Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna
 problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale
 Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta
 

Inverzirea Europei - o mie de miliarde de euro

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4433 replies to this topic

#73
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
problema ar fi ca asta cu mediul nu asteapta. si daca nu am face chestiile astea , clima oricum se schimba, dar mai rau.
cat despre ceilalti...de obicei zonele de poluare planeaza adeasupra oraselor care le-au facut, asa ca sa ne asteptam ca toti astia sa sufere mult din cauza poluarii

chestia e ca nu inseamna costuri pentru firme, ci subventionarea firmelor si proiectelor. teoretic ar trebui sa nu faca nimic comertului.

#74
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Post3matrix, on 14 ianuarie 2020 - 20:45, said:

O mie de miliarde de euro. Atat va pune Europa la bataie pentru inverzirea economiilor sale in urmatorii zece ani.   Adica atit vor stoarce de la noi prin taxe si impozite de tot felul.
Pana la Europa, ne mananca Iohannis. Eu strang bucuros cureaua, daca chiar se intre;prinde ceva.
Platesc de-mi ies ochii taxe verzi, cumpar pungi biodrgradabile, m-am saturat de vrajeala ca de altele. Poate ca Europa o sa faca ceva. Eu zic ca primul pas il reprezinta plantarea copacilor. Mii. Milioane, o mie de om.

#75
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

View PostYOUR_GOD, on 14 ianuarie 2020 - 22:15, said:

Milioane, o mie de om.

daca-ti dau un harlet plantezi si din portia mea cativa ? :)

#76
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postodastramosilor, on 14 ianuarie 2020 - 22:16, said:

daca-ti dau un harlet plantezi si din portia mea cativa ? Posted Image
Lasati, nu.

#77
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,803
  • Înscris: 16.01.2017

View Postshefu_de_combinat, on 14 ianuarie 2020 - 21:57, said:

Why bother then?
Daca dupa credinta voastra tot suntem f.tuti indiferent de ce facem, nu mai bine spargem 1 trilion pe cox, sex si hedonism? Ca oricum ne ia dracu.
Ba daaa! Asta sustin si cei care sunt constienti de ceea ce se intampla!Posted Image

#78
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 30.09.2008
M-as fi bucurat mai degraba sa vin si sa citesc ca se apuca de reimpadurirea unor zone ramase acum golase.

#79
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postasul, on 14 ianuarie 2020 - 21:22, said:

Cum era povestea cu orchestra de pe Titanic care cânta în timp ce vaporul se scufunda? Cam așa începe să fie și UE. Totul se face pentru „the greater good” - hahaha, mijlocul de rușinare a celor incapabili de a înțelege un așa scop glorios.

Orchestra a stat la post pana in iltima clipa. Stiau ca vor muri insa au facut-o cu clasa . Se  numea demnitate. Barbatie.

#80
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 30.09.2008

View PostEpdm, on 14 ianuarie 2020 - 21:14, said:

In europa suprafata impadurita nu difera asa mult fata de cum era in urma cu sute de ani, dar in USA aceasta a crescut enorm. Nu stiu cati din eco-nazi stiu cum aratau campiile americane inainte de venirea omului alb. Hint: preerie. Adica vegetatie formata din ierburi si arbusi.

In America de Nord traiau in jur de 50-100 milioane de oameni in epoca pre-columbiana, si oamenii astia practicau printre altele si agricultura, mai ales in partea de Sud a Statelor Unite actuale, plus Mexicul. Pentru a mentine acele suprafete pentru agricultura, se practica masiv incendierea, controlata, a unor suprafete, insa padurea in sine, palucri din ea, exista, peisajul per total era mult mai armonios, mai natural, decat acum cu solurile imbibate de produse derivate din petrol si multe alte chimicale. In sens complet opus a ceea ce se poate numi "natural". Un exemplu invers e Japonia. Desi au cat de cat agricultura, pomicultura (n-au nici campiile sau stepele imense din Europa sau SUA), dar ceea ce au e conservat foarte bine si e gandit sa fie lasat, cu mandrie, generatiilor viitoare, nu se gandesc ca UE sau SUA doar la profit.

#81
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostImperathor, on 14 ianuarie 2020 - 21:39, said:

Chestia asta am auzit-o prima oara prin 1977. Si de atunci am mai auzit-o de mii de ori.

Peste maxim 3 ani o vei auzi ultima oara.Cantecul lebedei al sistemului capitalist democrat multipartid.Nu va mai fi sustenabil nimic.Incepand de la finantarea firmelor pana la subventii si sisteme de pensii.Economistii sunt de parere ca vor fi 2 scenarii:ori se va face un sistem capitalist cu legi financiare precise si supravegheate de stat in care o banca cand face o tranzactie nerentabila nu va mai fi salvata de nspe mii de ori de catre stat dupa dictonul "to big to fail" (in momentul de fata plusvaloare facuta de firme e investita 90% in tranzactii de speculare,actiuni,fonduri,cumparare de firme mai mici concurente si numai 10% efectiv investita pentru dezvoltarea afacerii propriu zise) sau se va trece la un fel de dictatura neo-sociala in care statul va dicta legi fara consultare populara ceva in genul "Hunger game" invelit in staniol.Asta va fi varianta mai drastica.

Practic statul a scapat fraiele sistemului in 95 cand s-a trecut la globalizare si a ingaduit rechinilor financiari tranzactii cu produse bancare si financiare nemaiantalnite pana acum.Pana prin 95 o banca avea cam 7-8 produse de tranzactii financiare.Dupa 95 s-au inmultit si au ajuns cam la 200.Sistemul de pensii a ajuns nerentabil pentru ca s-a bazat pe platirea pensiilor de catre copiii si nepoti.Capitalismul salbatic din ultimii 20 de ani a determinat firmele sa se mute in strainatate (China,Europa de est) facand presiune pe firmele autohtone.Valoare salariilor a scazut facand nevoie de un al doilea castig in familie.
  In felul asta dupa 8-10 ore de lucru cine mai avea chef sa faca copiii.(ma gandesc la europeni).Cu chiu cu vai se nastea unul care aducea natalitatea la valoare negativa implicit sistemul de pensii in declin.
   Viitorul se prezinta foarte maro desi unii cred inca in minciunile Bruxelului.Eu vazic sa investiti in aur si argint si eventual intro casa la tara.Acolo mai cresti cu chiu cu vai un porc niste gaini,rosii ardei etc si te mai descurci.
  Daca va veni un crash mare sa vezi cum vor venii orasenii sa-ti vanda un televizor pe o paine sanatoase de la tara,sau o pulpa de porc.

#82
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostEpdm, on 14 ianuarie 2020 - 21:53, said:

Adica centeale electrice pe carbune sau gaz, ca germanii inchid nuclearele si deschid dinastea eco, pe carbune.

Teoretic nuclearele poluează cel mai puțin cu CO2, se poate pune doar degajarea de CO2 din momentul producerii materialelor necesare pentru construcție și echipamente.
Centralele pe cărbune pot fi și ele nepoluante dacă au instalații de filtrare moderne și instalații care extrag CO2 din gazele degajate, evident problema este că aceste instalații vor fi mai scumpe dar o legislație restrictiva le va face rentabile. Uite aici una de cărbune.

P.S. si la voi apare eroarea cu driver error de la Softpedia ? Vedeți dacă fluierați în biserică Posted Image

Edited by eugeniusro, 14 January 2020 - 23:19.


#83
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
^^ Wilhelmshaven

Termocentrala nou nouta.

#84
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,101
  • Înscris: 24.02.2011
Părerea mea îi că la nivel planetar este pistol cu apă toată treaba asta dar local va fi mai bine pentru o vreme. Primul lucru care-mi vine în minte este interzicerea ambalajelor din plastic. Acum gândiți-vă cum arată albiile râurilor...

Edited by sandel1, 14 January 2020 - 23:38.


#85
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,154
  • Înscris: 23.09.2005

View Post3matrix, on 14 ianuarie 2020 - 20:45, said:

O mie de miliarde de euro. Atat va pune Europa la bataie pentru inverzirea economiilor sale in urmatorii zece ani.   Adica atit vor stoarce de la noi prin taxe si impozite de tot felul.

Ca uzura planificata a produselor nu-ti stoarce nimic, nu?

Acuma problema este ca nu cred ca se va atinge nimeni de ea, deci de asta s-ar putea sa fie doar praf in ochi.

Edited by Phobos, 14 January 2020 - 23:37.


#86
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Aleșii aceștia au și ei un mandat. Dacă fac tâmpenii, nu vor mai fi votați. Destul de simplu. Nu-mi fac griji că or să facă și o să dreagă. E un fel de ultimă încercare a socialiștilor. N-o să țină, cum nu au ținut nici cele dinainte.

#87
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,803
  • Înscris: 16.01.2017

View Postsandel1, on 14 ianuarie 2020 - 23:35, said:

Părerea mea îi că la nivel planetar este pistol cu apă toată treaba asta dar local va fi mai bine pentru o vreme. Primul lucru care-mi vine în minte este interzicerea ambalajelor din plastic. Acum gândiți-vă cum arată albiile râurilor...
S-a dat deja directiva pe tema asta. Se vor interzice tot felul de produse si obiecte din plastic, nu doar ambalajele.

#88
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
O masura excelenta daca se implementeaza cu cap si consecvent.
Macar le aratam generatiilor viitoare ca ne-am straduit sa le lasam un mediu mai sanatos, dupa ce aproape am pus-o pe chituci.

#89
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postbladhaund, on 14 ianuarie 2020 - 23:39, said:

Aleșii aceștia au și ei un mandat. Dacă fac tĂąmpenii, nu vor mai fi votați. Destul de simplu. Nu-mi fac griji că or să facă și o să dreagă. E un fel de ultimă Ăźncercare a socialiștilor. N-o să țină, cum nu au ținut nici cele dinainte.

Ba au cam ținut cele dinainte. Si cred că e să țină si asta. Si următoarele.
In afară de SUA n am văzut vreo revoltă anti sistem.

#90
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ceea ce este interesant e faptul ca pe cand in EU se vrea a fii totul verde, altor tari li se rupe   vezi China, USA. Mi se pare un pic cam defazata treaba cu ecologismul. Mai mult mi se pare plin de falsitate ca anumite tari din EU, precum Norvegia, sa vanda tarilor emergente titzei la greu pentru ca ei sa umble cu masini electrice si sa nu mai polueze... Atentie, marea majoritate a bateriilor cu litiu provin din China... o tara nu tocmai "verde".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate