Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#1
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Am si eu o nelamurire despre care am tot auzit diferite pareri...asa ca am deschis un topic, dar e o chestie de ore, hai o zi, caci maine am zbughit-o! Deci: trebuie sa declari ori nu camera video la vama? Precizez ca plec in italia daca asta ar conta.
Multumesc anticipat!

#2
mihab

mihab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.06.2005
nu trebuie, chiar vames mi-a zis: camera video, foto, telefon, etc sunt lucruri personale ....pentru turism

#3
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005
Dar un laptop cum e considerat,eu vreu sa vin in vacanta si am dubi daca vreau sa-mi iau laptopul cu mine,ce s-ar putea intimpla in vama.Am chitanta cu care l-am cumparat,e posibil sa platesc vama?

#4
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005

 Transilvania, on Mar 15 2006, 15:32, said:

Dar un laptop cum e considerat,eu vreu sa vin in vacanta si am dubi daca vreau sa-mi iau laptopul cu mine,ce s-ar putea intimpla in vama.Am chitanta cu care l-am cumparat,e posibil sa platesc vama?


de laptop nu te intreaba nimeni nimic, la intrarea in .ro

#5
Comy

Comy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2001

 cornete, on Mar 15 2006, 20:20, said:

de laptop nu te intreaba nimeni nimic, la intrarea in .ro
Esti foarte sigur de asta? Ai cumva un pasaj de lege la indemana ca sa vad si eu? Pt ca am cumparat un laptop de afara cat a durat bursa si sunt curios daca platesc sau nu vama pt el.
Multam'fain

#6
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
camera video se declara la vama absolut sigur.daca nu o declari la intoarcere ai putea avea norocul sa te taxeze.alteori nici nu te baga in seama.precizez ca eu ma refer la vama de la aeroport.

#7
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005
eu car dupa mine :
-un laptop
-o camerá foto
-doua tel mobile
-un player mp3
+ adaptoare,baterii.cd...etc.

dacá sunt íntrebat ce am de decalarat , intodeauna am spus ''nimic ! de ce ?''

sunt chestii personale care ,evident ,nu mai sunt de mult in ambalajele lor originale.

altfel vezi :
http://www.customs.r...=1&categId=4443

#8
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 mihab, on Mar 15 2006, 10:08, said:

nu trebuie, chiar vames mi-a zis: camera video, foto, telefon, etc sunt lucruri personale ....pentru turism

Si mie mi-au zis idem (vama Cenad)... Dar difera de vama... Banditii de la vama aeroport Timisoara, cumpanasoiu, nelu motor, se leaga de oameni, in speranta ca vor primi MITA... Dar cu mine nu le-a mers...  :death:  :cursing: Daca nu te pierzi, se dau batuti...


 iozefini, on Mar 16 2006, 14:38, said:

camera video se declara la vama absolut sigur.daca nu o declari la intoarcere ai putea avea norocul sa te taxeze.alteori nici nu te baga in seama.precizez ca eu ma refer la vama de la aeroport.

Le spui ca ai avut-o si la plecare si ca ai intrebat si ca ti-au zis sa nu le declari.

De abia astept 2007 sa vin cu elefantul de fringhie si sa nu poata sa comenteze nimic kktii astia de vamesi corupti...

Edited by H725, 16 March 2006 - 22:09.


#9
Kris77

Kris77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.06.2005
Trebuie sa le declari la vama cand iesi din tara.
Daca ti le vad la intrare, te obliga sa platesti taxe vamale.

#10
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
eu am patit-o in vama la otopeni acum vreo trei ani. Ca sa platesc 8 milioane vama pe laptopul firmei. 8 milioane? Luati d-acilea laptopul, si-i trimit pe-aia de la firma sa se paruiasca cu voi.. Pana la urma m-au lasat sa plec, ca n-aveam 7 ani de-acasa domle, ca nu mai stim de unde am plecat...  de fapt asta voiau sa-mi reproseze, nici azi nu stiu ce exprima fatza mea de m-au luat asa..

asa ca acum, scot frumos chitanta pe care o primesc la plecarea din tara. 6 luni de zile nu te doare capul.

nu as fi sigur nici pentru camera de luat vederi, avand in vedere ca la noi accizele sunt 25% pentru ele.

#11
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
camerele foto nu intra in cauza.sigur 100%

#12
ultimul samaritean

ultimul samaritean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.03.2006
eu am fost in italia in nov 2005 si m-am intors cu camera foto si camera video (cumparate de acolo si ambele agatate de gat) si nu m-a intrebat nimeni de ele (aeroport).

#13
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
multumesc tuturor, pana la urma dus de val am uitat sa declar (la baneasa, cu myair) dar n-am avut nici o problema...De fapt era impreuna cu ap. foto in geanta si cum vamesii romani n-au verificat bagajele...no problem!
oricum inca o data, merci pt. raspunsuri...

#14
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006
Este bine sa declari,pentru ca cu actul de la declaratzie te întorci la magazinul de unde ai luat obiectul respectiv si recuperezi TVA-ul.De altfel daca declari si este cumparat din UE (atentie UE nu contine tari ca Andorra,San Marino) nu platesti nimic. :photo: Mai bine declaratzi !!!

#15
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006

 oaritoni, on Mar 22 2006, 19:37, said:

Este bine sa declari,pentru ca cu actul de la declaratzie te întorci la magazinul de unde ai luat obiectul respectiv si recuperezi TVA-ul.De altfel daca declari si este cumparat din UE (atentie UE nu contine tari ca Andorra,San Marino) nu platesti nimic. :photo: Mai bine declaratzi !!!




nu cred ca ai dreptate!platesti oricum.am auzit-si cine stie sa posteze,unde,la ce ghiseuri,etc-ca innainte de intrarea in tara poti sa recuperezi TVA-ul pe ce ai cumparat.daca declari la noi (sau te prinde) platesti vama.

#16
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Daca te vede vamesul roman ca iesi de la biroul de recuperare tva (din ungaria), te taxeaza...

#17
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006

 H725, on Jun 5 2006, 15:54, said:

Daca te vede vamesul roman ca iesi de la biroul de recuperare tva (din ungaria), te taxeaza...


sa inteleg ca numai din ungaria se poate recupera TVA-ul?te rog sa dai mai multe amanunte.

#18
stardust444

stardust444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2006
E cineva care a trecut recent vama Giurgiu Ruse spre Grecia?  Vreau si eu sa stiu ce taxe (oficiale/spaga) trebuie platite daca se merge cu masina proprie ...daca se poate si dupa vama pana in grecia si inapoi in Romania.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate