Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Cum sa intelegem istoria Romaniei, istoria noastra

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
304 răspunsuri în acest subiect

#19
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

Vizualizare mesajenough1453, pe 21 ianuarie 2020 - 23:03, a scris:

si cum crezi ca din negurile istoriei apar popoarele?

de ce nu scapam de manole?

pai dupa teoria ta, tu esti identic cu manole, fiind acelasi popor, vorbiti aceeasi limba, pendulati impreuna in aceeasi barca, zburati in acelasi stol. nu asta e teoria ta?
cuvantul "popor", ti-am mai explicat, vine din 'folk' respectiv 'palc' - corp de armata.
iar ce numesti tu popor, e de fapt o gloata, unii care n-au nici o jena sa emigreze in America, mishunand dupa bani, li se rupe fix in paijpe de pamantu stramosesc
iar copiii lor devin mandri americani sau canadieni, si daca le zici ca sunt romani, cand mai castiga cate o cupa la tenis, se uita la tine vexati ca ce-ai cu ei, ca ei sunt americani
uite, Bianca Andreescu, o vezi bine, da? a spart-o pah Serena Williams la zgamboz, si a devenit shampioana. Canadianca get beget.


#20
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.380
  • Înscris: 03.02.2009

Citat

baiete, faptul ca ai tai au plecat de la coada vacii
nu-ti da nici un drept sa-ti versi incultura pe forumuri
Si ai tai de unde au plecat? banuiesc ca nu de la coada oii de munte si nici de la coada tigaii batute cu ciocanul, asa cum spuneai esti din os domnesc, sa fi sanatos dar nu prea se vede din exprimare. Ti-am mai spus ''fi mai modest'' si o sa-ti fie mai bine.
Am inteles ca este vorba de imperiul Bizantin, numai ca nu-ti citisem tot postul.
Nu-ti face griji, credinta romanului nu va disparea chiar daca a trecut aproape un secol de comunism si ce a mai fost pe urma.

#21
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajcriztu, pe 21 ianuarie 2020 - 23:18, a scris:



pai dupa teoria ta, tu esti identic cu manole, fiind acelasi popor, vorbiti aceeasi limba, pendulati impreuna in aceeasi barca, zburati in acelasi stol. nu asta e teoria ta?
daca am fi din acelasi stol sau aceiasi turma
am fi mancat din acelasi blid stramosesc, bulgaresc, asanesc.

dar n-am mancat

#22
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.380
  • Înscris: 03.02.2009
Daca esti legat la ochi si ti se da de baut apa si mancare din zona unde te-ai nascut sa fi sigur ca o sa recunosti de unde vin astea . Asa ca am mancat si am baut apa toti din aceeasi zona a Romaniei, poti sa spui ca din acelasi blid.

Editat de nico123, 21 ianuarie 2020 - 23:46.


#23
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

Vizualizare mesajenough1453, pe 21 ianuarie 2020 - 23:30, a scris:

daca am fi din acelasi stol sau aceiasi turma
dar n-am mancat

Pai hotaraste-te, esti acelasi popor cu mine, sau ce? Fii barbat, arata-mi ca ai par pe piept, decide-te: sunt acelasi popor cu tine sau tu esti ungur?

#24
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajnico123, pe 21 ianuarie 2020 - 23:44, a scris:

Asa ca am mancat si am baut apa toti din aceeasi zona a Romaniei, poti sa spui ca din acelasi blid.
voi n-ati ajuns la nivelul sa intelegeti conceptul de Romania.

Voi sunteti la nivelul sacasonic, al Catedralei Mintuirii Neamului,
adica folositi concepte unguresti sa va definiti,
mintuire si neam fiin la origine unguresti

Pe cand catedrala noastra e cea a Ascensiunii Celor Drepti
alta mancare de peste

Vizualizare mesajcriztu, pe 21 ianuarie 2020 - 23:51, a scris:

sunt acelasi popor cu tine sau tu esti ungur?
nu suntem acelasi popor.
nu ma balacesc in neamuri, mintuiri si alt chestii bozgoredti

#25
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

Vizualizare mesajenough1453, pe 22 ianuarie 2020 - 00:01, a scris:

nu suntem acelasi popor.

E vreunu pe forumu asta care e acelasi popor cu tine, care va pendulati identic si impreuna - si te citez: "fiinta noastra de neam, popor si stat"?

Editat de criztu, 22 ianuarie 2020 - 00:06.


#26
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.380
  • Înscris: 03.02.2009
Majoritatea romanilor nu vor Catredala asta care este contrara conceptului de credinta in Dumnezeu.  Lui Dumnezeu nu-i plac bogatii si bogatiile deci nici somtuozitatea si luxul unei catredale de genul asta.  Mai bine merge el romanul in Bisericuta lui din zona  care nu are somtuazitate si bogatie si se simte mai bine.
Incepand de la Daci si pana azi , oamenii care au trait pe aceste meleguri nu au puz bazele pe viata materiala ci mai mult pe viata de dupa ''moarte'' prin credinta. Pentru ei era si este mai important ce va fi dincolo si nu viata scurta cu toate necazurile ei. De aceea incepand de la stramosi si pana azi s-au comportat cam la fel cand a fost vorba de razboaie sau rascoale, nu aveau prea multe de pierdut , adica o viata scurta si chinuita? Nu vorbesc de cei din os domnesc.

Editat de nico123, 22 ianuarie 2020 - 00:18.


#27
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajcriztu, pe 22 ianuarie 2020 - 00:05, a scris:



E vreunu pe forumu asta care e acelasi popor cu tine, care va pendulati identic si impreuna - si te citez: "fiinta noastra de neam, popor si stat"?
Iorga il mentioneaza pe unl din stramosii mei
ca facand parte din gasca lui Bogdan I, fauritorul Moldovei

Exista o discutie aprinsa daca acel Bogdan provine de pe Valea Ibarului
adica din Stari Vlah, din zona vechiului asezamint
al episcopiei vlahilor din temata Bulgaria creata de Basil II
adica din Vranje(Vrancea) de unde se trag si despotii Serbiei, Brancovich - Brancoveanu

#28
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.326
  • Înscris: 05.08.2015

Vizualizare mesajenough1453, pe 21 ianuarie 2020 - 21:37, a scris:

nu erai tu ala care spuneai ca Deutschland e aia ce zic romanii Germania?

erai mai coerent pe vremuri

te-ai claponizat de tot

crec-ai luat si-n greutate, nu?

Editat de Mount_Yerrmom, 22 ianuarie 2020 - 00:55.


#29
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajMount_Yerrmom, pe 22 ianuarie 2020 - 00:54, a scris:


te-ai claponizat de tot
manole te vad trist
ce ai patit?
esti ochii atintiti la gaurica de sub fusta
iti lipseste ceva?

#30
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.224
  • Înscris: 22.12.2015

Vizualizare mesajcriztu, pe 21 ianuarie 2020 - 23:18, a scris:

pai dupa teoria ta, tu esti identic cu manole, fiind acelasi popor, vorbiti aceeasi limba, pendulati impreuna in aceeasi barca, zburati in acelasi stol. nu asta e teoria ta?
cuvantul "popor", ti-am mai explicat, vine din 'folk' respectiv 'palc' - corp de armata.
iar ce numesti tu popor, e de fapt o gloata, unii care n-au nici o jena sa emigreze in America, mishunand dupa bani, li se rupe fix in paijpe de pamantu stramosesc
iar copiii lor devin mandri americani sau canadieni, si daca le zici ca sunt romani, cand mai castiga cate o cupa la tenis, se uita la tine vexati ca ce-ai cu ei, ca ei sunt americani
uite, Bianca Andreescu, o vezi bine, da? a spart-o pah Serena Williams la zgamboz, si a devenit shampioana. Canadianca get beget.
Atașament Canada_Bianca_Andreescu-1040x572.jpgAtașament 3330.jpgAtașament 5e04ecef2500002c71d31308.jpegAtașament andreescu-759-2.jpgAtașament fed-cup-team-canada.jpg
Cei emigrati se vor afla mereu intre doua culturi, fara a  apartine  totalmente vreunei din ele.

#31
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.431
  • Înscris: 09.11.2014
manole era ceva sarb sau bulgar...

bei, vom reusi sa iesim din privitivism d-abia cand vom lasa in urma chestii d'astea, rasa, sange, gena...

#32
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 937
  • Înscris: 22.07.2007

Vizualizare mesajcriztu, pe 21 ianuarie 2020 - 23:18, a scris:

pai dupa teoria ta, tu esti identic cu manole, fiind acelasi popor, vorbiti aceeasi limba, pendulati impreuna in aceeasi barca, zburati in acelasi stol. nu asta e teoria ta?
cuvantul "popor", ti-am mai explicat, vine din 'folk' respectiv 'palc' - corp de armata.
iar ce numesti tu popor, e de fapt o gloata, unii care n-au nici o jena sa emigreze in America, mishunand dupa bani, li se rupe fix in paijpe de pamantu stramosesc
iar copiii lor devin mandri americani sau canadieni, si daca le zici ca sunt romani, cand mai castiga cate o cupa la tenis, se uita la tine vexati ca ce-ai cu ei, ca ei sunt americani
uite, Bianca Andreescu, o vezi bine, da? a spart-o pah Serena Williams la zgamboz, si a devenit shampioana. Canadianca get beget.
Atașament Canada_Bianca_Andreescu-1040x572.jpgAtașament 3330.jpgAtașament 5e04ecef2500002c71d31308.jpegAtașament andreescu-759-2.jpgAtașament fed-cup-team-canada.jpg

Mai baiatule, Bianca Andreescu s-a nascut si locuieste in Canada. Ce vrei?
Cand a dat Boloni Laszlo (Ladislau Boloni) gol italienilor si ne califica la EURO1984 era roman?
Cand a castigat Jenei Imre (Emeric Ienei) Cupa Campionilor Europeni cu Steaua in 1986 era roman?
Cand Szabo Gabriella (Gabi Sabo) devenea campion mondial la atletism era romanca?
Cand Balazs Jolan (Iolanda Balas) devenea campioana olimpica la atletism era romanca?
etc etc, exemplele pot continua cu zecile.
Deci da, daca toti cei de sus au adus glorie Romaniei si sunt romani, atunci si Bianca Andreescu este canadianca.

#33
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajDonald_Duck, pe 22 ianuarie 2020 - 14:53, a scris:

manole era ceva sarb sau bulgar...

bei, vom reusi sa iesim din privitivism d-abia cand vom lasa in urma chestii d'astea, rasa, sange, gena...
in primul rand ca sarb, bulgar inseamna o diferentiere culturala, nu numai limba, dar si civilizatia fiind una aparte
Cand vei iesi din incultura, vei descoperi ca aceste diferentieri culturale
sunt esentiale in dezvoltarea umanitatii
si nu vei mai aspira la uniformitate, la  multiculturalism si corectitudine-politica
prin care diversitatea este inabusita si redusa la o masa amorfa de idioti.

Vizualizare mesajAdrexx, pe 22 ianuarie 2020 - 14:10, a scris:

Cei emigrati se vor afla mereu intre doua culturi, fara a  apartine  totalmente vreunei din ele.
Eu am crescut in Romania, in Brasov, de la 3 ani in mediul scolar german.
La 3 ani am inceput gradinita, dupa care scoala elementara si liceiul german.
Singurele lectii in limba romana erau orele de limba si literatura romaneasca.
Atunci aveam profesori romani.
CAre erau in total contrast fata de cei germani.
De exemplu la literatura germana il faceam pe Holderlin, Nietzsche, Rilke samd
iar la literatura romana cand il faceam pe Eminescu
profesorul ne tortura cu Doina, Imparat si proletar si Epigonii,
ignorand total poezia filozofica a lui Eminescu,
ceea ce il facea universal, pe cand la literatura germana accentul cadea pe filozofie.

Romanii erau complet indobitociti de marxism, de propaganda comunista,
Pe cand in scoala germana ieseam din chingiile in care ne bagase comunismul.

Bineinteles, acasa, pe strada traiam printre prieteni romani, unguri, ti.gani, evrei,
fiecare cu aportul sau cultural. Strada in Romania comunista ne modela
printr-o uniformizare care ne facea competitivi cu bucurestenii,
carora le puteam face fata foarte bine, chiar cand contributia lor majora era mitocania.

Asa ca pot spune ca sunt roman, fiindca am si aportul ala al strazii, impregnat de mitocanisme mitice.

DAr mai mult de 40 de ani i-am petrecut in SUA, atla civilizatie, alta limba, alta viata.

Si totusi, faptul ca petrec timpul si pe softpedia,
romanismul din mine n-am putut sa-l anihilez niciodata.

#34
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.431
  • Înscris: 09.11.2014

Vizualizare mesajenough1453, pe 22 ianuarie 2020 - 16:50, a scris:

in primul rand ca sarb, bulgar inseamna o diferentiere culturala, nu numai limba, dar si civilizatia fiind una aparte
Cand vei iesi din incultura, vei descoperi ca aceste diferentieri culturale
sunt esentiale in dezvoltarea umanitatii
si nu vei mai aspira la uniformitate, la  multiculturalism si corectitudine-politica
prin care diversitatea este inabusita si redusa la o masa amorfa de idioti.

bati campii. iar. este taman invers, tocmai raportarea la sange si la gene duce la o masa amorfa de idioti, dupa cum e lesne de observat. evident, respectivii n-au cum sa-si dea seama.

#35
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajDonald_Duck, pe 22 ianuarie 2020 - 17:12, a scris:



bati campii. iar. este taman invers, tocmai raportarea la sange si la gene duce la o masa amorfa de idioti,
si cine vorbeste aici de sange si gene?
cine participa in discutiile pe softpedia la acest subiect(sange/gene)?
nu cumva tu?
te autocaracterizezi?

Editat de enough1453, 22 ianuarie 2020 - 18:09.


#36
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

Vizualizare mesajenough1453, pe 22 ianuarie 2020 - 16:50, a scris:

Bineinteles, acasa, pe strada traiam printre prieteni romani, unguri, ti.gani, evrei,
fiecare cu aportul sau cultural.

ce aport cultural, bre?
zi matale ce aport cultural produci tu, ce iasa din tine? ce aportezi mataleeee!!!1 ca matale pana si chilotii de pe tine sunt Made in China si tot timpu te uiti la seriale americane.

Editat de criztu, 22 ianuarie 2020 - 18:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate