Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Scule - pendular , fierastrau circular ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La taieri drepte eu prefer Piolent-ul, are sistemul de ghidaj cu 2 blocuri reglabile pe talpa.
Au fost o groaza de discutii despre taiat cu pendularul, aici:
https://forum.softpe...0#entry23838176
Daca cititi poate va ajuta sa taiati cit mai drept in materiale dificile, PAL melaminat fiind unul pretentios.

Despre Phiolent, colegul nostru @tinel231 a scris la obiect:
https://forum.softpe...0#entry23838952

Edited by Ion_Bumbu, 26 October 2019 - 17:54.


#74
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postloock, on 26 octombrie 2019 - 11:17, said:

Eu personal cand vreau sa tai mai drept folosesc un multicutter.
pt blat bucatarie decupaj chiuveta ar avea forta multicutterul? poti pune un exemplu de scula?

View Postloock, on 26 octombrie 2019 - 11:37, said:

DeWalt sunt acum chinezarii, e brand B&D si au fuzionat si cu Stanley si le-au stricat pe toate 3.
Inca au cateva modele OK, insa printre ele sunt multe teapa, si nu as pierde vremea scormonind printre reviewuri.
E drept ca si la Bosch si la Makita e oarecum similar, deci cine e fan Dewalt poate sa scormoneasca...
totusi am vazut ceva f inteligent la DeWalt, au incarcatoare care limiteaza incarcarea un pic mai jos ceea ce mareste semnificativ durata de viata a bateriilor

View Postloock, on 26 octombrie 2019 - 11:37, said:

La pendulare Mafell combina un mecanism mult mai bun
merg tot cu panzele obisnuite sau necesita panze speciale?

#75
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"140 e pe cale de disparitie, la majoritatea nu mai e pe stoc, si am recomandat 90 E chiar daca e rusesc pt ca se prinde de corp dar e mai slim."

Ma refeream la 140 ca peste el nu gasesti la bani putini, e foarte complex la ghidaj fata de unul normal chiar si 150 -ul .
L-am gasit la doua firme pe stoc la 1000 lei , pentru precizie e ok , acum ce nu stiu e unde este fabricat , daca e Elvetia e super dar daca e Rusia e o problema , la rotopercutoarele bosch fabricate in rusia le cam pica mandrina...

Edited by ldpe, 26 October 2019 - 19:59.


#76
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostIon_Bumbu, on 26 octombrie 2019 - 17:48, said:

La taieri drepte eu prefer Piolent-ul, are sistemul de ghidaj cu 2 blocuri reglabile pe talpa.
Au fost o groaza de discutii despre taiat cu pendularul, aici:
https://forum.softpe...0#entry23838176
Daca cititi poate va ajuta sa taiati cit mai drept in materiale dificile, PAL melaminat fiind unul pretentios.

Despre Phiolent, colegul nostru @tinel231 a scris la obiect:
https://forum.softpe...0#entry23838952
am citit, concluzia e clara: cu pendularul nu se poate taia drept. Practic experimentul tau demonstreaza asta. Poate cu o singura marca de pendular si cu ghidaje complicate si consumatoare de timp ar merge, dar parca tot mai simplu ar fi cu circularul

#77
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, experimentul meu arata ca se poate taia drept cu pendularul.
Merge bine si DeWalt insa am preferat Piolent deoarece cu ala am mai taiat cu dreptarul, si aveam deja gata facut compensatorul, DeWalt e luat pentru putere si comoditate, este extrem de linistit la taiere, nu vibreaza, nu sare de pe masa.
Ce e adevarat este ca metoda este consumatoare de timp, cum fortezi cum o ia razna ceva. Pentru melaminat lamele sint relativ scumpe si...nu dureaza mult chiar cele bimetal.
N`am recomandat folosirea ei, am spus doar ca se poate.
Personal am aplicat`o de citeva ori in melaminat subtire, cred ca de 18mm, in ala merge mult mai lejer.
In scindura e usor de taiat deoarece pinza are ceapraz pe exterior si are joc in taietura incit nu mai are ideea sa o ia aiurea.
Pina la urma trebuie sa te descurci cu ce ai la fata locului.

View Postunbrutus, on 26 octombrie 2019 - 19:49, said:

pt blat bucatarie decupaj chiuveta ar avea forta multicutterul? poti pune un exemplu de scula?


Va raspund eu, am PMF 180 si da, puteti taia blat cu el cu 2 conditii, sa aveti pinza cu bimetal si...rabdare aproape ingereasca.
Altfel se lucreaza fain cu ele, cind faceam aeromodele as fi fost in delir sa am unul din asta.
Acuma il am si de vreo 5 ani nu m`am mai atins de el... :(

#78
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostIon_Bumbu, on 26 octombrie 2019 - 20:22, said:

Ce e adevarat este ca metoda este consumatoare de timp, cum fortezi cum o ia razna ceva. Pentru melaminat lamele sint relativ scumpe si...nu dureaza mult chiar cele bimetal.
N`am recomandat folosirea ei, am spus doar ca se poate.
atunci sintem de acord, se poate dar practic nu se poate.  Si intr-adevar, si panzele se duc naiba imediat intr-un banal blat de bucatarie

#79
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postunbrutus, on 26 octombrie 2019 - 19:49, said:

pt blat bucatarie decupaj chiuveta ar avea forta multicutterul? poti pune un exemplu de scula?


totusi am vazut ceva f inteligent la DeWalt, au incarcatoare care limiteaza incarcarea un pic mai jos ceea ce mareste semnificativ durata de viata a bateriilor


merg tot cu panzele obisnuite sau necesita panze speciale?

1. Nu am recomandat asa ceva, ba chiar am precizat ca e bun pt. alte lucruri.
Altfel de putut se poate daca ai rabdare si panza buna.
Multicuttere sunt si de 300W si de 370 W, dar si cu 250W sunt f. bune, ba chiar si cu mult mai putin de atat, acumulator de 10,8V compact doar cu 3 celule mici.
Fein care le-a inventat de juma de secol, le facea inainte de 125-250W, apoi Makita a fortat la 300W, apoi au scos si Fein de 350 W, si apoi Fein a scos si supercut de 450W, astea pe cablu, dar si la mai putin de 250W are putere, si cu 100 e OK mai ales cu o lama subtire, dar trebuie grija sa nu le indoi daca sunt f subtiri si tai blat de 38mm...
Si cu acumulator sunt si normale cu 10,8V compact cu 3 celule, are si Bosch unul albastru relativ accesibil dar e brushless si preferam sa nu fie...au si pe 18V si mai mult, si Makita si Bosch si Fein si majoritatea producatorilor. Fein a scos de multi ani  pe 18V cu acumulatori de 4Ah cu doua randuri de celule, atat la seria multimaster cat si la seria industriala supercut construction si supercut automotive.
Problema mare nu e puterea (sigur la blat gros conteaza si puterea) cat panzele, care sunt cam scumpe cele bune, si alea bune si rezonabile se gasesc si mai greu in RO.
Apoi blatul de bucatarie are de obicei o melamina mult mai groasa decat se pune acum pe PAL, si se cam fac praf panzele de lemn imediat in ea.
Panzele de lemn au dinti mai mari si taie mai repede, dar se uzeaza imediat in melamina tare.
Exista panze multimaterial care sunt f scumpe si daca sunt doar cu rugozitate sunt foarte lente, si mai exista si panze de lemn si metal, sau lemn care mai are prin el cuie de fier moale, si astea rezista mai bine dar au dintii marunti si sunt mai lente.
Exista si doar de metal ca o panza de bomfaier cu dinti si mai mici, evident si mai lente.
Eu am taiat recent ~ 30cm de PAL de 18, care are insa finisaj de hartie melaminata foarte subtire.
Am taiat mai intai cu o lama HSS ca sa uzez mai putin panza de lemn, si apoi am folosit o panza de lemn si metal, pe care nu o gaseam anul trecut in tara si a trebuit sa fac comanda la un magzin si sa astept cateva saptamani. E un model care e bun dar are pret mai accesibil, ca altfel mai erau si altele de lemn si metal dar mai scumpe.
Il folosec mai mult pt. plunge cut la taiat de plinte montate, pt montat inchideri.
Prima data l-am folosit cu mai multi ani in urma sa tai un 3 trapeze in parchetul montat, sub pragul de trecere, ca sa treaca un cablu pe langa holsuruburile care tin pragul. Si era de 12mm, AC5 clasa 33 de trafic greu, hidrofugat, melamina rezistenta, si panza de lemn a taiat dar era deja tocita dupa cele 3 mici trapeze. Cu una de lemn si metal rezista deja decent, dar totusi nu-i facuta pt holsuruburi care sunt din otel, si nici sa tai lungimi mari de suprafete cu melamina groasa. Cele dedicate pt metal au dintii si ami mici si sunt cam lente, iar cele cu rugozitate din carburi ar fi deja absurd de lente pt lungimi mari.


Pt. blaturi se foloseste fie pendularul dupa ce dai 4 gauri de 10-12mm in colturi, fie circular cu plunge cut pe sine si se termina la colturi cu un pendular, eventaul termini dupa circular cu imersare cu un multicutter puternic si cu panza buna daca nu ai pendular...
Se poate si cu multicutterul dar dureaza mai mult, si uzezi niste panze scumpe.

E interesant ce zici de curentul de incarcare, poti sa pui linkuri sa vedem.
Aramata SUA foloseste de cand exista acumulatori Li-ion, incarcare limitata la 3,9V pe celula, ca sa mareasca de 3X numarul de cicluri util (in care pastreaza 80 sau macr 60% din capacitatea initiala)

De Mafel am scris si precizat de cel putin 3 ori pe thredul asta, merge si cu panze normale, dar rigiditatea deosebita se obtine doar cu panze dublate special, facute de Mafell.
Poate mai fac si altii, nu m-am interesat.
Deci prinde si normale cu prindere rapida, dar sunt mai rigide unele facute din doua panze sudate in paralel.
Mafell are si mecanism complet diferit cu sustinerea si dirijare de deasupra, dar diferenta maxima se obtine cand se pun si panzele astea mai groase si mai rigide.

Edited by loock, 26 October 2019 - 21:13.


#80
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postunbrutus, on 26 octombrie 2019 - 20:32, said:

atunci sintem de acord, se poate dar practic nu se poate.  Si intr-adevar, si panzele se duc naiba imediat intr-un banal blat de bucatarie
Nu, corect este se poate practic insa este dificil, incet si in final rezulta un procedeu ineficient.
Util doar in caz de emergency.

#81
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mafell se poate utiliza si cu sina Mafell ca un circular plunge cut.
Mafell face si cele mai bune circulare, inclusiv cu plunge cut.
Pendularul P1 CC se poate pune si direct pe sina cu talpa normala, are un sant dedicat pe talpa, si se poate monta si cu o talpa speciala care permite si inclinare ca la circular. Are si banda antiaschii care se poate monta pe ambele talpi, si vine si cu distantier reglabil de urmarire pt margine pt taiat drept, cats i pt facut cercuri.
Se pot realiza foarte usor curbe cu el chiar si cu lama normala, taie vertical si cu una normala daca nu e fortat prea tare in curbe, iar cu lama dublata poate sa se intoarca aproape in loc.

Legat de lamele normale, indiferent de pendular, cele bimetal sunt in general mai flexibile deci mai proaste la taiat drept, asa ca se recomanda panze din otel dintr-o bucata la orice pendular, chiar si daca nu sunt dublate ca cele speciale de la Mafell.

Desigur, cu un circular Mafell MT55 cc pe cablu, sau MT55 18M cu acumulator, se poate taia si ami repede, dar aproape de colturi tot trebuie sa termini decupajul cu un pendular sau multicutter.
Interesant ca cel cu acumulator foloseste doar unul singul (la Makita se pun 2), insa cred ca are celule 20170 si poate sa traga un amperaj mult mai mare.
Cel pe cablu e de 1400W ca la Bosch care e o clona simplificata.
La cumulatori puterea e similara, insa dupa socoteala cred ca e mai putin, la 18 V x 70A cu doua randuri de 20170.
Daca mai punem driverul electronic, deja ar avea nevoie sa traga aproape 100 A dintr-un singur acumulator...

La makita merge cu 2 acumulatori cu celule 18650, deci ar putea sa traga 36 x 40 A, si nu trage probabil nici 1300 cat cel pe cablu Makita, pt ca cel cu acumulatori foloseste la makita si o panza mai subtire ca sa fie nevoie de mai putina forta.
Mafell reuseste sa foloseasca panza normala si un singur acumulator, deci packurile cu celule 20170 sunt cu totul altceva...

Edited by loock, 26 October 2019 - 22:15.


#82
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Vă certați degeaba, poți tăia drept cu pendularul, dar sunt scule care fac asta mult mai repede. Pendularul îl folosești acolo unde vrei să nu tai drept, deși si pentru asta e mai bun un banzic.

#83
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Si daca ai de facut un decupaj pe teren la un client, te duci cu ditamai banzicul dupa tine la etajul 14, tai panza ca sa o bagi prin gaura sa faci decupaj, apoi sudezi panza la loc in puncte perfect drept, si dupa ce termini decupajul, tai iar panza ca sa o scoti din decupaj, si apoi iar te cari cu banzicul dupa tine la plecare...

#84
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBloodRa, on 26 octombrie 2019 - 22:01, said:

Vă certați degeaba, poți tăia drept cu pendularul, dar sunt scule care fac asta mult mai repede. Pendularul îl folosești acolo unde vrei să nu tai drept, deși si pentru asta e mai bun un banzic.
nu ne certam, schimbam info utile, si nu iti doresti niciodata sa nu tai drept

#85
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Înseamnă că nu a trebuit niciodată să tai curb după un contur specific... :)

#86
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt si chiuvete rotunde, ovale, rectangulare care au colturi racordate larg, etc.

Mai important e sa tai drept in sensul de verticalitate transversala prin blat.
Si aici Mafell e iar altceva, chit ca si cu el daca folosesti panza normala si fortezi in curbe poate sa iasa mai putin perfecta inclinarea taieturii, insa cu cea dublata deja e si mai bun, poti sa te intorci aproape in loc si iese drept.
Pt. taiere inclinata intentionat, are si placa separata la care se poate seta unghiul de inclinare, si care permite si ea montarea pe sina ca la circular.
La P1 CC nu mai exista deloc rola de ghidaj de jos, insa panza este prinsa si dirijata mult mai bine de sus.
Cei de la Mafell considera ca e contraproductiva, ca pin frecare se incalzeste panza si mai rau si asa taie mai prost si se uzeaza mai repede.
Pistonul care tine panza, la taiere coboara mai aproape de suprafata de taiere.

Edited by loock, 26 October 2019 - 23:16.


#87
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postloock, on 26 octombrie 2019 - 21:01, said:

E interesant ce zici de curentul de incarcare, poti sa pui linkuri sa vedem.
Aramata SUA foloseste de cand exista acumulatori Li-ion, incarcare limitata la 3,9V pe celula, ca sa mareasca de 3X numarul de cicluri util (in care pastreaza 80 sau macr 60% din capacitatea initiala)
din pacate nu mai gasesc, dar exact asta era ideea, ca dewalt e singurul care a ales sa incarce mai putin celulele, si ce impact urias are aceasta minima reducere a incarcarii asupra vietii bateriei...

View PostBloodRa, on 26 octombrie 2019 - 22:48, said:

Înseamnă că nu a trebuit niciodată să tai curb după un contur specific... Posted Image
am inteles gresit postarea ta, evident aia e altceva, dar intelegeai din discutie despre ce e vorba... ai emis un truism pe care nu l-a contrazis nimeni.

noi discutam despre cat de greu (sau practic imposibil) e sa iasa o taietura dreapta cu pendularul... ma rog... pierdem timpul. Taie tu cu pendularul si cantuieste pe urma...

#88
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Bei baieti, omul vrea sa faca niste cotete si una alta pe acasa, nu sa reconstruiasca Arca lui Noe. Posted Image

#89
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pentru cotete, scandurile le poate taia si cu bomfaierul ...
Insa a spus ca ar vrea sa se apuce si de altceva, intr-un viitor nu prea indepartat.
Deci banii investiti intr-o scula mai buna n-ar fi aruncati pe geam ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate