Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#127
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Sa-ti trimita prin posta. Cu curier ai sanse mari sa fie deja vamuit cand ajunge la tine. La posta insa nu toate pachetele sunt deschise de catre vames, cel putin in orasul meu asa era.

#128
hangar18

hangar18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.04.2006

View Postmorfeusab, on Jun 15 2007, 00:20, said:

Am luat un mp3 din Hong Kong si am dat pe el 20 de lire cu transport cu tot si inca 2 lire asigurare deci vreo 110 ron.o sa platesc sau nu taxe vamale ? Ca pretul de catalog pt produsul respectiv e imens.

Si eu am luat un mp3 din Hong Kong, am dat vreo 30euro pe el si la oficiul postal vamal au vrut sa ma convinga ca "trebuie" sa platesc 170euro!!!!! in taxe.  Mi-a trintit in fata un catalog cu taxele in euro la fiecare tip de produs si mi-a cazut fata cind am vazut scorurile.
Pin' la urma m-a "iertat". Era si intr-o vineri la sfirsit de program si poate de aia. Tipu' care mi-a vindut mp3-ul n-a pus si factura in colet si cred ca de aia au vrut sa ma taxeze.
Asa ca mergi la risc.

#129
raduh

raduh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2006

View PostVampyrash, on Apr 2 2007, 10:46, said:

Chinezul respectiv este un bun prieten al meu, nu se pune problema increderii.

Mersi de raspuns, in cazul asta o sa ii spun sa imi trimita factura pe o valoare mai mare , pentru a evita pretul de referinta din vama. Sunt curios care ar fi valoarea minima acceptata..


Salut,

Am si eu aceeasi problema ca tine cu MP3 playerele, tot din China, tot DHL.

Ai reusit sa o rezolvi pana la urma? Cum?

Radu

#130
komizoli

komizoli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.11.2007
Buna!

Nu are legatura cu haine, e ceva mai serios :)
Dar tot din SUA!

As vrea sa cumpar o camera digitala serioasa, obiective si chestii, care, cu shipping cu tot, iese mult mai ieftin decat daca le-as cumpara aici la noi, in Romania. Inainte insa de-a finaliza comanda, am auzit zvonuri, ca se plateste vama?
Cum adica?
Vine pahcetul prin UPS sau USPS si la noi la vama se desface, se uita ce e inauntru si se taxeaza? Sau cum functioneaza procedura? Pentru ca daca e asa, asta e o porcarie, ptr. ca nimeni nu are dreptul de a-mi deshide pachetul, mai ales ca contine lucruri extrem de fragile (mai ales obiectivele)! A avut cineva experiente asemanatoare?

#131
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

View Postraduh, on Nov 6 2007, 11:17, said:

Salut,

Am si eu aceeasi problema ca tine cu MP3 playerele, tot din China, tot DHL.

Ai reusit sa o rezolvi pana la urma? Cum?

Radu

Cat te-a costat transportul cu DHL din china ??
Daca iti vine pachel prin DHL cu avionul o sa vina pe otopeni si o sa aiba ei grija sa iti faca vama bineanteles ca tu o sa platesti

#132
edwarrd

edwarrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.01.2007
Am o rugaminte pt. cei ce stiu (in mod oficial, dintr-o lege) daca vin din o tara care face parte din U.E. cu niste produse electrice/electronice sau imi iau un laptop (spre exemplu) , la vama trebuie sa-l declar, dar trebuie sa scriu in acea declaratie ca ma si intorc cu el si ca nu-l las in tara??? Ca asa se zvoneste ca o sa fie dupa 2007. Le multumesc celor care vor posta despre topic-ul meu

#133
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
nu declari nimic. n-ai treaba cu nimeni.

#134
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005
Salut,
am si eu o intrebare: sunt in Italia la un training si mi-am luat o camera video. Stiu ca anul trecut era valabila chestia aia cu TVA Refounded, iti dadea TVA-ul inapoi cand ieseai din tara (adica din Italia). Trabuia sa te duci la un birou in aeroport cu factura si celelalte acte, aia iti puneau nush'ce stampila si dupa aia te duceai la alt birou unde iti dadeau inpoi TVA-ul.
Aseara ma uitam pe hartiile astea si mi-au sarit in ochi urmatoarele :

Quote

By low, VAT refounds Service is aplicable :
1. Only for residents outside the Europea Union
2. ...
3. ...
Deci sa inteleg ca incepand de anul acesta nu mai e valabila treaba asta pentru noi (romanii) ?

Edited by kum, 23 November 2007 - 10:41.


#135
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

View Postkomizoli, on Nov 12 2007, 23:34, said:

Buna!

Nu are legatura cu haine, e ceva mai serios :)
Dar tot din SUA!

As vrea sa cumpar o camera digitala serioasa, obiective si chestii, care, cu shipping cu tot, iese mult mai ieftin decat daca le-as cumpara aici la noi, in Romania. Inainte insa de-a finaliza comanda, am auzit zvonuri, ca se plateste vama?
Cum adica?
Vine pahcetul prin UPS sau USPS si la noi la vama se desface, se uita ce e inauntru si se taxeaza? Sau cum functioneaza procedura? Pentru ca daca e asa, asta e o porcarie, ptr. ca nimeni nu are dreptul de a-mi deshide pachetul, mai ales ca contine lucruri extrem de fragile (mai ales obiectivele)! A avut cineva experiente asemanatoare?
Marfa o sa fie insotita de o factura si in baza acelei facturi se intocmesc formalitatile de punere in libera circulatie. Autoritatea vamala poate dispune deschiderea pachetului daca au nelamuriri cu privire la continutul lui.

#136
verny91

verny91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2007
Caut din nou ajutor,dupa multe cautari si intrebari tot nu am inteles nimic.Sa o luam de la inceput:trebuie sa primesc un ipod touch.prin posta din SUA cadou fara factura citiind prin lista unica de valori am ajuns la concluzia ca produsul meu valoreaza 250 de euro(unchiul meu platiind pt el 150$)dar infine...va rog frumos..sa imi raspunda cineva...cu experienta sau macar cunostiinte in domeniu..la 250 de euro...cate taxe voi plati in total?(TVA sau alte prostii).multumesc oricui care ma poate ajuta!pot scapa cumva de taxe?!

#137
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Vreau sa-mi comand un ceas din Hong Kong. Are cineva idee de taxe, daca exista? Rezolv ceva daca primesc pachetul cu titulatura de "gift"?

#138
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006

View Postverny91, on Dec 23 2007, 20:44, said:

Caut din nou ajutor,dupa multe cautari si intrebari tot nu am inteles nimic.Sa o luam de la inceput:trebuie sa primesc un ipod touch.prin posta din SUA cadou fara factura citiind prin lista unica de valori am ajuns la concluzia ca produsul meu valoreaza 250 de euro(unchiul meu platiind pt el 150$)dar infine...va rog frumos..sa imi raspunda cineva...cu experienta sau macar cunostiinte in domeniu..la 250 de euro...cate taxe voi plati in total?(TVA sau alte prostii).multumesc oricui care ma poate ajuta!pot scapa cumva de taxe?!

la un ipod nu platesti taxe vamale, ci TVA, adica 19% din valoarea din factura sau de pe catalogul vamesului. Vei plati 47 de usd.
Mai bine ar fi sa ti-l scoata din cutie si sa il declare folosit, ti-l vor evalua la suma mai mica.

#139
verny91

verny91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2007

View PostAnorien, on Dec 31 2007, 09:44, said:

la un ipod nu platesti taxe vamale, ci TVA, adica 19% din valoarea din factura sau de pe catalogul vamesului. Vei plati 47 de usd.
Mai bine ar fi sa ti-l scoata din cutie si sa il declare folosit, ti-l vor evalua la suma mai mica.
Ms mult!ar fii bine daca voi plati doar atat!

#140
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View Postverny91, on Jan 1 2008, 13:09, said:

Ms mult!ar fii bine daca voi plati doar atat!
Eu am primit un pachet de sarbatori de la un prieten f bun din State, am comandat on line direct la adresa lui. Pachetul continea legaturi de snowboard, pantaloni de ski si nu am platit nimic. Pachetul a fost trimis prin USPS pe 13 dec si taxele lor au costat 70 usd la o valoare de 300 usd, greutate 10 LB aproximativ 5 kg, a ajuns la Posta Romana pe 22 dec,  am primit in cutia postala sa ma duc pe 27 sa il ridic, m-am dus , am aratat BI si am plecat cu pachetul acasa. Free of charge!

#141
verny91

verny91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2007
Eu am mai primit inca 2 pachte prin posta din SUA,am primit webcamuri,windows vista premium sigilat,o gramada de chestii ,singurele lucruri la care s-a uitat vamesul au fost electronicele,ma refer la mp3 playere,camere foto etc.,la haine alimente sau alte lucruri nu cred ca au de ce sa va taxeze,si faza e sa faci pe "prostul"eu cand am primit un ipod nano,tatamiu ia spus vamesului"haide domnule un radiocasetofon pt copilu de sarbatori"dar vamesul"nunu asta e ipod are 1 giga memorie"infine vamesul a lasat de la el insa i-a atras atentia tatalui meu ca data viitoare vma va baga la plata:-s

#142
verny91

verny91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2007

View PostLED, on Dec 31 2007, 09:34, said:

Vreau sa-mi comand un ceas din Hong Kong. Are cineva idee de taxe, daca exista? Rezolv ceva daca primesc pachetul cu titulatura de "gift"?
Totul depinde de vames poti lui sa ii spui cat vrei ca e "cadou" daca ceasul e nou,sigilat(in cutie) va trebui sa platesti taxa vamala pt el(daca e ceas electronic)
                                                                    Preturile sunt in EURO
Ceas de mână cu calculator electronic 1 buc. 7  <= pretul
93. C093 Ceas de mână cu jocuri electronice 1 buc. 5
94. C094 Ceas de mână electronic 1 buc. 4
95. C095 Ceas de mână electronic cu radio 1 buc. 5
96. C096 Ceas de mână metal comun 1 buc. 12
97. C097 Ceas de mână cu cronograf 1 buc. 110
98. C098 Ceas de mână placat cu aur 1 buc. 119
99. C099 Ceas de perete cu pendul 1 buc. 25
100. C100 Ceas de perete electric 1 buc. 7
101. C101 Ceas deșteptător 1 buc. 4
102. C102 Ceas deșteptător cu baterie 1 buc. 5
103. C103 Ceas pentru expunere foto 1 cadran electric 1 buc. 4
104. C104 Ceas pentru expunere foto 2 cadrane electrice 1 buc. 7
105. C105 Ceas pentru expunere foto electronic 1 buc. 12
106. C106 Ceas-cronometru pentru porumbei 1 buc. 4

Daca nu ai factura la ceas dupa preturile astea te va taxa!

#143
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

View Postginger_my, on Jan 1 2008, 16:02, said:

Eu am primit un pachet de sarbatori de la un prieten f bun din State, am comandat on line direct la adresa lui. Pachetul continea legaturi de snowboard, pantaloni de ski si nu am platit nimic. Pachetul a fost trimis prin USPS pe 13 dec si taxele lor au costat 70 usd la o valoare de 300 usd, greutate 10 LB aproximativ 5 kg, a ajuns la Posta Romana pe 22 dec,  am primit in cutia postala sa ma duc pe 27 sa il ridic, m-am dus , am aratat BI si am plecat cu pachetul acasa. Free of charge!


Intrebare UPS a costat 70 de doalri din SUA pana in romania la un pachet de 5 kg ?? Astept si eu un pachet, intradevar mai greu si cu DHL si am inteles ca tre sa ma astept la 150 usd cel putin.

#144
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View Postgeoorge16, on Jan 3 2008, 12:57, said:

Intrebare UPS a costat 70 de doalri din SUA pana in romania la un pachet de 5 kg ?? Astept si eu un pachet, intradevar mai greu si cu DHL si am inteles ca tre sa ma astept la 150 usd cel putin.

Nu este vorba de UPS. E vorba de USPS (United States Postal Service) , care e posta lor asa cum la noi este posta romana dar la alt nivel.:D. Prin UPS era mai scump iar DHL cel mai scump, plateste si cel care trimite si cel care primeste. Avantajul este de timp, in 1-2 zile ai coletul si ai si un plus de siguranta ceea ce este super ok daca se trimit lucruri f importante.
Eu pentru niste haine si echipament de snowboard, nu f important ca si continut , din toate variantele am ales-o pe cea mai ieftina, adica USPS. In plus, just in case,  ai un Tracking Number iar pachetul ajunge in cca 5-10 zile. Mie in perioada de sarbatori, Craciun, mi-a venit coletul in aproximativ 8 zile.

La DHL poti suna la relatii cu clientii si sa te interesezi. Eu cand am sunat mi-au zis ca ma costa cam 110 euro plus pe cel din state il costa tot cam pe acolo ...doar pt ca primeam coletul in 2 zile, ceea ce era enorm asa ca am asteptat in plus inca 6 zile si am iesit mult mai ieftin...in caz contrar nu as fi facut nici o afacere ca am cumparat din State.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate