Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...

Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!
 Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto
 La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin
 Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 

Petardele - la liber

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#109
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,788
  • Înscris: 07.01.2012

View Postsyris, on 22 decembrie 2019 - 14:46, said:

Poate pana cand copii au 6-8 ani .....
Dar de la 8-10 ani se cheama ca esti elev scolit si alfabetizat, ca ti-a spus doamna invatatoare ca nu e bine sa te joci cu petardele.?
SI tac-tu ti-a zis "sa nu te uiti in gura femeilor ca exagereaza".

Parintii raspund civil pentru pagubele cauzate de minorii sub 14 ani si e foarte bine ca o fac.
In schimb, nicaieri in lumea civilizata nu se va admite  ideea lui bdx100 cu raspunderea penala pentru fapta altuia. Raspunzi pentru neglijenta, raspunzi pentru abandon de familie(nu le dai bani si nu le cumpuri strictul necesar, nu neaparat pleci de-acasa) raspunzi pentru supunerea la munci a minorului(valabil si pentru rrom si pentru prea-cinstitul taran roman).

Pentru o educatie imbecila ca aia exemplificata primul rand, nu prea ai cum sa raspunzi penal.

Edited by iulian_k, 22 December 2019 - 15:02.


#110
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostPatefon, on 22 decembrie 2019 - 14:40, said:

Se numeste cunoastere. Si, da, nici ni stii ce avem prin casa si cum poti sa-ti dai foc la casa cu lichid de frana si... (cenzurat).
Si cind expui in public se numeste instigare ....

#111
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

View Post3matrix, on 22 decembrie 2019 - 15:00, said:


Si cind expui in public se numeste instigare ....

Deci manualul de chimie de clasa a X-a ar trebui interzis ...

#112
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,788
  • Înscris: 07.01.2012

View Post3matrix, on 22 decembrie 2019 - 15:00, said:

Si cind expui in public se numeste instigare ....
In RSR, poate.

#113
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postiulian_k, on 22 decembrie 2019 - 15:03, said:

In RSR, poate.
In RSR , si chiar aici pe forum este interzis . Citeste regulamentul forumului .

#114
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,511
  • Înscris: 20.02.2008
Alora ce sustin mizeria cu petardele le urez sa aibe copiii lor parte de asemenea obiecte puse in glugi de indivizi de pe strada. Ca acolo se ajunsese pana sa fie interzise.
O mizerie totala gestul de a da cu petarde. Pe langa pericol, gestul in sine e retardat.

Edited by ioppo, 22 December 2019 - 15:08.


#115
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostObivankenobi, on 22 decembrie 2019 - 12:36, said:

Alea din P1 ar fi bune si pe la tara. Tatal meu chiar m-a intrebat de unde sa cumpere... venea pasaretul la vie sa haleasca struguri si mistretii la porumb.

Sunt instalatii automate cu gaz pentru mistret care trag o bubuiala la fiecare 5 minute.Am patit-o acum 2 ani cand am fost acasa in sat."Boierul" satului avea una din asta si am crezut la inceput ca sunt trageri cu tancuri la poligonul din apropiere.

#116
syris

syris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 14.12.2019

View Postzile_san, on 22 decembrie 2019 - 15:23, said:

problema e la tine daca tu la 8 seara vii de la munca si copiii din fata blocului iti arunca petarde in fata in loc sa iti zica buna seara.


Nu eu am patit-o, ci alti zeci de cunostinte si vecini.
Unii au ramas si fara un ochi.
Asta pentru ca persoane periculoase, delicvente  si agresive  ca tine circula in libertate si atenteaza la vietile oamenilor jucandu-se cu petarde .


Ca sa povestesc o patanie proprie, niste aurolaci de etnie cautatori in gunoaie mi-au pus o pocnitoare  fix in calea mea cand veneam de la scoala.
Noroc ca vazusem fumul  si am luat-o la fuga . Ma uitam apoi in spatele meu si ii vedeam pe aurolaci cum radeau ca prostii de mine .
Ca sa vezi,  pana si niste aurolaci  cautatori in gunoaie   pot avea acces la asa ceva.  

Pur si simplu nu e vina mea si nu e problema la mine pentru ca niste psihopati dementi  circula in libertate.

Problema e la voi ca vedeti distractie unde nu trebuie.

Edited by syris, 22 December 2019 - 15:29.


#117
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View Postsylvius, on 22 decembrie 2019 - 12:40, said:

'Ai zi zau, cu limba scoasa...

Breh - cand ti-o baga, unul, o bomba sub cur,  sa vii aci' sa ne spui cum o fo' !... Posted Image
Zic zau, fara limba scoasa. Am trait anii cand erau la liber, cand se faceau improvizate si multe alte prostii precum baloane cu oxigen, "pistoale" cu cui + duza de tractor, samd.
N-am patit nimic, nu stiu pe nimeni care sa fi patit ceva grav.

Eu nu-s din specia de securist, adica paranoic si retardat care sa vrea restrictii peste restrictii, pedepse peste pedepse, din cauza unor incidente izolate, sa generalizez exceptii si sa cer statului sa "intervina".

#118
syris

syris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 14.12.2019
Ce va distreaza ba ca explodeaza o pocnitoare sau o petarda si  sperie lumea?
Cu ce va ajuta faptul ca aruncati o petarda in apropierea unui om ca sa-l traumatizati?  
Daca va distreaza, bagati-le in urechi si in chiloti, poate scapa lumea de specimene  de voi...fmv

Edited by syris, 22 December 2019 - 15:31.


#119
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,873
  • Înscris: 13.06.2004
Deşi îmi plac bubuitorile, îmi pare bine că au lăsat-oi mai moale cu ele. Că erau prea mulţi tâmpiţi.
Eu de nebun legam cu scoci (stotch) şi 20 din alea micile sau 6 din alea mari, le dădeam pe cutie mare de chibrituri şi b00m   Posted Image
Prin alte ţări se vând unele mari de tot care uite ce fac (mă refer la primul)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8NEXoLkQlt4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BpPX4nP44HM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu artificiile nu am nimic. Rachetele şi steluţele zburătoare din tub să se vândă la liber.

Edited by djl, 22 December 2019 - 15:37.


#120
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,685
  • Înscris: 10.10.2011

View Postsyris, on 22 decembrie 2019 - 15:30, said:

Ce va distreaza ba ca explodeaza o pocnitoare sau o petarda si  sperie lumea?
Cu ce va ajuta faptul ca aruncati o petarda in apropierea unui om ca sa-l traumatizati?  
Daca va distreaza, bagati-le in urechi si in chiloti, poate scapa lumea de specimene  de voi...fmv
absolut niciun user de aici nu a zis ca "de abia asteapta" sa arunce in oameni cu ele. fac pariu ca din cei care au postat pe topic si si-au cumparat, 99% le vor folosi in seara de revelion si le vor folosi normal. tu incerci sa impui un punct de vedere cu exemple extreme.



p.s. mi-a placut aia cu "persoane periculoase, delicvente si agresive ca tine" :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))  . sa iti spun cat am platit impozite la stat anul asta?

Edited by zile_san, 22 December 2019 - 15:41.


#121
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 15.01.2017

View Postsyris, on 22 decembrie 2019 - 15:30, said:


Daca va distreaza, bagati-le in urechi si in chiloti, poate scapa lumea de specimene  de voi...fmv
Pentru aste e nevoie sa ai de unde sa le cumperi legal nu de la ciorile alea.

#122
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Lolkek,pe dreaq erau la liber in anii 90.  JE,MOI,IO  am avut dosar penal pt. petarde. Cacatele de alea de le freci de scaparici.Luate engross din targul de la Sv si incercat revinzarea in Bc.  anii 93/94.  Bagat la traffic cu substante explosive/droguri/arme.  Politai in civil,flagrant,Confiscata Marfa,ceva cu suspendare,omor de la babacu.

#123
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,117
  • Înscris: 30.11.2017
După evenimentul Colectiv din 2015 ar trebui să nu fie la liber.
Plus după atâtea probleme cu ele.
La o ţară de needucaţi şi aurolaci e greu să fie folosite cu raţiune.
E vorba de explozibili care pot fi modificati şi folositi şi în scopuri teroriste.

#124
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 21.06.2011
Există o categorie de oameni care-mi provoacă un sentiment amestecat de dispreț și milă.
Sunt acei penibili care nu-s în stare să cucerească o femeie, din diverse motive, așa că se mulțumesc cu mâna dreaptă sau, în cel mai bun caz, cu o gonflabilă.

Vrei să pocnești ceva? ADN-ul tău cere să audă bubuituri? Bravo, ești un alfa minunat. Caută o slujbă în armată sau de artificier. Nu? Ok, atunci du-te la un poligon, dă bănuțul și pocnește până te saturi. Sau roagă pe cineva de la teatru să te lase să bați gongul.
A?Tot nu vrei? Zici că preferi mâna dreaptă (aka artificiile) și gonflabila (aka petardele)? De ce?

Edited by Sabinatu, 22 December 2019 - 16:12.


#125
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postcipri2bau, on 22 decembrie 2019 - 16:05, said:

După evenimentul Colectiv din 2015 ar trebui să nu fie la liber.
Plus după atâtea probleme cu ele.
La o ţară de needucaţi şi aurolaci e greu să fie folosite cu raţiune.
E vorba de explozibili care pot fi modificati şi folositi şi în scopuri teroriste.
Evident...stie toata lumea ca romanii se ocupa cu terorismu,esti un geniu...educatule

#126
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postcipri2bau, on 22 decembrie 2019 - 16:05, said:

După evenimentul Colectiv din 2015 ar trebui să nu fie la liber.
Plus după atâtea probleme cu ele.
La o ţară de needucaţi şi aurolaci e greu să fie folosite cu raţiune.
E vorba de explozibili care pot fi modificati şi folositi şi în scopuri teroriste.

Te-ai uitat prea mult la MacGyver, sau ce e cu tine?

Sa ne fereasca d-zeu, eram speriat de petardele la liber, ca o sa pocneasca retarzii continuu pe strazi de prin noiembrie si pana in februarie daca le dai voie, dar am citit threadul si ma ingrijoreaza mai tare ce nebunii citesc pe aici.

PS: Tin minte acum vreo 10 ani ca se auzeau continuu, cate 100 de bubuituri pe zi, unele si in scara blocului. Eu in general sunt o persoana miloasa, dar aluia cu propunerea i-as baga o petarda aprinsa in nas. Asta grija au, lua-le-as neamu si soarta sa le iau de ratani.

Edited by Notsure, 22 December 2019 - 16:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate