Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoţel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Biserica Ortodoxa Romana in anul 2019

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
153 replies to this topic

#145
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 21.06.2011

View Postrichelieu, on 30 septembrie 2019 - 23:30, said:


Pai știi cum zic psihanalistii......ce alegi sa vezi (sau nu alegi dar vezi oricum) la alții, este de fapt o oglinda a propriei persoane :)
Tu ai ales sa le vezi doar pe babele alea. Ești sigur ca pe lângă ele nu există și niște creștini adevărați?
Iar reacția preoților, poate fi și ea tot o reacție in oglinda. Un răspuns la modul tău de interacționare.

Să iau frazele pe rând:

1. Aham. Deci dacă eu văd că popii sunt niște violatori de băieți, niște turnători abjecți  fără pic de remușcări, niște ahtiați după bani și putere, niște șarlatani, niște manipulatori ordinari, înseamnă asta și eu sunt așa. Ce să zic...m-ai nimerit. E bine, ești mulțumit?
2. Nu, erau doar babele. După ce mor și ele puteți pune lacătul, că rămân doar creștinii ca voi, cei de aici. Creștini adevărați nu există.
3. Mârșăvia din insinuarea ta nu e egalată decât de mârșăvia preotului la care m-am dus cu lacrimi în ochi și căruia i-am pus sufletul la picioare și care, în loc de măcar o picătură de empatie sau bunătate, sau o vorbă bună, m-a trimis la biserica lui să cumpăr toate rahaturile pentru ritualul său cretin.
Ba a mai avut tupeul să-mi spună după botezul făcut la urgență că ,,dacă nu moare, trebuie botezată din nou, cum trebuie".

Modul vostru de a vă apăra ciobanii e demn de cel mai mare dispreț. Ce am avut de spus despre gașca BOR am spus deja.
Viața e prea scurtă ca să mai pierd timp cu bigoți care, în lipsă de argumente, atacă persoana.




#146
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrichelieu, on 01 octombrie 2019 - 00:15, said:


Nu ai tu căderea sa judeci asta. Relația cu Dumnezeu e personală, nu știi tu ce a Ă®nțeles omul ăla despre Dumnezeu și ce nu. Nu știi cum a ajuns la biserica, sa depună acel jurământ. Nu mai raporta relația altora cu Dumnezeu, prin prisma experienței tale personale. Crezi ca tu știi mai multe despre Dumnezeu? Sau eu? Sau oricine altcineva de aici? Cât de departe crezi tu ca suntem oricare dintre noi de acel om care a depus acel jurământ, in economia Ă®nțelegerii Dumnezeirii? 0.0000001%? 0.0001%?
Din moment ce nu se poate lasa de bautura decat cu adeverinta de la preot... Cred ca acel om a inteles multe despre Dumnezeu.
Daca relatia cu Dumnezeu e personala, la ce bun sa ceri o adeverinta de la preot ca nu ai consumi alcool? La ce-ti foloseste in relatia ta PERSONALA cu Dumnezeu?
Sa nu uitam ca explicatie e strict legata de angajarea in campul muncii. Cat de naiv poti sa fii ca sa crezi ca vreun angajator normal la cap tine cont de o asemenea hartie in afara de a si-o pune sub ceasca de cafea? Personal cred ca preotul respectiv a fost baut cand a pus stampila pe hartia aia igienica. Asa se explica si limbajul de lemn sau greselile gramaticale de pe adeverinta. Nu este permis ca un om care se pretinde a fi intelectual sa scrie astfel.
Toate se leaga pana la urma. Cand judeci mai putin decat rromul care vine cu o astfel de cerere.... practic se aliniaza planetele. :)).

Edited by dan1980_25, 01 October 2019 - 01:27.


#147
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,500
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSabinatu, on 01 octombrie 2019 - 00:54, said:



Să iau frazele pe rând:

1. Aham. Deci dacă eu văd că popii sunt niște violatori de băieți, niște turnători abjecți  fără pic de remușcări, niște ahtiați după bani și putere, niște șarlatani, niște manipulatori ordinari, Ă®nseamnă asta și eu sunt așa. Ce să zic...m-ai nimerit. E bine, ești mulțumit?
2. Nu, erau doar babele. După ce mor și ele puteți pune lacătul, că rămân doar creștinii ca voi, cei de aici. Creștini adevărați nu există.
3. Mârșăvia din insinuarea ta nu e egalată decât de mârșăvia preotului la care m-am dus cu lacrimi Ă®n ochi și căruia i-am pus sufletul la picioare și care, Ă®n loc de măcar o picătură de empatie sau bunătate, sau o vorbă bună, m-a trimis la biserica lui să cumpăr toate rahaturile pentru ritualul său cretin.
Ba a mai avut tupeul să-mi spună după botezul făcut la urgență că ,,dacă nu moare, trebuie botezată din nou, cum trebuie".

Modul vostru de a vă apăra ciobanii e demn de cel mai mare dispreț. Ce am avut de spus despre gașca BOR am spus deja.
Viața e prea scurtă ca să mai pierd timp cu bigoți care, Ă®n lipsă de argumente, atacă persoana.
Well...my point exactly :)
Tu crezi ca ești singurul pe care viața l-a lovit?
De ce te victimizezi?


Dacă ai nimerit un preot idiot (da, evident ca sunt și din ăștia), de ce nu te-ai dus la altul?
Eu nu insinuez nimic, am spus ce spun niște specialiști in psihanaliza. Era o invitație la o incursiune in eul propriu, poate poate descoperi ceva nou, nu tocmai plăcut și corectezi.
Dar nah...cum spuneam, fiecare își trăiește viața așa cum alege el.

View Postdan1980_25, on 01 octombrie 2019 - 01:22, said:


Din moment ce nu se poate lasa de bautura decat cu adeverinta de la preot... Cred ca acel om a inteles multe despre Dumnezeu.
Daca relatia cu Dumnezeu e personala, la ce bun sa ceri o adeverinta de la preot ca nu ai consumi alcool? La ce-ti foloseste in relatia ta PERSONALA cu Dumnezeu?
Sa nu uitam ca explicatie e strict legata de angajarea in campul muncii. Cat de naiv poti sa fii ca sa crezi ca vreun angajator normal la cap tine cont de o asemenea hartie in afara de a si-o pune sub ceasca de cafea? Personal cred ca preotul respectiv a fost baut cand a pus stampila pe hartia aia igienica. Asa se explica si limbajul de lemn sau greselile gramaticale de pe adeverinta. Nu este permis ca un om care se pretinde a fi intelectual sa scrie astfel.
Toate se leaga pana la urma. Cand judeci mai putin decat rromul care vine cu o astfel de cerere.... practic se aliniaza planetele. :)).
Poate tie nu iti folosește. Dar lui da. Nu mai judeca pe alții.

#148
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 23:26, said:

Biserica e reprezentata de Hristos nu de patriarh. Ca institutie pamanteasca, da, e reprezentata de patriarh insa patriarhul se foloseste de delegati pentru a o conduce, respectiv de episcopi. Episcopii la randul lor au alti delegati in subdiviziunile bisericii, respectiv in parohii. Atata timp cat preotii de rand nu derapeaza de la doctrina oficiala a Bisericii, se poate considera ca ei vorbesc in numele Bisericii pentru ca sunt oameni ai Bisericii scoliti ca sa propovaduiasca pozitia Bisericii. Daca apar derapaje, Biserica prin autoritatea ei se poate dezice de ce spune preotul x sau y. De asemenea, preotul e luber sa aiba opinii personale diferite de invatatura bisericii, la fel cum patriarhul e liber sa aiba opinii personale diferite de pozitia oficiala a Bisericii intr-o anumita chestiune.
Problema e cand preotul x sau y emite act cu stampila parohiei pentru niste chestii.... sa le spunem "pamantesti". Cand pui stampila parohiei oe un act, se presupune ca stii ce faci.
Nu poti pune acea stampila pe asemenea aberatii.
Ce urmeaza? Sa puna stampila pe chitanta de la bordel?
Actele oficiale eliberate de către o parohie nu au valoare spirituală, ci doar administrativă, eventual. În cazul de față, nici măcar atât.

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 23:26, said:

E clar atunci. Daca ai nevoie de ceva scris ca sa te tii de o promisiune facuta inaintea lui Dumnezeu...
Se pare că unii au o asemenea necesitate. Din punct de vedere creștin, orice acțiune, care este făcută pentru binele aproapelui nostru, este binevenită.

#149
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 11.09.2017

View PostSabinatu, on 01 octombrie 2019 - 00:54, said:

mârșăvia preotului la care m-am dus cu lacrimi în ochi și căruia i-am pus sufletul la picioare și care, în loc de măcar o picătură de empatie sau bunătate, sau o vorbă bună, m-a trimis la biserica lui
Mey, dar tu ai talent! Poti scrie un roman.
Iti sugerez un titlu: "Mieunat & Victimizare 2.0." Posted Image

#150
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 23:26, said:

Daca te referi strict la cei trecuti pe liste ca facand parte din parohia X, da. Pot fi numiti enoriasi.
Insa eu ii numesc pseudo-enoriasi pe cei trecuti pe liste dar pe care ii vezi la Biserica o daca la 2 ani, probabil cand au nevoie de vreo adeverinta ca sa nu mai bea decat 1 litru de bere pe zi. Genul de oameni pe care daca-i intrebi cine a fost Adam si Eva, ei spun ca au fost "un sfant".
Genul de enoriasi care habar nu au cine e Dumnezeu si fac totul din frica ca sa nu-i trazneasca. Genul de enoriasi care habar nu au ca pe Dumnezeu nu-l cumperi cu o adeverinta.
Enoriașii sunt toți aceia care se consideră ca făcând parte din parohia respectivă. Indiferent că merg sau nu la biserică, indiferent că au sau nu habar de Biblie. Ei nu se împart în enoriași de categoria întâia și alții, de categoria a doua. Biserica îi consideră pe toți ca fiind fiii săi, ca atare nici tu nu ar trebui să-i disprețuiești.

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 23:26, said:

Sunt curios? S-au rugat impreuna? Au stat de vorba despre patima alcoolului? Au discutata despre ce vrea Dumnezeu de la noi oamenii si despre cum putem sa abandonam viciile pentru iubirea pe care i-o purtam? Sper ca nu s-a limitat totul doar la juramant+act. Suna prea.... notarial.
Păi dacă zici că ai ascultat mărturia preotului respectiv, ai fi putut să remarci că el a făcut tot ceea ce era necesar, duhovnicește vorbind, până la a recurge la o astfel de măsură.

#151
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
taman a fost popa cu craciunul, spre bucuria nevesti-mii :), i-a pupat icoana, ala a miruit-o, nevasta-mea a pus 10 lei in buzunarul cantaretului, o voce splendida, baritonala. io n-am iesit din bucatarie, bag tutun, o berica si scriu aici...:) diseara fac amestecul pentru carnati si maine-i fac. :) asta-i smecheria, amestecati bine bine, sa stea un pic sa intre una-n alta si abia apoi bagati in mat...:)

#152
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
😅😅😅

Important e ca e ea fericita si ca pacatele cu tine le face :))

#153
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 21.06.2011

View PostAlireza, on 01 octombrie 2019 - 15:54, said:


Mey, dar tu ai talent! Poti scrie un roman.
Iti sugerez un titlu: "Mieunat & Victimizare 2.0."

Mulțumesc! Să știi că ți-am ascultat sfatul, dar se pare că moderatorul e din exact, dar exact același aluat tolerant și plin de iubire pentru aproape ca tine, astfel încât romanul pe care-l postasem a fost șters.
Dacă nu crezi ce spun și vrei să cercetezi, roagă-l să-ți trimită postarea ștearsă. Sunt sigur că-ți va plăcea, în special personajul principal.





#154
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,500
  • Înscris: 04.05.2006
Moderatorului, i-ar fi plăcut ca aceasta conversatie a voastră sa se desfășoare in privat.
Pentru ca da, moderatorul este intolerant in anumite privințe, offtopic-ul cu potential de  flame, fiind una dintre ele.
Îți poți rescrie răvașul de Amor intr-un mesaj privat spre interlocutor.


Ar trebui sa mulțumești ca ștergerea mesajului a fost singura masura luată.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate