Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Scule - pendular , fierastrau circular ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostIon_Bumbu, on 25 octombrie 2019 - 12:26, said:

Ca pendulare, am un DeWalt 331K, a fost prin Hornbach la oferta, vreo 450 lei, e puternic, taie drept si nu vibreaza, il consider circularul incepatorului.
Eu ca masini am una care merge pe dreapta. O consider motocicleta viitorului. :P

#56
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
DeWalt 331K la 450 lei???

#57
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006

View Postunbrutus, on 25 octombrie 2019 - 10:22, said:


Da si de 25si 26 mm daca e o freza si gauresti 18mm.
Si am vazut dat cu ea si de 35 insa asta e deja abuz.

GSR 12V-35 este brushless, exact ce nu vreau, piese mult mai scumpe, si scula e mai scumpa, iar puterea e foarte apropiata.
Are 20 Nm cuplu soft care e cel real, deci doar 5 Nm.
Hard are 35, deci tot 5 Nm diferenta ca 12V15 are 30, insa asta doar iti da peste cap suruburile, e inertia de rotatie.

Legat de 10,8 2 Li, am scris eu mai sus de 2 -3 ori ca este identica cu alte abtibilduri.
Si acumulatorii sunt identici cu alte abtibilduri.

#58
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010

View PostTaxon, on 25 octombrie 2019 - 12:37, said:

DeWalt 331K la 450 lei???

Da, a fost ceva oferta caum vreo 3-4 ani, lichidare de stoc, cred.
N`am rezistat!

#59
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Arata foarte steampunk dewaltul ala.
Adam Savage are unul.
Nu e genul meu, nu zic ca e prost, insa e cam prea mare si oricum nu e pe gustul meu.
Nu sunt rautacios daca zic ca nu-l luam nici gratis.
Daca era o bormasina poate o luam pt colectie, dar un pendular mare si ciudat era in plus la mine.

Edited by loock, 25 October 2019 - 13:32.


#60
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postloock, on 25 octombrie 2019 - 13:31, said:

Nu e genul meu, nu zic ca e prost, insa e cam prea mare si oricum nu e pe gustul meu.
nu imi dau seama cat e de mare din poze, dar totusi, daca face cumva sa taie mai drept atat in sectiune verticala cat si orizontala ca altele, are votul meu

problema mare a pendularelor este ca nu poti controla perfect taierea pt ca lama oscileaza in toate partile

#61
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

View Postunbrutus, on 25 octombrie 2019 - 00:42, said:

proasta alegere la bormasina, mai bine intrebai si la aia, trebuia sa iei una cu SDS.
ce e SDS ?

Care e diferenta intre Bosh GST 90 BE si GST 8000 E https://www.emag.ro/...2BBM,DSF2L2BBM/
inafara de functia de aspirare a lui 90 BE ?

GST 8000 E are si putere mai mare si pret mai mic decat 90 BE.

#62
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,598
  • Înscris: 08.03.2017
GST 8000 este varianta hoby din linia profesionala, este trecerea de laverde la albastru, GST90 e gama pro, testat, foarte bun.

#63
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006

View Postunbrutus, on 25 octombrie 2019 - 22:31, said:

nu imi dau seama cat e de mare din poze, dar totusi, daca face cumva sa taie mai drept atat in sectiune verticala cat si orizontala ca altele, are votul meu

problema mare a pendularelor este ca nu poti controla perfect taierea pt ca lama oscileaza in toate partile

Vezi un pendular Mafell si pune lama dublata Mafell, si o sa vezi ca nu mai face asa.
Nu am spus sa iei ci sa vezi, pt ca e Festool pare ieftin pe langa el la pret, si e mai butucanos - nici eu nu as lua din cauza asta.
E singurul care are mecanism complet diferit de alte pendulare.

Eu personal cand vreau sa tai mai drept folosesc un multicutter.

Edited by loock, 26 October 2019 - 11:20.


#64
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdanwd, on 25 octombrie 2019 - 07:47, said:

- Dewalt pentru gama de masini de infiletat cu percutie, impactoare, circular de mana, pendulare, circular culisant daca vrei lucrari de dulgherie, daca vrei calitate si lucrari de tamplarie iei Festool, cu exceptia masinilor de infiletat. Daca ai posibilitatea sa schizitionezi din SUA la 1000 se $ ai o gramada de scule de exemplu: https://www.amazon.d...CJGPK3AF683AJ50

DeWalt sunt acum chinezarii, e brand B&D si au fuzionat si cu Stanley si le-au stricat pe toate 3.
Inca au cateva modele OK, insa printre ele sunt multe teapa, si nu as pierde vremea scormonind printre reviewuri.
E drept ca si la Bosch si la Makita e oarecum similar, deci cine e fan Dewalt poate sa scormoneasca...

Legat de Festool, am la firma o gramada de scule Festool, oamenii se descurca cu ele, dar eu sincer nu sunt fan, prefer Mafell + Makita + Bosch, in functe de scula.
Si daca ar fi sa iau Festool, as alege exact invers decat recomanzi, mai degraba as lua doar bormasini cu acumulator T18 C, si nimic altceva.
Sunt insa f. scumpe in kit cu toate capetele interschimbabile, asa ca desigur nu ar fi o prioritate nici ele daca ar fi vorba de buget.
La circulare Mafell sunt devastator mai bune, si Makita sunt mult mai bune.
La pendulare Mafell combina un mecanism mult mai bun cu o carcasa mai butucanoasa fara alt maner, motiv pt care prefer Bosch GSR 90 E care are carcasa mai slim.
La bormasni cu acumulator prefer in primul rand Bosch GSR 12V-15 eventual FC care are si capete interschimbabile, si alte bormasni pt cazuri rare cand e nevoie de cuplu mai mare, Hilti, Makita, Fein, Mafell si chiar Festool cu precizarea ca Festool e bun la insurubari si gauriri normale, insa la gauriri si carotari de diametru mare intra in protectie mai repede si pe treapta de gaurire.

In postarea anteriora, prin taiat mai drept cu multicutter ma refeream la decupaje mici sau moderate, nu la debitari mari.
Anumite debitari se fac cu circular cu rabatere, eventual si glisare + rabatere, altele se fac cu circular sau circulat cu plunge cut, altele se fac OK si cu pendularul.

Edited by loock, 26 October 2019 - 11:47.


#65
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010
Pendularul DeWalt este Made in Cehia, incepe tot cu C dar e ceva distanta...

Edited by Ion_Bumbu, 26 October 2019 - 14:43.


#66
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Nu inseamna nimic.
Si Bosch face piese in Cehia si unele sunt absurd de proaste.
De exemplu butonul de schimbat sensul de rotatie de la PSB-urile pe cablu, facut dintr-un ABS prost in Cehia, e o imbecilitate de rusinea lumii, cu acea tija din plastic subtire si prost care se ridica din buton ca sa roteasca placa rotativa cu perii, si evident se rupe imediat, iar  placa e alta imbecilitate din plastic ieftin care se topeste usor, fara detente, fara resorturi, fara platini, doar contacte din sarma de cupru chioara.

Si Wera fabrica biti in Cehia, au mutat industria din partea cealalta a Germaniei, din Wuppertal tocmai in Cehia.
Bitii sunt buni cei de impact - folositi fara impact..., insa nici ei nu sunt pe toate gusturile, de ex fac supadrive in loc de PZ-ul clasic, si suporta tolerante mai mari de inclinare, insa si scapa mai usor, asa ca unii prefera tot Bosch extra hard care au forma clasica de PZ si stau mai bine in floare. Fiecare e bun in felul lui.

Edited by loock, 26 October 2019 - 15:14.


#67
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010
Si ce treaba are Bosch cu DeWalt?
DeWalt cehesc e OK

#68
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Legatura e ca, mai putin conteaza unde sunt facute, si mai mult conteaza modelul anume.
Mai mult conteaza cand sunt facute, si exemplarul anume, decat unde sunt facute...

E prea mare si prea ciudat pendularul ala, design steampunk dar cu o carcasa de plastic, de parca nu era kitsch oricum...
Are Adam Savage unul de genul asta, dar nu ma iau dupa alegerile lui.
Are si Makita DF330 care e o porcarie si o mare teapa...

Apropo, cand vrea sa faca niste taieri mai precise, Adam Savage foloseste niste fierastraie japoneze manuale, old school, lent dar bun.

Edited by loock, 26 October 2019 - 15:57.


#69
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010
Merge si pendularul bine si drept.

#70
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Tot ce vedeți la adam savage e reclamă.

#71
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,598
  • Înscris: 08.03.2017
Bosch GST 140 BCE este suprem in taieri drepte (in sensul ca mai drept decat cu acest aparat nu se poate la acesti bani) , dublu ghidaj cu role care reduce semnificativ vibratia panzei , da , stiu ca este scump, depinde de fiecare dar este fabricat in Elvetia si e din alt film , este pentru taieri de mare precizie iar echivalent la 1000 lei nu cred ca gasesti, mai scump cu siguranta . GST 150 este pentru hei rup, tai casa, tai masina ...acesta e pentru finete dar daca te ambitionezi la 780 W motor nu cred ca te lasa la greu.

Edited by ldpe, 26 October 2019 - 17:11.


#72
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006

View Postldpe, on 26 octombrie 2019 - 17:11, said:

Bosch GST 140 BCE este suprem in taieri drepte (in sensul ca mai drept decat cu acest aparat nu se poate la acesti bani) , dublu ghidaj cu role care reduce semnificativ vibratia panzei , da , stiu ca este scump, depinde de fiecare dar este fabricat in Elvetia si e din alt film , este pentru taieri de mare precizie iar echivalent la 1000 lei nu cred ca gasesti, mai scump cu siguranta . GST 150 este pentru hei rup, tai casa, tai masina ...acesta e pentru finete dar daca te ambitionezi la 780 W motor nu cred ca te lasa la greu.

140 e pe cale de disparitie, la majoritatea nu mai e pe stoc, si am recomandat 90 E chiar daca e rusesc pt ca se prinde de corp dar e mai slim.

Cat despre sustinerea in 2 puncte e tot vrajeala.
Am vazut si cu sustinere in 3 puncte, si la Festool, si la altele, si tot sare lama din cand in cand, si chiar ignorand asta, tot se duce in toate partile.

Singurul la care nu se balangane panza, dar asta daca pui si lama speciala dublata, e Mafell P1 cc , care insa e mai butucanos si mai putin comod de tinut in mana, chiar daca sunt unele la Bosch si mai groase decat el...
Exista si GST 140 CE fara B, care se tine de corp fara alt maner, dar tot e mai gros deact 90 E.

Edited by loock, 26 October 2019 - 17:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate