Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Mancarime ochi drept seara

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
De vreo 1 luna si ceva ma mananca des ochiul drept, in special mai pe seara.

Se introseste si simt ca as avea ceva in el. Daca ma scarpin mai mult se agraveaza. Mai mult pe la pleoape (spre laterala). Mare parte din zi nu simt absolut nimic.

Dimineta ma trezesc cu urdori pronuntate la acel ochi, dar nici chiar ca ploapele sa fie lipite.

Cand am fost mic am mai avut ceva asemanator, dar mai suparator, la ambii ochi, cred ca conjunctivita bacteriana, si a trecut dupa administrarea unor picaturi.

Tinand cont ca o programare la medic dureaza mult si oricum imi recomanda ceva doar pe baza de simptome, ma puteti ajuta aici va rog cu o recomandare si eventual niste picaturi ce le pot lua de la farmacie?

Cred ca ar fi tot conjuctivita bacteriana, cea virala ar fi trebuit sa treaca deja.

Multumesc

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,873
  • Înscris: 06.01.2008

 allah2, on 02 octombrie 2019 - 08:10, said:

...Tinand cont ca o programare la medic dureaza mult si oricum imi recomanda ceva doar pe baza de simptome...
Ochii sunt unul dintre cele mai importante organe umane, si nu trebuie tratat nimic cu superficialitate. Crede-ma, stiu ce zic.

Orice cabinet ofta, chiar si unul privat la care mergi pe baza de programare, te primeste daca ai o urgenta. Trebuie sa astepti pana are medicul timp de tine (nu te poate lua peste pacientii programati), dar te consulta daca mergi. In cel mai rau caz astepti 1 ora, 1 ora jumate, dar tot te ia in ziua in care mergi.

Edited by Hider141, 02 October 2019 - 08:22.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Daca noi iti zicem sa pui niste benzina si sa dai foc ca sa elimini bacteriile ne asculti ?

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,615
  • Înscris: 08.03.2017
Cumpara "lacrimi artificiale " si vezi cum te simti, este o conjunctivita alergica , ai probabil in casa ceva care provoaca aceasta alergie , vizita la medic este obligatorie .

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,066
  • Înscris: 25.06.2007

 ldpe, on 02 octombrie 2019 - 08:29, said:

este o conjunctivita alergica
De unde stii? Conjunctivita alergica apare la ambii ochi.

@initiator: mergi la un laborator sa-ti faca ex. bacteriologic al secretilor oculare (eventual antibiograma).

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
Poți cere un sfat și la farmacie. Picaturile Tobradex sunt ok, ar trebui să îți amelioreze simptomele în câteva zile. Poți de asemenea să-ți cureți ochii de urdori cu pansament steril și ser fiziologic, ștergi de la coada ochiului spre nas, nu folosești același pansament la ambii ochi, ci cate unul pentru fiecare. Am înțeles c-ar există în farmacii și șervețele umede pentru curățarea ochilor, dar nu știu cum se numesc sau cat costa. Schimba des fata de perna sau pune un prosop pe pernă și îl schimbi des. Atenție la igiena mâinilor și vezi că dacă e conjunctivita, e destul de contagioasa.

#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.12.2016
Mergi la urgente la oftalmologie, nu lua picaturi din auzite... controlul este gratuit.

#8
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,489
  • Înscris: 04.10.2007

 MembruAnonim, on 02 octombrie 2019 - 08:26, said:

Daca noi iti zicem sa pui niste benzina si sa dai foc ca sa elimini bacteriile ne asculti ?

Nu te-a invitat n8meni sa-ti dai cu parerea.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005

 allah2, on 02 octombrie 2019 - 08:10, said:

De vreo 1 luna si ceva ma mananca des ochiul drept, in special mai pe seara.

Se introseste si simt ca as avea ceva in el. Daca ma scarpin mai mult se agraveaza. Mai mult pe la pleoape (spre laterala). Mare parte din zi nu simt absolut nimic.

Dimineta ma trezesc cu urdori pronuntate la acel ochi, dar nici chiar ca ploapele sa fie lipite.

Cand am fost mic am mai avut ceva asemanator, dar mai suparator, la ambii ochi, cred ca conjunctivita bacteriana, si a trecut dupa administrarea unor picaturi.

Tinand cont ca o programare la medic dureaza mult si oricum imi recomanda ceva doar pe baza de simptome, ma puteti ajuta aici va rog cu o recomandare si eventual niste picaturi ce le pot lua de la farmacie?

Cred ca ar fi tot conjuctivita bacteriana, cea virala ar fi trebuit sa treaca deja.

Multumesc
Mergi la ORL inainte sa devina cronic.
Cere analize exstinse nu superficialitati.

Edited by MarianG, 02 October 2019 - 11:15.


#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.12.2016
Nu la ORL, la Oftalmologie. Mi-a intrat si mie o particica mica dintr-o frunza uscata saptamana trecuta si mi-a zgariat corneea. La ORL nu te primeste. M-am dus la Oftalmologie la urgente, o fatuca tinerica mi-a pus cateva picaturi de anestezic sa nu ma mai doara caci clipeam instantaneu si-mi lacrima ochiul groaznic. Apoi s-a uitat cu microscopul si mi-a spus diagnosticul, dandu-mi si o reteta pentru picaturi de Xanternet. Desi am insistat de vreo 3-4 ori, fata nu a vrut sub nicio forma sa accepte cei 20 lei pe care am incercat sa-i dau. Si nici nu a fost coada, am fost primul (Brasov - Spitalul Marzescu).

Edited by 2Unlimited, 02 October 2019 - 15:12.


#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,615
  • Înscris: 08.03.2017
"Nu la ORL, la Oftalmologie"
Sunt legate intre ele , a spus foarte corect, o afectiune pe linia nas-gat-urechi poate da anumite simptome la ochi . Pentru verificare cand stranuti tine-te de nas si vei simti automat cum se infunda urechile si ca ies ochii din orbite .

Edited by ldpe, 02 October 2019 - 18:54.


#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.12.2016
Nu am spus ca nu sunt legate, am spus ca pentru afectiunea pe care o prezinta trebuie sa mearga la Oftalmologie, nu la ORL.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,066
  • Înscris: 25.06.2007

 2Unlimited, on 02 octombrie 2019 - 15:09, said:

M-am dus la Oftalmologie la urgente, o fatuca tinerica mi-a pus cateva picaturi de anestezic sa nu ma mai doara caci clipeam instantaneu si-mi lacrima ochiul groaznic. Apoi s-a uitat cu microscopul si mi-a spus diagnosticul,
Tu ai avut altceva, o abraziune de cornee. Picaturile puse in ochi nu erau cumva fluoresceina (culoare portocalie) pt evidentierea leziunilor in lumina verde? Eu din alea pun.
Pt problemele initiatorului se procedeaza asa cum am indicat eu in postul #5.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate