Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#109
Ralph0593

Ralph0593

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.08.2007
Exista cumva undeva o lista cu taxele vamale? Ma intereseaza cat ar fi vama pentru niste scutere si atv-uri daca aduc din china. A fost cineva in china? Poate sa ma ajute in vederea unei afaceri cu china?

#110
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 woe, on Aug 16 2007, 18:15, said:

George, mersi de sfaturi, le-am citit de cand le-ai scris dar nu stiam cum sa pun intrebarea mai bine.
Autoturismul este fabricat in Indonezia, are certificat de origine, dar vreau sa il import de la un dealer intermediar din Asia Mica, care se ocupa cu acest tip de exporturi. Dat fiind ca persoana juridica nu se ocupa cu astfel de operatiuni, intrebarea mea este: exista firme carora sa le dau termenii problemei/aconto, iar ele sa imi imi oferteze serviciile de import incoace? Adica eu sa merg si sa platesc restul pretului autovehiculului si serviciilor dupa ce auto ajunge in tara (casa de expeditie sau altceva similar)?

Chiar daca are certificat de origine tot o sa platesti taxa vamala de 6.5 %, exista un acord intre comunitatea europeana si indonezia SPGL ( http://ec.europa.eu/...c...8&Year=2007 ). Cat despre casele de expeditie sigur ca sunt mai ales la ei acolo (trebuie sa achiti masina, ei nu vor plati pentru tine) dar sincer nu stiu daca chiar merita masina atatea cheltuieli.

#111
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 Ralph0593, on Aug 17 2007, 23:24, said:

Exista cumva undeva o lista cu taxele vamale? Ma intereseaza cat ar fi vama pentru niste scutere si atv-uri daca aduc din china. A fost cineva in china? Poate sa ma ajute in vederea unei afaceri cu china?

Taxa vamala pentru scutere, mopede, triciclete, autoturisme aduse din china este de 6% - 8 % - 10% - 15 % in functie de produs.
http://ec.europa.eu/...tarchap?Lang=RO aici este un site unde poti consulta TARIFUL VAMAL, in acest tarif vamal exista toate taxele vamale ce sunt aplicate marfurilor in functie de tara de provenienta, pana aici partea frumoasa, partea naspa pentru tine este ca fiecare marfa este reprezentata de un cod tarifar sau cum o sa vezi aici pe site cod taric (de exemplu pentru motociclete codul taric este 8712001010, pentru autoturisme in functie de capacitatea cilindrica 1461 cmc diesel cod taric este 8703311000 etc).
Sper sa iti fie de folos daca te mai pot ajuta cu ceva cu placere !!

#112
shyck

shyck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 30.06.2005
salut

trebuie sa ma intorc in tara in cateva saptamani si am cumparat de aici un laptop

ce trebuie sa fac in aeroport ca am auzit multi ca depinde de noroc daca te ia la control sau nu

trebuie sa il declar sau nu?

daca il declar trebuie sa platesc ceva pentru el? sau cum merge?

si mai am si un aparat foto, e in aceeasi pozitie?

#113
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002

 shyck, on Sep 17 2007, 05:55, said:

salut

trebuie sa ma intorc in tara in cateva saptamani si am cumparat de aici un laptop

ce trebuie sa fac in aeroport ca am auzit multi ca depinde de noroc daca te ia la control sau nu

trebuie sa il declar sau nu?

daca il declar trebuie sa platesc ceva pentru el? sau cum merge?

si mai am si un aparat foto, e in aceeasi pozitie?
Daca sunt cumparate din UE nu conteaza, poti sa ai 100 de aparate si laptop-uri.. in schimb daca sunt cumparate din afara UE teoretic ar trebui sa platesti vama si TVA, dar eu nu stiu pe nimeni sa fi facut asta.. se considera obiecte personale. Sa nu ai 2-3 bucati sau ceva cutii originale ca atunci te iau la intrebari si-ti cer facturi.

Oricum daca te controleaza sau nu depinde de starea de spirit a vamesilor.. eu am peste 100 de intrari prin Otopeni si m-au controlat o singura data si atunci nici nu s-au interesat de laptop. Eu zic sa nu-ti faci griji, sa mergi cu tupeu pe la 'nimic de declarat' si gata.

#114
lovaszalice

lovaszalice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.09.2007
poate cineva sa-mi explice cum pot sa aduc haine din state ca marfa cu factura pe firma si ce taxe trebuie sa platesc cat si cum (pe pret , pe kg) si daca pot sa primesc viza business pentru import de la ambasada,sau cum functioneaza?

#115
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 lovaszalice, on Sep 18 2007, 02:29, said:

poate cineva sa-mi explice cum pot sa aduc haine din state ca marfa cu factura pe firma si ce taxe trebuie sa platesc cat si cum (pe pret , pe kg) si daca pot sa primesc viza business pentru import de la ambasada,sau cum functioneaza?
Din cate stiu, vei plati tva-ul (aplicabil la noi ca si procent). Despre viza, no clue. Chiar m-ar interesa si pe mine.

#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Viza ptr importuri ? :) Nu prea cred

#117
lovaszalice

lovaszalice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.09.2007
nu viza expres pentru importuri,pentru aia imi trebuie mie; viza business se numeste, care sigur exista si se da pentru asa ceva numai ca nu stiu exact ce acte sau aprobari iti trebuie pentru asa ceva. Dupa cum am auzit  trebuie platita o taxa de  30% din valoarea facturii + transport. Dar chiar nu sunt sigura, daca poate cineva sa ma ajute...

#118
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 05.09.2005
Cauta un comisionar vamal, doar el/ea te poate lamuri 100%.

#119
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 lovaszalice, on Sep 18 2007, 01:29, said:

poate cineva sa-mi explice cum pot sa aduc haine din state ca marfa cu factura pe firma si ce taxe trebuie sa platesc cat si cum (pe pret , pe kg) si daca pot sa primesc viza business pentru import de la ambasada,sau cum functioneaza?

Cuantumul drepturilor vamale se stabilesc pe baza pretului marfii la care se adauga eventualele cheltuieli suplimentare (transport, asigurari, manipulari). Kilogramele nu au nici o relevanta. Drepturile vamale ce trebuiesc achitate sunt taxe vamale si tva, iar procentul este 19 % tva, iar la taxa vamala procentul difera in functie de produs (exemplu 12% pentru camasi din bumbac ).De viza nu cunosc !!

#120
mihaigrigori

mihaigrigori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2007
Am cumparat un monitor LCD in SUA si vreau sa il iau cu mine in Romania. Stie cineva ce anume trebuie sa platesc la Otopeni daca trebuie?
Mersi

#121
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 mihaigrigori, on Sep 30 2007, 01:07, said:

Am cumparat un monitor LCD in SUA si vreau sa il iau cu mine in Romania. Stie cineva ce anume trebuie sa platesc la Otopeni daca trebuie?
Mersi

In mod normal nu ar trebui sa platesti nimic, declari ca este un bun personal pe care il folosesti in scopuri personale, nu este cumparat in vederea vanzarii. Daca dau dovada de mai multa exigenta colegi de la vama din otopeni este posibil sa te puna sa platesti taxa vamala la valoarea de catalog a produsului. (sfatul unui avizat este sa il desfaci din cutia lui cea noua si sa spui ca este folosit ).
bafta !!!

#122
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
hello!
am vazut pe topicul asta ca toata lumea intreaba de laptop ( ceea ce ma intereseaza si pe mine), dar n-am prea vazut raspunsuri clare...situatia e urmatoarea: eu n-am obtinut viza pentru sua si nici n-am de gind sa mai incerc, dar am o ruda care pleaca in iarna 3 luni la ny si vreau s-o rog sa-mi cumpere una-alta, printre care si un laptop. nu stiu exact cum se procedeaza, pentru ca pina acum toate cumparaturile din afara mi le facea o matusa care e stewardesa si la ei politica e ..."putin altfel". Intrebarea mea e...se plateste taxa doar pentru obiectele cumparate ( noi, cu cutie/factura/whatever) sau si pentru cele personale dar nedeclarate la iesire? ca ma gindeam sa le zica la vama in cazul in care o intreaba ca era laptopul celor la care a fost ( oricum , de cumparat il vor cumpara ei)...sau daca il aduce cineva cu dubla cetatenie ce politica se aplica?
tx

#123
mihaigrigori

mihaigrigori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2007

 geoorge16, on Oct 1 2007, 13:53, said:

In mod normal nu ar trebui sa platesti nimic, declari ca este un bun personal pe care il folosesti in scopuri personale, nu este cumparat in vederea vanzarii. Daca dau dovada de mai multa exigenta colegi de la vama din otopeni este posibil sa te puna sa platesti taxa vamala la valoarea de catalog a produsului. (sfatul unui avizat este sa il desfaci din cutia lui cea noua si sa spui ca este folosit ).
bafta !!!

Mersi de sfat. Nu m-a intrebat nimeni nimic - si nu cred ca sunt prea multe cazuri in care sa iti ceara sa platesti vama. Daca stai sa citesti forumurile ai crede ca se intampla asa dar eu nu am auzit pe nimeni sa platesca vama pentru electronice sau alte chestii aduse din SUA .. doar daca ai mai multe de acelasi tip probabil ...

#124
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
si pe mine ma intereseaza subiectul, vreau sa import haine tot din SUA.. problema e ca nu poti primi marfa cu valoarea mai mare de 500 euro prin colet postal...

#125
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 Mar, on Oct 6 2007, 00:03, said:

si pe mine ma intereseaza subiectul, vreau sa import haine tot din SUA.. problema e ca nu poti primi marfa cu valoarea mai mare de 500 euro prin colet postal...

Si pretul transportului care este la un colet de 500 euro ?? Pentru un pachet de 15 KG din state UPS costa 400 dolari  !!

#126
red_1812

red_1812

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.06.2005
fratilor, am nevoie de un sfat. Vreau sa imi trimita cineva din NY 3-4 produse in valoare 1500$ (sunt destul de mici ca dimensiuni, gen cutii de telefon). Cine mi-l trimite mi-a zis ca poate sa puna pachetul la FedEx sau DHL si sa-mi vina direct acasa. Acum ideea e ca sunt produse electronice; nu se uita nimeni, imi vine pachetul direct acasa? mi-l desfac aici se uita in el si imi baga taxe vamale? Ideea e ca dak mi-l trimite prin posta dureaza mai mult, asa ar veni mai repede, ideea e ca prefer sa 'negociez' cu cineva de la vama fata in fata decat sa imi vina acasa cu toate taxele bagate deja si sa am o surpriza. Ce ma sfatuiti? MS

Edited by red_1812, 14 October 2007 - 21:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate