Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1639
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Asta e problema cuvintelor, si a lucrurilor luate personal...chiar daca avem acelasi obiectiv, ne legam de oameni, in loc sa vorbim despre ideea pe care o promoveaza. Asta e un topic despre cea mai buna reteta de slabit...si asta e una singura: sa mananci mai putin decat consumi. Dar metodele pot fi diferite, noi doar am spus unele variante care functioneaza pe plan personal. Cel care cere pareri poate sa aleaga ce e mai bine pentru el. Diversitatea este importanta. Si libertatea de a alege

Nu e o perioada dificila. E o perioada de experimentare. Si acest lucru functioneaza la mine Posted Image

Edited by R10, 10 April 2017 - 10:50.


#1640
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am trecut de perioada experimentelor. Din păcate, pentru mine nu funcționează nimic altceva decât obținerea unui deficit caloric. Am cam renunțat la experimente, știu clar ce am de făcut, să mănânc mai puțin. Problema e că e greu de făcut asta în mod susținut. Trebuie voință și iar voință, iar pentru asta îți trebuie o motivație puternică.

Edited by Digix, 10 April 2017 - 10:59.


#1641
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008

View PostR10, on 10 aprilie 2017 - 10:48, said:

E o perioada de experimentare. Si acest lucru functioneaza la mine Posted Image

Nu te acuz de rea intenţie, ci de o uşoară superficialitate [ ca sa nu zic ignoranţă ] in abordarea subiectului.

Pentru toată lumea de pe planeta asta e extrem de greu să menţii lucrurile de genul ăsta sub control ! Dacă azi bagi în tine ca spartul, tot ce e in plus/exces se duce în corp şi devine "slană", "şunci", surplusuri durdulii, dacă vrei, alea care te fac fericit  Posted Image . Problema e că , din păcate, alea pleacă ultimele din corp, aşa că e de n ori mai dificil sa scapi de surplusul ăsta. De multe ori, un rahat de brioşă, inutilă dpdv nutritiv, îţi da un exces caloric pe care îl scoţi în ore în şir de şedinţe de fitness, problema e foarte dificilă.

Asta cu "nu mănânc în celelalte zile" e inutilă. O sa pierzi din masa musculară întîi şi-ntîi, apoi, după ce o să fii stors de energie, organismul o să înceapă să consume din stratul de grăsime. That's a fact !
Aşa ca ce mănânci în plus azi n-o să compenseze prin lipsa de alimentaţie din zilele următoare niciodată ! Ce dai tu jos, după cântar, în zilele de care zici, e doar rahat, literar vorbind, rahat.

Edited by ramurel, 10 April 2017 - 11:16.


#1642
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Chiar nu e vorba de persoane @R10, tu ești o personaj pe care îl apreciez, doar că nu eram de acord cu unele din ideile pe care afirmai mai înainte. Posted Image

#1643
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
@ Digix & ramurel: La nimeni nu functioneaza altceva decat deficitul caloric, este cel mai simplu si de baza lucru atunci cand vrei sa slabesti. Daca monitorizam caloriile ingurgitate zilnic, daca iei o masa copioasa, si esti pe surplus caloric, evident ca vei pune pe tine. Dar ideea pe care o propun eu este pe termen lung. Pot sa dau exemple din viata de zi cu zi. Imi place slanina de porc afumata, si mancam destul de des inainte. Dar de cand am incercat varianta asta, mananc multa o data, si o vreme nu mai imi e pofta. Inainte, cand o vedeam in frigider, abia ma puteam abtine sa nu mananc din ea. Acum sta acolo, si abia ma ating de ea o data pe luna. La fel si cu multe alte alimente. Si pe termen lung e mai usor, nu trebuie sa te abtii, pentru ca pur si simplu nu iti e pofta. Cand am vreo pofta de ceva, mananc mult din acel lucru. Daca am pofta si maine, iar mananc mult. Apoi cu siguranta 1-2 luni nu imi mai trebuie. Asa am facut cu multe lucruri, si acum nu mai imi e pofta de ele, pot sa ma uit la ele cum stau pe raftul din camara sau frigider, fara sa am nicio reactie. Si pe termen lung functioneaza

View PostDigix, on 10 aprilie 2017 - 11:22, said:

Chiar nu e vorba de persoane @R10, tu ești o personaj pe care îl apreciez, doar că nu eram de acord cu unele din ideile pe care afirmai mai înainte. Posted Image

Stiu ca nu e vorba de persoana, nu la tine ma refeream cand am spus asta.

Edited by R10, 10 April 2017 - 12:13.


#1644
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Funcționează ? Poți pune o poză cu tine și să scrii ce înălțime și câte kilograme ai ?

#1645
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Da click pe profilul meu, si vei vedea un topic deschis de mine. De atunci am mai pus ceva masa musculara, si grasime pe mine. Dar nu m-am pus pe cantar de minim 6 luni, nu consider asta important

#1646
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Da, e ok ce-am citit acolo, parcă sună altfel !
Altminteri e delicat să vii pe un topic despre "reţete de slăbit" şi sa spui cuiva să-şi dea frâu liber poftelor ori de câte ori simte nevoia.

#1647
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Nu merge deloc ideea sa mananci pana nu mai poti. Risti sa te inveti cu cantitati mari si pe urma iti vine si mai greu sa treci la cantitati mici. Cela mai bine e sa scazi cantitatile treptat. Simti ca iti e foame,mananci putin, asa aproape sa te saturi. Si treptat treptat o sa te obisnuiesti cu portii mai mici, asta e sigur. Eu candva nu puteam manca mult la o masa si ca sa pot creste in masa musculara  luam vreo 7 mese pe zi. Apoi am gasit un sfat intr-o carte si anume : mananca de fiecare data pana nu mai poti pentru a-ti imponge limitele! Am inceput sa urmez si acum pot manca destul. Daca vreau pot sa-mi iau tot nesarul pentru o zi la o singura masa,drept ca senzatia nu-i chiar placuta.

Edited by vinciun, 13 April 2017 - 19:43.


#1648
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Parerea mea e ca nu exista cea mai buna dieta ,si trebie sa fi atent la calorii atat ,daca manci putin slabesti daca manci mult te ingrasi indiferent de cea ce manci  ,eu personal am fost pacalit de dieta cu multe proteine ca nu ingrasa  indiferent de cata carne ai manca ,dar adevarul e ca ingrasa ,adevarul e ca carnea tine de foame ,si nu arzi masa musculara cand slabesti cel putin eu asta am vazut pe youtube si e mai usor de tinut  decat  alte diete cel putin in cazul meu ,sunt convins ca indiferent de dieta cu calorii putine slabesti

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ztiHRiFXtoc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1649
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Dati-mi un sfat ce ar merge cu morcovi, broccoli si alte legume facute la abur. Ceva sos. Merge maioneza? N-as cumpara din magazin, mai degraba ceva facut acasa.
Multumesc anticipat.

#1650
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
E hipercalorică maioneza. Foarte puțină merge, dar ceva de ordinul 30 de grame.

#1651
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostBursul, on 22 iunie 2017 - 16:04, said:


Ai, ai, ai.. poti sa traiesti cu alea facute la abur?

#1652
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Merge oricata maioneza, daca se incadreaza in numarul caloriilor zilnice (asta daca are un numar setat). Eu uneori pun sfecla, conopida, ceapa, ciuperci. Mai merge si cate un cartof din cand in cand. Asparagusul e foarte bun iar. Fasole verde...ai variante cacalau

Merge oricata maioneza, daca se incadreaza in numarul caloriilor zilnice (asta daca are un numar setat). Eu uneori pun sfecla, conopida, ceapa, ciuperci. Mai merge si cate un cartof din cand in cand. Asparagusul e foarte bun iar. Fasole verde...ai variante cacalau

#1653
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAlecsandru010, on 22 iunie 2017 - 19:10, said:



Ai, ai, ai.. poti sa traiesti cu alea facute la abur?
Sunt obisnuit cu jafuri din astea.

#1654
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu am citit bine întrebarea iniČ›ială, am înČ›eles că vrei lucruri care se pot pune la cuptor. Cu legumele poČ›i face multe. Eu uneori fac kebab (dar nu cu lipie, pun lucrurile în foi de salata iceberg). Mănânc vreo 2-3-4, depinde de compoziČ›ie. Alături de legume poČ›i pune pui, maioneza si varza, ciuperci si brânză, sos picant, sau ce sosuri vrei (făcute în casă, e simplu). Uneori mai dau sfecla pe răzătoare si o fac cu maioneza. Poti încerca să faci brioČ™e din ou cu bacon. Dacă nu ai idei, doar gandeste-te la lucrurile pe care le mănânci de obicei. Si le poČ›i combina între ele în alte moduri. Apoi, dacă rămâi fără idei, gabdeste-te la ingredientele pe care le foloseČ™ti pentru a face mancaruri, si le faci in alte moduri. Partea buna-i ca cu legumele merg multe lucruri combinate.

Edited by R10, 22 June 2017 - 19:45.


#1655
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
La 550-700 calorii pe 100 gr de maioneză, cam greu să te saturi fără să te îngrași.

#1656
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Una făcută acasă are 900 kcal, ca e doar ou si ulei. Dar de ce spui că e greu să te saturi fără să te îngrași? Dacă numeri caloriile nu sunt probleme

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate