Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Gard de fier simplu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007

 DaculScoril0, on 19 februarie 2020 - 10:11, said:

nu mai aberați dacă nu știți despre ce vorbiți.
Adâncimea fundației trebuie să fie sub limita de îngheț, am spus mai sus de ce.
La fel orice stâlp sau soclu trebuie înfundat sub limita de îngheț.


și alții se miră de ce se apleacă gardul după doi-trei ani.
ai perfecta dreptate, dar gardul facut de tata la sfarsitul anilor 70 te contrazice!

#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

 richi_e, on 19 februarie 2020 - 13:34, said:

ai perfecta dreptate, dar gardul facut de tata la sfarsitul anilor 70 te contrazice!
repet:

Quote

alții se miră de ce se apleacă gardul după doi-trei ani.


#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007

 DaculScoril0, on 20 februarie 2020 - 23:31, said:

alții se miră de ce se apleacă gardul după doi-trei ani.

In cazul lui este "altii se mira de ce NU se apleaca gardul dupa 40-50 de ani."

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,569
  • Înscris: 07.12.2014
Poti băga doar stâlpi. Jos pui un rand de borduri de pavaj sa nu intre câinii pe sub gard. Fundație e musai intre stâlpii porților, mai ales dacă sunt batante. Fa-l din țeavă ca e mult mai ieftin. De rezistat, rezistă 30 de ani minim, daca il mai vopsești din când in când.
Atenție mare la zonele de îmbinare între țevi. Sa fie etanșe ca altfel îți curge permanent rugină din țevi si arată urat după maxim o lună.

#23
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
O firmă cu lucrări destule pe site-ul lor și nu numai mi-a recomandat să torn beton în stâlpii de la porți când îi montez. Ce părere aveți?

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,569
  • Înscris: 07.12.2014
Nici o părere. De stricat, nu strică. Rigidizează puțin stâlpii și reduce coroziunea din interior. Dar trebuie sa fie vibrat bine. Daca nu ai vibrator, bate cu ciocanul în stâlp in timp ce torni betonul in el.

#25
petrufarcas

petrufarcas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2020

 cristobob, on 19 februarie 2020 - 10:47, said:

Eu iti sugerez sa faci asa:
Unde vin stalpii, faci gropi de 1 m adancime, cat de mari te lasa sufletul si buzunarul si cat de grosi vor fi stalpii, recomand 0.5x0.5 m , sudezi "mustati" pe stalpi si-i bagi in beton. Evident intre salpi pui panourile de gard, fara nici un soclu.

Eu cred ca o sa tina.

Fierul plin este mult mai scump decat teava , care, eventual amprentata si daca este bine lucrata, poate sa arate frumos.


am facut cu ani in urma,gauri stalpi incastrati,cofrat,fier beton,turnat(decofrat la o zi-cofrag vertical) si tencuit...pentru multi metri

dupa ani vad filmul in reluare-la executia unui gard cineva a adus citeva zeci de PET uri-am devenit curios

au sapat pentru o fundatie moarta,cu terenul relativ rectiliniu,au turnat beton mort,cofrat perfect(panouri etanse,incluzand profilul superior pentru tesirea muchiei gardului ,lubrificate...)-nici un stalp,apoi turnau beton si la 2 metri asezau un PET plin cu apa(partea cilindrica "ingropata in betnul crud" egal departata de marginile panourilor
dupa uscare,decofrare se scot capacele PET urilor se golesc,elimina... se aliniaza stalpii si se completeaza cu beton
coftat si pus in opera perfect inseamna nu se tencuieste,va arata mai bine decat cel tencuitsi va fi mai rezistent
succes

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate