Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Lumini rosu-albastru (ca politia) nou trend.

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Ai văzut vreun radar neinscriptionat vreodată? Are antemergator mașină de politie inscripționata? :)

#38
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 dorin_2k, on 23 octombrie 2019 - 16:24, said:

Ai văzut vreun radar neinscriptionat vreodată? Are antemergator mașină de politie inscripționata? Posted Image
Amice si atunci cand trebuie sa opresti si cand nu? Legea spune clar semnale luminoase si acustice. Daca e neinscriptionata si nu are sirena/girofar si nu vine politistul in paralel cu tine sa te opreasca cu bagheta reflectorizanta etc nu esti obligat sa opresti.

Ala era clar un uzurpator, si nu numai asta dar trendul asta am vazut ca prinde, si este deosebit de periculos.

Edited by emil_sv, 23 October 2019 - 16:43.


#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Am mai scris. Eu nu am vazut masina civila cu stroboscoape rosu albastru fara politisti in ea.
Te mai intre inca o data. Ai vazut vreun radar neinscriptionat in actiune? Da sau nu? Daca nu ai vazut, nu are rost sa continuam discutia.
Daca l-ai vazut in actiune, ai auzit sirena? Ai vazut luninile?
Eu da. Insa nu eram eu cel vizat.
Nu stiu cum as proceda daca in spatele meu e o masina NEINSCRIPTIONATA, cu geamuri fumurii, cu sirena in functiune si stroboscoape in bara.
Inca nu am gasit in OUG vreo referire la asa ceva.

Edited by dorin_2k, 23 October 2019 - 17:13.


#40
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 dorin_2k, on 23 octombrie 2019 - 17:12, said:

Am mai scris. Eu nu am vazut masina civila cu stroboscoape rosu albastru fara politisti in ea.
Te mai intre inca o data. Ai vazut vreun radar neinscriptionat in actiune? Da sau nu? Daca nu ai vazut, nu are rost sa continuam discutia.
Daca l-ai vazut in actiune, ai auzit sirena? Ai vazut luninile?
Eu da. Insa nu eram eu cel vizat.
Nu stiu cum as proceda daca in spatele meu e o masina NEINSCRIPTIONATA, cu geamuri fumurii, cu sirena in functiune si stroboscoape in bara.
Inca nu am gasit in OUG vreo referire la asa ceva.
Pai eu ce zic... Nu era masina de politie. Asta e clar, intrebam ce li se poate face astora pentru ca sunt periculosi. Asta de care va povestesc aici era sa provoace un accident. Luminile acelea in bord asa nu le-am vazut vreodata pe o masina de politie, nu avea alte lumini sau semnale in afara de niste leduri puse in bord. Masinile de politie neinscriptionate au girofar magnetic in caz de ceva.

Edited by emil_sv, 23 October 2019 - 17:24.


#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Nu au niciun girofar magnetic.

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,313
  • Înscris: 05.06.2002
m-a oprit un Logan neinscriptionat cu radar, avea lumini in bara dar a si scos politistul bagheta magica pe geam. venea din sens contrar.

la astia, de cele mai multe ori nici nu poti sa vezi daca-i politist la volan, ca nu-i cocalar destul daca nu are si geamuri fumurii.

Edited by Fane, 23 October 2019 - 17:33.


#43
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 dorin_2k, on 23 octombrie 2019 - 17:28, said:

Nu au niciun girofar magnetic.
Atunci trebuie sa vina cu batul reflectorizant in dreptul tau ca sa te opreasca, iar daca n-are girofar nu trebuie sa te dai la o parte. Asa ca...

PLus ca eu n-am vazut in viata mea masina de politie cu leduri rosu-albastre in bord... Cele ce au semnale au in bara si au girofar....

Edited by emil_sv, 23 October 2019 - 17:37.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.totalmag....ic-stradal.html
deci daca am baston din asta pot sa opresc masinile in trafic?

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001

 emil_sv, on 23 octombrie 2019 - 17:35, said:


Atunci trebuie sa vina cu batul reflectorizant in dreptul tau ca sa te opreasca, iar daca n-are girofar nu trebuie sa te dai la o parte. Asa ca...

PLus ca eu n-am vazut in viata mea masina de politie cu leduri rosu-albastre in bord... Cele ce au semnale au in bara si au girofar....
Am sa caut in arhiva. Sigur am ceva foto cu "neinscriptionatele" de la mine din judet. Si au fost vreo 10 cel putin. Am o lista cu numerele lor. Unele aveau 2-3 seturi de numere de inmatriculare.

#46
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

 Fane, on 23 octombrie 2019 - 13:05, said:

cand pune si sirena ai obligatia sa opresti. masina de politie cu girofar rosu-albastru si sirena e singura care are dreptul sa te opreasca in trafic. la restul doar mergi cat mai pe partea dreapta a drumului cu viteza relativ redusa. pompierii, salvarea s.a. n-au nici o treaba cu tine sa te opreasca, doar sa le faci loc sa treaca cat mai repede. daca opriti la pompieri si salvare mai rau ii incurcati.
In codul rutier spune ca la girofaruri rosii opresti pe margine,iar la girofaruri albastre reduci viteza si mergi cat mai aproape de marginea drumului. Nu conteaza ce scrie pe masina.

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Ia mai cauta in OUG ce scrie la cele albastre. :)
Pune articolul unde scrie ca " nu conteaza ce scrie pe masina".
Sau ai scris doar asa, ca ai auzit tu cand erai mic.


#48
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

 MembruAnonim, on 23 octombrie 2019 - 18:40, said:

http://www.totalmag....ic-stradal.html
deci daca am baston din asta pot sa opresc masinile in trafic?
Daca ai si uniforma, da. Altfel, e mai complicat.

 emil_sv, on 23 octombrie 2019 - 16:19, said:

Nu era nici un sri sau spp, era un frustrat intr-un Touareg vechi circa 2008 care avea o lumina led rosie albastra in bord si dadea flashuri
Nu era un soferache de la CJ, Prefectura sau unde naiba au Touareg?!? Ca au mai dat la stiri smardoi d-astia...

#49
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 Evergreen, on 24 octombrie 2019 - 07:00, said:

Daca ai si uniforma, da. Altfel, e mai complicat.


Nu era un soferache de la CJ, Prefectura sau unde naiba au Touareg?!? Ca au mai dat la stiri smardoi d-astia...
O fi fost, dar luminile lui erau ilegale vadit. Eu nu am pomenit masina folosita in "misiuni" cu leduri in parbriz si fara semnale acustice.

#50
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
Ai citit postarea mea? :) Se poate...

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Evergreen, on 24 octombrie 2019 - 07:00, said:

Daca ai si uniforma, da. Altfel, e mai complicat.


Nu era un soferache de la CJ, Prefectura sau unde naiba au Touareg?!? Ca au mai dat la stiri smardoi d-astia...
Era vorba de un baston scos pe geamul masinii, unde  nu se vede uniforma ;)

#52
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
Aha, sa inteleg ca deschide geamul asa vreo 5-10 cm ca sa nu il traga curentul si pe acolo scoate jumatate din bastonul ala.

Zic sa scriem daca stim cum stau treburile, nu sa ne dam cu parerea....

Edited by Evergreen, 24 October 2019 - 08:36.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ia zi-ne tu cum stau treburile...
Daca scoate un aburel mana pe geam tu iti dai seama ca e uniforma de circulatie? sau la tine au iesit la bust pe geam si cu casketa in cap?

#54
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
De ce sa iti spun eu? Documenteaza-te cum se procedeaza si apoi pune intrebari suplimentare daca nu ai inteles.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate