Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme
 Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 

Piata imobiliara Iasi!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
428 replies to this topic

#361
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Pe aici nu sunt moderatori?

#362
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Ne apucam sa înjuram ca ciobanii pe aici?

Nu citește nici un moderator raportările?

#363
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005
Eu am cumparat un apartament care era cu mult sub pretul pietei. Batea la ochi chiar, si notarul a zis „Sa verificam mai intai daca se incadreaza pretul minim al zonei”. Si s-a incadrat. Fiecare oras are zone de preturi A, B, C sau chiar D in cazul oraselor mai mari. Si in zona A pretul minim e atat, de exemplu, acum in Iasi e 820 euro minim, daca vrei sa vinzi in Piata Unirii. Pentru zona C care unde se incadreaza cam 70% din oras e 520 euro sau pe acolo.

In cazul meu, nu era nicio manarie cu pretul. Pur si simplu apartamentul era vai de steaua lui, fara nicio imbunatatire. Original 1986. Ca are sau n-are termopane, centrala, gresie... detaliile astea nu se trec in contractul de vanzare cumparare, n-are de unde sa stie notarul ce bomba cumperi... sau daca e renovat cu marmura de Carrara.

Edited by o_mores, 09 April 2021 - 21:02.


#364
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
cat a costat..si eu am luat la final de 2019 tot asa ceva

#365
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 06.02.2011

View Posto_mores, on 09 aprilie 2021 - 21:01, said:

Eu am cumparat un apartament care era cu mult sub pretul pietei. Batea la ochi chiar, si notarul a zis „Sa verificam mai intai daca se incadreaza pretul minim al zonei”. Si s-a incadrat. Fiecare oras are zone de preturi A, B, C sau chiar D in cazul oraselor mai mari. Si in zona A pretul minim e atat, de exemplu, acum in Iasi e 820 euro minim, daca vrei sa vinzi in Piata Unirii. Pentru zona C care unde se incadreaza cam 70% din oras e 520 euro sau pe acolo.

In cazul meu, nu era nicio manarie cu pretul. Pur si simplu apartamentul era vai de steaua lui, fara nicio imbunatatire. Original 1986. Ca are sau n-are termopane, centrala, gresie... detaliile astea nu se trec in contractul de vanzare cumparare, n-are de unde sa stie notarul ce bomba cumperi... sau daca e renovat cu marmura de Carrara.
Probabil asta s-o fi intamplat si in cazul prietenilor mei, a trecut in contract pretul zonei, minim/mediu cine stie, ca evaluator nu a fost sa vada apartamentul.  E mai bine sa-l cumperi "daramat", e mai ieftin si ti-l faci exact cum doresti doar ca trebuie sa ai unde sta pana il termini avand in vedere santierul....
L-ai luat prin agentie?

Edited by maladetz, 09 April 2021 - 21:21.


#366
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postmaladetz, on 07 aprilie 2021 - 07:31, said:

Da, personal am luat si eu de curand cash si notarul a avut un evaluator care mi-a evaluat apartamentul ce l-am cumparat, suma ce a fost trecuta in contract, la fel ca in cazul prietenilor mei, si in cazul meu evaluarea a fost sub pretul pietei dar mai putin. Daca habar n-ai ce vorbesti si nici nu ajuti cu nimic decat sa trolezi si sa latri pe aici mai bine taci. Ti-am ignorat trei postari complet irelevante in care doar behai, ti-am raspuns ca sa te fac constient ca bati campii dar se pare ca eforturile mele sunt in van, somn usor.
P.S:  Iar ca sfat, cand mai postezi pe forum daca nu ai nimic prin care sa ajuti topicul sau pe cel ce cere ajutor, decat sa te afli in treaba si doar sa incerci sa-ti arati "desteptaciunea" , taci ca te dai de gol. Scopul forumului e sa ne ajutam si sa invatam unii de la altii.

probabil ca se face evaluarea la apartamentele vechi. Eu am luat cu cash unul nou si nici vorba nu a fost de evaluator. Probabil pt ca e acea garantie prin lege timp de 3 ani sau mai mult.
Un amic a evaluat apartementul inainte de a-l vinde unor prieteni pentru a fi fair cu pretul. In general, apartamentele bune se vand intre prieteni, din ce am observat acum cat am stat in Iasi.
Si mai ales in zone bune, cu potential

#367
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 06.02.2011

View PostMachmaldus, on 12 aprilie 2021 - 12:06, said:

probabil ca se face evaluarea la apartamentele vechi. Eu am luat cu cash unul nou si nici vorba nu a fost de evaluator. Probabil pt ca e acea garantie prin lege timp de 3 ani sau mai mult.
Un amic a evaluat apartementul inainte de a-l vinde unor prieteni pentru a fi fair cu pretul. In general, apartamentele bune se vand intre prieteni, din ce am observat acum cat am stat in Iasi.
Si mai ales in zone bune, cu potential
Poate o fi notarul cu vreo regula de a lui si probabil nu toti cer o evaluare....
Cam care ar fi zonele bune cu potential in Iasi?

#368
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.06.2019
Podu ros,gara,copou,valea-lupului(in cazul in care se construiese si pe langa era),pacurari iarasi este o zona ok.In cazul in care se muta depoul de la gara este posibil ca in viitorul indepartat sa apara un mall sau chiar un parc(tind spre mall totusi) intrucat zona aia de oras nu are vreun mall.

#369
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.06.2019
Legat de ce am zis atasez asta.
https://www.bzi.ro/d...bterana-4158378

#370
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postmaladetz, on 13 aprilie 2021 - 20:58, said:

Poate o fi notarul cu vreo regula de a lui si probabil nu toti cer o evaluare....
Cam care ar fi zonele bune cu potential in Iasi?

Doar 2 pentru mine- gara-centru si Copou pana la rond Posted Image)
daca tot am fost in iasi o luna, saptamana trecuta am luat-o la picior din tatarasi, vis.a-vis de Eternitatea, printre casele de acolo, pana la centru-gara, la ai mei. Si desi gasesem cateva chestii faine, pe stradutele alea de acolo, sincer e poluarea mare...Oricum inca ai impresia ca esti la tara undeva, dar traficul e nasol. Pe cuza voda ar fi niste case faine, dar trebuie restaurate...in general, Iasul se cam descompune...cladiri vechi care stau sa cada, blocuri care arata jalnic. pana si la ai mei in bloc arata ca acum 30 de ani, cu toate ca firma aia de administrare primeste bani frumosi. Nu sunt deloc gospodari- e un dezastru! Ti se cam rupe inima cand vezi atat bataie de joc...

Edited by Machmaldus, 14 April 2021 - 09:28.


#371
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 06.02.2011

View PostMachmaldus, on 14 aprilie 2021 - 09:18, said:

Doar 2 pentru mine- gara-centru si Copou pana la rond Posted Image)
daca tot am fost in iasi o luna, saptamana trecuta am luat-o la picior din tatarasi, vis.a-vis de Eternitatea, printre casele de acolo, pana la centru-gara, la ai mei. Si desi gasesem cateva chestii faine, pe stradutele alea de acolo, sincer e poluarea mare...Oricum inca ai impresia ca esti la tara undeva, dar traficul e nasol. Pe cuza voda ar fi niste case faine, dar trebuie restaurate...in general, Iasul se cam descompune...cladiri vechi care stau sa cada, blocuri care arata jalnic. pana si la ai mei in bloc arata ca acum 30 de ani, cu toate ca firma aia de administrare primeste bani frumosi. Nu sunt deloc gospodari- e un dezastru! Ti se cam rupe inima cand vezi atat bataie de joc...
Poluarea e mare in Iasi, posibil sa fie al doilea oras cu poluarea cea mai mare din tara dupa Bucuresti, acum nu stiu exact motivul dar banuiesc taiatul copacilor si numarul mare de santiere unde nu se respecta nici o norma de protectia mediului, ies si intra camioanele alea cu noroi pe roti si nimanui nu-i pasa. Pe langa astea mai sunt si "descurcareti" care colecteaza deseuri si care in loc sa le duca la incinerator avizat de la cei de la garda de mediu le ard pe camp in afara Iasului, cunosc cativa. Dar pana nu se vor pune astia cu amenzi mari si inchideri sistari de activitate poluarea va continua sa creasca din pacate.

#372
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,176
  • Înscris: 21.06.2016
Iasi e cel mai poluat oras din Romania.

#373
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 14 aprilie 2021 - 23:01, said:

Iasi e cel mai poluat oras din Romania.
Ups nu stiam ca Iasi a ajuns "campion" Posted Image

Edited by maladetz, 14 April 2021 - 23:13.


#374
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 14 aprilie 2021 - 23:01, said:

Iasi e cel mai poluat oras din Romania.

Quote

România ocupă trei poziții din primele cinci la nivel european în topul poluării cu NO2, emisii produse în special de mașinile vechi și de cele diesel.
București, Cluj-Napoca și Brașov sunt printre cele mai poluate orașe europene cu substanța clasificată drept cancerigen de mare risc.

Iasul ar fi pe locul 5 in 2020, in 2021 inca nu s-au facut topuri.

Edited by robylup, 22 April 2021 - 12:45.


#375
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,176
  • Înscris: 21.06.2016
Eu citisem ceva ca aici:

https://www.ziarulde...ia--213432.html
https://www.zf.ro/ev...in-top-19007319

Mai rau ca in India zic astia :)
Depinde ce masori, la NO2 e pe locul 5 dar la particulate pare fi pe primul.

#376
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
eu personal n-am incredere in aceste 2 publicatii, nu ca altele ar fi mai bune Posted Image)

cam asta ar fi in timp real https://waqi.info/ro....148/27.596/12z

daca comparam cu Gaya, India, un oras de 470000 de locuitori, deci similar cu Iasul https://waqi.info/ro...822/85.112/9.8z

Edited by robylup, 23 April 2021 - 09:39.


#377
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
In 2020 Iasul nici macar nu mai e in Top10 in Romania iar Romania a fost pe locul 57 global.
Tot in 2020, Bucuresti a fost pe locul 1314 in lume (cam cat Los Angeles, asa ca sa-l intep putin pe vrajitor); pe primul loc in lume a fost un oras din China si pe urmatoarele 14 locuri, 14 orase din India.

Sa compari poluarea din Iasi cu cea din India sau China unde efectiv nu vezi cerul, mi se pare amuzant. Primele 50 de locuri sunt ocupate de orase din India in proportie de 90%.


https://www.iqair.co...Page=50&cities=


Edited by MembruAnonim, 23 April 2021 - 16:39.


#378
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Bad post.

Edited by StefanN1234, 23 April 2021 - 19:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate