Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?
 

Descuiere automată a ușii din interior

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Buna ziua, stie cineva daca se poate anula descuierea automată a ușii din interior? Am usa de la intrare care se descuie la apăsarea clantei din interior. Un lucru bun si util până la apariția copilului care vrea sa fuga din casă:))). Ma gândeam ca poate se poate anula chestia asta, sau sunt nevoit si schimb broasca cu totul?
Va multumesc

Editat de litza2002ro, 27 decembrie 2019 - 11:24.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.554
  • Înscris: 05.06.2009
Nu ai și cheie, sa poți încuia ușa pe interior ? Sau nu poți monta un zăvor/lanț de siguranță ?

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.657
  • Înscris: 08.03.2017
"usa de la intrare care se deschide la apăsarea clantei din interior."
Toate usile fac asa , altceva cred ca doresti dar nu expui bine .
Este incuietoare tip zavor de montat pe usa, poti apasa cat vrei
Exista bila cu arc ce se monteaza in usa pentru a mentine inchisa usa chiar daca apesi pe clanta , daca tragi se deschide
Exista electromagnet acctionat la buton cu mentinere deschis xx secunde, setabil din centrala de comanda .

Nu in ultimul rand trebuie macar o poza cu broasca de la usa , poate ne dam seama de model , sunt sute de modele unele mai ingenioase decat altele.
Daca este model temopan e munca multa sa schimbi yala , trebuie chemat lacatus, acolo yala actioneaza alt mecanism ce pune in miscare cele 4-6-8 cuie de blocaj lateral .

Se poate monta senzor magnetic antiefractie , e mic si util, cand copilul deschide usa suna si pac una din senin peste fund Posted Image, cel mai ieftin , costa vreo 12 lei cu baterie cu tot .

Editat de ldpe, 27 decembrie 2019 - 11:29.


#4
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Am gresit la redactare. Voiam să spun că se descuie la apăsarea clantei din interior chiar daca o încui cu cheia de 2 ori. Probabil o sa aplic un zavor. Multumesc

O sa pozez imediat ce ajung acasă.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.657
  • Înscris: 08.03.2017
"se descuie la apăsarea clantei din interior chiar daca o încui cu cheia de 2 ori."
Bine ca nu au montat-o invers ...interesant sistem , care este rolul butucului aici , daca vrei sa prinzi hotul in casa pauza , zic si eu ca nu am mai auzit de asa sistem...
Cu siguranta astfel de sistem are setari mecanice dar trebuie vazut exact ce brosca si de la cine este, ma refer la faptul ca se poate si deschide din clanta pe pozitia butuc inchis si functionand normal- sunt sisteme ca la clanta usa auto ,dar si aici sunt 2 optiuni setabile manual , mecanic.

Editat de ldpe, 27 decembrie 2019 - 11:35.


#6
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.490
  • Înscris: 12.11.2019
Eu știu că se încuie în momentul în care este RIDICAT mânerul.
Probabil Doreii au montat greșit sensul.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.657
  • Înscris: 08.03.2017
"se încuie în momentul în care este RIDICAT mânerul."
NUMAI daca ridici manerul ...clar e montat gresit .

#8
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.490
  • Înscris: 12.11.2019
Ori poate ușa e prinsă în balamale cu susul în jos și josul sus.

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

 ldpe, on 27 decembrie 2019 - 11:31, said:

care este rolul butucului aici , daca vrei sa prinzi hotul in casa pauza , zic si eu ca nu am mai auzit de asa sistem...

E un sistem antipanica, nu m-as mira sa fie obligatoriu pe undeva. E bun in caz de incendiu, sau daca ti-a intrat hotul pe fereastra si te fugareste cu brisca prin casa ca sa te cresteze.

#10
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.348
  • Înscris: 29.07.2019

 ldpe, on 27 decembrie 2019 - 11:31, said:

daca vrei sa prinzi hotul in casa pauza
Doar daca esti grav handicapat.

 litza2002ro, on 27 decembrie 2019 - 11:11, said:

Am usa de la intrare care se descuie la apăsarea clantei din interior. Un lucru bun si util până la apariția copilului care vrea sa fuga din casăPosted Image)).
Nu se poate. Cati ani are copilul?

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.858
  • Înscris: 12.01.2018

 ldpe, on 27 decembrie 2019 - 11:31, said:

"se descuie la apăsarea clantei din interior chiar daca o ĂŽncui cu cheia de 2 ori."
Bine ca nu au montat-o invers ...interesant sistem , care este rolul butucului aici , daca vrei sa prinzi hotul in casa pauza , zic si eu ca nu am mai auzit de asa sistem...
Cu siguranta astfel de sistem are setari mecanice dar trebuie vazut exact ce brosca si de la cine este, ma refer la faptul ca se poate si deschide din clanta pe pozitia butuc inchis si functionand normal- sunt sisteme ca la clanta usa auto ,dar si aici sunt 2 optiuni setabile manual , mecanic.

Este similar cu cele a caror clanta o ridici si se inchid automat ne mai folosind cheia

#12
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Asa arata

Fișiere atașate



#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.428
  • Înscris: 11.08.2003
Schimba copilul! Posted Image Facem schimb(de usi?), ca a mea abia se deschide si din interior si acum s-a facut fii-mea un pic mai mare si urmeaza sa foloseasca singura usa asa ca trebuie s-o schimb.

Pana il inveti ca nu are voie, zavor. Cine stie, poate iti va fi util si tie.

Editat de sorin147, 27 decembrie 2019 - 13:15.


#14
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Asa o sa fac. :)) Multumesc

#15
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.544
  • Înscris: 25.10.2007
Este genul de incuietoare care se pune pe la hoteluri.
M-as mira sa nu poti dezactiva mecanismul daca desfaci yala, practic trebuie sa fie o piesa de legatura pe care o scoti. Dar daca nu te pricepi mai bine nu incerca, sa nu ramai pe urma blocat in casa.

#16
adi-ar

adi-ar

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 21.11.2019

 litza2002ro, on 27 decembrie 2019 - 11:11, said:

Buna ziua, stie cineva daca se poate anula descuierea automată a ușii din interior? Am usa de la intrare care se descuie la apăsarea clantei din interior. Un lucru bun si util până la apariția copilului care vrea sa fuga din casăPosted Image)).
asa este facuta usa turceasca, sistemul e asa

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

 Paz, on 27 decembrie 2019 - 12:08, said:



E un sistem antipanica, nu m-as mira sa fie obligatoriu pe undeva. E bun in caz de incendiu, sau daca ti-a

     Este obligatoriu in UK. Usa anti-incendiu. In caz de incendiu trebuie sa poti iesi afara in cel mai scurt timp. Fara cheie !

#18
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 19.12.2011
Noi o denumim ,,broasca de om puturos" .....Posted Image .Este o usa chinezeasca ,cu broasca chinezeasca
care a fost ,,gindita"sa o incui si sa o descui din interior apasind pe miner.Nu ai ce sa dezactivezi...
Cind ridici de minerul interior , ies bolturile de incuiere ca si cind ai incuiat-o cu cheia.Si daca o incui
cu cheia , in momentul cind apesi pe minerul din interior , se descuie automat.
Doar schimbind broasca cu alt model (tot chinezeasca ,care nu are aceasta functie) scapi de belea.
Minerele pot ramine , dar iti trebuie patratul de la minere lung.Acesta care este este fragmentat in doua.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate