Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Invertor solar - Sisteme hibride mici pentru autoconsum

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#55
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
corect mihai , confirm si eu , am un traker facut de mine fara automatizari in 2axe ,prefer sa tin panourile mai verticale pentru a prinde mai repede primele raze ale diminetii dar si ale serii, astfel prind  de doua ori razele perpendicular pe panouri, productia e clar superioara fata de fixe. pacat ca nu am gasit la timp filmul cu trakerul deger.

View PostRaulPV, on 28 martie 2020 - 22:38, said:

Nu mam decis 100% daca va fi tracker sau pergola. Daca merg pe tracker va fi DIY, cu actuatori liniari si comandat de un kit DIY. Sunt pe ebay double axle la 70-80 lire, actuatoarele de forta insa costa. Ar mai fi o varianta cu motor de stergator si tija filetanta. Pana la toamna am timp.
fati un traker daca ai loc insorit la prima ora dar si la asfintit , bateriile tale or sa fie foarte multumite si fericite cand le dai curent de dimineata  si seara intra cu burta plina .

#56
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Am panouri pe 4 orientari acu. De la ESE pana la VNV.

#57
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postedysun2007, on 28 martie 2020 - 19:17, said:

Oare ai facut calcule pentru tracker? Cumparat de la magazin costa cat zece panouri. In regim homemade iese mai bine, dar trebuie sa reziste la noile conditii meteorologice. Am facut in iarna un experiment cu un panou de 240W, am obtinut cam 22% surplus, ziua scurta. Investitia a fost zero, cu ce aveam pe langa casa, doar munca. Pentru iarna eu folosesc o fatada cu mare succes, doar ca vara scade drastic productia. Zapada in schimb zero. Parca le-as ridica vara un pic de la baza, doar ca vanturile de anul acesta au trecut la next level si inca fac socoteli.

22% in plus nu e mare smecherie. Si nici unghiul de 60 de grd nu castiga anual mai bine decat unul de 45. Ganditi-va ca toate parcurile voltaice sunt pe 45 si orientare fixa usor S-V. Exact asa le-am pozitionat si eu. Este ideal pentru fixe mici. Si nu ma omor sa mai scot inca 20% in plus atata timp cat acei 20% pot sa-i bag din retea in 1-2 ore.

Scaderea de putere la temperatura crescuta, este mult peste ce mai poti castiga cu un tracker mic. Eu de ex la ora asta sunt la maximul zilei si pe voltaic am 60% din Pn, iar pe solar am peste 90% din Pn....

L.E. Se confirma puterea pe litiu de 105% in primii 3 ani, constanta la elementi industriali mari.
Nr de cicluri va fi tot 3-5000, deci raportul anduranta/pret e la fel ca la Pb.
Poate ca un Pb de calitate deep cycle sa aiba un raport mai bun decat litiu.

Edited by gry2000, 29 March 2020 - 11:08.


#58
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 16.07.2008
Cineva se lauda pe net (o firma de pe la noi) la un tracker care il vindeau ca au scos (in iulie parca) 60% surplus cu tracker. Tot nu-mi pare bine stiind ca  pretul unui tracker ce suporta x panouri e mai mare decat pretul a x panouri, cu care sigur dublezi productia. Acum ca tot mesteresc la instalatie, probabil mai fac un experiment in careva zi (ca tot sunt acasa) sa vad ce obtin pe ziua mai lunga. In regim diy, o axa automata si una cu reglare manuala dupa necesitati, poate sa fie o solutia buna in lipsa de spatiu sau o situatie mobila: ma gandesc la ceva gen rulota cu care pleci in lume in concediu/dupa pandemie.

#59
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut edy, laudele sunt multe , firmele constiente nu se lauda , avand in vedere ca eu am un traker, manual deocamdata, in 2 axe pot spune ca am o productie mult mai mare decat fixe dar nu pot aproxima exact cat (nu detin aparatura necesara)dar pot spune ca la ora 9:30 am circa 75-80%  din puterea maxima atinsa de panouri la mijlocul zilei( nu ceea ce este scris pe eticheta) , asta pe un cer senin si se mentine aceasta putere pana la ora 15-16 aprox , acum in aceasta perioada la sfarsit de martie .  Daca in decursul unei zile invarti panourile de cel mult 3 ori e suficient.


Sanatate tuturora .

Edited by marius_vfp, 29 March 2020 - 12:21.


#60
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 16.07.2008
La masuratoarea trecuta am mers cu 15 grade la ora (la un sinus de 82.5 sau 97.5 ai peste 99%), te duci cu 7.5 grade in fata soarelui si inca o ora esti extrem de aproape de maxim. Bateria obligatoriu in bulk sa ai recolta maxima. Fac masuratoarea pe panouri la aceeasi inclinatie, unul fix si unul mobil pe est-vest. Vreau doar sa trag niste concluzii prin comparatie. Am sa fac cel putin inca un test in viitorul apropiat si poate unul cand e ziua cat mai lunga. E o cercetare care se vrea stiintifica. M-am jucat si cu un tracker mic pe arduino, am masurat si consumul dat de setup (servo, placa, senzori etc) cu un senzor integrat de tensiune si curent; concluzia a fost ca e bine sa urmezi soarele, eventual corelat cu informatia de la senzori, sa blochezi pozitia cand creste intensitatea vantului, sa pui mai la verticala cand ninge etc.

#61
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Colac peste pupaza cu trackerul. Am o instalatie la Sol 45grade inclinatie acum. Suportii facuti de mine si ajustabil pe sezon. Deci iarna le ridic la 62grade, vara la 28grade. Deci, momentan e pe la 45 grade. Sunt 12 panouri poly JA solar 275w. Total 3300wp, sunt conectate la un victron 250/85 in doua stringuri de cate 6 panouri. Un vmp 186v insa lucreaza si la 230v. Intruna din zile am vrut sa vad cat pot scoate din ele, am inchis celelalte doua chargere, lasand doar asta, cu un consum pe invertor de 3000-3600w, cuptor, AC, calorifer, etc.
Ei surpriza, am vazut varf de productie 3794w si continuu productie de 3600w sau pe acolo.

Uite si un snapshot cu istoricul de pe charger.

Attached Files



#62
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postedysun2007, on 29 martie 2020 - 13:17, said:

Bateria obligatoriu in bulk sa ai recolta maxima..

E, aici e baiul....niciun device de pe lume nu stie sa-ti aduca dimineata bateriile in bulk, mai ales in functie de vremea prognozata de a 2-a zi.
Unica solutie este sa faci totul pe manual.

Sunt curios daca a utilizat cineva un echipament inteligent (invertor sau UPS hibrid), care sa poata fi setat ca, in functie de consumul de noapte al echipamentelor conectate pe el, sa poti seta ca a 2-a zi la ora x sa mai ai 40% in storage de ex. Asta luand in considerare faptul ca tu estimezi ca a 2-a zi vei umple cei 60% cu surplusul din productie.

#63
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008

View Postcavit, on 26 martie 2020 - 17:35, said:

Corect c/1000 este curentul de leakage, pana ajunge la el se tot incarca, deci incarcarea este completa cand ajunge la curentul de leakage.

Am zis si facut si eu ca tubularele cu lichid sunt mai bune ca gelul pentru un sistem folosit zilnic, gelul este bun pentru un sistem folosit rar care sta mult in float.

Dupa aia am zis si facut ca LTO este mai bun ca tubularele cu lichid, din punct de vedere al energiei care se poate trece prin ele LTO este comparabil cu plumbul, fie iei c pe lto fie 5c tubulare cu lichid este simlar si ca performanta si ca pret,

La LTO ai avantajul randamentului si curentilor de varf mai mari, iar la plumb avantajul capacitatii atunci cand ai nevoie.
Cavit, tu ești român? Că mi-e greu sa te urmăresc. Nu era si o regula legata de scrierea gramaticală? Ce faci tu aici, e un fel de "brânză buna in burduf de câine".

#64
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcavit, on 26 martie 2020 - 17:35, said:

..... din punct de vedere al energiei care se poate trece prin ele LTO este comparabil cu plumbul, fie iei c pe lto fie 5c tubulare cu lichid este simlar si ca performanta si ca preț...
Pai nu prea sunt deloc similare, plumbul e mult mai scump, dacă e sa stam strâmb și sa judecam drept. De 5 ori capacitatea utila pe plumb, iese mai scump cu mult fata de LTO.. Și tot nu e capabil de curenții LTO-ului.

#65
Nenea_mada

Nenea_mada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2008
Salut,
Din posesorii de sisteme fotovoltaice, poate cineva sa posteze un grafic de productie pe anul trecut.
Eu sunt in documentare pentru un sistem mic de 3-4Kw, si sunt curios de date reale de productie pe parcursul unui an, cu puncte de maxim / minim.

Multumesc.

#66
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
Nu vor fi la fel si in cazul viitorului tai sistem.
Sunt multi factori care influenteaza productia si acestia sunt diferiti "de la om la om" ;)

#67
Nenea_mada

Nenea_mada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2008
Productia este dependenta de panouri / acoperis / orientare / inclinatie / soare. Sigur variaza dar ca punct de informare e bun. Eu pun in balanta acum sistem PV cu solar
Consum este dependent de la om la om, cum fiecare ganeste sistemul.

#68
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
cea mai mare eroare o sa o datorezi diferentelor mari de folosire / capacitate stocare ale multor useri, marea majoritate nu au ajuns inca la balansul corect pt consumul si nevoile lor, multi chiar si-au schimbat comportamentul in functie de sistemul pe care il au..
Cand bateriile sunt pline la 11 dimineata nu ai cum sa iei ca info. utila productia panourilor de la sistemul respectiv ;)

#69
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postaddysoftware, on 01 aprilie 2020 - 11:28, said:

Pai nu prea sunt deloc similare, plumbul e mult mai scump, dacă e sa stam strâmb și sa judecam drept. De 5 ori capacitatea utila pe plumb, iese mai scump cu mult fata de LTO.. Și tot nu e capabil de curenții LTO-ului.

Incontestabil un Pb de calitate e mai ok decat un litiu, ca si raport cicluri/pret. Dar mai bine sa ne concentram pe instalatie decat pe stocare. S-a discutat prea mult de baterii si prea putin de restul instalatiei.

View PostNenea_mada, on 01 aprilie 2020 - 23:20, said:

Salut,
Din posesorii de sisteme fotovoltaice, poate cineva sa posteze un grafic de productie pe anul trecut.
Eu sunt in documentare pentru un sistem mic de 3-4Kw, si sunt curios de date reale de productie pe parcursul unui an, cu puncte de maxim / minim.

Multumesc.

Aici vorbim de sisteme mici, de cateva sute de wati, sub 1 kwp. Vezi ca e alt topic pentru putere mai mare.

View Postpexic, on 02 aprilie 2020 - 10:21, said:

Cand bateriile sunt pline la 11 dimineata nu ai cum sa iei ca info. utila productia panourilor de la sistemul respectiv Posted Image

Sunt pline daca nu le-a descarcat noaptea...Posted Image
Vremea imprevizibila nu poti sa o combati. Dar eu merg pe urmatorul principiu: le-am descarcat peste noapte si daca nu e ok vremea dimineata, ridic reteaua up. Azi de ex am ridicat reteaua intre orele 07-09 dimineata si apoi am lasat jos siguranta. Acum am peste 75%  in baterii si inca mai incarc cu 5Ah.

Mai e si flerul....ieri noapte de ex, nu am descarcat bateriile. Am lasat reteaua on si bine am facut. Doar intre 11-17 am dat off reteaua si am mers pe panouri cu o productie de 2-4Ah.

Edited by gry2000, 02 April 2020 - 15:30.


#70
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Foloseste cineva invertoare hibrid de la E-solare, Effekta, sau SP324?
Tehnologie PWM, sau MPPT?

Ar fi util un feedback despre folosinta.

#71
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
e topic dedicat acestora, cauta mai bine ;)

#72
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Mai citeste odata titlul acestuia curent...

Daca mai e unul la fel, ar fi bine sa le uneasca un moderator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate