Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#289
Aly007^

Aly007^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 17.09.2006
Salut,
Planuiesc sa merg in SUA pentru 3-4 luni cu programul Work and Travel la vara. Imi poate spune cineva cam cu cate electronice m-as putea intoarce de acolo fara sa zica cineva ceva ?

#290
URARAS

URARAS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.09.2011

View Postxmix, on 04 decembrie 2013 - 19:44, said:

azi am primit si eu un telefon de la dhl..imi cere dovada platii
bun daca eu o scot din paypall si o modific in photoshop cu valoare declarata pe factura chinezului..poate sa imi verifice dhl tranzactia paypal?

valoare colet declarat este 80$ eu am platit 300$

Dovada platii o cere vama nu cei de la DHL - tu poti sa trimiti orice dovada a platii dar daca vama are suspiciuni atunci poate transmite mai departe la Politia de Frontiera care poate sa-ti verifice si conturile

View PostAly007^, on 06 decembrie 2013 - 17:06, said:

Salut,
Planuiesc sa merg in SUA pentru 3-4 luni cu programul Work and Travel la vara. Imi poate spune cineva cam cu cate electronice m-as putea intoarce de acolo fara sa zica cineva ceva ?

Daca bate la ochi , s-ar putea sa te puna sa platesti taxe.

Edited by URARAS, 17 December 2013 - 15:44.


#291
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Am fost ieri sa scot niste pachete, era cea mai mare coada pe care am vazut-o la posta vamala vreodata. Dar tot raul spre bine ca nu mai statea sa deschida pachetele, sa scape rapid de noi.

In schimb in fata mea era o blonda aspra, genul de afacerista ce-a ajuns departe in viata batand din gura, nu pe alte cai. I-a venit un pachet de prin Canada cred, cu valoare $300 si nu voia vamesul sa i-l dea pana nu platea TVA la el. Vreo 20 de minute s-au tot certat. Tipa era cu sotul, cred, dar n-am stiut asta pana n-au iesit pe usa, ca doar gura ei am auzit-o (bietul om). I-a cerut vamesului sa se identifice (ca pe un agent de circulatie) si a zis ca face plangere pe undeva, nu stia nici ea unde. Pana la urma i-a dat asta numele si adresa de la Vama, iar spre iesire i-a zis pentru a 5-a oara tipei ca pachetul ala nu-l va ridica niciodata decat decat plateste TVA, ca asa e legea.

#292
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Sunt niste idioti astia de la vama. Program de lauza de la 9 la 13. Daca merge altcineva cu buletinul tau in original nu ii da pachetul si daca tu nu poti ajunge, ghinion, asta e romania.

#293
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Daca comand carti de pe amazon.com, cat ar urma sa platesc vama? Cum se procedeaza: ajunge direct acolo pachetul si merg eu sa-l iau/platesc?
Dar daca comand dvd-uri (filme)?

Stiu ca exista si amazon in europa, dar unele carti costa mai mult de dublu pe batranul continent.

#294
817880

817880

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2014
Dacă cineva dintre voi este interesat să cumpere marfă direct din China, o cantitate suficientă încât să umple cel puțin un container 20GP vă rog sa ma contactați pe Skype: asiamediator.hk sau WhatsApp: +393409613234. Asigur negociere directă cu producătorul, gestionez plata, efectuez control de calitate și organizez transportul. Locuiesc în China. Skype:asiamediator.hk
WhatsApp: +393409613234 (Florin).

#295
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Am sa ajung cu aprox 30.000 euro in germania, cum trebuie sa procedez la aeroport, daca ii declar cat % imi opreste ?

#296
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006

View Postsoleavl, on 17 august 2015 - 00:54, said:

Am sa ajung cu aprox 30.000 euro in germania, cum trebuie sa procedez la aeroport, daca ii declar cat % imi opreste ?

Nu iti opreste nimeni nimic.

#297
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Daca am un produs cumparat din SUA pentru care am platit taxe vamale, dar care apoi s-a defectat si a fost trimis inapoi pentru a fi inlocuit, cand o sa-l primesc o sa trebuiasca sa platesc din nou taxe vamale?
Nu gasesc nicaieri informatii referitoare la acest caz

#298
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Buna, urmeaza sa plec in concediu si vreau sa iau cu mine vreo 2-3 pliculete de Kamagra, stie cineva daca trebuie sa platesc ceva pt el, sau daca nu le declar risc ceva amenda?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate