Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Accident- dosar penal vatamare corporala

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,523
  • Înscris: 06.02.2008
Și ca să vezi că ăla din poliție e un dobitoc sau șmecher care fuge de răspundere ia uite ce informație i-a dat inițiatorului:

"Politia imi zice ca trebuie sa iau legatura cu asiguratorul meu care sa contacteze parchetul sa le spuna cine e vinovat si apoi sa ia legatura cu City.
Lucru care nuprea are sens. Am sunat la Group Ama si aia au zis ca nu stiu...ca nu e treaba lor."

Deci, l-au trimis la parchet să i se spună cine-i vinovat, de parcă acolo s-ar stabili vinovăția după cum tot spuneți voi. L-a aburit pur și simplu, dacă ar fi fost valabilă aberația asta cu așteptatul sentinței i-ar fi spus corect, nu l-ar fi trimis la parchet unde conform legii nu se stabilesc vinovății.
Nu-i mai lăsați pe tablagiii incompetenți să vă ducă cu preșul în timp ce stați cu mașinile avariate cu anii prin servisuri așteptând sentințe inutile, păgubiți și nevinovați fiind.

Edited by caiuscorneliu, 30 August 2019 - 08:55.


#38
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
@caius,tu chiar nu vrei sa intelegi,nu politia stabileste vinovatii,ci constata contraventii,infractiuni si aplica amenzile si penalizarile de rigoare.
La infractiuni(vatamari din culpa in cazul de fata) se deschide si dosar penal,pe baza caruia o instanta de judecata stabileste vinovatul,etc
Orice cetatean care se considera nedreptatit de o masura luata de un agent de politie,poate si are dreptul de a contesta masura respectiva.


#39
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 08.01.2008
Dintre toti cei care si-au exprimat opiniile pe-aici, parerea lui @caiuscorneliu este cea mai pertinenta, stie ce spune si vorbeste in cunostinta de cauza.

#40
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Opiniile si parerile pertinente sunt binevenite,doar ca nu tin loc de legislatie!

#41
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 caiuscorneliu, on 30 august 2019 - 08:48, said:

Și ca să vezi că ăla din poliție e un dobitoc sau șmecher care fuge de răspundere ia uite ce informație i-a dat inițiatorului:

"Politia imi zice ca trebuie sa iau legatura cu asiguratorul meu care sa contacteze parchetul sa le spuna cine e vinovat si apoi sa ia legatura cu City.
Lucru care nuprea are sens. Am sunat la Group Ama si aia au zis ca nu stiu...ca nu e treaba lor."

Deci, l-au trimis la parchet să i se spună cine-i vinovat, de parcă acolo s-ar stabili vinovăția după cum tot spuneți voi. L-a aburit pur și simplu, dacă ar fi fost valabilă aberația asta cu așteptatul sentinței i-ar fi spus corect, nu l-ar fi trimis la parchet unde conform legii nu se stabilesc vinovății.
Nu-i mai lăsați pe tablagiii incompetenți să vă ducă cu preșul în timp ce stați cu mașinile avariate cu anii prin servisuri așteptând sentințe inutile, păgubiți și nevinovați fiind.
Mda, inca unul care imparte dreptatea... Si mai si jigneste! Dar nu are habar de speta!
Punctual:
1. Stii tu ca ce ai citat e adevarat? Te asumi ca persoana care a vazut evenimentul? Sau ramai in "comentatori"?
2.Tragi concluzii! crezand ca ai dreptul acesta! Stii tu cine pe cine unde a trimis pentru ce! La fel cum stii tu mecanica fluidelor si conditiile de formare a aburului...
La fel cum 3. faci un indemn fara sens referitor la "tablagii" (alta jignire idioata) care (fara dovada) afirmi ca duc pagubitii cu presul... Specific...

#42
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019

 sergiu_psc, on 30 august 2019 - 14:11, said:

Dintre toti cei care si-au exprimat opiniile pe-aici, parerea lui @caiuscorneliu este cea mai pertinenta, stie ce spune si vorbeste in cunostinta de cauza.

Stie o laie, bate câmpii cum i se pare lui că e bine, nu cum e efectiv.
Dacă l intrebi ce e expertiza tehnică auto, cine o cere si la ce intrebari raspunde expertul se uită ca curca n crăci.

#43
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 08.01.2008
Intrebarea initiatorului este daca isi poate repara masina pe RCA fara sa astepte luni sau ani ca autoritatile sa isi faca treaba. A gasit pe cineva care i-a spus din proprie experienta ca raspunsul este da, isi poate repara masina. Trebuie doar sa se zbata putin. Situatia imi aminteste de versurile de la Pasarea Colibri: "Când necinstea și prostia și-ascundeau prin gropi norocul
Știți de câte ori, prieteni, le-am prins jocul".

Cati din cei care comenteaza pe-aici au avut ghinionul sa fie in situatia initiatorului?

Topicul nu este despre parerea fiecaruia despre functionarii statului, se poate deschide un alt topic in care sa ne fie fie adus la cunostinta cat de destepti, competenti, cinstiti si harnici sunt militienii si altii asemenea lor.

#44
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,523
  • Înscris: 06.02.2008
Eu mi-am bazat ce am spus pe topic pe experiența proprie într-o speță similară și pe informațiile de pe site-urile companiilor de asigurare. Cu acea anexă se poate deschide dosar de daună. Totul este să fie bunăvoință din partea "organului" și să-l emită. Și pe forumul polițiștilor se face referire la acel document și se cunoaște aspectul. Eu mă retrag din discuție, nu mai are rost din punctul meu de vedere. Sper ca inițiatorul să țină cont de sfatul meu și să nu stea în service cu mașina așteptând ani de zile o sentință care nu-i este necesară. Aia va fi o sentință care-l privește doar pe cel vinovat de producerea accidentului, adică pe ăla intrat pe contrasens.

 madn3ss00, on 30 august 2019 - 17:51, said:


Mda, inca unul care imparte dreptatea... Si mai si jigneste! Dar nu are habar de speta!
Punctual:
1. Stii tu ca ce ai citat e adevarat? Te asumi ca persoana care a vazut evenimentul?

Inițiatorul a intrat cu o problemă punctuală. Mă îndoiesc că bate câmpii în ce a descris. Până la urmă discutăm pe ce spune omul, că de aia e forum. Sunt sigur că l-au pasat aiurea, așa cum mulți de pe-aici îi spuneți că trebuie să aștepte sentințe penale. Eu mi-am rezolvat o speță similară fără să aștept nimic. N-oi fi eu mai cu moț, mi-a fost de ajuns acel act emis de poliție. Am fost acid în exprimare la adresa polițiștilor pentru că am experimentat pe propria piele incompetența unora, n-am generalizat.
Na, speță de anul trecut, chiar de pe forum. Omul avea nevoie de renumita anexă să-și poată repara mașina.

https://forum.softpe...ier-cu-victima/

 Bayley, on 30 august 2019 - 18:11, said:



Stie o laie, bate câmpii cum i se pare lui că e bine, nu cum e efectiv.
Dacă l intrebi ce e expertiza tehnică auto, cine o cere si la ce intrebari raspunde expertul se uită ca curca n crăci.

Eu m-am confruntat cu situația asta și am rezolvat așa cum am spus. Se găsește destul material despre spețe asemănătoare și anexa respectivă și pe internet. Înainte să mă acuzi că bat câmpii informează-te.

Edited by caiuscorneliu, 30 August 2019 - 23:09.


#45
Mesterul-Stalone

Mesterul-Stalone

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.08.2019

 sergiu_psc, on 30 august 2019 - 14:11, said:

Dintre toti cei care si-au exprimat opiniile pe-aici, parerea lui @caiuscorneliu este cea mai pertinenta, stie ce spune si vorbeste in cunostinta de cauza.

Nu este adevarat. E singurul care se cearta singur pe topic. Daca te oboseai sa citesti ce a scris, a zis ca si-a depus dosarul la FPVS adica Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii
Adica o asociatie a "persoanelor prejudiciate prin accidente de vehicule neasigurate" adica a gasit o eventuala cale ocolitoare a procedurilor pentru ca oricum ala nu avea asigurare. Fapt valabil pentru mai putin de 1% din accidente in Romania, deci vorbe goale.

Singurul care a scris clar procedura, este politaiul de pe topic.

Incheiati vrajeala asta de topic.

Mai este de mentionat ca fara Hotararea procurorului sau judecatorului, asiguratorul nu poate finaliza dosarul de reparatie deschis, pentru ca nu poate decide eventuala posibilitate de culpa comuna. Nu are nici o relavanta ca are la dosar sau nu asigurarea vinovatului. De asta politistii nu se obosesc sa o predea si nici nu sunt obligati. Dupa o astfel de procedura poate urma un lant litigios intre asiguratori, vinovati, nevinovati si ii poate plimba in instanta si pe politistii aflati in dosar.

Asa ca trebuie sa ai rabdare sa se solutioneze sau sa-ti repari masina singur. Si o repari dupa ce verifici la asiguratorul vinovatului verbal cel putin cu ce serviceuri locale lucreaza ca sa-ti accepte ulterior facturile, fara sicanari in instanta.

#46
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,523
  • Înscris: 06.02.2008

 Mesterul-Stalone, on 31 august 2019 - 11:00, said:



Nu este adevarat. E singurul care se cearta singur pe topic. Daca te oboseai sa citesti ce a scris, a zis ca si-a depus dosarul la FPVS adica Fondul de Protecție a Victimelor Străzii
Adica o asociatie a "persoanelor prejudiciate prin accidente de vehicule neasigurate" adica a gasit o eventuala cale ocolitoare a procedurilor pentru ca oricum ala nu avea asigurare. Fapt valabil pentru mai putin de 1% din accidente in Romania, deci vorbe goale.



Nu are importanță că în speța mea dosarul a fost deschis la FPVS. Această "asociație" de care zici tu este în subordinea BAAR, adică fondurile respective sunt luate tot de la asiguratorii autorizați. Actele necesare deschiderii unui dosar de daună la FPVS sunt aceleași ca și în cazul deschiderii unui dosar de daună pe RCA. Diferența este făcută doar de lipsa asigurării, pentru că FPVS despăgubește prejudiciul provocat terților în urma unui accident produs de un autovehicul neasigurat. Asta ca și paranteză.
Nu mă cert singur pe subiect ci vă deschid ochii să vă puneți la curent cu posibilitatea deschiderii unui dosar de daună fără a aștepta sentințe. Am menționat mai sus, și puteți verifica oricare dintre voi, pe site-urile companiilor de asigurare că se poate deschide dosar de daună folosind Anexa 2 emisă de poliție. Acea anexă este întocmită tocmai în cazurile de accidente unde s-au comis și infracțiuni, cum e și cazul inițiatorului (vătămare din culpă), pentru a nu mai aștepta vreo sentință în procesul penal. Vouă încă nu vă e clar că polițistul din speța inițiatorului l-a trimis aiurea la plimbare, la parchet? De ce l-a trimis la parchet? De ce nu i-a spus clar, așa cum susțineți voi, să aștepte sentința în procesul penal? Ce să ia de la procuror? Cel mult procurorul poate da NUP în cazul în care nu s-au întrunit elementele constitutive ale unei infracțiuni sau să trimită dosarul în instanță. Procurorul nu stabilește cine este vinovat de producerea accidentului. Deci, de ce l-a trimis la parchet să-și rezolve problema?
Am pus link într-o speță de anul trecut chiar de aici de pe forum în care un coleg a fost îndrumat și de poliție la locul accidentului și de asigurator să ceară acea anexă pentru a-și putea deschide dosarul de daună într-o speță identică, cu vătămare corporală din culpă. Deci, procedura de care vorbesc eu există și e cunoscută. Bine, și în cazul ăla un polițist nepregătit i-a trimis altceva în locul anexei și mai mult l-a încurcat pe om, asta e altă discuție.

Edited by caiuscorneliu, 03 September 2019 - 11:10.


#47
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015
Va salut,
Vad ca discutia a derapat, unele comentarii nu au nimic a face cu subiectul in cauza. Cel putin in cazul meu, nu am nimic de reprosat autoritatilor: Smurd, pomperi si politisti, foarte amabili si prompti. Am sunat din nou la politia din Huedin, am vorbit cu politistul care a intocmit dosarul penal si mi-a spus ca e trimis catre parchet.

Revin cu detalii cu pasii ce trebuie facuti- dupa ce am consultat un alt avocat (si dupa cateva sfaturi ce le-am primit aici via PM), poate ca in viitor va ajuta pe cineva:

-Formulare cerere catre Parchetul Huedin pentru a ne comunica numarul de dosar penal constituit in urma accidentului rutier;
- In urma identificarii dosarului, formularea unei cereri de studiere a dosarului;
- Studierea dosarului la Parchetul Huedin si obtinerea de copii dupa actele din dosar (acte de identitate ale persoanei vinovate, copie dupa polita de asigurare, proces-verbal, ordonanta de clasare a dosarului penal etc).
-Odata ce am obtinut toate informatiile necesare, formularea si comunicarea unei notificari catre City Insurance pentru a incepe procesul de despagubire.

// exista si posibilitatea sa il chem in instanta pe vinovat pt daune morale etc. Lucru pe care il iau in calcul, macar pt discomfortul si stresul pe care il au copiii dupa accident...si ca ne-a stricat concediul.

P.S. Incerc sa vad daca pot obtine acea Anexa 2 (dupa ce am citit postul shar-uit mai sus), dar banuiesc ca acelasi lucru o sa imi zica ...asiguratorul trebuie sa il ceara.

P.P.S. Nu am stiut ca la RCA exista posibilitatea de decontare directa - e o bifa pe undeva , costa 1-200 de RON in plus si practic iti poti repara masina pe asigurarea ta.
Asta e dezavantajul cand faci asigurarea online si nu esti antent la bife... nu te sfatuieste nimeni Posted Image.

Attached Files


Edited by mushudog, 07 September 2019 - 23:31.


#48
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Tu erai în Nissan? Mi se pare incredibil ca nimeni nu a pățit nimic după cum arata mașinile (mai ales Dacia).

#49
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,415
  • Înscris: 22.10.2007
daca era dacie arata si mai rau, ala pare a fi golf 4.

#50
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015

 edi10000, on 11 septembrie 2019 - 14:48, said:

Tu erai în Nissan? Mi se pare incredibil ca nimeni nu a pățit nimic după cum arata mașinile (mai ales Dacia).
Da, noi eram in nisan. Eram incarcat cu de toate...aveam vreo 3.3t - plecam in vacanta - 2 adulti, 2 copii de 6 ani si un caine.
Celalalt era un Golf (cred ca 4). Noroc ca nu avea pasager in dreapta celelalt pt ca nu scapa...i-am impins bordul pana pe scaun, roata mea s-a urcat pana pe stalpul masinii...

off topic
Intrucat imi caut masina...acum ma uit la testele de siguranta si se pare ca modul in care ne-am ciocnit noi e cel mai naspa - contactul la mai putin de jumatatea masinii - small overlap- (NCAP fac testul la 40% din latime, in USA se fac la mai putin). Intruct constructorii s-au concentrat pe ciocnirile frontale , la ciocnirile partiale nu sunt atat de multe ranforsari. In plus, apare o forta suplimentara din rasucirea masinilor si dai cu capul de stalp sau lateral...si airbag-ul de volan nu ajuta iar cele cortina de multe ori nu se deschid cum trebuie in astfel de cazuri.
//

Centurile/scaunele de copii sunt sfinte...

Edited by mushudog, 15 September 2019 - 09:19.


#51
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 16.07.2013
Honda încearcă să dezvolte un nou tip de airbag, fix pe ideea asta:
https://carbuzz.com/...e-on-the-airbag
Până atunci, nu poți decât să speri că nu îți scapă capul între airbagul frontal și cel cortină... Sincer, când mi-am luat mașina, am eliminat din calcul Renault Clio tocmai pentru că nu are airbag cortină (are airbagul din scaun mai înalt, să apere și capul, dar este un gol între el și airbagul din volan, unde "scapi" într-un impact care nu e fix frontal sau fix lateral).
Da, scaunele de copii sunt sfinte!

#52
balhas

balhas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.04.2010
Am fost și eu implicat Intr un accident similar ,trebuie sa iei legătura cu polițistul care a fost prezent la fata locului și care va stabili vinovăția dpdv "rutier"îți va da toate actele cu ele te duci deschizi dosar dauna la asiguratorul celui vinovat.In dosarul penal sunt implicați părțile vătămate și se va stabili care conducător auto este vinovat.Din ce povestești soția nu a fost rănită grav deci vinovatul va primi Nup.
  Sotia trebuie să își scoată certificat medico-legal pt a deschide dosar de vătămate corporala la același asigurator,în funcție de Nr de zile de îngrijiri medicale și atașând toate cheltuielile care au rezultat în urma vătămării(bonuri medicamente,concediu medical daca este cazul...)se va stabili o sumă drept despagubire.


#53
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014
Chiar daca postez mesajul asta cam tarziu, poate o sa fie de ajutor cuiva in viitor

caiuscorneliu are dreptate, la fel si balhas.
Am fost implicat recent intr-un accident rutier si s-a deschis dosar penal pentru vatamare, am primit ANEXA 2 de la politistul ce a fost prezent la fata accidentului (nu am cerut-o, mi-a dat-o capsata de autorizatia de reparatie) si mi-a spus ca trebuie sa merg la asiguratorul trecut in anexa. In ANEXA 2 gasesti cine este vinovat de accident din punct de vedere rutier si date despre polita vinovatului.
In baza acelei anexe am deschis dosarul de dauna si nu mi-au cerut absolut nimic altceva.

Ce le place unora sa se contrazica chiar daca nu au dreptate :)) erau unii mai sus de se bateau cu pumnul in piept ca parchetul si judecatorul stabileste vinovatul :))
Politia rutiera stabileste vinovatul de producerea accidentului sau judecatorul daca contesti procesele verbale intoctime de politia rutiera.
Daca prin incalcarea regulilor de circulatie ai savarsit si o infractiune, asta este alta mancare de peste, acolo se ocupa parchetul dar doar cu privire la infractiune, partea de reguli de circulatie revine tot politiei rutiere.

#54
Tiptil1985

Tiptil1985

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2021

 ccristyan, on 04 decembrie 2019 - 02:02, said:

Chiar daca postez mesajul asta cam tarziu, poate o sa fie de ajutor cuiva in viitor

caiuscorneliu are dreptate, la fel si balhas.
Am fost implicat recent intr-un accident rutier si s-a deschis dosar penal pentru vatamare, am primit ANEXA 2 de la politistul ce a fost prezent la fata accidentului (nu am cerut-o, mi-a dat-o capsata de autorizatia de reparatie) si mi-a spus ca trebuie sa merg la asiguratorul trecut in anexa. In ANEXA 2 gasesti cine este vinovat de accident din punct de vedere rutier si date despre polita vinovatului.
In baza acelei anexe am deschis dosarul de dauna si nu mi-au cerut absolut nimic altceva.

Ce le place unora sa se contrazica chiar daca nu au dreptate Posted Image) erau unii mai sus de se bateau cu pumnul in piept ca parchetul si judecatorul stabileste vinovatul Posted Image)
Politia rutiera stabileste vinovatul de producerea accidentului sau judecatorul daca contesti procesele verbale intoctime de politia rutiera.
Daca prin incalcarea regulilor de circulatie ai savarsit si o infractiune, asta este alta mancare de peste, acolo se ocupa parchetul dar doar cu privire la infractiune, partea de reguli de circulatie revine tot politiei rutiere.

Salut! Poti sa imi spui te rog daca aceasta Anexa 2 a fost data imediat dupa incident sau ai asteptat sa primesti nr de la procuror si numai dupa ai primit aceasta Anexa 2? Eu astept de 10 zile sa ajunga dosarul la procuror pentru a primi numar. Iti multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate