Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Invertor solar - Sisteme hibride mici pentru autoconsum

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#1
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Salutare! Tocmai am achizitionat 2 panouri de black friday, policristaline 250w/buc. Recomandati-mi va rog un echipament 3 in 1, care sa incarce bateriile sa transforme 24 de v in 220 si sa incarce bateriile de la retea cand nu e soare, eventual sa suplimenteze puterea din retea daca consumul este mai mare decat productia de energie solara. Cred ca v-ati prins, vreau sa reduc un pic pretul la factura si sa am continuitate in timpul penelor de curent din reteaua nationala. Nu ma intereseaza sa vars in reteaua nationala surplusul de energie, deci nu prosumator. Acest circuit va alimenta doar pc-ul, centrala si iluminatul, deci m-am gandit la 1 - 2 Kw puterea instalata, 4 baterii de 100 Ah. Acesta va fi instalat intr-un garaj neincalzit deci plaja de temeratura a operarii sa fie de pe la -15 -10 pana pe la +40 grade.

#2
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Un PIP2424 sau asemnatoare exista si clone chinezesti bunicele.

#3
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Off topic: de unde le-ai cumpărat și la ce preț? Mulțumesc.

#4
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View Postpui, on 17 noiembrie 2019 - 20:16, said:

Off topic: de unde le-ai cumpărat și la ce preț? Mulțumesc.
De pe OLX, 350 lei/buc

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Continuitate in timpul penelor de curent din reteaua nationala, posibil ca vei avea, dar nu cred, ca sa reduc un pic pretul la factura.

Edited by pasilla, 17 November 2019 - 21:04.


#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Nu cred că există invertoare hibride cu MPPT la 60V sau cât oferă cele 2 panouri înseriate, majoritatea cer minim 100V. Cred că ar mai trebui să iei panouri, în rest există destule chinezării de 2-3kW care fac ce vrei tu, însă majoritatea nu injectează energie în reţea, însă cele ma scumpe cum sunt Nedap PowerRouter, Fronius Symo sau Kostal Plenticore o fac.

#7
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Cu tot respectul dar ultimul post, creeaza mai multa cofuzie decat claritate.
Colegul a spus clar ca doreste un inv. 3 in unu, de genul PIP, nu grid inverter care injecteaza.
Cele mentionate de tine, sunt grid inv. care au in minim mppt de lucru.
Lui ai trebuie unul cu solar charger incorporat, genul PIP ului. Unde tensiunea de 60v e foarte ok ptr un pack de 24v.

Edited by RaulPV, 17 November 2019 - 22:02.


#8
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pentru o putere asa mica nu stiu de ce te mai complici cu conversia la 220v, foloseste la iluminat la 12v si gata. Becuri si spoturi la 12v se gasesc cate vrei, le alimentezi prin convertoare 24 la 12v care fac in jur de 10 lei

#9
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009
De la MPP Solar ar merge un PIP seria MK.

#10
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
ceea ce iti trebuie este asa ceva: https://www.autobatt...andler-Inverter

iti pot da eu o schema pe care am facut-o acum ceva timp...nu am testat nimic...era doar o idee...panourile sunt legate in serie, pentru productie maxima, problema este ca pt legare in serie trebuie sa fii sigur ca nu vor fi acoperite de nimic, gen umbra de copac sau alte obstacole....altfel ai o problema...

ai poza pe site...cum functioneaza sistemul...important este nvs...nu stiu cum se cheama in romana...

Attached Files



#11
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
L-ai bagat si tu in ceata.
Primul lucru, cand pui panouri in serie, este s-a te uiti la “max voc de la panouri” in charger acceptat. Si sa calculezi coeficientul de temp dat la acel panou.
Altfel la rece, creste voltajul si face poc.
Nu toate panourile au acelasi voc, si Nu toate chargerele, incorporat sau nu, au acelasi voc limita.

#12
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Dezideratul era un invertor 3 in 1 gen UPS fara sicronizare cu reteaua, nu hibrid in adevaratul sens, cele mai multe opnii au fost pentru MPP/PIP 2424, cred ca fac si cei de la Fangpusun, din astea se gasesc si SH ieftine.

Bine inteles ca sistemul mai are nevoie si de acumulatori, cei cu litiu sunt eficienti, cu plumbul se pierde multa energie.

#13
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
vafro: Ce solutie ai realizat pana la urma?

#14
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Era propunere pentru intiator, al meu este cu baterie pe 120 vdc 2x55 LTO in configuratie standard offgrid + grup pe gpl. direct PMG trifazic redresat.

#15
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Eram curios sa vad ce invertor hibrid si-a luat, daca l-a luat....

Fangpusun nu sunt vanduti in RO de vreun dealer oficial, iar un sistem de uz casnic compus din doua panouri cu stocare in baterii si utilizare 100% a energiei produse, este la ora actuala cel mai bun raport investitie/beneficii pentru o casa obisnuita.

Sistemele de > 3 kwp propuse de AFM, pe langa faptul ca nu se vor realiza vreodata cu subventie, au marele dezavantaj ca iti produc numai 20-25% pentru uz casnic, iar restul il dai pe mocca (aproape) in retea.

Un sistem hibrid de 500-800 Wp cu stocare 3-5 kwh in baterii Pb ar fi o varianta buna de realizat pentru multi.

Edited by gry2000, 15 March 2020 - 10:21.


#16
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
corect , insa 800wp de panouri e cam putin , macar un 2000wp sa poti alimenta mai de toate de prin casa fara sa rupi bateriile. iar noaptea limitezi consumul , eu momentan am 1100wp si parca ar mai trebui macar un500wp

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Şi iarna ce faci? sistemul trebuie gândit şi echilibrat pt. orice anotimp.

#18
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
da mihai , dar pentru o minima autonomie iarna trebuie mult mai multe panouri si o baterie mult mai mare , si sari cu investitia , multi nu prefera sa investeasca in fotovoltaic se bazeaza pe retea , eu prefer sa mentin costurile cu reteaua cat mai fixe chiar daca pretul per kwh e in crestere , diferenta pe care o economisesc  o reinvestesc in fotovoltaic .

Edited by marius_vfp, 16 March 2020 - 21:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate