Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Porsche Taycan

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1013 replies to this topic

#991
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostMembruAnonim, on 03 septembrie 2020 - 04:55, said:

Un video interesant despre cum Tesla are cifre duble EPA fata de Taycan.
Desi cele spuse acolo s-au mai discutat aici, este foarte bine explicat. Foarte bun video Posted Image
Apropo de Jason Fenske. Acesta este numele inginerului din filmul postat de tine, pe care l-am intalnit cu mult inainte de a-si lua o Tesla. Inunedo0 a apelat de multe ori la autoritatea "posesorului" de Tesla ori de cate ori spunea o prostie pe care eu nu o credeam si o contraziceam. Eram eu impotriva "posesorilor". Ei bine, iata ca acesta este unul dintre "posesorii" de Tesla care merita ascultati.

View PostMr_nobody_, on 03 septembrie 2020 - 07:37, said:

Omul zice ceva ce zic și eu de mult timp, că testele EPA și WLTP nu își au rostul pentru mașini electrice, fiindcă ne interesează cât de departe ajungi cu ele pe autostradă. us what it is.

View PostHansolo, on 03 septembrie 2020 - 08:33, said:

Asta ai inteles tu din articol/video?

LOL. Culmea este ca tocmai asta a spus autorul filmului. Nu ma crezi, poftim si mai urmareste o data

View PostFord4, on 03 septembrie 2020 - 08:46, said:

Ca sa nu mai spunem ca testele sunt facute si pentru regim de oras, dn, temperaturi diferite etc. adica mai aproape de viata reala decat un mers constant la 72 mph.
Ai dreptate. Autonomia in oras este foarte importanta la o masina electrica precum Taycan. De exemplu, Taycan are o autonomie infima de doar 320 km in oras.
Adica poti merge neintrerupt in oras vreme de vreo 16 ore fara oprire. Absolut dezamagitor. Asta este si motivul pentru care nu-mi iau o astfel de masina. Eu caut o masina sa pot rula in oras vreme de minim 24 ore. Sa pot livra mobila cu ea pentru vreo 3 schimburi de hamali, nu doar 2. Posted Image

Edited by valitudor, 04 September 2020 - 18:59.


#992
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,170
  • Înscris: 13.11.2017

View Postvalitudor, on 04 septembrie 2020 - 18:54, said:

Ai dreptate. Autonomia in oras este foarte importanta la o masina electrica precum Taycan. De exemplu, Taycan are o autonomie infima de doar 320 km in oras.
Adica poti merge neintrerupt in oras vreme de vreo 16 ore fara oprire. Absolut dezamagitor. Asta este si motivul pentru care nu-mi iau o astfel de masina. Eu caut o masina sa pot rula in oras vreme de minim 24 ore. Sa pot livra mobila cu ea pentru vreo 3 schimburi de hamali, nu doar 2. Posted Image

Nu era vorba doar de autonomia prin oraș, dar tu atâta poti pricepe din ce reprezintă acele teste. Uitasem că posesorii de Taycan merg doar pe autostrada încă de când ies din curte :).
Iar ție chiar ti s-ar potrivi ca meserie livrarea de mobila la câtă inteligenta dai dovadă pe aici

#993
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postvalitudor, on 04 septembrie 2020 - 18:54, said:

Ai dreptate. Autonomia in oras este foarte importanta la o masina electrica precum Taycan. De exemplu, Taycan are o autonomie infima de doar 320 km in oras.
Adica poti merge neintrerupt in oras vreme de vreo 16 ore fara oprire. Absolut dezamagitor. Asta este si motivul pentru care nu-mi iau o astfel de masina. Eu caut o masina sa pot rula in oras vreme de minim 24 ore. Sa pot livra mobila cu ea pentru vreo 3 schimburi de hamali, nu doar 2. Posted Image
Si totusi pe topicele Tesla, 500 km nu-ti ajung. Poti fi mai penibil?

#994
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,369
  • Înscris: 23.07.2014
Range Test mit dem "Bratwurstwagen", versiunea 4S

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VB24iJbusgQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#995
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postinuendo0, on 05 septembrie 2020 - 13:59, said:

Si totusi pe topicele Tesla, 500 km nu-ti ajung. Poti fi mai penibil?
Oho!!!

#996
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,369
  • Înscris: 23.07.2014
Si unul la 200km/h

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iKrO4DNvyzo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#997
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Noul safety car de la Le Mans...

Attached File  ef90563.jpg   1.65MB   45 downloads

#998
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Prietenul MKBHD (care conduce un Model S fully loaded ca masina zilnica) a facut un review la un Turbo ... si mai mai ca il vezi cum ar vrea unul :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BAZX9p2oGOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#999
carview

carview

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2020
asta inseamna sa investesti banii cum trebuie, 160.000€ fara optiuni ca sa circului nici macar 400 de km cu o masina, asa da.

#1000
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostMembruAnonim, on 03 septembrie 2020 - 04:55, said:

Un video interesant despre cum Tesla are cifre duble EPA fata de Taycan.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aZJba_oNhT4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Video e bazat pe articolul asta din C&D: https://www.caranddr...-range-numbers/

Rezumat intr-o poza pentru cine nu vrea/are timp sa citeasca.
[ https://hips.hearstapps.com/hmg-prod.s3.amazonaws.com/images/teslamileage-powersb-1598559361.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vedeti aici diferentele dintre Taycan si Tesla S, la 10 aceleratii repetate. Se vede clar ca si acuma ca si in trecut la acceleratii mai multe, Tesla se flescaieste destul de repede si de mult. Zici ca mergi cu un 1.4.
Porsche e tot Porsche. La inceput cu tesla ai 600/700 de cai. Mai incolo, zici ca ai 1.4. Ce realizare de viitor. Cifrele postate le gasiti mai greu. Sa sulfurat tare acceleratia la tesla la final.

Attached Files


Edited by Torquemada-666, 12 November 2020 - 14:50.


#1001
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Vezi sa nu:
https://cleantechnic...impression=true

#1002
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 17.09.2007
Well, Porsche a introdus Taycan-ul de 80k https://electrek.co/...or-under-80000/
Perfect de acord cu concluzia articolului
I think Porsche is going to sell a sh-ton of these $80,000 variants, and here’s why: Aspirational folks are going to want this gorgeous car without having to break the bank on specs. Let’s be real, these are specs that they might not necessarily need in day-to-day life.
Oh and one last thing Porsche wanted us to know: The Taycan is the most powerful standard model variant Porsche has ever made.

N-am urmarit preturile la Porsche ICE insa cred ca o astfel de scadere de pret la un model nou este fara precedent la ei. Adevarat, nu are AWD nici performante insa cred ca la acest pret sunt multi interesati mai mult de brand decat de performante pe circuit.
Tabelul comparativ intre modele e interesant

Attached Files


Edited by Hansolo, 20 January 2021 - 08:30.


#1003
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
La americani brand-ul conteaza mult. Si or sa vanda, in special la americani unde si la Macan, aproape jumatate din vanzari au fost cu motorul de Golf (la fel si BMW-urile cu motoare de 2l).

La 500 de mile de mine, Macan disponibile la vanzare:
* Motor cu motor de Golf: 43 bucati
* V6: 47 bucati

BMW X3:
* Motor de 2l in patru cilindri: 229 bucati
* Motor in sase cilindri: 112

BMW Seria3:
* Motor de 2l in patru cilindri: 522 bucati
* Motor in sase cilindri: 346

Edited by MembruAnonim, 20 January 2021 - 18:19.


#1004
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Wuau, Pai si CEO Porsche a mintit sau nu a mintit, ca nu mai stiu cum a rams? In urma cu aproximativ 50 de pagini (si doar un an si ceva) cat rage era pe aceste pagini

#1005
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cred că da. Una din afirmații era că o să iasă la specificații de model S, la un preț apropiat. Tăind motoare și baterii era clar că poate să mai scadă prețul. Plus că e cu suspensie clasica, nu pneumatica.

#1006
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Nu cred ca a făcut vreo referire la vreun model Tesla.
El a spus ca va costa între Panamera și 911, ceea ce era adevărat încă de anul trecut.
Poate alt CEO a declarat ceea ce zici tu acolo

#1007
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Lovitura mortala pentru Taycan: https://www.automark...-si-102181.html

#1008
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 19.07.2005
Nu cred, sunt masini diferite. Cei care isi iau Porshe nu o iau doar pentru ca e cea mai rapida..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate