Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#91
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
la vama ti se va lua valoarea de pe factura, oricat va fi ea. atata timp cat ai factura, aia atesta ca tu atat ai platit pe ele.

#92
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Iti spun eu simplu: daca cutia are pana intr-un kil si ti-o trimite prin posta, o sa o iei pe gratis. Am cumparat eu mai multe chestii de pe Eastbay si nu mi-au cerut nimic la vama.

#93
tavos

tavos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2007
salutare si bine v-am gasit

ma tot bate un gand  sa import ceva marfa din china
din ce am citit pana acum si m-am documentat atent, taxele care ar trebui sa le platesc sunt:
- taxa unica vamala [20% din pretul de catalog pentru PF, 20% din valoarea facturii pentru PJ]
- TVA 19%

As dori sa aflu inca o parere, in caz ca m-am inselat sa stiu ce ma asteapta

PS Nu inteleg cum se face taxarea in functrie de tara de origine (EU / NON-EU  sau altfel ?)

#94
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Taxa vamala la produse made in China nu e unica 20 %.Aceasta se diferentiaza pe produsele pe care vrei sa el aduci.
Dau un exemplu, nu neaparat real, dar oricum : vrei sa duci un monitor LCD din China.Taxa e 20 %. Dar mai vrei sa aduci si un mp3 player, iar la acesta e taxa 15 %.Mai vrei si un mouse, la asta nu e taxa vamala.

Asta e ca sa intelegi cum merge taxarea vamala, care este diferita pe produs si tara de origine.Un produs cumparat din UE nu mai are taxa vamala.

Pe un produs platesti urmatoarele : costul produsului + transportul la care se adauga taxa vamala,iar la rezultat platesti TVA.
Acum s-a schimbat iarasi legea, si TVA pe produs necomunitar il platesti la momentul importului, nu la momentul platii TVA normale a firmei.

#95
tavos

tavos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2007

View Postherlino, on Apr 11 2007, 07:30, said:

Taxa vamala la produse made in China nu e unica 20 %.Aceasta se diferentiaza pe produsele pe care vrei sa el aduci.
Dau un exemplu, nu neaparat real, dar oricum : vrei sa duci un monitor LCD din China.Taxa e 20 %. Dar mai vrei sa aduci si un mp3 player, iar la acesta e taxa 15 %.Mai vrei si un mouse, la asta nu e taxa vamala.

Asta e ca sa intelegi cum merge taxarea vamala, care este diferita pe produs si tara de origine.Un produs cumparat din UE nu mai are taxa vamala.

Pe un produs platesti urmatoarele : costul produsului + transportul la care se adauga taxa vamala,iar la rezultat platesti TVA.
Acum s-a schimbat iarasi legea, si TVA pe produs necomunitar il platesti la momentul importului, nu la momentul platii TVA normale a firmei.


Bun atunci hai sa vorbim despre un caz concret

Eu vreau sa import un produs in valoare de 250 de dolari din CHINA...
cum va fi  taxat in vama?
dupa greutate, dupa valoare, dupa catalog... sau se face un discount la nr de produse???

din lege nu prea se intelege care e criteriul de taxare pentru PJ... la PF este clar

#96
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai nu e vorba doar de valoarea produsului.E vorba de ce fel de produs este.

Ca sa stii sa ii cauti incadrarea in tariful vamal european.Nu se face nici un discount la cantitate, stai linistit.

Si sa nu zici aici ce produs este, suna la un comisionar si ii zici la ala si te lamureste el.Tre sa ii zici val. produsului si val. transportului.

Edited by herlino, 12 April 2007 - 16:11.


#97
tavos

tavos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2007
ok... sa incerc sa sun sa vad ce spune nenea comisarul
merci

#98
amelia_miau

amelia_miau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2007
Daca tot suntem la subiectul "colete din state", eu vreau sa-mi comand o geanta de pe un site din SUA. Are cineva idee cam cat m-ar ajunge taxele vamale?

#99
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postamelia_miau, on Apr 28 2007, 18:25, said:

Daca tot suntem la subiectul "colete din state", eu vreau sa-mi comand o geanta de pe un site din SUA. Are cineva idee cam cat m-ar ajunge taxele vamale?
Ai citit ce am scris eu mai sus? :)

#100
morfeusab

morfeusab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2007
Am luat un mp3 din Hong Kong si am dat pe el 20 de lire cu transport cu tot si inca 2 lire asigurare deci vreo 110 ron.o sa platesc sau nu taxe vamale ? Ca pretul de catalog pt produsul respectiv e imens.

#101
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Problema mea e asta: vreau sa aduc un auto nou din afara UE cumparat de la dealer persoana juridica cu factura, certificat de origine, etc pe care dau fix 11200 EU. Si nu este producatorul ci chiar un dealer care mai aplica taxe vamale si adaus comercial.

Am aflat ca incadrarea lui ca pret (in functie de care se plateste TVA si taxe vamale si accize) in catalogul utilizat de functionarii vamii este de 22000 EU (de unde rezulta taxe cam cat masina, daca pun la socoteala si transportul).

D-aia zic...exista vreo modalitate sa ocolesc aceasta masura (considerata de mine destul de abuziva, adica in discordanta cu fair-play-ul in care ar trebui sa ne gasim ulterior integrarii in UE)? E impusa doar de statul roman  sau s-o practica si in restul statelor membre (ca asa mai bine o vamuiesc in alta tara din UE)?

#102
r0x

r0x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.04.2007
Buna.As dori sa-mi comand haine de pe un site din Statele Unite..pachetul o sa aiba aprox 10 kg si valoarea 400$.Comanda o sa o fac printr-o firma care o sa mi le si expedieze in Romania.In primul rand vreau sa va intreb daca ati auzit de firma si daca ma pot increde.Atlas shipping se numeste..isi are sediul undeva in Bucuresti.In legatura cu taxele vamale.Am sunat la firma respectiva care mi-a spus ca se plateste taxa vamala 9% din valoarea coletului+ 19% TVA.Chiar asa mult se plateste?Adica...pt valoarea coletului meu o sa mai platesc inca 112 $?mi se pare absurd.Mai ales ca hainele sunt pentru uz propriu.Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi..sunt foarte bine-venite:)

#103
Seinfeld

Seinfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.08.2004
OK.. am un laptop, primit din US, adus in India.... ajung sapatamana viitoare in tara. Ce tre sa fac ?
Pana mea, tara de retarzi, aici in India scrie clar pe o fisa ce ti-o dau in avion ca poti sa cari un laptop cu tine fara sa platesti nici o taxa. E tara IT, la noi e tara papuasa?

#104
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

View Postwoe, on Jun 21 2007, 12:41, said:

Problema mea e asta: vreau sa aduc un auto nou din afara UE cumparat de la dealer persoana juridica cu factura, certificat de origine, etc pe care dau fix 11200 EU. Si nu este producatorul ci chiar un dealer care mai aplica taxe vamale si adaus comercial.

Am aflat ca incadrarea lui ca pret (in functie de care se plateste TVA si taxe vamale si accize) in catalogul utilizat de functionarii vamii este de 22000 EU (de unde rezulta taxe cam cat masina, daca pun la socoteala si transportul).

D-aia zic...exista vreo modalitate sa ocolesc aceasta masura (considerata de mine destul de abuziva, adica in discordanta cu fair-play-ul in care ar trebui sa ne gasim ulterior integrarii in UE)? E impusa doar de statul roman  sau s-o practica si in restul statelor membre (ca asa mai bine o vamuiesc in alta tara din UE)?

Pentru inceput am sa iti spun ca nu se mai percep accize pentru autoturisme, deci daca autoturismul este fabricat in afara UE (japonia de exemplu) ai de platit 10 % taxa vamala (inainte de aderarea in UE era de 30%) si tva 19 %. Pentru lamuriri cu privire la baza de calcul a acestor taxe trebuie sa te intreb daca autoturismul il importi ca si persoana fizica sau persoana juridica. Si inca ceva unde anume este fabricat in afara UE de  zici tu ca are certificat de origine poate este facut in Turcia si atunci daca ai  "certificat de origine" adica ATR nu mai platesti taxe vamale !!!!!!

Daca vrei te mai pot ajuta cu sfaturi despre operatiuni de import export !!!
P.S. si asa frec menta la birou

#105
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

View Postr0x, on Jun 21 2007, 20:53, said:

Buna.As dori sa-mi comand haine de pe un site din Statele Unite..pachetul o sa aiba aprox 10 kg si valoarea 400$.Comanda o sa o fac printr-o firma care o sa mi le si expedieze in Romania.In primul rand vreau sa va intreb daca ati auzit de firma si daca ma pot increde.Atlas shipping se numeste..isi are sediul undeva in Bucuresti.In legatura cu taxele vamale.Am sunat la firma respectiva care mi-a spus ca se plateste taxa vamala 9% din valoarea coletului+ 19% TVA.Chiar asa mult se plateste?Adica...pt valoarea coletului meu o sa mai platesc inca 112 $?mi se pare absurd.Mai ales ca hainele sunt pentru uz propriu.Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi..sunt foarte bine-venite:)

Taxa vamala o fi 9% si trebuie platita, despre tva nu incape indoiala dar ce zici daca valoarea pachetului ar fi de 200 $ ?? atunci ai plati doar 61$ ??
Sfatul meu ........... declara valoarea mai mica daca ai posibilitatea, fara sa exagerezi !!
Eu de exemplu primesc cate un colet din state dar imi este expodiat de un prieten iar in momentul in care il pune declara ca valoarea este mai mica dar rezonabila ( de obicei juma de pret).
Despre Atlas shipping nu am auzit !!

#106
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

View Postherlino, on Apr 12 2007, 17:10, said:

Pai nu e vorba doar de valoarea produsului.E vorba de ce fel de produs este.

Ca sa stii sa ii cauti incadrarea in tariful vamal european.Nu se face nici un discount la cantitate, stai linistit.

Si sa nu zici aici ce produs este, suna la un comisionar si ii zici la ala si te lamureste el.Tre sa ii zici val. produsului si val. transportului.

Bun sfatul tau dar mai este o problema daca suni la comisionar, la "ala" cum il denumesti tu crezi ca te lamureste el la telefon asa pe ochi frumosi .........
nu as zice daca nu cunosti pe cineva nu iti va acorda tie consultanta nimeni moca,
Vorbesc din experienta !!!

#107
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdude_jay, on Mar 28 2007, 10:19, said:

Uite ce zice pe site-ul aeroportului..

http://www.otp-airpo...ticle?artID=121

LISTA BUNURILOR CE TREBUIE DECLARATE LA IESIREA DIN TARA

Conform Regulamentului de aplicare a Codului Vamal al Romaniei HG 626/1997)





1.       Sumele in lei ce depasesc valoarea a 1000 EURO;

2.       Sumele in valuta ce depasesc 10.000 EURO sau echivalentul in alta valuta;

3.       Armele, munitiile, materiile explozive, radioactive și nucleare;

4.       Stupefiantele (drogurile), substantele chimice esentiale si cele toxice;

5.       Obiectele din metale pretioase care depasesc uzul personal;

6.       Bauturile alcoolice care depasesc cantitatea de 2 litri;

7.       Tigaretele care depasesc cantitatea de 200 bucati;

8.       Orice bun cu valoare de peste 100 EURO (telefoane mobile, camere video, etc.) pentru ca pasagerii romani sa beneficieze de scutire la plata taxelor vamale la reintoarcerea in tara.
Odata cu intrarea in UE, HG 626/1997 a fost abrogat incearca Regulamentul Comieiei Europene (CEE) nr 2454/93 cu modificarile si completarile ulterioare !!

#108
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

View Postgeoorge16, on Aug 9 2007, 13:29, said:

Pentru inceput am sa iti spun ca nu se mai percep accize pentru autoturisme, deci daca autoturismul este fabricat in afara UE (japonia de exemplu) ai de platit 10 % taxa vamala (inainte de aderarea in UE era de 30%) si tva 19 %. Pentru lamuriri cu privire la baza de calcul a acestor taxe trebuie sa te intreb daca autoturismul il importi ca si persoana fizica sau persoana juridica. Si inca ceva unde anume este fabricat in afara UE de  zici tu ca are certificat de origine poate este facut in Turcia si atunci daca ai  "certificat de origine" adica ATR nu mai platesti taxe vamale !!!!!!

Daca vrei te mai pot ajuta cu sfaturi despre operatiuni de import export !!!
P.S. si asa frec menta la birou

George, mersi de sfaturi, le-am citit de cand le-ai scris dar nu stiam cum sa pun intrebarea mai bine.
Autoturismul este fabricat in Indonezia, are certificat de origine, dar vreau sa il import de la un dealer intermediar din Asia Mica, care se ocupa cu acest tip de exporturi. Dat fiind ca persoana juridica nu se ocupa cu astfel de operatiuni, intrebarea mea este: exista firme carora sa le dau termenii problemei/aconto, iar ele sa imi imi oferteze serviciile de import incoace? Adica eu sa merg si sa platesc restul pretului autovehiculului si serviciilor dupa ce auto ajunge in tara (casa de expeditie sau altceva similar)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate