Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Display HP 250G7

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Buna ziua,

Am o mare dilema , privind displayul / panelul de la acest tip de laptop . Mie mi se pare ca este defect ; se vede mai rau decit la un  nc6325 de acum ....ani .
Dupa cum scrie in prezentare este tip FHD SVA
a. Are unghiuri foarte mici de vizionare , desi in prospect scrie ca este cu  45/45/25/35 , adica ar fi 90 gr pe orizontala si 60 gr pe verticala . Eu inteleg ca in aceste unghiuri ar trebui sa se vada normal , uniform .  In relitate cred ca are un unghi de citeve grade in care ar fi unuform ; pentru restul se umbreste , se sterge , se schimba noantele
b. nu are luminozitate ; in prospect scrie ca trebuie sa aibe 220 cd/m2 ; pai la valoarea asta ar trebui sa fie suficient pentru un ochi normal
c. nu are contrast , desi in prospect scrie ca ar trebui sa fie 300:1 ; poate ca nu stiu eu cum se masoara asa ceva

va rog o parere .

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia pune o poză cu displayul cu ceva pe el să vedem și noi noanțele.

Sincer nu înțeleg problema cu unghiul de vizionare, e laptop te uiți la el din față nu din laterale.
Celelalte două - poate are ceva defect, te-ai uitat la unul ca al tău în showroom ceva ?

La setările de luminozitate te-ai uitat ?

Edited by waterman, 06 January 2020 - 11:51.


#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007
Înainte să îl cumperi ai citit ceva pareri ?
Uite aici......citeste-o ca pe o poveste de groază la capitolul display :
https://www.notebook...w.417111.0.html

#4
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am incercat sa fac ceva reglaje , luminozitate , contrast , dar cele din fabrica sin cele mai bune .

Da , am citit . Adica toate sint la fel ?

#5
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007
Nu......toate HP 250 G7 au display-ul groaznic.......n-am citit vreodata un review asa de negativ.Se poate si mai rau.....ca o ironie : " Our review unit does not suffer from backlight bleeding " !

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș recomanda pe viitor achiziția după citirea unor review-uri făcute de specialiști.

#7
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am studiat un pic ; exista multe laptopuri , care au panel TN si care se vad acceptabil . Eu am impresia ca este diferenta intre panelul fizic si conditia de calitate inscrisa in prospect .

"Ia pune o poză cu displayul cu ceva pe el să vedem "  ??? doar am explicat ca functie de unghi , se vede diferit . Poza nu ar fi semnificativa .

#8
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 16.02.2008
Este un laptop cu un raport f bun putere/autonomie/pret.
Unica problema pana acum este display-ul. Are o functie care reduce consumul de energie cand treci de la imagini luminoase, la unele intunecate. E, cand vii inapoi la imagini luminoase, contrastul si luminozitatea sunt drastic reduse si isi revine foarte greu....in cateva secunde practic, desi trebuie sa fie instanta revenirea.

Poate fi setata revenirea aceasta ca sa fie facuta instant?
Tine de setarile din W10, sau de alte setari de hardware?

#9
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 16.02.2008
Chiar niciun feedback? Cred ca e un model raspandit de laptop....

#10
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 16.02.2008
Revin cu precizari: Figura cu scaderea automata a backlight-ului la cadre intunecate, o face numai cand este pe baterie. Cand e pe alimentator nu face.
Am facut toate setarile posibile in avansate, pentru ca sa fie identice baterie/alimentat....dar degeaba.

Intampinati si voi aceasi problema?

#11
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 16.02.2008
Prieteni, problema a fost identificata si tine exclusiv de BIOS. Producatorul HP insa, refuza sistematic remedierea si punerea pe piata a versiunii F. 24 care poate rezolva belele...
O nota foarte proasta pentru HP, pe care nu-l mai recomand nimanui...

Practic ei se lauda cu o autonomie mai mare decat restul competitorilor din piata, prin faptul ca iti reduc puterea ecranului pe baterie, ca sa nu mai vezi nimic pe ecran.

#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,572
  • Înscris: 21.12.2006
Verifică setările Windows Power & Sleep.
La fel, verifică setările Power din utilitarul plăcii video. Intel, de exemplu, are setări care suprascriu pe cele ale sistemului ( Intel Graphics Command Center -> System -> Power).

De asemenea, poți scădea sau  crește manual luminozitatea ecranului cu tastele fn+F2 / fn+F3

Edited by nei-k, 08 April 2020 - 14:38.


#13
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 16.02.2008
N-au nicio treaba setarile sistemului de operare. Sunt bine configurate.
Nu intelegi ca setarile BIOS sunt cele care sunt de vina?

Controlerul placii de baza este special programat cu fisierele de configurare BIOS, astfel incat sa-ti limiteze enorm puterea ecranului cand nu are alimentarea de la priza conectata.

#14
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Si cind este alimentat la priza ?!

#15
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 16.02.2008
Merge perfect cu alimentator conectat.

#16
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 16.02.2008
Pot sa va spun ca nici la momentul actual nu a fost rezolvata beleaua, existenta dealtfel la nivelul tuturor laptopurilor HP 250 G7 vandute in RO.

Suntem tratati ca niste gunoaie de catre aceste mari companii, care merita dispretul nostru si sa nu mai cumpere nimeni rebuturile lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate