Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Scule - pendular , fierastrau circular ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Festool e foarte incomod la preț :)

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Paz, on 24 octombrie 2019 - 23:33, said:

M-am referit la tipul de scula. Eu am un Festool. Si am si un Bosch verde cu maner. Imi e mai comod Bosch-ul.

GST 90 E e singurul care nu e butucanos.

Makita si Festool sunt deja sensibil mai groase, apoi Hilti, alte Boschuri si Mafell sunt si mai groase....
Makita 4351 e chiar mai slim decat Festool, dar tot mai gros decat GST 90 E.
Alte Boschuri contemporane sunt mult mai butucanoase si nu m-as uita nici o secunda la ele nici eu...
Imi pare rau ca nu e si Mafell asa de slim ca luam si eu.

Edited by loock, 24 October 2019 - 23:41.


#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 BloodRa, on 24 octombrie 2019 - 23:34, said:

Festool e foarte incomod la preț Posted Image

Da, cred ca de-aia nu-mi place mie. Am crezut ca-i arat blana si o taie singur. Posted Image

Edited by Paz, 24 October 2019 - 23:40.


#22
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
de asta ce ziceti? E la acelai pret cu gts 90 be

https://www.atelieru...0-mm-p-802.html

Edited by ppp123, 24 October 2019 - 23:46.


#23
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu nu-l vad. In orice caz, dupa parerea mea pendularul e bun si unul ieftin. Pe care-l folosesti doar unde nu poate circularul.

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Paz, on 24 octombrie 2019 - 23:39, said:

Da, cred ca de-aia nu-mi place mie. Am crezut ca-i arat blana si o taie singur. Posted Image

Am la firma Festool si cu maner si fara, plus o Makita 4351 tot fara maner.
Makita a ramas de backup chit ca nu e mare diferenta.
E si subiectiva treaba, nici mie nu-mi plac Festool, daca nu te tii bine de ele vibreza si taie serpuit, dar meseriasii le controleaza si taie incredibil de drept, insa meseriasul conteaza mai mult decat scula.
Festool sunt facute ca si majoritatea celorlalte, ba in ultima vreme chair mai prost...am avut noroc ac am luat acum cativa ani si erau bune.
Pana si prinderea sunt flexibila in toate partile si din ea si din prindere, ca sa poti lua curbe.
Mafell e singuul care face ceva complet diferit, panza are o prindere diferita si f solida in partea de sus, si pe langa panze normale se pot pune si unele dublate care sunt mai rigide.

#25
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Scumpe, dar au si scule bune. E drept că trebuie găsită o scuză mai puternică decât cușcă pentru câine.
https://www.festool....5,2-rebi-set-fs

#26
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Mi se pare mie sau circularele Bosch sunt toate facute pe mana stanga ?

#27
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ti se pare, pentru că ești dreptaci. Celor stângaci li se pare că sunt făcute pentru dreptaci  :)

#28
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 BloodRa, on 24 octombrie 2019 - 23:49, said:

Scumpe, dar au si scule bune. E drept că trebuie găsită o scuză mai puternică decât cușcă pentru câine.
https://www.festool....5,2-rebi-set-fs
Sunt bani aruncati pt cine lucreaza in curte sau alte conitii unde nu e foarte importanta curatenia.

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 ppp123, on 24 octombrie 2019 - 23:46, said:

de asta ce ziceti? E la acelai pret cu gts 90 be

https://www.atelieru...0-mm-p-802.html

La pret e una, dar exista si cu imersare, apropo de decupaje, care din pacate e mai scump.
Varianta Bosch cu imersare, de 1400W e o clona simplificata de Mafell, ii lipsesc anumite functii dedicate precum scoring ( incizare dedicata care insa se poate realiza si ea fara dedicare), si unele au talpa stramba si trebuie atentie sa le dai inapoi, altfel motorul e mai puternic decat la Festool si taie mai lejer.
Tot Mafell e tata lor, dar sigur ca are un pret pe masura.
Makita are unul destul de bun de 1300 W care taie mai bine decat Festool care are 1200 W.

Cu imersare la un pret chiar mai mic decat ce ai pus, a fost un Parkside la Lidl acum o luna... Posted Image
Avea si doua bucati de sina, cred ca 2 x 70, nu prea era destul si pt treburi seriaose era nevoie sa mai cumperi seprat sina dedicata.
Are garantie 3 ani, si pt taiat custi de caini...

Edited by loock, 24 October 2019 - 23:58.


#30
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 loock, on 24 octombrie 2019 - 23:49, said:

meseriasii le controleaza si taie incredibil de drept, insa meseriasul conteaza mai mult decat scula.
Eu si Festool-ul meu taiem stramb intr-o veselie. L-am luat cand nu stiam bine cum e treaba. Eu lucrez numai in regim de hobby si cate una alta prin casa.

Ce e imersarea ?

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca ai bani de Festool, ia-ti mai bine Mafell si la circulare si la pendular.

Sunt OK si la bormasni precum T18 C pt isurubari si gauriri normale, dar sa nu vrei sa faci frezari, carotari si gauriri de calibru mare, la care nu merge bine nici cu PDC si DRC care sunt luate de la Protool pt ca au toate un limitator electronic chiar si pe pozitia de gaurire, care le taie din elan...
CXS si TXS sunt o prostie, ba chiar si C18 care e dezechilibrat.
Bosch GSR 12V-15 FC e mult mai bun / puternic.
DRC si PDC sunt interesante dar mai grele si te cam obliga sa pui si acumulator mare, n-as abuza de cel compact la ele.

Festool sunt tari la unele slefuitoare, au printre altele si un aspirator interesant cu etaj de separare centrifugala, insa nimeni nu le afce pe toate perfect.

Circularul lor cu imersare e mai mult hobby, nu e construit pt uz profesional si industrial.
1200 W e cam putin si e mai lent, intra in protectie, are un lagar de bronz, frana de plastic direct in ventilator, carcasa motor mai putin solida, etc.
La avantaje ar fi ca poate taia f aproape de marginea panzei, e f plata carcasa pe partea ei, insa asta e util doar daca trimuiesti lambriuri gata montate, si sunt si alte circulare care pot sa faca asta.
Nici la 45 nu taie suficient de adanc, mai ales ca specifica fara sina si tai cu sina pusa...
Au si de 210mm dar e deja f mare si greu.
Makita e deja decent la 1300W, Bosch e OK dar unele au talpa stramaba si nu are scoring, iar Mafell e chiar dumnezeul lor si e foarte fain.
La bormasni Mafel are niste clone de Metabo, posibil cu o mai buna protectie electronica de unde si specificatia cu mai putin Nm, insa cea mica de 10,8 e neergonomica cu acumulatorul pus invers fata de Bosch, iar celelalte sunt grele toate.
Nimeni nu le face pe toate perfect.

Edited by loock, 25 October 2019 - 00:20.


#32
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Festool face scule bune, dar merită doar cele speciale sau de nișă (In cazul meu freza de cant sau nuturi si jucăria de mai sus, care mai mult stă, e pentru panouri mari). La restul se gasesc alternative comparabile mai ieftine (Aeg la subsemnatul).

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Paz, on 24 octombrie 2019 - 23:59, said:

Ce e imersarea ?

Plunge cut.

Are mecanism facut special pt plunge cut, cu limitator de adancime, si se folosesc normal cu sina dedicata.

Unii fac decupaje in blaturi de bucatarie cu ele.
Insa doar Mafell are niste indicatoare suficient de precise ca sa mergi foarte aproape de cele 4 gauri facute in colturi, si chiar si cu el trebuie sa termini cu alta scula, fie un pendular, fie un multicutter.
Cu alte marci poti sa mergi pana la 5-8 cm si de acolo termini cu pendularul.

E mai riscant sa tai cu circularul, poate sa aiba recul si sa sara inapoi, chiar stricand materialul.
Din cauza asta nu e bine sa tai prea repede cu ele nici daca au forta suficienta.
Unele au un sistem anti kickback care se poate monta, insa e enervant ca blocheaza scula si cand vrei sa o tragi intentionat...

Edited by loock, 25 October 2019 - 00:31.


#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Paz, on 24 octombrie 2019 - 22:47, said:

Circularul, pendularul si o bormasina ia-le pe baterie.
2 din cele postate de el sint portabile, chiar daca cu fir. Sint f ok

 ppp123, on 24 octombrie 2019 - 22:53, said:

bormasina am tot de la bosh dar pe cablu - e OK - o folosesc doar in garaj unde am prize destule  https://www.emag.ro/...0/pd/DHZHQBBBM/

circularul stationar ma gandesc ca e mai usor de folosit dar cred ca nu poti taia cu el placi OSB

a mai incercat careva sa taie placi OSB cu pendularul si sa mearga OK ?  ma refer la osb din ala din dedeman - calitate mai slaba ... ca stiu ca exista si osb mai dens care e calitate muult mai buna
proasta alegere la bormasina, mai bine intrebai si la aia, trebuia sa iei una cu SDS.

pendularul are utilizarile lui, dar nu se compara cu circularul la viteza si orice altceva... e mult mai bun pt OSB

 Paz, on 24 octombrie 2019 - 22:57, said:

Cu pendularul tai orice inclusiv fier. De ce nu ai taia OSB oridecare ar fi el ?
pe naiba... te chinui de innebunesti si dai bani pe panze peste panze ca se duc imediat. circularul e sfant. Mai scump, dar mai bun

 Paz, on 24 octombrie 2019 - 23:16, said:

Toate pendularele taie stramb pe distante mai lungi, trebuie si circularul.
confirm si eu, nu se poate taia drept cu pendularul, chiar daca se merge drept orizontal, va fi putin stranb in sectiune, vertical etc
e o limitare tehnica si nu tine de "mana" meseriasului...

 ppp123, on 24 octombrie 2019 - 23:46, said:

de asta ce ziceti? E la acelai pret cu gts 90 be

https://www.atelieru...0-mm-p-802.html
pai da, cu asta poti sa tai drept. Lama nu se misca stanga dreapta, nu e flexibila. Orice mana ai avea, la o lama flexibila cum are pendularul, nu ai ce sa ii faci

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
L-ai luat prea brutal si nu te crede.

Bormasina aia are turatie la mandrina relativ mare, fara cutie de viteza mecanica, motiv pt care nu are cuplu bun pt insurubari, nici limitator de cuplu, e si dezechilibrata in fata si obositoare pt insurubari, si chiar daca puterea de 600W iti permite sa faci si insurubari medii, o abuzezi si la angrenaj si la motor, atat la bobinaj cat si la perii.
Iar percutia este lenta fata de o rotopercutanta dedicata.
Pt gauri mici e overkill, iar pt gauri mari e prea slaba...
Ca sa zic si de bine ceva, e un model care are inca schimbator de sens langa tragaci, o chestie care din pacate e pe cale de disparitie si la rotopercutante si la alte bormasi pe cablu, si la Bosch si la Makita. Au de mai multi ani schimbator cu placa rotativa pt perii.
La makita inca sunt cateva rotopercutante cu schimbator electronic, cu acumulatori de ex DHR141 de ex. iar pe cablu doar modele de putere mai mare de la HR 2640/2641 in sus, sau poate daca mai e pe undeva o HR 2450 ramasa pe stoc si una chinezeasca nu poloneza...
La bosch verde e teapa, are placa rotativa din plastic care se topeste usor, fara detente, fara arcuri, fara platini, dar sarma de cupru, si e antrenata de un buton transversal care la exterior seamana cu cele de la cele cu acumulator, dar de fapt e o teapa cretina, butonul din plastic avand la mijloc o parghie de antrenare lunga, dintr-un plastic ABS prost care se rupe imediat; facute in Ungaria cu chinezesti si butonul respectiv cehesc.
Inca mai exista si modele si Bosch si Makita cu schimbator langa tragaci bine facut...

Nici pe acumulator nu e una perfecta pt toate treburile.
Unele sunt puternice dar prea grele.
Pt uz general e buna GSR 12V-15 sau varianta FC cu capete interschimbabile, si oricum cu minim 2 x 2Ah si incarcator de 3A
Pt. putere medie ar fi un Hilti SF 6-A22 si SF 6H A22
Pt putere mare ar fi Makita DDF sau DHP 458 cu perii si la oferta.

Pt rotopercutanta e buna Makita HR 2630/2631/2630T/2631FT, sau un HR 2450 mai vechi cu schimbator de sens la tragaci, sau 2640/41 care are maner D si schimbator mai ergonomic dar e cam prea puternica la 2,9J.
Pe acumulator ar fi Makita DHR 241
Sunt bune si Bosch GBH 2-26 si 2-28 dar acele makite sunt mai fiabile. Si Makita are alte modele mai slabe...

Edited by loock, 25 October 2019 - 01:00.


#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I2EXiiecWh8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5rz0OgrP3Zk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 loock, on 25 octombrie 2019 - 00:48, said:

Pt. putere medie ar fi un Hilti SF 6-A22 si SF 6H A22
Pt putere mare ar fi Makita DDF sau DHP 458 cu perii si la oferta.
aia de 22v e mai slaba ca cele pe 18 zici? de ce? DDF vad ca e fara perii

Aici se explica/vede de ce nu se poate taia drept cu pendularul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R_-2wufB-1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate