Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegeri 9 iunie 2024

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 

Trifazic și monofazic pe aceeași proprietate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22 răspunsuri în acest subiect

#19
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.323
  • Înscris: 21.01.2009
Depinde despre care nul vorbim . Daca te referi la nulul de intoarcere de la consumator e asa cum spui . Dac ia fa o masuroare pe firul ala si apoi la nulul  sig. generale. Vei avea o surpriza.

#20
mirel19971

mirel19971

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 23.08.2018
Am citit cu atemtie toate postarile si pot spune ca am priceput absolut totul , fiecare are dreptate in subiectul sau derivat din al meu , in concluzie e putina bataie de cap , varianta simpla ar fi sa modific contractul de la trifazic si sa il anulez pe cel de la monofazic pentru a ma bransa direct cu trifazi ul legal etc , am i teles care a fost probloma unora cu acel "bridge" intre faze din cauza caderii sigurantei nulului , ceea ce am observat ca reprezinta un rist , poate spun o prostie prin "daca prin absurd se impusca firul nulului banuiesc ca e aceaiasi chestie ca si cu siguranta" ( sincer habar nu am daca e posibila acea "impuscare" , doar intreb pemtru a afla asta) banuiesc ca daca s.ar intampla asta o sa ma aranjeze cu cateva zeci de mil pemtru aparaturi noi ... Asa ca am sa merg pe alta clae si va cer ajutorul din nou , o sa pastrez monofazicul si vreau sa va intreb despre eficienta uni stabilizator de tensiune sau ups , cam ce model e ok cum se momteaza ca sa nu prajesc nimic si cam care ar fi randamentul ? Pretul sincer sa fiu nu este extrem de important dar nici ni vreau sa.mi aratati vre.un aparat care sa ma coste mai mult decat o centrala :)))

#21
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Daca nu ai suficienta tensiune si suficienta putere in intrarea STABILIZATORULUI ,nu o sa poata sa iti tina stabila nici ala tensiunea de iesire dorita ( presupun ca in jur de 230 V vrei , stabili )
Cat trebuie sa consume IN PLUS un stabilizator sa iti urce si sustina de la 170 V sa zicem la 230 V .. la o putere ceruta de tine pe iesire de 5 Kw in total la casa ?? Oricat ar costa si orice brand o fi el
  TOT trifazicul te scoate din impas la casa ..

Editat de stefandinescu70, 10 ianuarie 2020 - 07:41.


#22
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 668
  • Înscris: 20.10.2018
As avea si eu o intrebare. Se da casa cu o conexiune monofazata. Tensiunea aiurea in anumite intervale orare , schimbat pe toate cele 3 faze de electrica , dar aceasi problema.
Am cumparat un stabilizator pentru toata casa , desi cam scump , cam 3200 lei cu tot cu fire si montaj isi face treaba de minune. Pot gati la orice ora , becurile nu mai fac urat si am o tensiune stabila intre 220-230.
Acum intrebarea ar fi urmatoarea. Daca o sa fac un alt contract pe trifazic , tensiunea pentru casa (230v) o sa fie stabila sau tot asa se v-a comporta si ar fi nevoie de un stabilizator trifazat ?
Multumesc.

Editat de Suciuvlad24, 19 ianuarie 2020 - 08:50.


#23
Paulorossi

Paulorossi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 79
  • Înscris: 23.07.2009
Buna ,pt un bransament trifazat aveti nevoie de un stabilizator trifazat care costa destul de mult.Daca din acel bransament va alimentati monofazic atunci pe partea de monofazic puteti folosi stabilizatorul monofazic pe care il aveti,dar fara stabilizator trifazat o sa aveti probleme la consumatorii trifazati
In mod normal furnizorul de energie electrica este obligat prin legislatie sa furnizeze energia electrica la anumiti parametrii de calitate.
Dvs ar trebui sa va adresati furnizorului de energie mai intai,sa faceti o plangere acolo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate