Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1621
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015
Depinde de organism, in general o dieta "din fiecare cate putin" si nu mult fast-food face minuni

Niste legume de la tara si nu "chio si lay's"
carne de pui/porc si nu pizza
apa in loc de suc

#1622
AdrianaNutrition

AdrianaNutrition

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2017

View PostEagle Raider, on 10 august 2016 - 10:48, said:

ma gandesc sa imi cumpar niste batoane siluet bar de la redis, unul sa il mananc dimineata in locul micului dejun, pe care oricum il sar... sau nu e bun acel baton pe stomacul gol

Buna !
Si eu m-am confruntat mult timp cu aceasta lipsa a micului dejun.Din pacate, m-a dus la +20 kg.
Cum merge la tine?

View Postandy1992, on 06 iulie 2016 - 16:20, said:

Din pacate in ultima vreme n-am mai putut manca mancare solida din cauza unor probleme de sanatate.
Am ajuns la 104kg, dieta fiind bazata pe orez, paine cu fibre, pui sau peste (500g pe zi), branzeturi, pepene galben (1kg pe zi), unt de arahide (50g pe zi) . M-am simtit destul de bine cu aceasta alimentatie si m-am hotarat sa nu mai mananc carne rosie in urmatoarea perioada. La sala n-am putut ajunge, iar timpul liber mi-l ocup in mare parte cu invatat Posted Image , nu prea am timp de activitate fizica.

Buna !
Ce ai patit?

#1623
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 12.07.2008
N-am fost prins niciodată de postul Paştelui, insa cred că am să profit de el, am să incerc să-l ţin !
De fapt am văzut pe Netflix câteva documentare despre nutriţie  şi alimentaţia sănătoasă, ca m-am gândit să incerc şi eu !

Am reuşit în prima lună de când am inceput, sa scad de la 104 kg la 95 cu multe lichide si sucuri din fructe şi legume, făcute la storcător şi deloc carne !
Sper să rezist pqnă la finalul postului ăsta măcar, apoi văd ce se mai intâmplă !

Oricum, nu mai am multe kg de dat jos, acum urmează nişte antrenamente de fitness, , cele 9 kg au fost ca un balast care a "căzut" de pe mine, destul de repede, acum stagnez un pic pe la 95 +/- 2kg variaţie de la o zi la alta, urmează exerciţiile, sper sa am elan şi chef să lucrez acasă, am o bicicletă eliptică si un aparat multifuncţional de sport

PS : Documentarele de care ziceam, poate interesează pe cineva, ca informaţie măcar despre nutriţie : "Food matters", "Fork vs knives" sau "Fat, sick and nearly dead"

#1624
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Au slăbit 11 kg mâncând pe săturate și fără sport.  ;)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YrsBpPHbHlg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1625
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!

Acuma  3 ani de zile am facut prostia sa ma apuc de fumat, am inceput usor cu o tigara de la unu' de la altu' si tot asa, pana am ajuns sa-mi cumpar eu pachetu. Eu in toata perioada asta ma consideram, sau ma minteam de fapt, ca sunt un fumator pasiv, pana am realizat intr-o zi ca eu fumez aproape un pachet pe zi, ramanand  cu 2.3, tigari la finalu' zilei. Am zis STOP! deja sunt un fumator inrait si daca nu incetez acuma e bai, eu ala care  pana in 20 de ani eram cu  sportu' facusem dans sportiv din clasa 1 pana in 12(liceu cu profil), eeiii stiti,  cum e ,cand am dat de mai multe "femei" prin facultate, viata de noapte,alcool si toate cele, am incetat sa mai am grija de mine crezand ca o sa ramana fizicu asa neschimbat si frumos. Ce-i drept, s-a schimbat de la 75kg   de 1.83m , am ajuns la 97 de kg, e grav, da foarte grav. Asa am am zis sa inceapa schimare de anu' asta, de pe la jumate lu' ianuarie am renuntat la tigiari, dar nu de tot, mai fumez undeva la o tigara o data la 2,3 zile, cand mai ma corupe un coleg de munca "hai in pauza la tigara" pentru mine e un progres, am incercat sa ma apuc de sala, radeam de mine ca dupa doar simpla incalzire deja eram super obosit, eu nu ma stiam deloc asa.
Problema de aici incepe, cum am renuntat la tigari, MANANC, dar mananc baaa, am o pofta de as manca orice, nu inteleg ce naiba, as manca din ora-n ora, orice,  numa mancare sa fie, si de aici e si problema cu ingrasatu', de la tigari s-a tras creca toata problema, dar nu realizam, tigara-mancare, mancare-tigara. Asa ca nu stiu cum sa fac sa nu mai mananc atat de mult, am foarte mari pofte, ma gandeam sa cumpar ceva prostii care sa inlocuiasca mancrea cum ar fii, herbalife ce am citit sunt bune, dar altii mi-au spus ca nu sunt bune, asa ca intrebarea mea, ce imi puteti recomanda ca sa imi taie pofta de mancare, sa iau in momentele alea ceva incat sa nu ma ingrase dar sa nu mai imi fie foame...

#1626
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Apă multă, salate multe. Instalează pe telefon aplicație de control al caloriilor, cântărește tot ce mănânci și ține evidența caloriilor. O să te limitezi sigur când vei vedea cât de repede îți poți depăși bugetul de calorii cu unele alimente hiper-calorice.
E din experiență proprie. A fost singura metodă prin care am reușit să pierd greutate.

#1627
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Dacă bei un pahar de apa când îți este foame și apoi te pui în pat... nu merge. Gândul iti zboara la mâncare inevitabil.
Eu îți recomand următoarea metoda: când ți-e foame și ști ca nu e cazul sa mănânci baga vreo 100 de genuflexiuni și un pahar de apa după. Daca după 15 minute nu a trecut senzația de foame fa un circuit simplu de flotări, abdomene și genuflexiuni fără pauza intre ele care sa dureze vreo 5 minute doar cat sa transpiri puțin. Apoi încă un pahar de apa. Cel puțin o ora ar trebui sa nu revină senzația de foame.

#1628
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010
Eu am alt sfat. Cand ti-e foame, mananca. Dar mananca mult. Daca ti-e pofta de branza, mananca branza pana nu mai poti. Fa asa cu orice, fa-ti toate poftele. Dupa cateva saptamani nu vei mai avea pofta de nimic, si iti va fi usor sa mananci mai putin. Spun asta pentru ca nu te poti opune mintii. Cand mintea iti spune sa mananci, daca nu mananci vei deveni frustrat, si te vei gandi continuu la mancare. Dar daca mananci pana esti arhiplin, nu te vei mai gandi la mancare, si iti va fi mai usor

#1629
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 12.07.2008
LOL ! :) )))))



#1630
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007

View PostR10, on 07 aprilie 2017 - 17:10, said:

Spun asta pentru ca nu te poti opune mintii.
Asta e valabil cam la toate speciile de animale. Noi am descoperit focul. 😉
Cum naiba sa nu iti poți învinge instinctele?

#1631
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

View PostR10, on 07 aprilie 2017 - 17:10, said:

Eu am alt sfat. Cand ti-e foame, mananca. Dar mananca mult. Dar daca mananci pana esti arhiplin, nu te vei mai gandi la mancare, si iti va fi mai usor
Well ești sigur că nu ai greșit topicul? :)

Eu unul sunt foarte pofticios tot timpul și cred că mulți sunt așa, dar umplu și cu apă, altfel, dacă aș scăpa caii, m-aș face de 120 de kg.
E bine să îți asculți corpul, dar nu orbește, pentru că el vrea supraviețuire cu orice preț și va spune: papă tot ce găsești în față până nu mai poți, pentru că timp de trei zile poți să nu mai găsești nimic. Face parte din instinctul oricărei ființe vii, vine din vremuri imemoriale și e o reacție normală care a dus la perpetuarea speciei. Corpul nu e interesat de slăbire, ci strict de supraviețuire.

#1632
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010

View PostMariusvlad2, on 07 aprilie 2017 - 20:26, said:

Asta e valabil cam la toate speciile de animale. Noi am descoperit focul. ��
Cum naiba sa nu iti poți învinge instinctele?

Cred ca faci o confuzie. Instinctul este sa mananci cand iti este foame cu adevarat, nu atunci cand te uiti in frigider si vezi doar conopida si broccoli, dar mergi la magazin sa cumperi carne, pentru ca nu iti convine ce ai de mancare acasa. Ce am descris eu aici se numeste pofta, nu foame. Orice om normal nu are instinctul sa manance pana crapa, si sa devina supraponderal. Asta deja se cheama problema, nu instinct. Cand ti-e foame cu adevarat, mananci ce este

View PostDigix, on 07 aprilie 2017 - 22:13, said:

Well ești sigur că nu ai greșit topicul? Posted Image

Eu unul sunt foarte pofticios tot timpul și cred că mulți sunt așa, dar umplu și cu apă, altfel, dacă aș scăpa caii, m-aș face de 120 de kg.
E bine să îți asculți corpul, dar nu orbește, pentru că el vrea supraviețuire cu orice preț și va spune: papă tot ce găsești în față până nu mai poți, pentru că timp de trei zile poți să nu mai găsești nimic. Face parte din instinctul oricărei ființe vii, vine din vremuri imemoriale și e o reacție normală care a dus la perpetuarea speciei. Corpul nu e interesat de slăbire, ci strict de supraviețuire.

Cum i-am raspuns si lui Mariusvlad2, instinctul nu e sa mananci tot. Aia deja e dorinta. Noi nu mai mancam pentru a ne asculta corpurile. Am ajuns la stadiul in care nu stomacul e cel care dicteaza ce si cat mancam, ci limba, cu papilele gustative, si nu e bine. Nu ca ar fi o problema sa mananci ceva bun, ce iti place...dar nu trebuie exagerat. Dar, daca ai pofte de unele lucruri, de ce sa nu ti le faci? Faptul ca ai cateva kg in plus, nu dauneaza asa tare ca si cum te-ai gandi tot timpul la mancare, dar te-ai abtine din frica de a fi supraponderal. Mai bine putin dolofan si fericit decat frustrat...asta e parerea mea. Si eu sunt inclus in categoria care asculta de papilele gustative...ma tot lupt cu kilogramele in plus, am perioade in care slabesc, pun la loc, slabesc, si tot asa. Nu ma abtin de la nimic, uneori doar mananc putin, pentru ca nu simt nevoia sa mananc. Apoi o saptamana am multe pofte, si mi le fac pe toate.

#1633
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 12.07.2008
Clar nu se încadrează la rețetă de slăbire ce zici tu aici !
Faptul că nu te poți abține nu e o calitate, ci o lipsă de grijă asupra dietei, ceea ce nu-i de lăudat !

#1634
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010
Exact asta am zis si eu. Dar dupa ce esti satul de toate lucrurile, e mai usor sa mananci mai putin si sa slabesti. E doar o varianta alternativa

#1635
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 12.07.2008
Asta e o aiureală ce ai scris !

#1636
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

View PostR10, on 10 aprilie 2017 - 08:21, said:

Cum i-am raspuns si lui Mariusvlad2, instinctul nu e sa mananci tot. Aia deja e dorinta.

Păi tocmai aia e definiția unul lucru făcut din instinct, vine fără să fie nevoie să te gândești prea mult la el, îl faci cu ușurință, fără să îți ții mintea ocupată.

Cam asta scriam și eu mai sus o pagină-două. Mănâncă absolut tot ce vrei, dar fără să depășești numărul de calorii. Asta înseamnă că își asculți corpul, îi dai ceea ce cere, dar în cantitatea care te ajută să pierzi din greutate.
E foarte greu, e cel mai greu lucru să mănânci puțin, când sunt atâtea tentații în jur, dar e singura modalitate 100% sigură prin care poți să slăbești. Sunt contra perioadelor în care mănânci incontrolabil, în ideea că o să poți pierde mai încolo greutate. E ușor să pierzi controlul.

#1637
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 12.07.2008

View PostDigix, on 10 aprilie 2017 - 09:51, said:

Păi tocmai aia e definiția unul lucru făcut din instinct, vine fără să fie nevoie să te gândești prea mult la el, îl faci cu ușurință, fără să îți ții mintea ocupată.


N-are sens discuţia despre semantică, omu' e clar pe lângă tema alimentaţiei sănătoase şi a nutriţiei, dacă recomandă sa mănânci ca porcu'. Chestia cu gras şi fericit e o porcărie ! :)

#1638
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Mă miră abordarea asta a lui. Îl știam mai demult pe aici, poate că e o perioadă mai dificilă pentru el acum, sunt convins că e o persoană ambițioasă care are destule cunoștințe să poată lua decizii bune pentru sănătatea lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate