Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Piata imobiliara Iasi!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
428 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Urmaresc piata imobiliara din Iasi de ceva vreme si vad ca preturile nu fac decat sa creasca, ori se mentin la un nivel destul de ridicat. Care sa fie motivul acestui fenomen avand in vedere ca salariile nu sunt asa de mari, locuri de munca nu sunt chiar asa multe, doar bugetarii ce o duc mai bine cu salariile dublate, triplate ? Doar studentii sa tina pretul asa ridicat?
Voi ce parere aveti?
Multumesc anticipat!

#2
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
salut!
vin banutii din IT
numai in zona Palas ai 10000 de suflete tinere care vor casa lor proprie
studentii ridica doar piata chiriilor si oricum ii vezi cate 3-4-5 locuind intr-o chirie

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmaladetz, on 14 octombrie 2019 - 23:36, said:

Care sa fie motivul acestui fenomen avand in vedere ca salariile nu sunt asa de mari, locuri de munca nu sunt chiar asa multe
7000 de lei net in IT e chiar ok pentru Romania. Iar Iasu' nu e departe. Si AirBnBu' e in floare. Asa ca nu'ti inteleg trilema.

Edited by dexterash, 15 October 2019 - 00:05.


#4
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011
Nu pot sa cred Iasi-ul e plin numai de IT-isti care cumpara apartamente....

View Postdexterash, on 15 octombrie 2019 - 00:05, said:

7000 de lei net in IT e chiar ok pentru Romania. Iar Iasu' nu e departe. Si AirBnBu' e in floare. Asa ca nu'ti inteleg trilema.
AirBnBu' ce l-ai mentionat ar putea fi un motiv care sa stimuleze investitiile pe plan imobiliar desi nu m-am gandit vreodata ca acest site poate sa razbata pana in inima moldovei :)

Edited by maladetz, 15 October 2019 - 00:58.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmaladetz, on 15 octombrie 2019 - 01:02, said:

Nu pot sa cred Iasi-ul e plin numai de IT-isti care cumpara apartamente....
Matematica mea zice ca e de ajuns o cerere din partea a 1000-3000 de angajati care vor fiecare casa lor.

View Postmaladetz, on 15 octombrie 2019 - 01:02, said:

AirBnBu' ce l-ai mentionat ar putea fi un motiv care sa stimuleze investitiile pe plan imobiliar desi nu m-am gandit vreodata ca acest site poate sa razbata pana in inima moldovei Posted Image
Vai, cum sa razbata? Da' unde vrei sa razbata - in Cucuietii Sulii din Dealu' Popei?

#6
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Iashington ... Nu fac hate sau ceva, fiindca sunt iesean . Toti alearga dupa locuinte pe mai stiu eu unde si musai 2-3 masini pe cap de familie si dupaia ne miram de poluarea din orasul asta si ca pierdem diminetile in trafic . Posted Image

Edited by Vlad_22, 15 October 2019 - 01:35.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmaladetz, on 14 octombrie 2019 - 23:36, said:

Salutare,
Urmaresc piata imobiliara din Iasi de ceva vreme si vad ca preturile nu fac decat sa creasca, ori se mentin la un nivel destul de ridicat. Care sa fie motivul acestui fenomen avand in vedere ca salariile nu sunt asa de mari, locuri de munca nu sunt chiar asa multe, doar bugetarii ce o duc mai bine cu salariile dublate, triplate ? Doar studentii sa tina pretul asa ridicat?
Voi ce parere aveti?
Multumesc anticipat!
Ai vazut undeva sa scada preturile?
Sunt umflate artificial pe motive de snob.

#8
ErnestoCheGuevara

ErnestoCheGuevara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.10.2019
Parintii meu si-au facut casa in anii 60 cu vreo 2-3 mii de USD.
Eu mi-am facut-o in anii '90 cu vreo 10 mii.
Copii mei si-au cumparat-o in zilele noastre cu sute de mii.
Nepotii mei trebuie sa stranga milionul de USD.
Lumea asta se duce dracului.

Casa parintilor:250m2, casa mea:130m2, apartamentele copillor: intre 60 si 80m2.
Viitorul nepotilor mei, insemna custi supraetajate.

Ca sa un mai vb de faptul ca foarte putini romani tineri au banii ptr a cumpara o garsoniera.

Edited by ErnestoCheGuevara, 15 October 2019 - 05:42.


#9
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostErnestoCheGuevara, on 15 octombrie 2019 - 05:47, said:

Parintii meu si-au facut casa in anii 60 cu vreo 2-3 mii de USD.
Eu mi-am facut-o in anii '90 cu vreo 10 mii.
Copii mei si-au cumparat-o in zilele noastre cu sute de mii.
Nepotii mei trebuie sa stranga milionul de USD.
Lumea asta se duce dracului.

Casa parintilor:250m2, casa mea:130m2, apartamentele copillor: intre 60 si 80m2.
Viitorul nepotilor mei, insemna custi supraetajate.

Ca sa un mai vb de faptul ca foarte putini romani tineri au banii ptr a cumpara o garsoniera.

Asa este in toata lumea. Casa/acoperisul de deasupra capului, a devenit un instrument de exploatat in mana developerilor multi-miliardari si a fondurilor de investitie, etc. (vezi REIT), astfel incat in ziua de azi o casa nu costa cat merita ci pretul e stabilit in asa fel incat amarasteanul care o cumpara abia sa aiba cum sa mai traiasca dupa ce-si plateste ipoteca. Dovada vadita e ca atunci cand vine o criza, cum a fost cea din '08-'09 , bancile au inceput sa "confiste" masiv locuintele de la amarasteni (nu la noi in Romania pentru ca eram inca tara semi-bananiera pe vremea aia, dar la urmatoarea criza sigur o sa se intample la o scara mai larga).

Exact aceeasi poveste/observatie o auzi si prin State, UK, Australia, Canada, etc. care la un moment dat atrageau prin prisma faptului ca un om de rand putea sa-si cumpere casa, cu un petic de iarba in jur, cu un efort de cativa ani de munca, pe cand acum, in afara de SUA unde mai e cum e, in rest e cam prapad (iar in SUA ce nu dai pe mortgage, dai pe taxe de proprietate masive, HOA fees, asigurare de locuinta, de sanatate, de accidente, deci tot reusesc "ei" sa te captuseasca bine-bine. Apropo de asta, chiar acum cativa ani citeam de un baiat destept de la Iasi care era un developer-wiz la Amazon, invitat sa se mute la Seattle, reintors de acolo dupa 1 an de zile, care povestea ca desi salaru' lui din State era de vreo 4-5 ori mai mare, abia ramanea cu ceva asa ca a ales sa se intoarca (desi n-avea inca familie, copii, care adauga cheltuileli imense in SUA unde o gradinita costa +1.5-2k pe luna in orasele aste "miracol"

#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011
Din pacate asa e , indiferent de cat castiga, lumea e prinsa intr-un cerc vicios de credite , impozite si taxe .

View PostMarianG, on 15 octombrie 2019 - 04:46, said:


Ai vazut undeva sa scada preturile?
Sunt umflate artificial pe motive de snob.
Din pacate si snobismul ar putea fi un factor care sa ajute la cresterea preturilor la ce amploare are in Romania :)

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostErnestoCheGuevara, on 15 octombrie 2019 - 05:47, said:

Parintii meu si-au facut casa in anii 60 cu vreo 2-3 mii de USD.
Eu mi-am facut-o in anii '90 cu vreo 10 mii.
Copii mei si-au cumparat-o in zilele noastre cu sute de mii.
Nepotii mei trebuie sa stranga milionul de USD.
Raportat la numarul de salarii si coroborat cu facilitatile si confortul unei case mai noi si mai moderne, diferenta nu mai  e chiar asa mare precum pare.
Trebuie sa tinem cont si de cresterea populatiei, care pune presiune pe respectivele preturi. Unde nu e presiune preturile merg in jos, la Zimnicea sau la Pascani gasesti ieftin si acum.

#12
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View PostVlad_22, on 15 octombrie 2019 - 01:32, said:

Iashington ... Nu fac hate sau ceva, fiindca sunt iesean . Toti alearga dupa locuinte pe mai stiu eu unde si musai 2-3 masini pe cap de familie si dupaia ne miram de poluarea din orasul asta si ca pierdem diminetile in trafic . Posted Image
Eu ma gandeam sa ma apuc sa circul cu bicicleta ca sigur ajung mai repede decat cu masina in traficul infernal :)

#13
ErnestoCheGuevara

ErnestoCheGuevara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.10.2019
Da.
Tatal meu a facut casa "in claca" cu materiale furate din santierele comuniste.
Desi pare ciudat  aceasta casa valoreaza azi cca 1 milion de EUR.
Mentiune.: tata a cumparat terenul in 1957 cu "un car de bucate cu 2 boi"...
in zona centrala a mun Cluj Napoca.

Ptr clujeni: casa este pe str. Borzesti.

Edited by ErnestoCheGuevara, 15 October 2019 - 08:29.


#14
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
57?, la cativa ani dupa razbel??
avea surplus 2boi si un car de bucate??
altii mureau de foame, sau erau schiloditi

Edited by tioopedi, 15 October 2019 - 08:37.


#15
ErnestoCheGuevara

ErnestoCheGuevara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.10.2019
Da. Era cadou din partea bunicilor ptr a avea un start in viata.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Lasati Iasul, ia uite stire despre Bucuresti:

https://www.bursa.ro...europa-20271831

:)   Suntem pe vaaal !!!

#17
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostErnestoCheGuevara, on 15 octombrie 2019 - 08:30, said:

Da.
Tatal meu a facut casa "in claca" cu materiale furate din santierele comuniste.
Desi pare ciudat  aceasta casa valoreaza azi cca 1 milion de EUR.
Mentiune.: tata a cumparat terenul in 1957 cu "un car de bucate cu 2 boi"...
in zona centrala a mun Cluj Napoca.

Ptr clujeni: casa este pe str. Borzesti.

1957? Teren?

Pai tatal atu avea f multi bani!!! Oamenii "normali" ziceau ca 1000 lei BRUT e salar mare da o paine neagra (1 kil) costa 2 lei. De multe ori se cumpara jumatatate sau un sfert (prima data cand am mers sa cumpar paine .. iarba , am mers 2 copii cu sania. In manusa tineam o menda de 50 de bani . Magtaznu eraa pe aceiasi strada , la cca 600 metri si pe strada aia circulau saniile copiilor si , o data pe saptamana caruta/sania gunoierilor. Si masina de paine .. din cand in cand . Deci un copil pe strada aia atunci .. era in  perfecta siguranta in mijlocul strazii .. avea sanse mai muolpte sa se accidenteze in casa!!)

Si zau asa nu stiu cate santiere erau ca sa poa si sa fure ....

A da.. Cumparari de case, terenuri in anii 50. In gnl cel care cumpara vindea un teren, casa din alta parte.. Pe strada de am amintit numa colonelu' a cumparat cu banii in mana si a construit platind .. totu din solda. Era colonel de aviatie .. deci bani neica bani! A cumparat terenu si a construit casa cu 4 camere (3 locuit + una bucatarie si camera de zi. Minim 15-16 mp camera de zi bucatairie.. Sufrageria mai mare)  Intr-un an a cumparat si construit!

#18
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostErnestoCheGuevara, on 15 octombrie 2019 - 08:30, said:

Da.
Tatal meu a facut casa "in claca" cu materiale furate din santierele comuniste.
Desi pare ciudat  aceasta casa valoreaza azi cca 1 milion de EUR.
Mentiune.: tata a cumparat terenul in 1957 cu "un car de bucate cu 2 boi"...
in zona centrala a mun Cluj Napoca.

Ptr clujeni: casa este pe str. Borzesti.

Norocosule! Ce mai faci in Iasi? De ce nu vinzi si te cari prin Asia de sud-est? Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate