Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pompa caldura DIY

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#1
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
M-am gandit sa-mi construiesc singur o pompa de caldura din doua AC de 24000 btu care sa functioneze la -25 grade (gen AC cooper&hunter arctic).
Unitatile interioare le demontez, scot vaporizatoarele si le convertesc in schimbatoare de caldura, adica le introduc intr-un recipient etans unde se afla o serpentina pentru agentul termic.
Bineînțeles ca adaptez senzorii gasiti pe unitatea interna in asa fel sa "pacalesc" CPU-l unitatii centrale, plus cele necesare pentru automatizare circulare agent termic.

Ce ziceti, e functionala ideea mea ?

Edited by kiario, 14 November 2019 - 07:05.


#2
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,585
  • Înscris: 15.01.2017
Cred ca e mai oeftin si mai simplu sa cumperi direct pompa de caldura.

#3
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Pompa căldură aer apa, minim 20.000 lei, AC-uri plus automatizări pana in 10.000 lei.

In schimb ai dreptate ca e mai simplu.

Edited by kiario, 14 November 2019 - 07:49.


#4
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011
https://forum.softpe...ri/page__st__18
Cautal pe dudu76 parca și faceți schimb de opinii,apoi ne spuneți și noua ce si cum ați fãcut ,ce randament aveți.

#5
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Eu as pune 2 ac de 12000.
Eventual conceput schimbatorul de caldura pentru 2 circuite, iar in prima faza pus un ac.
Investitia este aceiasi dar exista redundanta

Edited by anduvirgil, 14 November 2019 - 08:27.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu am inteles cum ai sa "păcălești " CPU-ul.
   Nu ai acces la soft si nu stii care sunt senzorii sau ce face fiecare.
   Ca atare o sa trebuiască să construiești singur partea cu automatizarea. Nu este imposibil dar cred ca o sa depasesti bugetul.

#7
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
eu am facut-o cu un AC Alizee de 12000 BTU, cost total 3200 lei. am obtinut un COP pe ACM de 3,35 la 13 grade temperatura exterioara, mult peste asteptari imi era frica ca nu o sa functioneze si deaceea am cumparat un AC ieftin am dat pe el 1309 lei de la flanco daca stiam ca voi reusii imi luam un Daikin , multa lume imi spunea ca nu are randament sunt colegi pe aria de PDC care obtin COP la ACM de 1,33 cu PDC de mii de euro din cauza ca nu au dimensionat bine puterea serpentinei boilerului, atentie la dimensionarea UE cu schimbatorul freon-apa si cu puterea serpentinei  aici e tot secretul in dimensionarea acestora  va dau un link : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5PT5MMts7Z8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sunt mai multe filmulete

#8
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
daca vrei doar pentru ACM primul care a implementat chestia asta a fost useru Zfrancisc care a construit un boiler de 200 litri in care a imersat o serpentina de 20 ml cu diametru de 6,35  si foloseste un AC de 24000 BTU on /off , cu schimbator de caldura freon -apa ai randament mult mai bun, un PDC aer-apa pentru ACM gen Ariston are un COP declarat de 3 la 15 grade asa ca daca vrei sa te bagi la asa ceva sa stii ca ai ceva de lucru pe partea de frigotehnie fiindca fiecare UE vine preincarcata cu o anumita cantitate de freon si o sa trebuiasca prin incercari sa mai bagi freon, daca imersezi schimbatorul din UI in apa sa stii ca ai un randament foarte foarte mic chestia asta sa mai incercat si nu merita .

#9
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
pompa de caldura finalizata : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JzQYX0htshM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
Salut . Ma bag si eu in seama . Spre rusinea mea nu am trecut pe aici de mult timp . Din pacate acum am trecut la sterilizatoare cu abur . Poate asta ajuta .https://forum.softpedia.com/topic/973471-mini-pompa-de-caldura-preparare-acm/

#11
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019
Am si eu o pompa de caldura aer-apa facuta de mine , functioneaza peste asteptari si sunt la a doua iarna cu ea . Incalzesc 120 mp cu calorifere supradimensionate . Am 2100 kWh din 25 Septembrie pana astazi , de curand am pus si un boiler de 300 l  pentru acm cu serpentina de 3 mp si face acm foarte rapid , de la 27°C la 48°C in aproximativ 35 de minute .

#12
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
felicitari sadashi, nu ne spui si noua mai multe detalii, eu am scris despre ea pe pompa de caldura home made pareri despre toate problemele pe care le-am intimpinat poate ajuta pe multi

#13
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019
Este o unitate de 7.4 kW , derivata dintr-un Gree si care este promovata ca functioneaza si la -25°C ( probabil ca functioneaza dar cu siguranta nu va face si cald in casa :) ) . Astept temperaturi de -15°C sa vad cum se comporta . Eu vroiam sa fac initial o pdc cu vaporizare directa in sol si care sa fie incarcata cu R290 , dar am renuntat la idee din cauza timpului . Ma tot intreb daca ar fi economic/fezabil o pdc apa-apa/sol-apa  dar care sa fie alimentata dintr-un buffer fara serpentina care la randul lui sa fie alimentat de un ac de 12000 btu modificat in aer-apa . Practic ac-ul ( pdc aer-apa ) sa incalzeasca apa dintr-un buffer fara serpentina , iar pdc apa-apa/sol-apa sa se alimenteze din acel buffer . Ce ziceti , ar fi contraproductiv ?

#14
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
nu m-am gandit la acest aspect, practic ce propui tu ar fi  sa extragi caldura din aer sa o transferi in puffer si de acolo sa o multiplici cu o PDC apa-apa si apoi sa o transmiti in casa, singura problema pe care o vad e faptul ca PDC apa -apa are nevoie de multi MC/h undeva la 3-4 mc (depinde de marimea PDC) + ar insemna un consum dublu( ar functiona 2 compresoare), interesanta idee, ar trebuii sa o propui spre dezbatere pe aria de PDC aer-apa sa vedem ce spun ceilati care se pricep mai bine (au experienta )cu PDC, ce fel de automatizare folosesti la PDC si daca compresorul este inverter?

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Exista astfel de PDC.
Sunt vandute sub denumirea comerciala de "pompe de caldura de inalta temperatura".
Cele doua pe care le-am studiat eu (Daikin si Mitsubishi) au o prima bucla aer-apa cu refrigerant R410A sau R32 si a doua bucla (al doilea compresor) cu R134, care preia caldura de la prima bucla si ridica temperatura.
Eficienta totala este mai scazuta, dar, in unele cazuri, chiar ai nevoie de temperatura mai ridicata pe partea de apa.

#16
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019
Am citit si eu despre pompele de caldura de temperatura inalta dar am impresia ca nu folosesc apa ca agent intermediar , parea ca un schimbator de caldura in placi joaca rolul si de vaporizator cat si de condensator , condensator pentru R410a/R32 si vaporizator pentru R134a . Singura mea dilema este cand cea care serveste ca si condensator si va face defrost , ce se va intampla cu cealalta care nu mai are caldura pentru vaporizarea refrigerantului . Dar poate ca nu acesta este principiul de functionare si am inteles eu gresit .

#17
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
sadashi imi spui te rog ce automatizare folosesti la PDC si daca e inverter, merci mult

#18
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
Nu vreau sa deviez de la subiect. In trecut am reparat congelatoare de -80 grade in 2 trepte( cascada ) . Prima treapta facea aproximativ -30 grade si treapta a2a prelua temperatura si cu un freon special facea -80 de grade.
Tot ce tine de pompe de caldura si agenti frigorifici imi pare ceva de jucarie ( acum poate sunt eu prea plin de meserie ).
Glumesc la ce am scris in paranteza , eu cred ca mereu avem ceva de invatat.

Edited by sly79, 07 January 2020 - 22:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate