Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Interpretare reteta oftalmologica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 18 septembrie 2019 - 19:20, said:

Nu este prima oară când îi explic care este diferența între un medic oftalmolog și  un optometrist. Fix pe aria asta. Nu este neinformat, este rău intenționat!
Poate-i uituc :)
Hai că de-acum o să țină minte.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 18 septembrie 2019 - 19:35, said:


Poate-i uituc :)
Hai că de-acum o să țină minte.

Sper. Deja e deranjant.

View Postpasilla, on 18 septembrie 2019 - 19:34, said:


Nu ai cum sa stii asta, daca nu ai studii de specialitate.
Poti doar constata existenta acelor vicii de refractie.

Lol

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMembruAnonim, on 18 septembrie 2019 - 19:36, said:

Lol
LOL, ne LOL, ceteateanul ar trebui sa fie consultat de un Oftalmolg.
Sa mergi la primul butic care vinde ochelari, nu e o idee prea buna.

Edited by pasilla, 18 September 2019 - 19:41.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Am o clientă căruia i am facut ochelari progresivi cu corecție prescrisă de mine. Acuitate vizuală de 100 %. Nu suporta ideea de ochelari. S a operat la un renumit dr oftalmolog. Ce crezi? A rămas cu ditamai astigmatismul, și pe OS cu tot cu corecție are acum acuitate vizuale de 40 %.

Am corectat o groază de rețete prescrise de medici. Pt că oamenii nu vedeau cu ochelarii făcuți cu dioptriile lor așa că scutiți  mă.

Dacă găsiți un optometrist sau oftalmolog bun, rămâneți  la ăla. Nu va mai plimbați aiurea!

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMembruAnonim, on 18 septembrie 2019 - 19:46, said:

Dacă găsiți un optometrist sau oftalmolog bun, rămâneți  la ăla. Nu va mai plimbați aiurea!
Sunt convins ca exista oftalmologi "praf" si optometristi "profesionisti", dar nu ar trebui ca asta sa fie regula.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Dr care a operat o pe doamna respectivă este renumit, nu praf. Informați vă înainte!

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In zilele de azi, e cam ciudat ca nu apelezi la un oftalmolog  si nu la un optometrist, cand ai probleme cu ochii, sau la un un psihiatru si nu la un psiholog, cand ai probleme cu cu "capul".

Edited by pasilla, 18 September 2019 - 20:25.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Este alegerea altheei dacă ți va permite flame ul!

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cam aiurea sa o aduci in discutie pe Alteha. Te asigur ca nu traieste in pestera.

Problema este ca ne-am indepartat total, de subiectul topicului.

Edited by pasilla, 18 September 2019 - 20:32.


#28
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostMembruAnonim, on 18 septembrie 2019 - 18:54, said:

Determinarea de dioptrie o face optometristul care face 4 ani de facultate pt asta.
Ce facultate de 4 ani a urmat, ca astia nu sunt de acord?

Quote

Optometristul nu a urmat facultatea de medicină, ci o specializare în știința optometriei. Cuvântul „optometrie” este compus din termenii „opsis”=vedere și „metron”=a măsura, care provin din limba greacă veche. Așadar, optometria se ocupă cu cercetarea și măsurarea defectelor de vedere, precum și cu corectarea sau compensarea lor. Un optometrist poate prescrie anumite medicamente împotriva afecțiunilor oculare ușoare, cum ar fi infecțiile, alergiile, glaucomul sau poate face intervenții simple, cum ar fi îndepărtarea unui obiect străin din ochi. Spre deosebire de medicul oftalmolog, el nu poate diagnostica boli oculare mai severe și nu poate interveni chirurgical.

View PostMembruAnonim, on 18 septembrie 2019 - 18:54, said:

Nu mai vorbi prostii!


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.optiuni....ializations/896

Încă o diferență între oftalmolog și optometrist. Ochelarii, în prezent, pot ajunge la sume f mari. Eh, dacă rețeta de ochelari este greșită, dr nu ți schimba lentilele și nici nu ți dă banii înapoi. Optometristul, da. :)


Edited by MembruAnonim, 18 September 2019 - 20:46.


#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 18 septembrie 2019 - 20:24, said:

Este alegerea altheei dacă ți va permite flame ul!
Tu ai răspuns cu jigniri la analogiile lui, deci aș fi putut să vă sancționez pe amândoi. O s-o fac dacă nu vă potoliți.
Și gata cu offtopicul. S-a lămurit toată lumea că optometriștii au facultate, iar că nu-s totuna cu oftalmologii știe toată lumea, deci e cazul să înceteze polemica pe tema asta.

#31
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,489
  • Înscris: 04.10.2007

View Postalthea, on 18 septembrie 2019 - 19:06, said:


L-ai contrazis argumentat, nu era nevoie de raport. Consideră că era neinformat... de ce o iei ca fiind jignire? Zic și eu.


Pentru ca nu e prima oara cand scrie ca sa se afle in treaba pe ariabsi subaria asta si o jigneste intentionat pe @yseult stiind ca e de profesie optician.

View PostMembruAnonim, on 18 septembrie 2019 - 20:40, said:

https://www.optiuni....ializations/896

Încă o diferență între oftalmolog și optometrist. Ochelarii, în prezent, pot ajunge la sume f mari. Eh, dacă rețeta de ochelari este greșită, dr nu ți schimba lentilele și nici nu ți dă banii înapoi. Optometristul, da. :)

Exact cazul meu. Am fost azi la Specsaver si dupa o noua consultatie imi schimba gratis lentila, desi diferenta e doar 0,25 dioptrie si 20 gr Axa. 'So I will be happywith my glasses', they said.

Am ales sa cer un nou test si nu doar reglaje la recomandarea lui @yseult, care sin ce i-am relatat a inteles ca 'ma lupt' cu o prescriptie nu tocmai corecta si careia ii multumesc pe aceasta cale.

Edited by radu2014, 18 September 2019 - 21:12.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Mulțumesc, radu! Așa este!

View Postradu2014, on 18 septembrie 2019 - 21:06, said:

Pentru ca nu e prima oara cand scrie ca sa se afle in treaba pe ariabsi subaria asta si o jigneste intentionat pe @yseult stiind ca e de profesie optician.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate