Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 

Accident- dosar penal vatamare corporala

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 pasilla, on 29 august 2019 - 23:00, said:

Nici macar nu are dreptul sa sanctioneze vinovatul Posted Image Exista degeaba.

Cam asa da,primesc 1000€ pentru ca poarta o uniforma zi de zi.

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,672
  • Înscris: 15.12.2009

 mushudog, on 29 august 2019 - 21:44, said:

[...] nu am casco.
Asta ar trebui sa fie invatatura de minte pentru toata lumea. Asigurarea este bine sa o ai mereu (la bicicleta, masina, casa, sanatate, viata). Acum stateai lejer si iti reparai masina linistit, fara sa te coste nimic.
Imi pare rau de incident. Treaba se rezolva in instanta, cu RCA-ul aluia (daca are) sau cu hotarare judecatoreasca si daune, bla bla.

 Kean, on 29 august 2019 - 23:14, said:


Cam asa da,primesc 1000€ pentru ca poarta o uniforma zi de zi.
Nu e chiar asa, Odata ce evenimentul se incadreasza la penal, politia doar face dosarul si mai departe vorbesti cu procuratura.

Edited by ro_explorer, 29 August 2019 - 23:14.


#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,511
  • Înscris: 06.02.2008
Presează la poliție să ți se dea Anexa 2 ca să poți deschide dosarul de daună, deși asta ar fi trebuit să fie treaba asigurătorului vinovatului. Bunurile din mașină nu-ți vor fi despăgubite pe asigurarea vinovatului, va trebui să te îndrepți în civil împotriva lui dacă nu va binevoi să ți le plătească.

Edited by caiuscorneliu, 29 August 2019 - 23:42.


#22
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Nu va ajunge in instanta... va ramane dosarul la procuror care va trage de el (il va ascunde prin sertar) poate iese o spaguta vreun an de zile.

 ro_explorer, on 29 august 2019 - 23:16, said:


Imi pare rau de incident. Treaba se rezolva in instanta,



#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,672
  • Înscris: 15.12.2009
Pari foarte convins de asta, de parca ai cunoaste exact situatia de fata ...
Nu vrei sa lasam speculatiile nefondate deoparte?

#24
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Cam acolo duc indiciile.
Daca politistii vroiau sa-si faca treaba, ii dadeau copie de pe RCAul aluia, ori ii spuneau, ca ala nu are, sau ii spuneau ca ala are dar nu vrea sa il dea.
Asta este un indiciu foarte clar ca politistii tin cu vinovatul.

#25
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019

 ro_explorer, on 29 august 2019 - 23:38, said:

Pari foarte convins de asta, de parca ai cunoaste exact situatia de fata ...
Nu vrei sa lasam speculatiile nefondate deoparte?
Din moment ce vatamarea e la sotia lui, care n-a patit nimic si a plecat cum a ajuns la spital, tu ce crezi ca o sa se intample? O sa ajunga la instanta si o sa primeasca ala 20 de ani de puscarie pentru nimic? Poate doar daca din intamplare ala era amantul sotiei procurorului, altfel nu vad de ce ar comite un asemenea abuz fara sa aiba o implicare personala sau financiara in asta.

Edited by raymis, 29 August 2019 - 23:53.


#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,672
  • Înscris: 15.12.2009
Tu macar ai idee cum functioneaza sistemul odata ce este vorba de accident cu victime ?
"The more you know .... "

#27
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Dupa ce stabileste procurorul vinovatia si ii da NUP iti poti repara masina cu banii de la asigurator...daca nu ii da NUP si se ajunge in instanta , astepti hotararea. Asiguratorul nu plateste nimic pana nu se solutioneaza cauza.

Solutia este sa ti-o repari tu la un service autorizat , sa iei facturi si apoi sa depui actele pentru decontare.

Quote

Daca politistii vroiau sa-si faca treaba, ii dadeau copie de pe RCAul aluia, ori ii spuneau, ca ala nu are, sau ii spuneau ca ala are dar nu vrea sa il dea.
Asta este un indiciu foarte clar ca politistii tin cu vinovatul.

Nu e indiciu de nimic. Sunt niste pasi de urmat in caz de vatamare corporala...e o ancheta in desfasurare.

Edited by polizei, 30 August 2019 - 00:09.


#28
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019
In fine un răspuns documentat legal de la @polizei.
Restul pot fi ignorate liniștit.

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,511
  • Înscris: 06.02.2008
Se poate deschide dosar de daună la asigurator cu copie după asigurarea vinovatului, autorizația de reparație și anexa 2. Polițistul respectiv e un imbecil ca și ăia din Caracal. Sau s-a spălat pe mâini, simplu și comod. Procesul penal își urmează cursul și nu ar trebui să interfereze cu posibilitatea ta de a-ți repara urgent mașina pe asigurarea vinovatului.

PS. Nu vorbesc din auzite. Am fost lovit de un țîgan care avea permis suspendat și numere false de înmatriculare. Am deschis dosar de daună la FPVS pe baza anexei respective (solicitată chiar de FPVS poliției). Mi-am reparat mașina iar procesul penal și -a urmat cursul. Am fost și martor în acel proces. S-a finalizat cu condamnarea individului la vreun an după ce mi-am reparat mașina, nu am așteptat nicio sentință a instanței.

Edited by caiuscorneliu, 30 August 2019 - 02:04.


#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,511
  • Înscris: 06.02.2008
PS2. Stabilirea vinovăției pentru producerea accidentului rutier tot poliția o face, de aia poate întocmi anexa în cauză. Faza penală a procesului, în caz că se ajunge acolo, este doar pentru a se stabili pedeapsa penală sau achitarea celui care a comis presupusa infracțiune.

Edited by caiuscorneliu, 30 August 2019 - 02:19.


#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,511
  • Înscris: 06.02.2008

 polizei, on 30 august 2019 - 00:05, said:


Nu e indiciu de nimic. Sunt niste pasi de urmat in caz de vatamare corporala...e o ancheta in desfasurare.

Nici eu nu-l bănuiesc pe polițist că ar ține partea vinovatului așa cum zice colegul respectiv. Eu bănuiesc că e doar prost sau comod. Nu-l durea mâna să-i dea omului o copie după asigurarea vinovatului dacă originalul este la dosarul penal, deși mă îndoiesc. Cu copia aia, autorizația de reparație și răspunsul la o adresă oficială a asigurătorului adresată poliției își putea omul repara mașina fără bătăi de cap pe asigurarea vinovatului și fără să aștepte sentințe definitive în procese penale. De obicei le țineam partea polițiștilor până am văzut pe propria piele cât sunt de dobitoci (unii dintre ei). Chiar în speța mea, prostul în uniformă care a venit la locul accidentului să constate habar n-avea ce probe ar trebui să "recolteze". Ulterior se ruga de mine să-i pun la dispoziție niște poze făcute cu telefonul personal, pentru că țîganul își luase rabla de-acolo, și nu-i trecuse prin cap să-și facă fotografiile cu aparatul de serviciu. Practic eu i-am umplut dosarul de probe pentru parchet, stătea ca o momâie și își bătea joc țîganul și avocatul lui de el. Și era polițist de la municipala Bacău, nu vreun șef de post dintr-un sat de munte.

Edited by caiuscorneliu, 30 August 2019 - 03:29.


#32
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,042
  • Înscris: 14.03.2013

 pasilla, on 29 august 2019 - 21:59, said:

Mi se pare aiureala. Trebuie sa insisti la politie [in scris] sa iti dea RCA-ul vinovatului.
Pana nu se incheie dosarul cu o concluzie nu iti va da RCA-ul. Pentru ca nu se stie vinovatul pana atunci conform legii. Se va stii abia in urma cercetarii. Am patit si eu asta si am cautat. Dar eu aveam casco, am facut asa cu regres pe rca-ul vinovatului. Si este absolut corect asa, pana nu se stabileste vinovatul clar prin incheierea cercetarii nu se poate stabili rca-ul cui sa fie folosit. Ca dureaza la noi... apai e Romania, aici timpul sta in loc.
Apropo, nici cu decontare directa nu iti faca fara sa se incheie dosarul. Doar pe casco se poate.

Edited by jm2010, 30 August 2019 - 08:02.


#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,511
  • Înscris: 06.02.2008
Vinovatul se știe deja, e cel care a intrat pe contrasens. La proces se stabilește pedeapsa penală pe care-o merită vinovatul, atât. Intrați pe site-urile companiilor de asigurări și veți vedea că se poate deschide dosar de daună pe RCA folosind Anexa 2 emisă de poliție la cererea asiguratorului. Nu trebuie așteptată vreo sentință. Tot ce trebuia era să-i dea o copie după RCA-ul vinovatului să se poată duce omul să-și deschidă dosarul. Nici nu era nevoie de originalul poliței.

 jm2010, on 30 august 2019 - 08:01, said:


Si este absolut corect asa, pana nu se stabileste vinovatul clar prin incheierea cercetarii nu se poate stabili rca-ul cui sa fie folosit.

Nu e nici corect și nici logic. Vinovatul se știe deja și accidentul, din punctul ăsta de vedere, nu e cu nimic diferit de un accident fără victime. În plus ar fi absurd și pentru faptul că păgubitul ar trebui să aștepte o sentință într-un proces penal care se poate întinde pe ani.

Edited by caiuscorneliu, 30 August 2019 - 08:33.


#34
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,042
  • Înscris: 14.03.2013

 caiuscorneliu, on 30 august 2019 - 08:31, said:

Nu e nici corect și nici logic. Vinovatul se știe deja și accidentul, din punctul ăsta de vedere, nu e cu nimic diferit de un accident fără victime.
Din punct de vedere legal (si in Romania si oriunde vrei tu) se stie doar DUPA ce se inchide dosarul cu o concluzie clara. Ca tu stii este irelevant si nimanui nu ii pasa, conteaza ce este legal.

#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,511
  • Înscris: 06.02.2008
Eu mi-am rezolvat problema cu anexa respectivă, fără să aștept ca prostul o sentință a instanței de judecată. Nu mă crezi să fii sănătos. Intră pe site-urile companiilor de asigurare la actele necesare deschiderii dosarului pe RCA și ai să vezi că se deschide și cu acea anexă. Că vă fraieresc milițienii că trebuie să așteptați, ca să nu mai facă ei hârtia respectivă că-i doare mână e altceva. Uite, de pe site-ul unui asigurator:

Daune RCA


In cazul in care un posesor de polita de asigurare RCA la EUROINS Romania iti produce daune, atat materiale, cat si vatamari corporale, te poti adresa catre EUROINS Romania pentru a fi despagubit.

Documente necesare pentru constatare:

• Cartea de identitate / buletin de identitate a/al persoanei pagubite sau a/al delegatului

• Permisul de conducere al persoanei pagubite, care se afla la volan in timpul producerii evenimentului

• Certificat de inmatriculare al masinii avariate

• Copie a politei RCA al vinovatului de producerea evenimentului – in cazul in care se incheie Formularul de Constatare Amiabila de Accident

• Formularul de Constatare Amiabila de Accident completat si semnat de cei doi conducatori auto si/sau orice alte documente emise de autoritati/institutii abilitate (procese-verbale, Anexa 2 etc.) , care atesta producerea evenimentului si culpa celui ce a produs dauna.

• Imputernicire de la societate, in cazul in care masina este in proprietatea unei societati

• Procura in cazul in care nu se poate prezenta proprietarul la constatare

• Imputernicire de la societatea de leasing in cazul in care masina este in proprietatea unei societati de leasing.

#36
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 ro_explorer, on 29 august 2019 - 23:16, said:

Asta ar trebui sa fie invatatura de minte pentru toata lumea. Asigurarea este bine sa o ai mereu (la bicicleta, masina, casa, sanatate, viata). Acum stateai lejer si iti reparai masina linistit, fara sa te coste nimic.
(...)

Daca masina are peste 10 ani, slabe sanse sa mai fie acceptat la CASCO sau poate colegul nostru nu-si permite suma impusa de asigurator.

Revenind, consulta un avocat si cere RCA-ul de la politie. Procesul se poate intinde pe mult timp (nu mai zic de faptul ca se poate sta destul pe partea de cercetare) si masina va sta epava.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate