Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Accident- dosar penal vatamare corporala

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015
Va salut!
Am avut un incident in 8 august - celalalt conducator auto a adormit l-a volan, a intrat pe contra sens si l-am lovit frontal.
Sotia mea a fost transportata la spital pentru investigatii intrucat o durea in zona cervicala dar nu a fost internata.
La fel si soferul vinovat.

Politia mi-a dat doar o autorizatie de reparatie dar nu mi-au dat asigurarea vinovatului.
Au spus ca intruca ii vor deschide dosar penal pt vatamare din culpa, nu au voie sa imi dea documentele (am vazut rca-ul , il avea la City Insurance)

RCA-ul meu nu e cu decontare directa, nu am casco.

Politia imi zice ca trebuie sa iau legatura cu asiguratorul meu care sa contacteze parchetul sa le spuna cine e vinovat si apoi sa ia legatura cu City.
Lucru care nuprea are sens. Am sunat la Group Ama si aia au zis ca nu stiu...ca nu e treaba lor.

La City nu am sunat.

Stie cineva care e procedura ce trebuie urmata ca sa demarez procesul?

P.S. Pe langa masina mi s-au distrus cateva bunuri ce le aveam in masina: frigider auto, cort, webasto etc. Sunt sanse sa recuperez ceva si din aceste pierderi?

P.P.S. Am fost laun avocat...nu m-a lamurit deloc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mushudog, on 29 august 2019 - 21:44, said:

Politia mi-a dat doar o autorizatie de reparatie dar nu mi-au dat asigurarea vinovatului.
Au spus ca intruca ii vor deschide dosar penal pt vatamare din culpa, nu au voie sa imi dea documentele
Mi se pare aiureala. Trebuie sa insisti la politie [in scris] sa iti dea RCA-ul vinovatului.

Edited by pasilla, 29 August 2019 - 21:59.


#3
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Politia un are nici o treaba in a imparti asigurari sau vinovati.
Este treaba justitiei.
Punct.
Asadar, pregateste-te sa-l chemi in judecata.

Edited by romvic, 29 August 2019 - 22:02.


#4
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 08.01.2008
Chiar ciudat... adica ar trebui sa stai cu masina nereparata pana se solutioneaza dosarul? Asta poate dura mult timp.
Sunt 2 variante: ori militienii sunt incompetenti sau rauvoitori (mi se pare varianta plauzibila) ori legea este facuta in favoarea celor care comit infractiuni sau contraventii.

#5
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 mushudog, on 29 august 2019 - 21:44, said:

Va salut!
Am avut un incident in 8 august - celalalt conducator auto a adormit l-a volan, a intrat pe contra sens si l-am lovit frontal.
Sotia mea a fost transportata la spital pentru investigatii intrucat o durea in zona cervicala dar nu a fost internata.
La fel si soferul vinovat.

Politia mi-a dat doar o autorizatie de reparatie dar nu mi-au dat asigurarea vinovatului.
Au spus ca intruca ii vor deschide dosar penal pt vatamare din culpa, nu au voie sa imi dea documentele (am vazut rca-ul , il avea la City Insurance)

RCA-ul meu nu e cu decontare directa, nu am casco.

Politia imi zice ca trebuie sa iau legatura cu asiguratorul meu care sa contacteze parchetul sa le spuna cine e vinovat si apoi sa ia legatura cu City.
Lucru care nuprea are sens. Am sunat la Group Ama si aia au zis ca nu stiu...ca nu e treaba lor.

La City nu am sunat.

Stie cineva care e procedura ce trebuie urmata ca sa demarez procesul?

P.S. Pe langa masina mi s-au distrus cateva bunuri ce le aveam in masina: frigider auto, cort, webasto etc. Sunt sanse sa recuperez ceva si din aceste pierderi?

P.P.S. Am fost laun avocat...nu m-a lamurit deloc.
Greu cu exprimarea asta... Daca asa ai fost si la avocat... cum sa te lamureasca?
Adica ala a adormit, a intrat pe contrasens si l-ai lovit frontal? Nu cumva te deplasai regulamentar cand ai fost lovit frontal de un auto scapat de sub control de catre cond. auto adormit pe care nu l-ai putut evita?
apoi... RCA=Raspundere Civila Auto (parca)... Vezi la asiguratorul lui. Faptul ca polita de asigurare e la Politie nu inseamna ca nu o au si ei in baza de date... E discutabil doar aspectul cu privire la stabilirea vinovatiei...

 sergiu_psc, on 29 august 2019 - 22:02, said:

Chiar ciudat... adica ar trebui sa stai cu masina nereparata pana se solutioneaza dosarul? Asta poate dura mult timp.
Sunt 2 variante: ori militienii sunt incompetenti sau rauvoitori (mi se pare varianta plauzibila) ori legea este facuta in favoarea celor care comit infractiuni sau contraventii.
Of Of cum le mai stim unii pe toate: jignim, dam cu rahat in nevinovati doar pentru meseria pe care o practica, aruncam pareri, dar VREM O TARA CA AFARA! Si ne mai si miram daca suntem sanctionati! (dupa ce nu merge varianta cu "saru' mana sefu")!!!

Edited by calinkgb, 30 August 2019 - 10:02.
Mai usor cu exprimarea!


#6
JumperX20

JumperX20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2018

 mushudog, on 29 august 2019 - 21:44, said:

Va salut!
Am avut un incident in 8 august - celalalt conducator auto a adormit l-a volan, a intrat pe contra sens si l-am lovit frontal.
Sotia mea a fost transportata la spital pentru investigatii intrucat o durea in zona cervicala dar nu a fost internata.
La fel si soferul vinovat.

Politia mi-a dat doar o autorizatie de reparatie dar nu mi-au dat asigurarea vinovatului.
Au spus ca intruca ii vor deschide dosar penal pt vatamare din culpa, nu au voie sa imi dea documentele (am vazut rca-ul , il avea la City Insurance)

RCA-ul meu nu e cu decontare directa, nu am casco.

Politia imi zice ca trebuie sa iau legatura cu asiguratorul meu care sa contacteze parchetul sa le spuna cine e vinovat si apoi sa ia legatura cu City.
Lucru care nuprea are sens. Am sunat la Group Ama si aia au zis ca nu stiu...ca nu e treaba lor.

La City nu am sunat.

Stie cineva care e procedura ce trebuie urmata ca sa demarez procesul?

P.S. Pe langa masina mi s-au distrus cateva bunuri ce le aveam in masina: frigider auto, cort, webasto etc. Sunt sanse sa recuperez ceva si din aceste pierderi?

P.P.S. Am fost laun avocat...nu m-a lamurit deloc.

Pregateste-te sa te vezi cu el in instanta.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Ia-ti avocat! Pentru ce drku a fost politia acolo daca n-a stabilit cine e vinovat de accident? Cum sa stabileasca asiguratorul acest lucru?

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 08.10.2004
spital->dosar->politia nu mai face nimic->instanta decide.

astepti sau repari masina pe banii tai si pastreaza facturi etc. + orice tratamente + orice altceva

#9
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 JumperX20, on 29 august 2019 - 22:17, said:


Pregateste-te sa te vezi cu el in instanta.
Ceva argumente? Legea 132/2017  nu mai este in vigoare?

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Deci politia a ajuns sa frece duda? Pai faptuitorul, daca are un avocat bun, te poate face varza in instanta, scotand victima vinovata de accident.

Pentru ce drku mai vine Politia la locul accidentului, sa aiba cine suna la salvare sau ce?

Edited by Kres, 29 August 2019 - 22:32.


#11
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 Kres, on 29 august 2019 - 22:26, said:

Ia-ti avocat! Pentru ce drku a fost politia acolo daca n-a stabilit cine e vinovat de accident? Cum sa stabileasca asiguratorul acest lucru?
Ca sa faca cercetare la fata locului? Pentru a incepe urmarirea penala cu privire la comiterea faptei pentru ca la incheierea acesteia sa stabileasca vinovatia? Ca doar avem drepturi! Si daca ma sinucid, legea prevede incepere urmarire penala la ucidere DIN CULPA!!!!

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 smoke, on 29 august 2019 - 22:27, said:

spital->dosar->politia nu mai face nimic->instanta decide.

astepti sau repari masina pe banii tai si pastreaza facturi etc. + orice tratamente + orice altceva
Sa inteleg ca daca soferul vinovat se da "lovit", atunci RCA-ul nu mai functioneaza ?
Bine de tinut minte !

#13
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 Kres, on 29 august 2019 - 22:31, said:

Deci politia a ajuns sa frece duda? Pai faptuitorul, daca are un avocat bun, te poate face varza in instanta, scotand victima vinovata de accident.

Pentru ce drku mai vine Politia la locul accidentului, sa aiba cine suna la salvare sau ce?
Da, am vazut politia cu DUDA din plastic la un accident, si o frecau cu ciuda, ca nu mai scotea aburi!

OnTopic: Am trecut prin asta si stiu ce spun! Pacat ca multi isi dau cu parerea in necunostinta de cauza!

 pasilla, on 29 august 2019 - 22:36, said:

Sa inteleg ca daca soferul vinovat se da "lovit", atunci RCA-ul nu mai functioneaza ?
Bine de tinut minte !
Tine-o minte, dar sa-ti amintesti unde ai citit-o!

#14
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019

 sergiu_psc, on 29 august 2019 - 22:02, said:

Chiar ciudat... adica ar trebui sa stai cu masina nereparata pana se solutioneaza dosarul? Asta poate dura mult timp.
Cam da.
Cunosc pe cineva care a trecut prin asta, a stat cu masina in curte facuta praf cam 4 ani in total, ca dupa nebunia aia a venit si nebunia asiguratorului care nu dorea sa plateasca paguba cum se cuvine si a urmat proces.

 sergiu_psc, on 29 august 2019 - 22:02, said:

ori legea este facuta in favoarea celor care comit infractiuni sau contraventii.

Legea e facuta bine, aplicarea e proasta si ticaloasa.
Orice lege trebuie intotdeauna sa fie facuta astfel incat sa "favorizeze" (a se citi sa nu abuzeze si execute acuzatul) acuzatul, nu acuzatorul, asta daca vrei sa respecti cat de cat conceptul de dreptate si justitie, nu poti sa faci legi care sa execute din start acuzatul doar ca vine un acuzator care poate chiar minte sau pur si simplu interpreteaza el gresit situatia ca atat il duce capul.

Edited by raymis, 29 August 2019 - 22:45.


#15
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

 Kres, on 29 august 2019 - 22:26, said:

Ia-ti avocat! Pentru ce drku a fost politia acolo daca n-a stabilit cine e vinovat de accident? Cum sa stabileasca asiguratorul acest lucru?
De retinut,politia doar constata,nu stabileste vinovatii.
Initiatorul a precizat ca s-a deschis dosar penal de vatamare,ca atare instanta va stabili cine e vinovat.

#16
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 raymis, on 29 august 2019 - 22:44, said:

Cam da.
Cunosc pe cineva care a trecut prin asta, a stat cu masina in curte facuta praf cam 4 ani in total, ca dupa nebunia aia a venit si nebunia asiguratorului care nu dorea sa plateasca paguba cum se cuvine si a urmat proces.


Legea e facuta bine, aplicarea e proasta si ticaloasa.
Orice lege trebuie intotdeauna sa fie facuta astfel incat sa "favorizeze" (a se citi sa nu abuzeze si execute acuzatul) acuzatul, nu acuzatorul, asta daca vrei sa respecti cat de cat conceptul de dreptate si justitie, nu poti sa faci legi care sa execute din start acuzatul doar ca vine un acuzator care poate chiar minte sau pur si simplu interpreteaza el gresit situatia ca atat il duce capul.
Bun, sa inteleg ca eu sunt exceptia care intareste regula? Doar pe 132/2017 am mers si totul a decurs normal...

#17
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ala a dat spaga, pentru ca nu are asigurare, politistii si parchetul vor tergiversa dosarul, te vor ameti sa nu te bagi parte civila in proces cu pretentii de daune.
Doar un CASCO te salveaza sau un avocat bun, un CASCO baga in corzi agentii corupti din dosarul tau, ca aia, asiguratorii, vor banii.
Militenii in tara asta nu trebuiesc crezuti pe cuvant, si nici sa nu stai la mana informatiilor lor.

Edited by notrust, 29 August 2019 - 22:59.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 alinmpi, on 29 august 2019 - 22:52, said:

De retinut,politia doar constata,nu stabileste vinovatii.
Nici macar nu are dreptul sa sanctioneze vinovatul :) Exista degeaba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate