Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Anexa Nr. 2 pentru accident rutier cu victima

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
airinei-vlad

airinei-vlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.07.2016
Buna ziua
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
In data de 26.08.2018 ( duminica ) am fost implicat intr-un accident rutier in Timisoara. Pe scurt, cel care venea din stanga mea a trecut pe culoarea rosie a semaforului ( eu am trecut pe verde ) si l-am lovit in partea dreapta.Am avut un pasager pe bancheta, in spatele meu, care s-a lovit cu barbia de tetiera si a rezultat o rana destul de mare care a necesitat ingrijiri medicale la spital. Deci a fost accident cu victima. Dupa ce s-au terminat cercetarile la fata locului si s-a stabilit faptul ca eu sunt nevinovat si ca urmeaza sa fiu despagubit de compania de asigurari la care era asigurat celalalt sofer, politistul care a venit la fata locului si a intocmit procesul verbal a spus sa ma prezint a doua zi ( 29.08, luni ) la sectie pentru a-mi da Anexa Nr. 2 care imi va fi necesara pentru a putea fi despagubit de catre compania de asigurari.

A doua zi, domnul politist a recunoscut ca a gresit si ca de fapt trebuie intai sa trimita compania de asigurari o adresa oficiala catre Inspectoratul Judetean de Politie Timis, si ca doar pe baza acelei adrese se poate elibera Anexa Nr. 2.

Am luat legatura cu compania de asigurari, mi s-a deschis un dosar de dauna si ei au trimis adresa oficiala catre Inspectorat.
Dupa 30 de zile, am fost informat de catre agentul de la compania de asigurari care se ocupa de dosarul meu cum ca in loc de Anexa Nr. 2 i-a fost trimisa o copie dupa Procesul verbal de cercetare la fata locului.

Am luat legatura cu domnul politist prin intermediul dispeceratului politiei rutiere si dansul initial mi-a spus ca pentru un accident rutier nu e nevoie de Amexa, ci doar de procesul verbal ( in conditiile in care chiar el a spus dupa ce am facut accident ca am nevoie de Anexa Nr 2 ).

Dupa ce l-am lamurit si i-am adus aminte de faptul ca am avut victima, mi-a raspus sec ca trebuie compania de asigurari sa trimita inca o adresa catre Inspectorat.

Nu mi se pare normal sa astept o luna de zile ca mai apoi in urma nepasarii si lipsei de interes a politistului sa trebuiasca sa iau totul de la capat si probabil sa mai astept inca o luna...

Ce demersuri pot face in continuare? Cum sa procedez?

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
ala cum s-a lovit? nu avea centura pusa, e clar, altfel nu avea cum sa ajunga cu botul in tetiera ta

#3
airinei-vlad

airinei-vlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.07.2016
Da, nu avea centura pusa. Dar politia nu a spus nimic in legatura cu asta...

#4
airinei-vlad

airinei-vlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.07.2016
Nu stiu sa iti spun exact cand s-au terminat cercetarile...a trebuit sa mergem si la spital sa vedem in ce stare e victima...dar oricum, a durat cateva ore totul

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Când este vorba de o infracțiune, în cazul de față vătămare corporală din culpă, nici nu ți se dă un proces verbal ci renumita Anexa 2. Cu aia deschideai dosar de daună la asiguratorul celui vinovat.

Edited by caiuscorneliu, 04 October 2018 - 23:58.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 airinei-vlad, on 04 octombrie 2018 - 21:49, said:

Nu mi se pare normal sa astept o luna de zile ca mai apoi in urma nepasarii si lipsei de interes a politistului sa trebuiasca sa iau totul de la capat si probabil sa mai astept inca o luna...
Ce demersuri pot face in continuare? Cum sa procedez?
rogi asiguratorul sa mai trimita o data adresa oficiala si in paralel te duci la sectia unde lucreaza politistul, intrebi la informatii cand are comandatul sectiei audiente si te treci si tu pe lista, ca sa-i povestesti ce s-a intamplat. asta ar trebui sa-l grabeasca un pic pe neatent.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai întâi trebuie finalizat dosarul penal. Abia după aceea se vor mișca și cei de la asigurări.

#8
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

 airinei-vlad, on 04 octombrie 2018 - 22:06, said:

Da, nu avea centura pusa. Dar politia nu a spus nimic in legatura cu asta...

Nu, intrebarea e: de ce nu avea centura?

Edited by pupama, 05 October 2018 - 07:14.


#9
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Intrebarea e in primul post. Acuma incepeti sa dezbateti de ce nu avea pasagerul centura si de ce nu a constatat politia acest lucru acum mai bine de o luna?

#10
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Daca pasagerul nu avea centura pusa si s-a accidentat,risti sa ti-o iei tu.
Pe langa asta asiguratorul o sa spuna ca daca pasagerul ar fi avut centura pusa nu ar fi patit nimic.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și ce trabă are, în cazul de față, asigurătorul cu cel ce a mușcat din tetieră? V-a spus cineva că vrea despăgubiri sau altceva ca să dezbateți cât de justificate sunt? Întrebarea este strict despre reparerea mașinii și cât de repede se poate face. Accidentatul este doar detaliul care a dus la deschiderea dosaruluim penal pentru vătămare corporală din culpă.

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 george_eu25, on 05 octombrie 2018 - 07:41, said:

Daca pasagerul nu avea centura pusa si s-a accidentat,risti sa ti-o iei tu.
Pe langa asta asiguratorul o sa spuna ca daca pasagerul ar fi avut centura pusa nu ar fi patit nimic.

Daca pamantul nu ar fi rotund, daca nu ar ploua, daca, daca, daca, este total irelevant, asiguratorul mai bine ar spune: daca nu ieseai cu masina pe strada sigur nu s-ar fi intamplat accidentul, astea sunt cacaturi de asiguratori, avem faptele, avem consecintele, ce mai conteaza ca avea sau nu centura? Poate avea centura si o umbrela care o tinea in picioare in fata lui si ii intra in gat......daca, daca

#13
airinei-vlad

airinei-vlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.07.2016

 MembruAnonim, on 05 octombrie 2018 - 07:58, said:

Și ce trabă are, în cazul de față, asigurătorul cu cel ce a mușcat din tetieră? V-a spus cineva că vrea despăgubiri sau altceva ca să dezbateți cât de justificate sunt? Întrebarea este strict despre reparerea mașinii și cât de repede se poate face. Accidentatul este doar detaliul care a dus la deschiderea dosaruluim penal pentru vătămare corporală din culpă.

Exact...vorbim doar de Anexa Nr. 2 de la politie, restul e alta discutie.

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu știu despre Anexa2, dar pasagerii din taxi au voie să nu poarte centura.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și care e legătura dintre pasagerii taxiurilor și anexa2?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate