Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...
 Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?
 Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay
 Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...
 

NAD C316BEE vs NAD C338/328

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Postgeo123, on 29 octombrie 2019 - 13:25, said:

Uite si colorata.
Buuun, si credeam ca doar eu sunt maniac, acum inteleg de ce ai fost singurul care mi-a recomandat Ultra :))))

#20
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

Dar chiar si daca as avea mai mult de 40W, tot nu as baga in Bronze 2 mai mult de 10w. Dupa ce capata wooferul mai mult de 5mm excursie (cursa completa), mi se pare ca incepe sunetul sa devina treptat din ce in ce mai distorsionat. Asta la majoritatea boxelor, poate sunt unele facute pentru excursie mare, cum sunt wooferele mai scumpe Elac, la care as suporta maximum 1cm excursie. Mi se pare ca boxele suna ok doar pana la 30-40% din excursia maxima.


Oricum, sunt ofticat, ca s-au trezit dupa 3 zile si cei de la avstore sa-mi raspunda la cererea de oferta si sa-mi ceara pe boxe si amp aproape cat am dat pe ele SH, ambele fara garantie, amp vechi de 2 ani, boxele mai noi, dar cu fata un pic lovita (nu mi s-a zis de asta), buretii uitati (mi-i trimite dupa). Eu eram convins ca la firme cineva citeste mesajele zilnic, dupa 3 zile am crezut ca nu au oferta si nu s-au mai obosit sa raspunda. Bine, amp-ul e V1 si vandut cand aparuse de ceva vreme v2, deci cine stie pe langa 2 ani de folosire daca o fi stat 1-2 ani si prin depozite, nevandut, si acum are condensatorii deja pe duca.


Edited by Notsure, 30 October 2019 - 09:17.


#21
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postgeo123, on 29 octombrie 2019 - 12:02, said:

Daca a ajuns consumul sa fie o problema....
Apoi daca 30W cu incinte de 90db te dau afara din camera inseamna ca nu stiti ce e aia presiune acustica si senzatii tari.
Eu detin o casa si un apartament.
In 19m2 la apartament eu ascult la sistem PA entry format din:
2 x topuri pe 12" 400W continu cu 98db
2 x Sub BR 18" 800W continu cu 99db
2 x EP 2500
2 x CX 2310 crossover
Xenyx 1222FX
La casa pe terasa au evoluat o gramada de sisteme unele chiar extreme!
Fiind de profesie sunetist am acces la aproape orice de la munca.
La pranz o sa trec pe la apartament sa fac o poza.

Pai teoretic ar trebui sa ajungi aproape de 130dB intr-o camera mica de beton. Cunosc persoane care asculta muzica la telefon/laptop care duce maximum 70dB si reda doar 400Hz-4000kHz, si aia cu distorsiuni mari. Tu cred ca esti extrema cealalta. Ambele mi se par de neinteles. Bine, nici curat nu cred ca suna dulapurile alea in camaruta. Eu in dormitor reusesc sa obtin sunet curat doar cu boxe bookshelf fara bass-reflex, cu spatiu destul in jurul lor, si doar daca ascult din mijlocul-spate al camerei.

Edited by Notsure, 30 October 2019 - 10:49.


#22
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,650
  • Înscris: 07.10.2005

View Postgeo123, on 29 octombrie 2019 - 13:25, said:

In 19m2 la apartament eu ascult la sistem PA entry format din:
2 x topuri pe 12" 400W continu cu 98db
2 x Sub BR 18" 800W continu cu 99db
2 x EP 2500
2 x CX 2310 crossover
Xenyx 1222FX
Inteleg si eu acum de ce boxele in jurul a 87-90db ti se par lenese.

#23
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu vreau sa-l oftic pe Florin dar un Sub profi amplificat si procesat corespunzator matura cu SVS-ul pe jos.
Apoi nu exista SUB care sa performeze multumitor in tot registrul de joase.
De asta in sistemele in care se cere performanta extremă pe joase se sparge banda in Upper si Lower si se folosesc cabinete dedicate pentru kick si Subbass.

#24
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Aaaa, deci m-ai pacalit sa iau Ultra, ca sa nu te intrec :)))))

#25
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
SVS gama ultra sunt probabil cele mai bune subwoofere din gama consumer si au pe deasupra preturi relativ OK.
Suburile PA sunt un pic mai tricky de integrat intr-un sistem homeuse.
De asta nici nu ti-am recomandat.
Sunt 2 mari probleme:
-Una consta in presiunea acustica insuficienta pe sateliti.
-Incintele consumer nu acopera registrul de upperbass(kick pe romaneste)
Se pot folosi ca si compromis cu unele subwoofere pe 15" sau in tandem cu ceva cabinet de kick cum e HD15.Dar iara te invarti im jurul cozii ca acesta in functie de traductor atinge niste presiuni la varf ce sar de 130db.Practic le spulbera la propriu.
Merge in schimb combinatie de sub PA cu Klipsch La Scala II si care or mai fi de genul.




#26
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Da stiu, am glumit, nu aveam cum sa integrez doua sub-uri PA, sunt totusi facute pentru scene, evenimente, au nevoie sa redea multi DB. La Scala sunt de vis, dar si 10K/buc. Oricum si acest Ultra spulbera tot in camera mea, asta am si vrut, forta bruta.

#27
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Asa eram si eu demult, dar acum prefer 2 boxe mici, cu sunet clar, cel putin in dormitor, mi se par in plus subwooferele, boxele de raft bubuie destul pentru mine, un subwoofer, mai ales intr-o camera mica, ce produce tot felul de unde, m-ar distrage de la restul muzicii. Ce am mai observat e ca melodiile au cantitati de bass enorm de diferite, iar daca pe subwooferul complimenteaza bine o melodie lipsita de bass, ma va surzi si va ineca toata melodia acolo unde sunetul e mixat cu bass mai puternic. Deci prefer sa am bass putin pe unele melodii si relativ puternic pe altele decat puternic pe unele si insuportabil pe altele.

#28
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View PostNotsure, on 01 noiembrie 2019 - 12:36, said:

Asa eram si eu demult, dar acum prefer 2 boxe mici, cu sunet clar, cel putin in dormitor, mi se par in plus subwooferele, boxele de raft bubuie destul pentru mine, un subwoofer, mai ales intr-o camera mica, ce produce tot felul de unde, m-ar distrage de la restul muzicii. Ce am mai observat e ca melodiile au cantitati de bass enorm de diferite, iar daca pe subwooferul complimenteaza bine o melodie lipsita de bass, ma va surzi si va ineca toata melodia acolo unde sunetul e mixat cu bass mai puternic. Deci prefer sa am bass putin pe unele melodii si relativ puternic pe altele decat puternic pe unele si insuportabil pe altele.
Nu este adevarat, un sub bun, nu bubuie, doar completeaza incintele care nu coboara asa de mult. Eu de exemplu, am un birou de 2x2.5m, poti sa-i spui si debara :), dar am doua boxe Triangle Titus cu un sub Rel T-Zero, le completeaza perfect, nu bubuie nimic, toata treaba este sa-i gasesti locu bun, si sa dai din volum cat sa nu simti de unde vine sub-ul, sa nu-i simti prezenta

#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e,nu cautam nimeni bubuiala ci un bas cat mai liniar si precis pe o plaja cat mai larga de frecvente.

#30
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Poate le iese altora, mie in camera de dormitor (de 2x2.5m nu mai zic) nu prea imi iese, apar unde aiurea, bass-ul profund nu are loc sa se dezvolte, ci ajunge prin camerele vecine mai mult. Boxele bookshelf am observat ca pentru mine coboara destul daca sunt in fata unui perete de beton, iar plasarea in colturile camerei face haos. Prin colturi nu ma refer doar la cele 4 colturi ale camerei, ci si la imbinarea dintre podea si peretele din spate, iar subwooferul si boxele tower ajung automat in colt, pentru ca nu poti lasa spatiu mai mult de 20-30cm in spatele lor, ca-ti ajung in mijlocul camerei.

La bloc, nu mai spun, deja mi se pare de prost gust subwooferul, ca ajung vecinii sa-l asculte mai mult decat tine.

Edited by Notsure, 01 November 2019 - 16:38.


#31
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,845
  • Înscris: 04.10.2014

View PostNotsure, on 01 noiembrie 2019 - 16:36, said:

La bloc, nu mai spun, deja mi se pare de prost gust subwooferul, ca ajung vecinii sa-l asculte mai mult decat tine.
Ar trebui să vorbești cu vecinii mei. Zic că n-aud nimic deranjant.

#32
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
As vorbi cu ei, dar nu stiu limbajul semnelor. Posted Image)


Sau poate lasi muzica foarte incet, poate nu ii deranjeaza sunetul monoton de bass, cum ii deranjeaza pe altii, poate stau in alte camere, nu langa cea in care ai sub-ul. Nu stiu cum ar putea un subwoofer sa faca bass intr-o camera de bloc fara sa se auda in camerele vecine aproape la fel de tare sau chiar mai tare pe anumite frecvente. Am vazut situatia in vreo 4-5 cazuri, in niciunul nu pot spune ca nu se auzea deranjant.

Edited by Notsure, 01 November 2019 - 17:01.


#33
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,845
  • Înscris: 04.10.2014

View PostNotsure, on 01 noiembrie 2019 - 16:56, said:

Nu stiu cum ar putea un subwoofer sa faca bass intr-o camera de bloc fara sa se auda in camerele vecine aproape la fel de tare sau chiar mai tare pe anumite frecvente.
Se numește calibrare audio.

#34
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Cum? Concret. Oricum, sunt convins ca Florin nu a calibrat subwooferul, nici geo sifonierele alea PA.



As vedea un scenariu in care subwooferul ar duce unde mai putine in alte camere fiind pozitionat cumva, dar eu n-am reusit asta in mare masura, nici prin pozitionare, nici prin crossover, le-am taiat pana la 40Hz.

Edited by Notsure, 01 November 2019 - 17:45.


#35
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,845
  • Înscris: 04.10.2014
Am caz concret unde am făcut asta. Inițial basul era mai peste tot, mai puțin în încăperea în care era dorit.
Cum e chestie de know-how.

Edited by Jean-Luc_Picard, 01 November 2019 - 17:52.


#36
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu stau la casa, nu ma deranjeaza daca mai fug cateva frecvente prin curte, dar am putut cobora ce ma deranja, din dsp-ul intern

Dar o sa urmeze si o calibrare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate