Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Scule - pendular , fierastrau circular ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Sunt novice asa ca va rog nu sariti pe mine. Am in plan sa fac niste custi pentru caini (pt ai mei + la cativa vecini) si am nevoie de niste scule in acest sens - mai exact am nevoie sa tai scanduri + rigle drept si un unghi si OSB. Ca si marca Bosh e ceea ce imi place si caut.
Am cateva idei: pendular https://www.emag.ro/...22/pd/DM11QBBBM insa am mai citit aici pe forum cum ca nu e OK pt. OSB caci sar aschii.
Fierastrau circular: de mana https://www.emag.ro/...0/pd/DNZHQBBBM/ sau stationar https://www.emag.ro/...0/pd/DWX2L2BBM/
Nu am un buget exact, vreau sa fie calitativ caci cine stie .. daca o sa-mi placa sa lucru cu ele o sa fac si alte chestii..

Edited by ppp123, 24 October 2019 - 22:46.


#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Circularul, pendularul si o bormasina ia-le pe baterie.

Stationarul e mai comod dar nu e portabil.

#3
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

View PostPaz, on 24 octombrie 2019 - 22:47, said:

Circularul, pendularul si o bormasina ia-le pe baterie.

Stationarul e mai comod dar nu e portabil.
bormasina am tot de la bosh dar pe cablu - e OK - o folosesc doar in garaj unde am prize destule  https://www.emag.ro/...0/pd/DHZHQBBBM/

circularul stationar ma gandesc ca e mai usor de folosit dar cred ca nu poti taia cu el placi OSB

a mai incercat careva sa taie placi OSB cu pendularul si sa mearga OK ?  ma refer la osb din ala din dedeman - calitate mai slaba ... ca stiu ca exista si osb mai dens care e calitate muult mai buna

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cu pendularul tai orice inclusiv fier. De ce nu ai taia OSB oridecare ar fi el ?

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostPaz, on 24 octombrie 2019 - 22:57, said:

Cu pendularul tai orice inclusiv fier. De ce nu ai taia OSB oridecare ar fi el ?
Din motive de productivitate si comoditate.

Pendular mi-am luat Makita, nu vad de ce ar fi mai slab ca Bosch. Aschii sar, dar nu cine stie ce. Daca vrei fara, pui lamela cu dintii mici, dar iti creste barba taind.

Daca le folosesti acasa si ai acces la priza, nu cred ca solutia pe acumulatori este cea mai fericita.

Edited by claudiu1, 24 October 2019 - 23:03.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu lua verzi de la brandul asta.
Nu se mai fac cum se faceau acum 30 de ani.

Daca vrei bosch, vezi GST 90 E care e mic si bun, si se mai gasestre la oferta pe la 495 -525, si la gri gasesti si cu 350 dar e riscant.
Poate preferi CE cu maner, dar E-ul are corp slim si se poate tine de el.
Am vazut ridicol de multe la SH, deci se cauta, si apoi fie le vand dupa ce-si fac treaba cu el, fie nu au mana si cred ca sculele merg singure fara meserias...
E facut in Rusia, chit ca e irelevant, ca majoritatea pendularelor Bosc sunt facute in Rusia, si alte boschuri albastre sunt majoritatea facute prin Malaezia, cateva in China.
Pendulare Bosch facute in Elvetia sau macar Germania n-am mai vazut de mult noi.
Si Hilti se fac in China de multi ani...

La firmele care fac industriale nici nu exista modele cu maner separat, nici la Fein, nici la Hilti, nici la Mafell.
Mafell e cel mai bun si singurul pendular care e cu totul altceva, mai ales daca folosesti panze propietare cu lama dublata, insa e cam scump la 800 E..

Edited by loock, 24 October 2019 - 23:11.


#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postclaudiu1, on 24 octombrie 2019 - 22:59, said:

Din motive de productivitate si comoditate.
El a intrebat daca taie sau nu.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pendularele bune taie destul de repede.
GST 90 E are 650W, deci nu lua mai slab de atat.
Exista si de 720-800 W, si la Bosch si la Makita, ca sa nu zic doar de Festool si Mafell.
De taiat nu tai chiar orice usor, sau ai nevoie de panze speciale, de ex unele chestii de plastic le sparge si face praf o panza normala, trebuie cu dinti foarte mici sau chiar multimaterial cu granulatie din carburi.
Desigur insa, un circular poate taia mai repede, depinde insa si la el de putere si de panza, unele taie mai lent sau la fel, altele iti sar in cap si strica materialul, nu merge sa le fortezi.
Chiar si un multicutter e uneori foarte util, si chiar daca e mai lent decat un pendular, poti sa faci cu el lucruri pe care fie nu le poti face cu pendularul, fie pe altele le faci mult mai usor tot cu el.

Edited by loock, 24 October 2019 - 23:13.


#9
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
m-am uitat peste GST 90 BE (https://www.atelieru...tic-p-2918.html) si pare intr-adevar tentant - as putea lua doar asta pt inceput sa vad daca ma descurc cu el.. atata doar ca nu o sa pot taia cu el in unghi
la pendulare in general problema e si ca nu poti taia chiar drept cu ele (de ex. cu cel no name pe care il am acuma nici sa vreau nu pot.. asa de stramb merge)

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Vezi ca exista si GST 90 E fara B, care se tine direct de corp si se poate controla mai bine.

E poate cel mai slim pendular profesional care se tine direct de corp, altele sunt toate cel putin o idee mai butucanoase.

Stiu un tip care lucreaza de 4 ani profesional zilnic cu GST 90 E, face decupaje in blaturi de bucatarie de 38mm, pt. plite, chiuvete, tevi, si o gramada mare de alte decupaje in placi de PAL, MDF, HDF, etc. si taie foarte bine cu el, si drept, insa e meserias si are mana, altfel lama e flexibila si prinderea ei la fel (cu exceptia Mafell si la pendular si la panza dubla, exista diferente mari intre un Festool si altceva, dar diferentele nu sunt asa de mari precum ai vrea - doar Mafell ofera cu totul altceva si la prindere si la lama).
Pana acum n-a avut nevoie de service la el - ca la mine ajungea pt. asta.

Preturile variza, uneori e mai mic la atelier, alteori la shopexpet, alteori in alte parti, sunt zeci de magazine.

Edited by loock, 24 October 2019 - 23:25.


#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Toate pendularele taie stramb pe distante mai lungi, trebuie si circularul.

#12
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

View Postloock, on 24 octombrie 2019 - 23:16, said:

Vezi ca exista si GST 90 E fara B, care se tine direct de corp si se poate controla mai bine.

E poate cel mai slim pendular profesional care se tine direct de corp, altele sunt toate cel putin o idee mai butucanoase.
gasit https://www.atelieru...ic-p-45863.html dar parca nu as da atata pe un pendular..

#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu te-as sfatui sa-l probezi inainte sa cumperi unul din ala fara maner. Eu nu m-am gasit niciodata bine cu el. E foarte incomod.

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pendularul e bun pentru decupaje, în rest circularul e mai precis sau rapid.
Cam multã desfãșurare de forțe pentru niște custi. Mâine probabil vorbim de un abricht.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postppp123, on 24 octombrie 2019 - 23:18, said:

gasit https://www.atelieru...ic-p-45863.html dar parca nu as da atata pe un pendular..

A fost al atelier si cu 495, la altii a fost si 525 ani de zile.
E la shopexpert 579.
Si il gasesti si mai ieftin in alte parti.

View PostPaz, on 24 octombrie 2019 - 23:22, said:

Eu te-as sfatui sa-l probezi inainte sa cumperi unul din ala fara maner. Eu nu m-am gasit niciodata bine cu el. E foarte incomod.

Care el ???

E diferenta semnificativa intre GST 90 E care e mai slim si altele care sunt mult mai butucanoase - inclusiv celelalte multe Boschuri albastre sunt mai butucanoase, si Festool, Makita si Mafell.
Se pot tine in mana toate, dar asta chiar e foarte OK, si prinderea asta iti permite un control mai bun.

Cum am spus, nu exista industriale decat asa, si la Fein, Hilti si Mafell nu au decat cu prindere pe corp, si nu sunt astia prosti.

Edited by loock, 24 October 2019 - 23:26.


#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postloock, on 24 octombrie 2019 - 23:31, said:

Care el ???
M-am referit la tipul de scula. Eu am un Festool. Si am si un Bosch verde cu maner. Imi e mai comod Bosch-ul.

#17
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
cred ca raman la GST 90 BE - vad ca poate taia si in unghi : Talpa reglabila la 45 grade

#18
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Iti trebuie un circular de masa. Tine loc si de debitor, si de taiat pe lungime.
Pendularul, asa cum spunea un coleg mai sus, este pentru decupaje. Poti taia drept cu el si pe lungimi mari, dar iti trebuie o rigla care se prinde pe placa, pentru ghidaj. La fel si pentru circularul de mana.

Eu am astea:
https://www.hornbach...538/produs.html
https://www.hornbach...432/produs.html
https://www.hornbach...139/produs.html

Edited by claz, 24 October 2019 - 23:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate