclina, stilpi de beton la capete nu`s necesari insa un soclu este bun mai ales daca sint ciini prin zona, sapa si intra pe sub gard.
4. Daca este corect facuta vopsirea, da, este mai rezistenta decit cea cu pensula.
Zincarea va asigura linistea pentru zeci de ani dar este mai scumpa.
   La fel vopsirea corect facuta cu Hammerite este mai rezistenta deci cu cele de duzina.

Problema apare daca nu faci un soclu serios in zonele cu deplasare a terenului, un stilp o ia la deal, altul la vale si se strimba gardul.
Gaura ingusta si adinca se poate face, trebuie lopata lingura, arseul ingust, razul si un linior care a plantat stilpi de telefon.
Groapa era cam de 0,5m diametru si adinca de 120cm... din pacate astia au cam disparut.

Edited by Ion_Bumbu, 19 February 2020 - 11:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate