Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Pompa caldura DIY

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#73
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019
Doar cel de la ventilator trebuie pastrat , cele mici la 12 Vdc nu trebuiesc pastrate . Decat chinul cu teava in teava , mai bine un schimbator in placi brazate , transferul termic este mai bun .

#74
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008
Stiu ca e mai bun randamentul celui in placi brazate, problema ca e mai predispus la colmatare. Am calorifere, puffer 1000 l, centrala lemne. Daca dimensionezi corect schimbatorul tub in tub, poti obtine o condensare si o subracire foarte buna in acelasi schimbator, automat cresti randamentul/COP ul. Planul meu e sa incerc cateva modificari, poate un de-superheater pe iesirea din compresor, pentru apa calda, sau de ce nu un economizor/schimbator de caldura intre lichidul subracit la iesirea din condensator/schimbator si gazul supraincalzit la iesirea din evaporator dar aici deja e mai mult de lucru si deaceea voi amana cred lucrarea pana in primavara. Trebuie sa imi iau si cateva scule intre timp.

Aici exemplu de economizor intr-o pompa Nibe, avantajul acesteia fata de fujitsu este compresorul cu injectie de vapori
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tw-ZERQQVVM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Atasat cateva scheme luate de pe site-ul celor de la SWEP

Attached Files



#75
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
si eu sunt convins ca in cativa ani se va colmata schimbatorul in placi, pentru cei care au instalatie noua nu e o problema, dar eu de exemplu am instalatia din 2005 , am puffer de 1500 l si am schimbat pana acum 3 centrale pe lemne, ma gandeam sa folosesc 2 schimbatoare, unul freon- apa  din inox  brazat dupa care sa utilizez un schimbator in placi apa-apa care se poate curata modelul cu garnituri si tiranti

Edited by dudu76, 11 January 2021 - 09:01.


#76
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008
Se va pierde din randament cu mai multe schimbatoare, parerea mea.
Toata lumea fuge de schimbatoarele tub in tub, dar daca sudurile sunt facute de meserias in camp de azot, nu ar trebui sa fie probleme.
Spre exemplu un schimbator cu 6 fire de 6.35 lung de 15 metrii intr-o teava sa zicem de 32-40 mm, cu acele distantiere din sama de cupru intre tevile de cupru, ajunge undeva la aproape 2 metrii patrati si aprox 1000 ron piesele.
Are si avantaje nu numai dezavantaje acest tip de schimbator.
Acela ca fiind traseul destul de lung (15-20m) zona de rece-cald e foarte bine diferentiata intre capete, fata de unul placi in placi tib bloc.
Astfel ca in functie de necesarul termic si debit, pot exista variatii destul de mari intre in si out gaz/apa, acolo unde o pompa de caldura se simte cel mai bine si are randamentul cel mai bun.

#77
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
sunt foarte multe complicatii, trebuie sa fii un foarte bun frigotehnist( sau sa gasesti pe unul) care stie sa sudeze, sa calculezi lungime traseu freon si incarcare, debit de apa etc, pentru mine ar fi foarte greu de realizat , din ce imi aduc aminte ar fi un astfel de schimbator realizat de cei de la Termocasa (oradea) pentru PDC apa-apa, poate cunoasteti mai multe detalii( sau aflati ) despre acest schimbator

Edited by dudu76, 11 January 2021 - 09:47.


#78
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019
Schimbatoarele de caldura in placi se spala cu solutii speciale in caz ca se colmateaza , important sa ai filtru Y pe retur si sa fie curatat la o perioada de timp . Se poate pune economizer ca sa ajute la capacitate si cred ca se poate pune destul de usor dar problema la un ac este ca nu ai efectiv prea mult spatiu si va trebui sa modifici carcasa ca sa poti pune toate astea in UE . Rusii transforma multe aparate on/off , le pun valva electronica in loc de capilar sau valva termostatica si merg asa , dar cred totusi ca un inverter este mai indicat .

#79
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
la un astfel de schimbator ma gandeam : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ExowySboF8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#80
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008

View Postdudu76, on 11 ianuarie 2021 - 09:45, said:

sunt foarte multe complicatii, trebuie sa fii un foarte bun frigotehnist( sau sa gasesti pe unul) care stie sa sudeze, sa calculezi lungime traseu freon si incarcare, debit de apa etc, pentru mine ar fi foarte greu de realizat , din ce imi aduc aminte ar fi un astfel de schimbator realizat de cei de la Termocasa (oradea) pentru PDC apa-apa, poate cunoasteti mai multe detalii( sau aflati ) despre acest schimbator

Nu e atat de complicat precum pare.
Exact, schimbatoarele termocasa sunt executate pe acelasi principiu, cu cele mai ieftine piese, dupa calcule ochiometrice undeva la 1 m patrat aprox si culmea isi fac treaba si sunt laudate de utilizatori.
Se poate masura aprox traseul unitatii interioare, iar apoi se poate jongla din debitul apei, in functie de necesarul termic, asta ca o solutie ieftina.
Categoric se recomanda o suprafata de schimb cat mai mare, dar aparatele de aer conditionat oricum au un traseu maxim admis, asa ca se poate mari suprafata (lungimea trevilor cupru din schimbator) aproape de maximul admis.
La fujitsu de 24000 btu sunt 44 de spire de 6.35, impartite in 6 trasee, aproximativ 40 m lungime in total, asta ca volum freon. Categoric cu un traseu prelungit agentul frigorific va trebui completat, dar acelasi lucru se intampla si in cazul unui schimbator cu placi brazate.

View PostSadashi, on 11 ianuarie 2021 - 09:55, said:

Schimbatoarele de caldura in placi se spala cu solutii speciale in caz ca se colmateaza , important sa ai filtru Y pe retur si sa fie curatat la o perioada de timp . Se poate pune economizer ca sa ajute la capacitate si cred ca se poate pune destul de usor dar problema la un ac este ca nu ai efectiv prea mult spatiu si va trebui sa modifici carcasa ca sa poti pune toate astea in UE . Rusii transforma multe aparate on/off , le pun valva electronica in loc de capilar sau valva termostatica si merg asa , dar cred totusi ca un inverter este mai indicat .

De acord. Si eu cred ca inverter e mai indicat. Ai o mai buna reglare a variatiei necesarului de caldura, dar daca ai un puffer generos, diferenta nu mai e atat de mare.
Se pot spala cu solutii speciale e drept, dar cat de eficiente vor fi acestea, cat de bine va patrunde acea solutie in spatiile atat de inguste din schimbatorul in placi? Ce presupune acea spalare si cat de greu se realizeaza ea pe timpul iernii spre ex? Si eu am centrala si instalatie din 2009 parca.
Cat priveste modificarea cu acel economizor, intr-adevar e mai mult de munca, trebuiesc facute unele moficari ale traseuului UE, cautat spatiu pt schimbator, plus ca iti trebuie scule de sudura, frigo, vacuum, etc, dar poate merita ulterior ca eficienta.
Filtru trebuie pus oricum pe orice timp de schimbator parerea mea.

View Postdudu76, on 11 ianuarie 2021 - 10:02, said:

la un astfel de schimbator ma gandeam : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ExowySboF8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acela e un schimbator tub in tub relativ simplu si acolo se foloseste pe apa din put. Are un singur tub de cupru de diametru mai mare gen 12,7 sau 15,88. Suprafata de schimb e mai mica raportata la volumul de freon, decat intr-un schimbator cu mai multe tuburi de cupru de diametru mai mic.

Edited by dancirt, 11 January 2021 - 10:20.


#81
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008
Apropos de schimbatorul de caldura al pompei termocasa.
Vi se pare ca e ceva iesit din comun? Din contra, pare ceva extrem de simplu, ieftin si probabil eficient. Nici macar nu sunt sigur ca sunt realizate cu sudura in camp de azot, pentru ca asta nu se vede decat sectionand in zona sudurii.
Evident fata de cel din prezentare, in deja celebra cutie verde se pare ca apare varianta mai ieftina.
Oricum, pare ca functioneaza si sunt deja destul de multe recenzii pozitive ale utilizatorilor.

Citeam un review extrem de pertinent despre aceste pompe
https://adriansarbes...dura-termocasa/

Attached Files



#82
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019
Se apeleaza la genul acesta de schimbator pentru ca acelea sunt pompe apa-apa si se pot colmata usor din cauza nisipului din putul forat . La aer-apa trebuie sa te asiguri ca nu ai instalatia plina de rugina si eventual daca ai avut cazan pe lemne sa faci o curatare a instalatiei inainte de a trece la pompa de caldura si nu cred ca vor fi probleme cu schimbatorul de caldura in placi ( cureti filtrul Y mai des )

#83
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008

View PostSadashi, on 11 ianuarie 2021 - 10:51, said:

Se apeleaza la genul acesta de schimbator pentru ca acelea sunt pompe apa-apa si se pot colmata usor din cauza nisipului din putul forat . La aer-apa trebuie sa te asiguri ca nu ai instalatia plina de rugina si eventual daca ai avut cazan pe lemne sa faci o curatare a instalatiei inainte de a trece la pompa de caldura si nu cred ca vor fi probleme cu schimbatorul de caldura in placi ( cureti filtrul Y mai des )


De acord. Dar folosesc astfel de schimbatoare si pe post de condensator nu numai pe post de vaporizator.
Sadashi, tu ai un schimbator in placi asa ca vb din propria experienta.
Cum se comporta acest schimbator si de cati ani il folosesti? L-ai curatat vreodata? Instalatia a fost curatata inainte?
Ce suprafata utila are si care sunt temperaturile aproximative in/out sa zicem la un 35-45 grade ale gazului, daca le-ai masurat cumva?
Evident in stransa legatura cu debitul pompei de recirculare, adica un necesar termic real al casei tale.

Edited by dancirt, 11 January 2021 - 11:01.


#84
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
Sadashi eu am 3 filtre Y pe instalatie, dar in timp se depune un mal negru care  in cativa ani cred ca va colmata alveolele schimbatorului, o sa vezi cand schimbi un radiator ce mizerie neagra este, ar fi foarte bine sa nu se intample asta deoarece e mai simplu cu schimbatoare brazate il cumperi , il montezi si vei avea o eficienta maxima daca il dimensionezi bine, timpul ne va spune daca e ok  sau nu , oricum e bine ca suntem deja mai multi pe forum si schimbam idei si invatam sa ne imbunatatim agregatele modificate de noi( niste amatori )

Edited by dudu76, 11 January 2021 - 11:06.


#85
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
La mine o sa circule apa din schimbator prin serpentina puffer ului. Pt a evita colmatarea se poate folosi ulei pt transfer termic? Cum se descurca pompa cu vāscozitatea uleiului?

#86
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008
Ca tot vorbeam zilele trecute de termocasa, las aici un link foarte recent cu noile pompe aer-apa termocasa. Se pare ca vor folosi aceleasi schimbatoare tub in tub de care vorbeam mai sus si pentru noile pompe aer-apa, sau cel putin acelasi principiu. Ramane de vazut exact cum se va face acea cascadare de unitati directa in schimbator de care se vorbeste in material. Probabil un schimbator supradimensionat cu mai multe trasee.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LC_b3cj43eA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Daca vreun moderator considera ca fiind reclama ascunsa, il rog sa stearga postul.

Edited by dancirt, 13 January 2021 - 23:06.


#87
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019
A pus pompa de caldura aer-aer , adica aerul conditionat  peste pompa de caldura apa-apa si a iesit o pompa de caldura aer-apa 😁

#88
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008
Cam da. Posted Image
Nimic diferit de ce incercam sa facem noi in regim DY. Unitati de 18/24 mii si un schimbator de caldura.
Totusi sunt curios de ce automatizari va oferi in plus, fata de un banal ac cu telecomanda

Edited by dancirt, 14 January 2021 - 09:00.


#89
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
din ce am vazut eu cred ca are in schimbator 4 tevi de 6.35 legate intre ele cu aripioare de cupru pentru a marii suprafata de transfer dintre apa si freon , la care leaga 4 unitati externe de AC in functie de nevoile clientului, din ce am vazut in film foloseste unitati ieftine de la Midea cred ca Blanc, seamana foarte mult cu ele, inseamna ca functioneaza acest tip de schimbator ok , mai ramane sa vedem ce lungime are schimbatorul respectiv,  ca sa stim si noi sa il dimensionam sau poate ne ajuta careva din zona Oradea cu informatii mai detaliate despre schimbatorul minune, pacat ca nu mai merg la Felix acuma cu Covidul ca imi faceam drum pe la Termocasa sa vad pe viu acest schimbator , asa stiam ce marime de teava foloseste  si cam ce lungime are .

privind mai cu atentie finalul filmuletului, in momentul in care primeste premiul dfe la Geneva , se vede schimbatorul ca avand 3 tevi si 5 spire .

#90
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008

View Postdudu76, on 14 ianuarie 2021 - 15:14, said:

privind mai cu atentie finalul filmuletului, in momentul in care primeste premiul dfe la Geneva , se vede schimbatorul ca avand 3 tevi si 5 spire .


Cel de la geneva are 5 tevi, probabil de 6,35 la o lungime aproximativa de 10-11 m, luand un diametru aproximativ al schimbatorului de 0.7m x 5 spire
Suprafata aproximativa fara alte aripioare, presupunand doar niste sarma de 1,5 mm pe post de distantier intre tevile de 6,35, asa cum a facut acel rus dintr-un link de mai sus, poate ajunge in jurul a 1, 1,2 m patrati

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate