Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Kurzgesagt despre Dumnezeu si reincarnare

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019
Eu sunt tu, si tu esti eu, si toti suntem eu, si eu sunt toti!  
Acest canal stiintific de pe You Tube care era militant al ateismului, evolutionismului , scepticismului privind existenta sufletului  si nihilismului in privinta sensului vietii   a publicat la 1 septembrie un clip ce reda povestea scurta  "Oul" de  Andy Weir.
Prin acest clip,  este afirmata existenta lui Dumnezeu si al unui ciclu de reincarnare prin care sufletele dobandesc invataminte prin experimentarea mai multor vieti.Pana la urma, stiinta isi recunoaste neputinta in a explica "nimicul" din spatele formarii universului, nasterii si mortii oamenilor si pana la urma pune pe seama unui Dumnezeu si al unui  ciclu al reincarnarii ce reprezinta sensul vietii?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h6fcK_fRYaI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dotcoincrypto, 12 September 2019 - 21:43.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,125
  • Înscris: 07.02.2003
O simpla poveste, ce sa se intample. Eu nu am recomandat niciodata Kurzgesagt pentru chestii serioase.
Nu vezi ce de thumb down si-au luat in numai 12 zile la clipul ala fata de altele ? :)

Edited by andreic, 12 September 2019 - 21:46.


#3
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019

 andreic, on 12 septembrie 2019 - 21:44, said:

O simpla poveste, ce sa se intample. Eu nu am recomandat niciodata Kurzgesagt pentru chestii serioase.
Nu vezi ce de thumb down si-au luat in numai 12 zile la clipul ala fata de altele ? Posted Image
Are 8 milioane de vizualizari.   Doar 29 000 care i-au dat dislike, probabil crestinopati care nu cred in reincarnare si poate atei nihilisti vs 800 000 like-uri.

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,934
  • Înscris: 28.11.2006
Ca poveste e faina si bine scrisa, dar de aici pana la avea pretentia ca e o chestie stiintifica, mai e cale lunga.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,125
  • Înscris: 07.02.2003

 dotcoincrypto, on 12 septembrie 2019 - 21:50, said:

Are 8 milioane de vizualizari.   Doar 29 000 care i-au dat dislike, probabil crestinopati care nu cred in reincarnare si poate atei nihilisti vs 800 000 like-uri.
Este enorm cand ai 30k in numai 12 zile. O fi un experiment de-al lor Posted Image Au clipuri mult mai bune mai vechi care au sub 7000 dislike pe an... asta in 12 zile 30k phuaiiii.
Oricum nu trebuie sa disperi ca are critici, nu e nimic stiintific acolo, e doar o poveste scrisa de unu... scrie clar asta daca esti atent, ii da si numele, Andy Weir Posted Image

Edited by andreic, 12 September 2019 - 21:57.


#6
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019
In orice caz, cred ca se va crea  o noua religie de tip New Age in acest secol care va avea sute de milioane de adepti, poate chiar 1 miliard.  
Si in care reincarnarea o sa fie fundamentul acestei religii, plus ca va fi o religie care va milita pentru empatie, consumul de droguri usoare,  pace mondiala,  corectitudine politica,  feminism, comunicare astrala , venerarea mamei-natura si protejarea mediului.

Pe cand crestinismul e in scadere.   E deja o religie moarta, in cativa zeci de ani va disparea din Europa si America si va mai exista doar in Africa si America de Sud.
Si cred ca si pentru Islam va urma o perioada de declin din cauza ca noile generatii nu sunt asa de usor de manipulat precum generatia adulta actuala.
Copii musulmani de azi sunt mult mai orientati spre tehnologie si modernitate.

Asta in vreme ce occidentul se va orienta spre religia New Age.

Edited by dotcoincrypto, 12 September 2019 - 21:54.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,125
  • Înscris: 07.02.2003
New age se tot creeaza, sunt fani new age destui Posted Image Dar stii vorba aia, e tot o amageala mai tehnologica asa...

Edited by andreic, 12 September 2019 - 21:57.


#8
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019
E de preferat oricand asta decat  religiile primitive si violente ca crestinismul sau islamul, cu concepte precum rai si iad si un zeu razbunator.  

Mie imi place Dumnezeul din versiunea lui Andy Weir ca e foarte iertator.
Adica e genul de zeu care il iarta pana si pe Hitler si ii acorda sansa de a se reabilita prin a-l reincarna intr-o taranca chinezoaica din secolul al VI-lea .

Plus ca reincarnarea asta suna a sistem capitalist de selectare a candidatilor pentru  locuri de munca.
Sau a actorilor intr-o distributie de film.

Pare ca Reincarnarea are mai mult sens decat conceptul rai-iad sau  ......vidul ateist.

Nu prea imi convine ca  am o singura viata, o singura sansa in universul asta.

Edited by dotcoincrypto, 12 September 2019 - 22:02.


#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,424
  • Înscris: 15.12.2009

 dotcoincrypto, on 12 septembrie 2019 - 22:03, said:

Nu prea imi convine ca  am o singura viata, o singura sansa in universul asta.

Universului nu-i pasa. Asta-i frumusetea, si in acelasi timp oroarea. Cautam un sens la ce se intampla, un numitor comun, un punct de plecare (ca-i zici Dumnezeu sau cum vrei tu), si cand, de fapt, nu e nimic. Universul e indiferent. Nu exista un sens. Nu exista un numitor comun. Si asta ne da peste cap perceptia atat de tare, incat nu vrem in vreun fel sa acceptam.

Edited by Ann0nyym0us, 12 September 2019 - 22:07.


#10
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019

 pufonel, on 12 septembrie 2019 - 21:50, said:

Ca poveste e faina si bine scrisa, dar de aici pana la avea pretentia ca e o chestie stiintifica, mai e cale lunga.
Pana vom ajunge sa explicam stiintific /sa negam existenta vietii de dupa moarte, intai sa ne gandim ce este dinainte de NASTERE.

Cum iti preiei tu  controlul asupra unui  trup uman  ?
Si de ce un trup uman si nu un trup de alt animal?
De ce asupra unui singur trup si nu asupra a mai multor trupuri ?
Sa zicem ca nu exista suflet, iar constiinta  si tot  ce inseamna ganduri, sentimente, abilitati  si intelect in functie de gena parintilor , e doar un deseu al algoritmilor biochimici din creier care functioneaza dupa reactiile din organism si in urma interactiunii cu mediul si in urma experientelor..........si totusi, ai autoobservabilitate.
Ai control asupra trupului!
Simti cu el.
Traiesti cu el.
Cum se intampla asta? Cum intri tu in joc in rolul unui personaj NPC si devii dintr-o data un jucator?
Cum se intampla sa preiei controlul asupra unui  fetus  dupa fecundare conceput de doi parinti  aleatoriu si nu al altui fetus de caine ?


Se pare ca creierul uman e prea limitat si prea primitiv pentru a raspunde la intrebarile astea de logica elementara.
Probabil ca nici mecanica cuantica nu poate explica.

 Ann0nyym0us, on 12 septembrie 2019 - 22:05, said:

Universului nu-i pasa. Asta-i frumusetea, si in acelasi timp oroarea. Cautam un sens la ce se intampla, un numitor comun, un punct de plecare (ca-i zici Dumnezeu sau cum vrei tu), si cand, de fapt, nu e nimic. Universul e indiferent. Nu exista un sens. Nu exista un numitor comun. Si asta ne da peste cap perceptia atat de tare, incat nu vrem in vreun fel sa acceptam.
Dar ai vreo idee ce este in afara universului?  Sa fie  un multivers cu alte universuri, poate un megavers ?  O dimensiune superioara pe care creierul uman nu o poate percepe ? Sau pentru ca universul in care traim e limitat de legi ale fizicii?    
Sau ce poate fi mai mic decat particula Planck?  Oare nu un microunivers?

Edited by dotcoincrypto, 12 September 2019 - 22:14.


#11
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Si totusi, stie cienva 100% ca e vorba de reincarnare, rai - iad sau nimic ?

#12
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019
Ce putem vedea dincolo de spatiu-timp, dincolo de materie?
Ne putem imagina NIMICUL?
Pana la urma ce este nimicul?

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,424
  • Înscris: 15.12.2009

 dotcoincrypto, on 12 septembrie 2019 - 22:13, said:

Dar ai vreo idee ce este in afara universului?  

Nu am. Dar ma indoiesc foarte mult ca, orice ar fi in afara lui, ne compatimeste in vreun fel.

#14
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019

 Fluk3, on 12 septembrie 2019 - 22:14, said:

Si totusi, stie cienva 100% ca e vorba de reincarnare, rai - iad sau nimic ?

Cert e ca reincarnarea mi se pare un sistem mai logic decat sistemul rai -iad!

De exemplu, Hitler pentru ca a omorat milioane de evrei , rromi si polonezi pe care ii considera inferiori s-a reincarnat el insusi intr-un copil african  intr-o tara africana predestinat  sa fie abuzat, agresat  si infometat de traficanti albi.   Poate chiar tinut in captivitate drept pedeapsa pentru lagarele de concentrare.  Si el si toti nazistii germani si colonistii europeni care au agresat locuitorii coloniilor s-au reincarnat in africanii, arabii si indienii de azi.

La fel si Stalin care in acest moment ar putea fi un copil rus sarac care se loveste de toate realitatile crunte ale Rusiei sub regimul lui Putin. Posibil chiar sa se fi reincarnat intr-un jurnalist opozant al regimului Putinist si sa fi ajuns lichidat pentru epurarile comise.
Sau chiar si Mao sau Kim  sa se reincarneze intr-un miner chinez asiatic  si flamand pentru ca regimul sau comunist a produs foamete omorand 80 milioane de chinezi .
Iar Truman pentru ca a bombardat Japonia cu bombe nucleare, sau   LBJ si cu Nixon, pentru ca au bombardat Vietnamul cu napalm, dupa moartea lor s-au reincarnat in copii nascuti cu tumoare genetica care le-au desfigurat chipurile si au ajuns sa fie marginalizati de societate.

Nici nu vreau sa-mi imaginez in ce se vor reincarna Iliescu si cu Dragnea, dar in mod probabil , daca se vor reincarna in vietile viitoare tot in Romania,  vor gusta din plin ceea ce au lasat in urma lor ca simpli oameni saraci: scoli in ruina, sosele proaste, joburi lipsa , mancare proasta si spitale mizerabile.

Edited by dotcoincrypto, 12 September 2019 - 22:31.


#15
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 dotcoincrypto, on 12 septembrie 2019 - 22:30, said:

Cert e ca reincarnarea mi se pare un sistem mai logic decat sistemul rai -iad!
Posibil sa fie mai logic dar doar fiind mai logic inseamna ca e si mai real ? Crezi ca orice s-ar afla dupa, tine cont de logica sau doleantele noastre de a ne explica ce se intampla ?

Tu vorbesti acolo despre sistemul Kharmic.

Edited by Fluk3, 12 September 2019 - 22:34.


#16
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 12.02.2010

 dotcoincrypto, on 12 septembrie 2019 - 22:03, said:

E de preferat oricand asta decat  religiile primitive si violente ca crestinismul sau islamul, cu concepte precum rai si iad si un zeu razbunator.  

Mie imi place Dumnezeul din versiunea lui Andy Weir ca e foarte iertator.
Adica e genul de zeu care il iarta pana si pe Hitler si ii acorda sansa de a se reabilita prin a-l reincarna intr-o taranca chinezoaica din secolul al VI-lea .

Plus ca reincarnarea asta suna a sistem capitalist de selectare a candidatilor pentru  locuri de munca.
Sau a actorilor intr-o distributie de film.

Pare ca Reincarnarea are mai mult sens decat conceptul rai-iad sau  ......vidul ateist.

Nu prea imi convine ca  am o singura viata, o singura sansa in universul asta.


Wow ! Cum suna asta !

Se pare ca Satana si-a ridicat nivelul de finete in atragerea adeptilor !

Fix pe placul generatiei actuale (bem , batem, furam, violam, ne drogam, ucidem, ne iarta Dumnezeu, ca in definitiv, asta e treaba Lui) ..
Si uite asa iti spune dracul sa faci cate rele vrei, ca te iarta Al de Sus, iar daca nu te iarta, te reincarnezi si iesi curat luminat .

Nu uita, ca din aceste cauze, societatea se degradeaza (nu se reincarneaza) si asta te va afecta inclusiv pe tine la un moment dat .

Apoi toti dati vina pe Dumnezeul pe care il scoateti din ecuatie, ca nu intervine...

Ce iti mai trebuie divinitate atunci? Doar din nevoia de a crede in ceva/cineva? (configurat dupa nevoi)

Edited by djpadrecito, 12 September 2019 - 23:17.


#17
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019
Se numeste LIBER ARBITRU

#18
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

 dotcoincrypto, on 12 septembrie 2019 - 22:30, said:


Cert e ca reincarnarea mi se pare un sistem mai logic decat sistemul rai -iad!

De exemplu, Hitler pentru ca a omorat milioane de evrei , rromi si polonezi pe care ii considera inferiori s-a reincarnat el insusi intr-un copil african  intr-o tara africana predestinat  sa fie abuzat, agresat  si infometat de traficanti albi.   Poate chiar tinut in captivitate drept pedeapsa pentru lagarele de concentrare.  Si el si toti nazistii germani si colonistii europeni care au agresat locuitorii coloniilor s-au reincarnat in africanii, arabii si indienii de azi.

La fel si Stalin care in acest moment ar putea fi un copil rus sarac care se loveste de toate realitatile crunte ale Rusiei sub regimul lui Putin. Posibil chiar sa se fi reincarnat intr-un jurnalist opozant al regimului Putinist si sa fi ajuns lichidat pentru epurarile comise.
Sau chiar si Mao sau Kim  sa se reincarneze intr-un miner chinez asiatic  si flamand pentru ca regimul sau comunist a produs foamete omorand 80 milioane de chinezi .
Iar Truman pentru ca a bombardat Japonia cu bombe nucleare, sau   LBJ si cu Nixon, pentru ca au bombardat Vietnamul cu napalm, dupa moartea lor s-au reincarnat in copii nascuti cu tumoare genetica care le-au desfigurat chipurile si au ajuns sa fie marginalizati de societate.

Nici nu vreau sa-mi imaginez in ce se vor reincarna Iliescu si cu Dragnea, dar in mod probabil , daca se vor reincarna in vietile viitoare tot in Romania,  vor gusta din plin ceea ce au lasat in urma lor ca simpli oameni saraci: scoli in ruina, sosele proaste, joburi lipsa , mancare proasta si spitale mizerabile.
Total gresit, ca sa fie conceptul adevarat, atunci acel copil trebuia sa stie ca a fost Hitler si pentru ce sufera, dar cum nu se stie, teoria cade si nu are logica ... E ca si cum faci ceva maret, dar nu stie nimeni de existenta ta, dar tu care doresti afirmare stii ca nu stie nimeni de tine sau ceea ce ai facut, daca ai facut, unde e rostul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate