Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#73
Irys

Irys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 26.12.2005
Salut! Vreau sa-mi comand praf de Henna din State (din Ohio mai precis, daca conteza). Pachtul va ajunge prin posta (pe site scrie "airmail shipping outside USA") si voi plati prin ordin de plata sau MoneyGram...ceva asemanator.

Am tot citit pe aici si inteleg ca taxele vamale din afara UE nu dispar (furnizorul meu eastbay mi-a zis chiar ca s-au marit). Dar voi plati taxe vamale pentru orice? Oricata cantitate de oricata valoare? Daca mi-as lua sa zicem doar 300g de Henna nu ar putea fi ceva de genul cadou? parca pentru astea nu se plateau taxe? Oricum, in caz ca tot trebuie sa le platesc indiferent, se ridica la 30% din valoarea comenzii inclusiv shipping, am inteles corect nu?

Si inca ceva: presupunand ca imi comand 1 kg de Henna, pot sa-mi faca altceva decat sa ma puna sa platesc x-% taxe vamale? Sau pot sa mi-o opreasca la vama de tot? Apropo, ei cum stiu valoarea totala a produsului? Se trimite mereu si factura?

Merci mult...sper ca nu am fost prea alambicata. Please help out!

#74
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai in primul rand vezi ca probabil o sa ti se deschida coletul cam in toate locurile posibile, ca daca ei vad un praf, indiferent de culoare, imediat se gandesc la droguri sau arme biologice.In Romania vreau sa zic.
In tariful vamal nu stiu cum sa incadrezi henna, probabil la vopsele sau cosmetice.
Cat costa marfa? Eu stiu ca la valoare sub 175 $/Euro nu se imputa taxe vamale.Daca costa mai mult, vorbeste cu expeditorul sa iti treaca o val. de ex. de 75 $ + transp, ca taxa vamala se calculeaza la val produsului + transport.Sa fii undeva la 130 de $, si sa te rogi sa nu iti fie oprit coletul pt controale de catre autoritati.

#75
Irys

Irys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 26.12.2005

View Postherlino, on Feb 2 2007, 21:18, said:

Pai in primul rand vezi ca probabil o sa ti se deschida coletul cam in toate locurile posibile, ca daca ei vad un praf, indiferent de culoare, imediat se gandesc la droguri sau arme biologice.In Romania vreau sa zic.
[...] si sa te rogi sa nu iti fie oprit coletul pt controale de catre autoritati.

Si ce se va intampla daca se uita prun el si imi fac controale? Adica va fi 100% Henna acolo. Si o sa vada si ei asta si..presupun ca o sa mi-l inchida si trimita mai departe, nu? Sau mi-l confisca si nu mi-l mai dau inapoi niciodata din paranoie? :o

#76
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pragul e de 45 euro.

Anyway, la Posta (mai bine zis vama) e balamuc total. Am avut vreo 8 colete (haine/electronice) din state, toate de valoare peste, si am intalnit toate situatiile posibile:

- Imi dadeau coletul pur si simplu si plecam fericit
- Faceau calculele dupa catalogul lor nenorocit, dupa care le ziceam ca n-am decat 2-300 mii la mine, daca le convine asa fara factura  :)
- Faceau calculele nenorocite, dupa care propuneau singuri sa nu ma taxeze decat pentru 1-2 produse, si le mai lasam eu putin peste, ca "multumire"
- Plateam integral, daca era prea aglomeratie si nu puteam "negocia", sau n-aveam chef.

Am ramas siderat cand am inteles ca de fapt Posta incaseaza sau nu bani in functie de dispozitia lucratorilor.

Coletul e deschis si inspectat intotdeauna, dar de fata cu tine, nu inainte pe drum. Nu stiu care-i treaba cu prafurile, insa daca trece granita USA ar trebui sa se gandeasca si carnatii nostri ca nu-s droguri acolo.

Edited by don_dannielo, 02 February 2007 - 21:54.


#77
Irys

Irys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 26.12.2005
Merci mult don danielo!
Am mai intalnit un site din UK care are Henna. Avand in vedere ca as comanda atunci dintr-o tara UE, asta inseamna ca nu mai platesc nimic alceva decat pret produs+shipping? Indiferent de valoare?

#78
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
da... nu mai platesti nimic... in ro. nu se gaseste?

#79
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai la controlul care l-ar putea face la un praf, nu stiu exact procedura, dar daca ai gasit in UK, nu te mai complica cu SUA, decat daca pretul e foarte foarte bun.Din Uk transportul tre sa fie un pic mai ieftin, durata lui mai mica, + ca nu ai taxe vamale de nici un fel.
Vrei sa-ti deschizi ceva atelier de tatuaje cu henna?

#80
Irys

Irys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 26.12.2005

View Postgtk, on Feb 3 2007, 08:18, said:

da... nu mai platesti nimic... in ro. nu se gaseste?

Se gaseste numai un singur importator in Ro care fabrica Henna fara adaos (cel putin din ce scrie pe cutie) si inca nu stiu daca e totusi de calitate buna.

View Postherlino, on Feb 3 2007, 16:46, said:

Pai la controlul care l-ar putea face la un praf, nu stiu exact procedura, dar daca ai gasit in UK, nu te mai complica cu SUA, decat daca pretul e foarte foarte bun.Din Uk transportul tre sa fie un pic mai ieftin, durata lui mai mica, + ca nu ai taxe vamale de nici un fel.
Vrei sa-ti deschizi ceva atelier de tatuaje cu henna?

Merci Herlino. Pana una alta incerc sa fac rost de henna pt uz personal, dar nu se stie niciodata...nu am incercat inca sa fac tatuaje cu Henna, dar am cateva surse de informatie and I might just consider it  :rolleyes: Crezi ca ar prinde?

#81
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai depinde de multi factori daca ar reusi sau nu o afacere de genul asta, dar daca mai apar cateva vedete prin videoclipuri vopsite cu henna, poate incepe ceva trend, si mai mai ca s-ar merita, mai ales in Bucuresti.
Asta cum se aplica?Cu pensula?Sau este ceva aparat mai special?

#82
Irys

Irys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 26.12.2005

View Postherlino, on Feb 3 2007, 18:47, said:

Pai depinde de multi factori daca ar reusi sau nu o afacere de genul asta, dar daca mai apar cateva vedete prin videoclipuri vopsite cu henna, poate incepe ceva trend, si mai mai ca s-ar merita, mai ales in Bucuresti.
Asta cum se aplica?Cu pensula?Sau este ceva aparat mai special?
Hihi, poate ca ma voi specializa in asta. Henna se aplica destul de rar cu pensula, deobicei cu un fel de "cornet" dintr-un material rezistent, sau cu o punga dinaia cu care aplica cofetarii frisca pe torturi, intelegi ce vreau sa spun?  :coolspeak:

#83
dude_jay

dude_jay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.05.2005
Uite ce zice pe site-ul aeroportului..

http://www.otp-airpo...ticle?artID=121

LISTA BUNURILOR CE TREBUIE DECLARATE LA IESIREA DIN TARA

Conform Regulamentului de aplicare a Codului Vamal al Romaniei HG 626/1997)





1.       Sumele in lei ce depasesc valoarea a 1000 EURO;

2.       Sumele in valuta ce depasesc 10.000 EURO sau echivalentul in alta valuta;

3.       Armele, munitiile, materiile explozive, radioactive și nucleare;

4.       Stupefiantele (drogurile), substantele chimice esentiale si cele toxice;

5.       Obiectele din metale pretioase care depasesc uzul personal;

6.       Bauturile alcoolice care depasesc cantitatea de 2 litri;

7.       Tigaretele care depasesc cantitatea de 200 bucati;

8.       Orice bun cu valoare de peste 100 EURO (telefoane mobile, camere video, etc.) pentru ca pasagerii romani sa beneficieze de scutire la plata taxelor vamale la reintoarcerea in tara.

#84
Vampyrash

Vampyrash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.05.2004
Problema e urmatoarea:

Imi va fi trimis din China un pachet in nume personal, pentru persoana fizica , uz propriu ( gift box ), nu pentru comercializare, care contine aparate electronice, mai exact mp3 playere, 25 de bucati, cu o valoare de 1 USD per bucata, coletul avand valoarea de 25 USD, valoare inscrisa pe factura de la firma chineza ( coletul va avea factura semnata si
stampilata de producator/vanzator care sa ateste faptul ca eu am cumparat acele produse la valoarea de 25 USD, respectiv 1 USD per bucata ).

I-am contactat pe cei de la DHL, sa primesc pachetul prin ei si mi-au zis ca Vama nu imi va elibera produsele respective pentru ca , ca si persoana fizica , nu pot primi o cantitate asa de mare, deoarece se considera ca le primesc pentru comercializare .

Dar din moment ce AM FACTURA care sa ateste ca am dat 25 USD pe produsele respective, de ce sa nu le pot ridica??? Mi se pare o MARE ABSURDITATE.
Ce ma puteti sfatui sa fac? Stiti cumva care sunt taxele vamale pentru produsele respective?

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca te-a mancat sa le primesti cu DHL ... trebuia sa apelezi la posta traditionala chineza , sau probabil Hong Kong Royal Post daca acolo le-ai luat.

#86
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
O sa te puna sa platesti taxele vamale si TVA pe ele.Si ce e mai nasol e ca probabil au ei un pret de referinta in vama la mp3 playere, si la pretul ala o sa se calculeze taxa vamala si TVA.In aceste cazuri, nu se ia in considerare pretul de factura( 1 USD/buc - aici ai exagerat cu pretul asta asa de mic ), ci pretul din catalogul lor vamal.

#87
Vampyrash

Vampyrash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.05.2004
Nu le-am adus inca prin DHL, ma gandeam doar sa le aduc cu ei, ca vin mai repede. O sa apelez la EMS , posta chineza . Dar tot nu inteleg de ce ar trebui sa platesc taxe vamale la pretul de referinta al vamei, cand eu chiar 1 dolar am platit pe bucata, vorbesc serios aici, nu am micsorat pretul special pentru a nu plati taxe. Probabil pretul lor de fabricare este mai mare insa daca eu atat am platit mi s-ar parea corect sa platesc vama si tva la cat am platit.

#88
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Datorita unor manevre care se pot face pt a ocoli plata reala a taxelor vamale, exista preturi de referinta la anumite produse in tariful vamal.Nu sunt facute pentru tine sau pentru altii care aduc marfuri de valori asa de mici, ci pt altii care duc de sute de mii si milioane de euro marfa .

Exemplu : marfa mea ma costa 1 milion de dolari.Taxa vamala pe produsul respectiv este 20 % .Ar trebui sa platesc 200 de mii taxa vamala nu? Dar eu declar pe factura valoarea de 100 de mii, iar taxa pe care as platii-o este de 20 de mii.Statul pierde 180 de mii la faza asta. Ca sa contracareze un pic treaba asta, sunt anumite preturi de refereinta la game de produse, la care daca valoarea pe factura este mai mica decat pretul de referinta, nu se ia in considerare la calculul taxelor datorate.Nu tot timpul reuseste statul sa ia valoarea adevarata a taxelor vamale, dar macar nu pierde atata.

Cam asta e treaba cu preturile din vama.

Si tot referitor la problema ta, ai incredere in chinezul ala care iti vinde tie un MP3 player cu 1 $/buc? Nu crezi ca e cam dubioasa treaba?

#89
Vampyrash

Vampyrash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.05.2004
Chinezul respectiv este un bun prieten al meu, nu se pune problema increderii.

Mersi de raspuns, in cazul asta o sa ii spun sa imi trimita factura pe o valoare mai mare , pentru a evita pretul de referinta din vama. Sunt curios care ar fi valoarea minima acceptata..

#90
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Nu ai inteles, nu trebuie sa faci factura mai mare, ca nu poti evita pretul de referinta decat daca valoarea de pe factura e mai mare decat acel pret de referinta.Lasa asa, si vezi cat o sa platesti, ca o sa platesti acel pret al vamii.Poate faci factura pe valoare mai mare decat acel pret, si platesti taxa vamala mai mare :)

Daca poti sa imi zici cat te costa transportul cu EMS, cam ce greutate are coletul si cat dureaza, as fi recunoscator.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate