Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

Piata imobiliara Iasi!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
428 replies to this topic

#397
Cocofel

Cocofel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.02.2021

View Postmariu85, on 27 aprilie 2021 - 23:53, said:



Cu Sararie 202 treaba e foarte serioasa. Sunt curios ce se va intampla cu cei care si-au cumparat apartamente acolo.
https://www.ziarulde...ca--286586.html

Vazusem eu la tv ceva despre un dosar in care era implicat Chirica dar nu mi-am dat seama ca vorbesc de blocul ala.
Nu cred ca o sa demoleze blocul, probabil ramane asa cum e dar sper sa scapam de cativa oameni din “mafia imobiliara” din Iasi cu ocazia asta.

#398
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostCocofel, on 28 aprilie 2021 - 08:20, said:

Vazusem eu la tv ceva despre un dosar in care era implicat Chirica dar nu mi-am dat seama ca vorbesc de blocul ala.
Nu cred ca o sa demoleze blocul, probabil ramane asa cum e dar sper sa scapam de cativa oameni din “mafia imobiliara” din Iasi cu ocazia asta.

o sa speram degeaba, caci nimic nu se va intampla. Vor pastra banii si vor intra la inchisoare 1-2 doar asa pro forma. La fel s-a intamplat in Copou cu terenul facultatii de agronomie- l-au dat si bun dat e. Acum se construieste la greu pe terenul ala...La fel intrase un notar la inchisoare si parca si un avocat, in rest s-au vandut in continuare apartamentele

#399
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Copou e si zona mea preferata; eu am o matusa care sta pe Ralet (undeva pe Sararie) si ultima oara cand am fost la ea (prin 2019) am fost uimit de numarul de masini parcate pe trotuar si in general pe strada respectiva.

Google Street View 2014 vs 2019: au refacut strada aia si trotuarele dar pentru ce? pentru mai multe masini parcate acolo?! cablurile alea tot prin aer sunt si zona aia nu-i neaparat ieftina. Cum ar fi aratat zona asta fara masini si fara cablurile alea de telecom?


Edited by MembruAnonim, 28 April 2021 - 18:14.


#400
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostMembruAnonim, on 28 aprilie 2021 - 18:10, said:

Copou e si zona mea preferata; eu am o matusa care sta pe Ralet (undeva pe Sararie) si ultima oara cand am fost la ea (prin 2019) am fost uimit de numarul de masini parcate pe trotuar si in general pe strada respectiva.

Google Street View 2014 vs 2019: au refacut strada aia si trotuarele dar pentru ce? pentru mai multe masini parcate acolo?! cablurile alea tot prin aer sunt si zona aia nu-i neaparat ieftina. Cum ar fi aratat zona asta fara masini si fara cablurile alea de telecom?

Attachment ralet2014.jpg Attachment ralet2019.jpg

Am mers si eu pe Sararie cand am fost în Iași si a trebuit sa fac câteva salto pe lângă unele cabluri, care chiar atârnau periculos de aproape de pământ...in plus trotuarele pline de mașini, la fel a trebuit sa merg fie pe stradă fie să ma lipesc de garduri..

#401
zfrm690

zfrm690

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2021
Salutare,

Stiti ceva blocuri noi ce urmeaza a fi construite?

Copou, centru, moara de vant, tatarasi, tudor, pe aici..

#402
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Stiti ceva de blocurile z de la gara?Alea tip cabana de pe strada arcu?Par a fi facute pentru securitatea de pe atunci dar nu gasesc pe nicaieri anul constructiei.

#403
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011
Este vreun grafic pe undeva cu istoricul evolutiei preturilor la imobiliare pe ultimii 20-30 de ani?

#404
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View PostCptPix, on 05 iulie 2021 - 14:16, said:

Stiti ceva de blocurile z de la gara?Alea tip cabana de pe strada arcu?Par a fi facute pentru securitatea de pe atunci dar nu gasesc pe nicaieri anul constructiei.

Blocurile Z din zona fostei autogari sunt ridicate din cate stiu in anii 1985-1988. Sunt blocuri bune, insa totusi nu toate au fost bine intretinute in ultima vreme. M-a batut si pe mine gandul sa iau acolo, imi placeau, insa am avut surpriza sa constat ca nu toate sunt izolate termic si nu au schimbate acoperisurile (la cateva arata destul de rau, altele f. bine). Pe zona expusa copacilor sunt vreo doua la care se vedeau infiltratii urate. Securistii s-au mutat, insa nu a fost neaparat bine pe termen lung, pt ca au avut ceva de-a gata si nu le-au intretinut. Daca ai noroc sa dai de un bloc care e intretinut, poate ca merita.

#405
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011
Construiesc nebunii astia in prostie dar infrastructura e aceeasi, daca vor continua in ritmul asta cred ca Iasiul va fi complet paralizat. Care locuieste in bucium acum, ii ia jumatate de ora doar sa treaca podul la Granit, super tare nu? Mai ai si vreo doi copii de dus/adus de la scoala/gradinita, jumatate de zi o pierzi numai pe drum.
Ce constructii noi ar fi in Iasi unde ai infrastructura mai aerisita sau macar sa ai mai multe variante pe unde mai poti "ocoli" traficul?

Edited by maladetz, 11 September 2021 - 22:07.


#406
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011
Fratilor ce se intampla cu imobiliarele in Iasi, au crescut foarte mult in ultimul timp, un nedecomandat cu doua camere de 40mp prin Alexandru, Dacia, Zimbru, Tatarasi a ajuns chiar si 55k Eur, iar chiriile si astea au saltat de nu-mi vine a crede. Sunt salarii asa mari in Iasi? Cu ce-si permit oamenii sa plateasca preturile astea?

#407
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
La chirii cererea a crescut mult.

Sunt ucraineni care au închiriat pe 3-6 luni.
Pe langa asta studenți i s-au întors la cursuri in format fizic.

De preturile apartamentelor nu știu ce să zic...

#408
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011

 in_the_soup, on 10 aprilie 2022 - 19:27, said:

La chirii cererea a crescut mult.

Sunt ucraineni care au închiriat pe 3-6 luni.
Pe langa asta studenți i s-au întors la cursuri in format fizic.

De preturile apartamentelor nu știu ce să zic...
Sunt curios daca acesti ucrainieni se vor stabili definitiv la noi :)

#409
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011

 in_the_soup, on 10 aprilie 2022 - 19:27, said:

La chirii cererea a crescut mult.

Sunt ucraineni care au închiriat pe 3-6 luni.
Pe langa asta studenți i s-au întors la cursuri in format fizic.

De preturile apartamentelor nu știu ce să zic...
Ia uite un semidecomandat de doua camere de 44mp la 62K Eur si nici nu e renovat. Cum e posibil sa creasca asa mult nu-mi dau seama, acum un an doi era maxim 40-45K Eur.
https://www.imobilia...5cG70aeyFfwpJ6c

#410
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai cu inflatia care e, tot or sa mai creasca.

#411
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,882
  • Înscris: 21.06.2016
Fenomenul e general, de ce ar fi Iasiul scutit?
Plus treaba cu refugiații…
Eu zic ca mare parte din investițiile străine (ba chiar și autohtone) din Ucraina si Rusia se vor muta in țările din jur. Polonia va fi beneficiarul principal dar ceva o sa ajungă și in România, și in Iasi.

#412
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 vrajitoruldinoz, on 11 aprilie 2022 - 06:11, said:

Fenomenul e general, de ce ar fi Iasiul scutit?
Plus treaba cu refugiații…
Eu zic ca mare parte din investițiile străine (ba chiar și autohtone) din Ucraina si Rusia se vor muta in țările din jur. Polonia va fi beneficiarul principal dar ceva o sa ajungă și in România, și in Iasi.

majoritatea refugiatilor ucrainieni sunt minoritari romani din zona Cernauti si ucrainieni de la granita. Imi povestea cineva din Iasi ca le trebuie cel putin 300 euro/persoana sa treaca granita...politia de frontiera ucrainiana corupta... Ma intreb daca si aia romana ia ceva? Pentru barbati vor cel putin 5k euro, cica...cam asa se fc averile acum. Probabil ca granicerilor si politistilor ucranieni le convine dupa aia sa investeasca in apartamnte in Romania.
Majoritatea nu doresc sa ramana in Romania ci vin aici in vest, mai ales Elvetia, Italia, Franta si Germania, caci sunt comunitati mari ucrainiene. In Germania li se plateste cazarea si toate utilitatile, li se dau bani de buzunari, cursuri de germana...si viza pe 2 ani pentru a putea munci. Iar in Polonia erau oricum cam 2 milioane de ucrainieni la munca, si fiind slavi, normal ca se vor duce mai mult spre Polonia si nu Romania

Canta..62k pentru apartamentul ala...am murit de ras! Oare or fi care sa cumpere asa ceva?

#413
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,882
  • Înscris: 21.06.2016
Eu sin de acord ca daca e sa ramina vreun ucrainean in Romania trebuie sa aiba legaturi personale, altfel nu e nici un motiv. Daca e sa ramina in Ets se duce in polonia, nu in Romania.
Dar piata imo din Iasi nu e asa mare, citeva mii de cereri o pot destabiliza serios.
Alt posibil factor e mutarea unor companii in Romania. Nu se pot duce in Germania ca toata ideea e sa aiba forta de munca cit mai ieftina. Daca lucrezi la Amazon Keiv se poate ca Amazon Iasi sa fie o varianta ok.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 April 2022 - 17:59.


#414
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Aici nu prea stam nici noi, romanii, o taiem in vest dupa majorat multi! Daramite alte natii, v-ati gasit!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate